شیشه های رنگی
استفاده از شیشه های رنگی در پنجره های امروزی هم امکان پذیر است و می تواند دکوراسیون منزل شما را از این رو به آن رو کند.

خواص شیشه های رنگی در ساختمان

نور و رنگ دو عنصر اصلی در طراحی معماری و دکوراسیون داخلی هستند. هنرمندان و معماران در گذشته به این امر واقف بودند و به نحوی شایسته از آنها در بناها استفاده می کردند. شاهکارهای معماری به جا مانده از دوران کهن همه مهر تاییدی بر این امر است ولی این مسئله به این معنا نیست که این نوع هنر مختص به زمان های دور بوده و جایگاهی در معماری این دوره نخواهد داشت بلکه هدف از نوشتن این مقاله ارائه راهکارهایی برای استفاده ازآن در زندگی امروزی است. با ما همراه باشید.

شیشه های رنگی در گذشته

در زمان های دور معماران از در و پنجره های مشبک با شیشه های رنگی در بناهای خود استفاده می کردند که هم زمان هم حفاظ مناسبی در برابر آفتاب گرم و تابان ایران به حساب می آمد و هم نور را در رنگ های متنوع و متعدد منعکس می کرد و این تنوع جلوه ای خاص به تزیینات وابسته به بنا همچون نقاشی روی شیشه ها می بخشید؛ البته بد نیست بدانید کویرنشینان علاوه بر در نظر گرفتن زیبایی شیشه ها معتقدند شیشه های رنگی خزندگان را فراری می دهد.

 

شیشه های رنگی

شیشه های رنگی چه فوایدی دارند؟شیشه در طراحی امروز

متاسفانه در معماری امروزی، شیشه های رنگی تقریبا بدون استفاده مانده اند و در کمتر پروژه ای از آنها استفاده می شود. این در حالی است که استفاده از شیشه های رنگی علاوه بر زیبایی، اثرات روانشناختی قابل ملاحظه ای هم دارد. از دیگر نتایج مثبت شیشه های رنگی می توان به ایجاد حس آرامش و رفع تنش های محیطی اشاره کرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی علاوه بر طرح های سنتی، می توان به شکل های دیگری نیز از شیشه های رنگی استفاده کرد.

ورودی های تحسین برانگیز

با استفاده از شیشه های رنگی طرحدار متناسب با رنگ در ورودی می توانید زیبایی حیرت انگیزی به منزل خود ببخشید؛ به طور مثال در این تصویر با استفاده از رنگ آبی آرامش خاصی به فضای ورودی تزریق شده است. چنانکه می بینید هماهنگی رنگ توانسته میان عناصر مختلف تعادل به وجود بیاورد و معمار موفق شده عناصری با ویژگی ها و کاربردهای مختلف را به نحوی کنار هم قرار دهد که مکمل یکدیگر باشند.

نشیمن خود را متحول کنید

همان طور که در تصویر می بینید استفاده از شیشه های رنگی در پنجره های امروزی هم امکان پذیر است و می تواند دکوراسیون منزل شما را از این رو به آن رو کند. اگر دوست دارید در طول روز از نور طبیعی استفاده کنید اما نور زرد و شدید آفتاب آزارتان می دهد، می توانید با استفاده از هنر ویترای شیشه پنجره تان را رنگ آمیزی کرده و نوری لطیف را به خانه تان دعوت کنید.

باز شدن پای شیشه های رنگی به سرویس های بهداشتی

دیگر مانند گذشته نمی توان به سادگی از دکوراسیون و طراحی سرویس های بهداشتی گذشت. پنجره ای با شیشه های رنگی برای سرویس بهداشتی ایده ای منحصر به فرد است؛ زیرا نور را به حد کفایت عبور می دهد و در عین حال حریم خصوصی این فضا را نیز حفظ می کند. شیشه های رنگی در کنار حفظ امنیت و حریم، بسیار زیبا و کاربردی هستند.

 

شیشه های رنگی

شیشه های رنگی چه فوایدی دارند؟

 

شیشه های رنگی در اکسسوری ها

تنوع در دکوراسیون داخلی به طراح این فرصت را می دهد که از شیشه های رنگی در کوچک ترین ابعاد دکوراسیون بهره ببرد؛ به طور مثال استفاده از شیشه های رنگی در آباژورهاست که در نهایت با استفاده از نور مصنوعی افراد می توانند رنگ های متفاوتی در محیط داشته باشند.

نکاتی جالب درباره شیشه های رنگی در معماری

4.314
این مطلب مفید بود ؟122
برگرفته از مجله نور/ی
برچسب : معماری منزل
وبگردی