شکل و رنگ مدفوع
شکل و رنگ مدفوع یکی از راههای تشخیص سلامت و یا بیماری های داخلی است ، زمانی که باید با تغییر اجابت مزاج باید نگران شویم وقتی است که برخی نشانه ها را در مدفوع خود می بینیم.

شکل و رنگ مدفوع شما نشان دهنده سلامتی شما می باشد پس دقت کنید

بحث ارتباط شکل و رنگ مدفوع با سلامت داخلی بدن مسئله ای است مهم که با دانستن نکاتی در مورد ان می توانید با مراجعه به موقع به پزشک از بروز بیماری های خطرناک جلوگیری کنید .مدفوع شما باید به رنگ قهوه ایی باشد - نه روشن و نه تیره - این یعنی طبیعی و روده ای سالم . برای اطمینان حاصل کردن از این ویژگی ها ، این مهم است که باید 4 مرحله هضم که در ادامه این مطلب برای شما آورده اییم ، باید کاملا انجام شوند که عبارتند از :
جوییدن غذا : جوییدن غذایی که وارد بدن می شود .
هضم : فرایندی شیمیایی که در آن مواد غذایی به مولکول های بسیار کوچکی تبدیل می شوند.
جذب:مولکول ها از طریق دستگاه گوارش عبور می کنند تا به جریان خون شما برسند و به اندام شما توزیع می شوند .
حذف و پاک سازی : بدن شما هرگونه پسماندهای غذایی را که هضم نشده اند را حذف و پاکسازی می کند .
 مدفوع شما اکثرا حدود 75% آب تشکیل شده است و بقیه آن شامل باکتری هایی از مواد مغذی است که نمی توانند هضم شوند ، همراه با موادی که توسط روده های شما و کبد دفع می شوند .
شکل و رنگ مدفوع

شکل و رنگ مدفوع خطرناک کدام است؟ 

آنچه شکل و رنگ های مختلف مدفوع به ما می گویند

 در این بخش از سلامت نمناک به توضیحاتی در مورد تغییر شکل و رنگ مدفوع خواهیم پرداخت تا در مورد سلامت روده و اعضای داخلی بدن به خصوص در دستگاه گوارش بیشتر بدانید.

دلیل مدفوع به رنگ سبز:
دلیل اینکه مدفوع بدن شما ممکن است به این رنگ تبدیل شود چراکه صفرا شما ممکن دچار مشکل شده باشد . این از طریق روده و کولون به سرعت عبور می کند . همچنین شما می توانید مقادیر زیادی کلروفیل مصرف کنید که بیشتر در سبزیجات و مکمل های آهن یافت می شوند .
 شکل و رنگ مدفوع
تضخیص سلامت دستگاه گوارش از روی شکل و رنگ مدفوع 
مدفوع زرد نشانه چیست :
این رنگ از مدفوع می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود . در این میان برخی از آنها عبارتند از :
شرایطی که با عنوان Gilbert’s syndrome (سندرم گیلبرت) شناخته شده اند که مقدار آن در جریان خون بیش از مقدار بیل روبین (bilirubin) است .وجود باکتری Giardia می تواند سبب زرد شدن مدفوع شود .
سایر بیماری ها اعم از :هپاتیت و اختلالات کبدی می توانند باعث زرد شدن مدفوع شوند .و در برخی موارد می تواند به دلیل بی نظمی در جذب مواد مغذی ایجاد شود .
 
دلیل اجابت مزاج به زنگ قرمز تیره :
بطور کلی این رنگ نشان دهنده وجود خونریزی داخلی به علت عفونت یا زخم یا التهاب معده (gastritis) باشد .این می تواند در مری ، معده یا حتی روده کوچک نیز باشد .در برخی موارد به دلیل خوردن غذاهایی با رنگ قرمز مانند گوجه فرنگی ، چغندر یا زغال اخته باشد . 

مدفوع قهوه ایی با رنگ و شکلی کاملا طبیعی:

رنگ قهوه ایی در مدفوع یک رنگ کاملا طبیعی محسوب می شود . این رنگ توسط برخی ترشحات در کبد حاصل می شود .بسته به آنچه می خورید این رنگ می تواند نتفاوت باشد و تا زمانیکه این رنگ قهوه ایی یا کمی سبز (سبز کم رنگ) باشد چیزی برای نگرانی وجود ندارد. 
 
مدفوع سیاه خطرناک است :
اگر مشاهده کردید که مدفوع شما به رنگ بسیار تیره یا همان سیاه است ، توصیه می شود فورا با پزشک خود مشورت کنید . احتمالا به دلیل خونریزی در دستگاه گوارش است که همچنین شامل قسمت هایی بین مری یا معده یا روده کوچک نیز می شود .دلیل دیگر می تواند به دلیل لخته شدن خون باشد .در برخی موارد دیگر این رنگ نیز می تواند به دلیل استفاده از برخی داروهای خاص مثل آهن باشد .
 
مدفوع سفید رنگ نشانه بیماری کبد است:
اگر مدفوع شما کاملا سفید باشید ، به وضوح می توان تشخیص داد که این شرایط عادی نیست و ممکن است به دلیل برخی مسائل در کبد و کیسه صفرا ایجاد شود .مدفوع سفید همچنین می تواند نشانه ایی از هپاتیت یا سیروزیس (cirrhosis)باشد و آنتی اسیدها مسئول ترشح موادی می شوند که باعث می شوند رنگ آن روشن تر باشد .

تشخیص سلامت و بیماری از روی شکل و رنگ مدفوع

4.2217
این مطلب مفید بود ؟18433
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ ف.ن
برچسب : مدفوع
وبگردی