رفع بوی شیر
ترفند های مناسب و کاربردی برای تشخیص شیر واقعی، جلوگیری از سر رفتن شیر هنگام پخت و رفع بوی سوختگی از شیر وجود دارد.

راه های تشخیص شیر خالص و رفع بوی سوختگی شیر

شیر با کیفیت و خوب دارای عطر یا رایحه خوب، ترکیبات مناسب و عاری از هر گونه باکتری بیماری زا و مواد افزودنی است. این شیر زود فاسد نمی شود و دارای طعم مطلوب و کمی شیرین و بی بوست. متاسفانه برخی از فرصت طلبان به شیر مواد افزودنی مانند آب، نشاسته، جوش شیرین و... می افزایند. در این بخش از نمناک اطلاعات مفیدی برای شما آورده ایم تا بتوانید شیر با کیفیت را تشخیص دهید و به شما می گوییم اگر شیر شما سوخت و بوی سوختگی به خود گرفت، آن را دور نریزید و بوی سوختگی آن را با ترفندی ارائه شده در این مطلب از بین ببرید.

شیر سوخته تان را دور نریزید

اگر شیر شما به علت جوشیدن زیاد ته گرفت و طعم سوختگی به خود گرفت، آن را دور نریزید بلکه :

  • برای از بین بردن طعم سوختگی از شیر ظرف را عوض کرده و آن را درون آب سرد بگذارید.
  • یک هشتم قاشق چای خوری نمک به آن اضافه کنید تا طعم و بوی سوختگی برطرف شود.
  • می توانید ظرف شیر را با کاغذ مرطوب شده با سرکه بپوشانید تا بوی آن جذب شود.

 نکته : برای جلوگیری از سوختن شیرمقدار کمی شکر درون شیر بریزید اما شیر را به هم نزنید.

رفع بوی شیر 

راه جلوگیری از سررفتن شیر هنگام پخت

برای اینکه شیر شما هنگام جوشیدن سر نرود :

از شیرجوش های مخصوص استفاده کنید.

دور تا دور ظرفی که درون آن شیر ریخته اید را با کمی روغن یا کره چرب کنید.

سنگ کوچکی را بشویید و درون ظرف شیر بیندازید.

شعله اجاق را کم کنید تا شیر به آرامی و با حرارت ملایم بجوشد.

از در پوش های توری یا مشبک استفاده نمایید.

ملاقه یا قاشقی بزرگ چوبی را با روغن چرب کرده و روی ظرف شیر قرار دهید.

درون شیر ملاقه یا قاشق بزرگی قرار دهید، به طوری که دسته آن روی لبه ظرف قرار بگیرد.

 تشخیص شیر خالص

راه های تشخیص شیر واقعی:

تست وجود آب در شیر

برخی از افراد به شیر آب اضافه کرده و آن را به شما می فروشند، برای تشخیص شیری که به آن آب اضافه شده است، یک قطره شیر را روی یک سطح صیقلی و شفاف و اریب دارد، بریزید، شیری که به آن آب افزوده شده، یک خط سفید کمرنگ از خود باقی می گذارد اما شیر واقعی از خود ردی به جای نمی گذارد. اگر داخل شیر آب اضافه شده باشد شیر خیلی آبکی و بی مزه خواهد شد.

وجود نشاسته در شیر

برای اینکه تشخیص دهید، درون شیر نشاسته وجود دارد، درون مقداری شیر یک قطره محلول ید بریزید، اگر رنگ شیر آبی شد، درون آن نشاسته وجود دارد. ته دیگ شیر سالم متخلخل و نازک است اما ته دیگ شیری که برای افزایش غلظت به آن نشاسته اضافه می شود، ضخیم است.

ماده روغنی به نام Vanaspati

برای تشخیص وجود Vanaspati در شیر که شبیه به روغن پالم است، در محیط آزمایشگاهی 3 میلی لیتر شیر را درون لوله آزمایش ریخته و به آن اسید هیدروکلریک می افزایند، اگر پس از 5 دقیقه، رنگ شیر قرمز شد، درون آن Vanaspati وجود دارد.

تست وجود مواد شوینده در شیر

برای تشخیص وجود مواد شوینده، 5 میلی لیتر آب را 5 میلی لیتر شیر افزوده و 5 دقیقه هم می زنیم. اگر روی شیر کف ایجاد شود، شیر حاوی مواد شوینده است.

رفع بوی شیر 

تست وجود شیر خشک در شیر

برای تشخیص وجود شیر خشک در شیر سر سوزنی را وارد شیر کنید و بیرون آورید، در صورتی که زمان بیشتری نیاز به چکیدن قطره شیر بود، شیر با کیفیت و اگر خیلی سریع چکید، کیفیت آن پایین است.

تست وجود جوش شیرین در شیر

برای افزایش ماندگاری شیر برخی از افراد به آن جوش شیرین می افزایند، جوش شیرین سبب می شود شیر در صورت فاسد شدن یا جوشیدن بریده نشود. متاسفانه نمی توان به راحتی شیر دارای جوش شیرین را از شیر با کیفیت تشخیص داد زیرا این مواد روی غلظت و طعم شیر خیلی تاثیر نمی گذارند بلکه فقط در آزمایشگاه های مخصوص می توان به این موضوع پی برد.

تشخیص شیرخالص از ناخالص

شیر خوب از لحاظ رنگ، سفید مایل به زرد است و دارای طعم کمی شیرین است. برای تشخیص شیر خالص از ناخالص مقداری شیر را در ظرفی بریزید و بگذارید سرد شود و سرشیر ببندد. زمانی که سرشیر را از روی شیر خالص بر می دارید، شیر باید به سرشیر چسبیده باشد، اگر شیر به راحتی از سرشیر جدا شود، شیر ناخالص است.

ترفند رفع بوی سوختگی و جلوگیری از سر رفتن شیر

3.546
این مطلب مفید بود ؟3214
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : مصرف شیر
وبگردی