سرطان پستان
امروزه روش های بسیاری برای درمان سرطان پستان وجود دارند شیمی درمانی, پرتو درمانی, تحلیل غدد لنفاوی نمونه هایی از درمان هستند.

سرطان پستان ؛ انواع و درمان آن در طب نوین 

این بخش انواع درمان های سرطان سینه را توضیح می دهد که استاندارد درمان از مراحل اولیه و سرطان پستان در سطح پیشرفته هستند "استاندارد درمان " به معنای بهترین درمان شناخته شده است. هنگام تصمیم گیری در مورد برنامه ریزی برای درمان، آزمایش های بالینی را به عنوان یک گزینه در نظر بگیرید.

آزمایش بالینی مطالعه تحقیقاتی است که رویکردی جدید برای درمان را امتحان می کند. پزشکان می خواهند بدانند که آیا درمان جدید بی خطر، موثر و احتمالا بهتر از روش استاندارد درمان است یا خیر.

آزمایش ها بالینی می توانند داروی جدید را آزمایش کنند و اینکه چه مقدار باید داده شود، ترکیبی جدید از درمان های استاندارد، یا دوزهای جدید داروهای استاندارد یا درمان های دیگر. برخی از آزمایش ها بالینی نیز نسبت به آنچه که معمولا به عنوان استاندارد درمان انجام می شود، عمل کمتری انجام می دهند.

آزمایش ها بالینی گزینه ای است برای درمان و مراقبت از تمام مراحل سرطان. پزشک می تواند به شما کمک کند تمام گزینه های درمانی خود را در نظر بگیرید.

سن سرطان سینه

امروزه سرطان پستان چگونه درمان می شود؟ 

مرور درمان های نوین پزشکی برای درمان سرطان پستان 

در بخش درمان سرطان، پزشکانی که در نواحی مختلف درمان سرطان - مانند جراحی، انکولوژی پرتو درمانی ، و تومورشناسی پزشکی - برای ایجاد برنامه درمانی کلی بیمار انواع مختلفی از درمان ها را ترکیب می کند، کار می کنند. این یک تیم چند رشته ای است.

تیم های مراقبت سرطان شامل انواع متخصصان مراقبت های بهداشتی مانند دستیاران پزشک، پرستاران غدد، کارگران اجتماعی، داروسازان، مشاوران، متخصصان تغذیه و دیگران هستند. برای افرادی که بیش از 65 سال سن دارند، یک متخصص سرطان یا امراض دوران پیری ممکن است در مراقبت دخیل باشد.

از دکتر در مورد درمان خود بپرسید که متخصصان مراقبت های بهداشتی بخشی از تیم درمان هستند و کاری که انجام می دهند می تواند در طول زمان تغییر کند چون مراقبت بهداشتی نیاز به تغییر دارد.

 

چنانچه در ادامه این بخش از سلامت نمناک خواهید خواند برنامه درمان خلاصه ای از سرطان و درمان برنامه ریزی شده سرطان است. این به معنی دادن اطلاعات اولیه در مورد تاریخچه پزشکی تان به هر دکتری است که در طول زندگی شما مراقب خواهند بود. قبل از شروع درمان، از پزشک بخواهید یک نسخه از برنامه درمانی را کپی کند. همچنین می توانید یک کپی از فرم برنامه درمان تهیه تا پر کنید.

سرطان پستان

راه های درمان سرطان پستان به سبک نوین 

سرطان پستان و راه های درمانی آن

بیولوژی و رفتار سرطان پستان بر روی برنامه درمان تاثیر می گذارد. برخی از تومورها کوچک هستند اما به سرعت رشد می کنند در حالی که برخی دیگر بزرگ تر و آهسته رشد می کنند. گزینه های درمان و توصیه ها بسیار شخصی هستند و به چندین عامل بستگی دارد، از جمله: 

 • نوع تومور از جمله وضعیت گیرنده هورمون ER, PRHER2 و وضعیت
 • مرحله تومور
 • مارکرهای ژنومیک ، مانند Oncotype DXTM و MammaPrintTM (در صورت مناسب)(تشخیص مشاهده)
 • سن بیمار، سلامت عمومی، وضعیت یائسه و ترجیحات
 • وجود جهش های شناخته شده در ژن های سرطان سینه به ارث رسیده مانند BRCA1 یا BRCA2 

حتی با وجود اینکه تیم مراقبت سرطان پستان به طور خاص برای درمان بیماران و سرطان سینه مناسب است، برخی مراحل کلی برای درمان سرطان پستان در مراحل اولیه و سرطان سینه وجود دارد.

درمان سرطان سینه

درمان سرطان پستان به چه عاملی بستگی دارد؟ 

روش های نوین درمانی سرطان پستان

برای هر دو سرطان غیر تهاجمی پستان،مراحل اولیه سرطان تهاجمی پزشکان به طور کلی جراحی را توصیه می کنند تا تومور را از بین ببرند. برای اینکه اطمینان حاصل شود که کل تومور از بین رفته است، جراح منطقه کوچکی از بافت سالم را در اطراف تومور، که حاشیه نامیده می شود، برمی دارد.

اگر چه هدف جراحی برداشتن همه سلول های سرطانی قابل مشاهده است، سلول های میکروسکوپی نیز می توانند در پستان و یا در جاهای دیگر رها شوند. در برخی شرایط، این به این معنی است که جراحی دیگری می تواند برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده مورد نیاز باشد. 

برای سرطان بزرگ تر، یا آن هایی که سریع تر رشد می کنند، پزشکان ممکن است قبل از جراحی درمان سیستمیک را با شیمی درمانی یا درمان هورمونی به نام درمان نئواجوانت توصیه کنند. ممکن است چندین مزایا قبل از جراحی وجود داشته باشد

مراحل سرطان پستان

سرطان پستان و نحوه درمان های آن 

سرطان پستان در زنان و راه های درمانی

زنانی که ممکن است به جراحی برداشتن پستان نیاز داشته باشند، اگر تومور پیش از عمل جراحی کاهش یابد، می تواند عمل مراقبت از سینه لامپکتومی را داشته باشد. 

جراحی ممکن است آسان تر باشد چون تومور کوچک تر است. 

ممکن است پزشک تشخیص دهد آیا درمان های ویژه ای به خوبی برای سرطان کار می کند یا خیر. 

همچنین ممکن است بتوانید یک درمان جدید را از طریق یک آزمایش بالینی امتحان کنید. 

بعد از جراحی، مرحله بعدی در مدیریت سرطان پستان مرحله اول، کاهش خطر عود و خلاص شدن از هر گونه سلول های سرطانی باقی مانده است. این سلول های سرطانی غیرقابل کشف هستند اما معتقدند که مسئول بروز سرطان است چون آن ها می توانند در طول زمان رشد کنند.

درمان بعد از جراحی ادجوانت درمانی نامیده می شود. درمان های پزشکی ممکن است شامل پرتو درمانی ، شیمی درمانی، درمان هدفمند، و / یا درمان هورمونی باشد .

درمان سرطان

آیا سرطان پستان درمان قطعی دارد؟ 

چه نوع درمانی مورد نیاز باشد بستگی به این دارد که هر سلول سرطانی در سینه یا بدن باقی بماند و شانس درمان ویژه ای برای درمان سرطان کارساز باشد. اگر چه ادجوانت درمانی خطر عود را کاهش می دهد، اما به طور کامل از خطر خلاص نمی شود. 

همراه با مرحله ، ابزارهای دیگر می توانند به ارزیابی پیش بینی کمک کنند و به شما و پزشک تان در مورد ادجوانت درمانی کمک کنند. این شامل تست هایی است که می توانند ریسک عود با تست کردن بافت تومور شما را پیش بینی کنند (مانند Oncotype Dx™ یا MammaPrint™ ؛ تشخیص را ببینید).

چنین تست هایی هم چنین ممکن است به پزشک کمک کند تا خطرات سرطان را درک کند و اینکه آیا شیمی درمانی می تواند به کاهش این خطرات کمک کند. 

هنگامی که جراحی برای از بین بردن سرطان ممکن نیست، آن را غیر قابل جراحی می نامند. سپس پزشک روش های دیگر را توصیه خواهد کرد. شیمی درمانی، درمان هدفمند، پرتو درمانی ، و / یا درمان هورمونی می تواند سرطان را کوچک کند. برای عود سرطان ، گزینه های درمان به این بستگی دارند که چگونه سرطان برای اولین بار درمان شد و ویژگی های سرطان که در بالا ذکر شد، مانند ER، PR و HER2. 

توصیف انواع متداول درمان مورد استفاده برای مراحل اولیه و سرطان پستان در ذیل لیست شده است. برنامه مراقبت همچنین شامل درمان علائم و عوارض جانبی، بخش مهمی از مراقبت از سرطان است. زمان بگذارید تا درباره همه گزینه های درمان یاد بگیرید و سوالاتی در مورد چیزهایی که مشخص نیستند بپرسید.

در مورد اهداف هر درمان با پزشک صحبت کنید و در هنگام دریافت درمان چه انتظاری می توانید داشته باشید. همچنین چک کردن با شرکت بیمه سلامت تان قبل از شروع درمان بسیار مهم است تا مطمئن شوید که تحت پوشش قرار گرفته است.

سرطان زنان

راه خلاصی از سرطان پستان چیست؟ 

جراحی و درمان سرطان پستان 

جراحی، برداشتن غده و برخی از بافت های سالم اطراف در طی عمل است. جراحی نیز برای بررسی غدد لنفاوی که زیر بغل هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. متخصص جراحی سرطان ، پزشکی است که در درمان سرطان و جراحی تخصص دارد.به طور کلی، هرچه تومور کوچک تر باشد، بیمار گزینه های جراحی بیشتری دارد نوع جراحی شامل موارد زیر است: 

توده برداری برای سرطان پستان:

این، برداشن تومور و یک حاشیه کوچک بدون سرطان در اطراف تومور است. بیشتر پستان باقی می ماند. برای سرطان تهاجمی، پرتو درمانی به بافت های باقی مانده به طور کلی بعد از عمل جراحی توصیه می شود. برای سرطان غیر تهاجمی، پرتو درمانی پس از جراحی می تواند بسته به بیمار و تومور، یک گزینه باشد.

نحوه درمان سرطان

درمان سرطان پستان با توده برداری 

برداشتن پستان در سرطان سینه:

این عمل جراحی روی کل پستان است. انواع مختلفی از پستان برداری وجود دارد. با پزشک خود در مورد این که آیا پوست یا نوک پستان را می توان حفظ کرد صحبت کنید. 

تحلیل و از بین بردن گره های لنفاوی برای سرطان پستان: 

سلول های سرطانی می توانند در غدد لنفاوی زیر بغل در برخی از سرطان ها یافت شوند. مهم است بدانیم آیا هر کدام از غدد لنفاوی در نزدیکی پستان، سرطان دارند یا خیر. این اطلاعات برای تشخیص و درمان به کار می رود.

برداشتن پستان

راه های درمانی جدید برای سرطان پستان 

بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان در سرطان پستان:

در بیوپسی غدد لنفاوی، جراح تعداد کمی از غدد لنفاوی را از زیر بغل پیدا می کند و آن را از پستان بیرون می آورد. این روش به جلوگیری از حذف چندین گره لنفاوی کمک می کند زیرا با کالبد شکافی غدد لنفاوی زیر بغل صورت می گیرد ، بیمارانی که غدد لنفاوی آنها اغلب عاری از سرطان هستند.

عمل گره کوچک تر به کاهش خطر چندین اثر جانبی احتمالی کمک می کند. عوارض جانبی تورم دست به نام لنف ادم، خطر بی حسی و نیز حرکت بازو و مشکلات حرکتی شانه هستند، که می تواند به شدت بر کیفیت زندگی فرد تاثیر بگذارد و سپس پاتولوژی این غدد لنفاوی را برای سلول های سرطانی بررسی می کند.

برای پیدا کردن غدد لنفاوی نگهبان، جراح معمولا یک رنگ / یا یک رادیو اکتیو ردیاب را پشت یا اطراف نوک پستان تزریق می کند. تزریق، که می تواند موجب ناراحتی شود، حدود 15 ثانیه طول می کشد تا این رنگ ها به غدد لنفاوی منتقل شوند و به سمت گره پایه برسند. جراح می تواند این گره را پیدا کند وقتی که رنگ مورد استفاده تغییر رنگ می دهد و یا اشعه دریافت می کند اگر ردیاب استفاده کند . 

اگر غدد لنفاوی نگهبان عاری از سرطان باشد، تحقیقات نشان داده احتمال دارد باقی مانده غدد لنفاوی نیز عاری از سرطان باشند. این به این معنی است که هیچ گره نباید از بین برود . اگر تنها 1 یا 2 گره های لنفاوی مبتلا به سرطان هستند برنامه ریزی می کنید که پرتو درمانی و لامپکتومی برای کل پستان داشته باشید، کالبد شکافی یک غده لنفاوی ممکن است مورد نیاز نباشد.

عکس سرطان سینه

جراحی غدد لنفاوی در سرطان پستان 

کالبد شکافی غدد لنفاوی زیر بغل در سرطان پستان:

جراح بسیاری از گره های لنفاوی را از زیر بغل حذف می کند. سپس توسط پاتولوژیست برای سلول های سرطانی مورد بررسی قرار می گیرد. تعداد حقیقی غدد لنفاوی از فردی به فرد دیگر متفاوت است .

ممکن است برای همه زنانی که مبتلا به سرطان پستان در مراحل اولیه هستند و میزان کمی سرطان در گره های لنفاوی نگهبان وجود دارد، کالبد شکافی غدد لنفاوی نیز لازم نباشد.

زنانی که لامپکتومی و پرتو درمانی انجام می دهند و تومور کوچکتری دارند و بیش از 2 غدد لنفاوی نگهبان ندارند ممکن است از کالبد شکافی کل غدد لنفاوی اجتناب کنند. این کار به کاهش خطر اثرات جانبی کمک می کند و زنده ماندن را کاهش نمی دهد.

اگر سرطان در غدد لنفاوی پیدا شود، جراحی بیشتری برای از بین بردن غدد لنفاوی لازم است، به شرایط خاص بستگی دارد.

سرطان پستان

کالبد شکافی سرطان پستان 

اغلب افراد مبتلا به سرطان پستان تهاجمی بیوپسی غدد لنفاوی یا کالبد شکافی غدد لنفاوی زیربغل انجام می دهند. با این حال، این روش ها ممکن است برای برخی از بیماران مسن تر از 65 اختیاری باشند. این به این بستگی دارد که غدد لنفاوی چه قدر بزرگ هستند، مرحله تومور و سلامت کلی فرد. 

اگر مدرک آشکاری از سرطان در غدد لنفاوی قبل از هر گونه جراحی وجود داشته باشد، ممکن است بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان به تنهایی انجام نشود. در این شرایط کالبد شکافی کل غده زیر بغل ترجیح داده می شود. به طور معمول، غدد لنفاوی برای بیماران غیر تهاجمی ارزیابی نمی شوند چون خطر گسترش بسیار پایین است.

با این حال، جراح می تواند بیوپسی غدد لنفاوی را برای بیمارانی که با بیماری غیر تهاجمی شناخته شده اند را انتخاب کرده یا نیاز به برداشتن قسمتی از سینه دارند، در نظر بگیرد. اگر برخی سرطان تهاجمی با غیر تهاجمی در طول برداشتن سینه یافت شود، که گاهی اتفاق می افتد، پس از آن، غدد لنفاوی نیز باید مورد ارزیابی قرار گیرند.

پس از برداشتن بافت پستان با مستکتومی (برداشتن قسمتی از سینه)، پیدا کردن غدد لنفاوی بسیار دشوار است چون واضح نیست کجا رنگ تزریق شود.

غدد لنفاوی سرطان

کدام درمان برای سرطان پستان بهتر است؟ 

جراحی پلاستیک سرطان پستان: 

زنانی که مستکتومی دارند ممکن است بخواهند بازسازی سینه را داشته باشند. این عمل جراحی مجدد سینه با استفاده از بافت های دیگر بدن و یا کاشت پلاستیک است. بازسازی معمولا توسط جراح پلاستیک انجام می شود.

یک زن ممکن است بتواند در همان زمان عمل جراحی برداشتن سینه عمل زیبایی را انجام دهد، که به آن بازسازی فوری گفته می شود. او همچنین ممکن است در برخی موارد در آینده آن را به تاخیر بیاندازد. 

بیمارانی که لامپکتومی انجام می دهند، بازسازی ممکن است در همان زمان انجام شود تا حالت سینه را بهبود بخشد و با سینه ها هماهنگ شود. این عمل جراحی انکوپلاستیک نامیده می شود. بسیاری از جراحان پستان این کار را بدون کمک یک جراح پلاستیک انجام می دهند. جراحی بر روی سینه سالم نیز ممکن است پیشنهاد شود تا هر دو سینه ها ظاهر مشابهی داشته باشند. 

تکنیک های مورد بحث در زیر به طور معمول برای شکل دادن به سینه جدید مورد استفاده قرار می گیرند.

جراحی سرطان

سرطان پستان و جراحی پلاستیک سینه 

کاشت در سرطان پستان:

برای ایمپلنت سینه از ژل سیلیکون یا نمک برای تغییر شکل سینه استفاده می شود. تصور می شود که آن ها اختلالات بافت ارتباطی را ایجاد می کنند اما شواهد روشنی از این مساله پیدا نشده است. قبل از اینکه ایمپلنت های دائمی داشته باشید، یک زن ممکن است به طور موقت یک بسط دهنده بافت داشته باشد که بستر مناسب برای کاشت را ایجاد می کند.

با دکتر خود در مورد مزایا و خطرات مربوط صحبت کنید. طول عمر یک ایمپلنت به زن بستگی دارد. با این حال، برخی از زنان هرگز نیاز به جایگزین کردن آن ها ندارند. سایر عوامل مهم برای در نظر گرفتن هنگام انتخاب ایمپلنت ها عبارتند از: 

ممکن است مشکلاتی ایمپلنت های سینه داشته باشد. برخی از زنان با شکل و ظاهر خود مشکل دارند. و ایمپلانت ها می توانند پارگی یا شکستگی داشته باشند،و باعث درد و سوزش زخم در اطراف ایمپلنت می شود . آن ها به ندرت به انواع دیگر سرطان مرتبط بوده اند. اگرچه این مشکلات بسیار غیرمعمول هستند، اما درباره خطرات با پزشک خود صحبت کنید.

ایمپلنت سینه

روش های جایگزینی سینه در سرطان پستان 

پیوند بافتی از بدن به قسمت دیگر برای سرطان پستان:

این روش ها از ماهیچه ها و بافت های دیگر بدن استفاده می کنند تا سینه خود را تغییر دهند. عمل جراحی بافت می تواند با pedicle flap,انجام شود به این معنی است که بافت از پشت یا شکم بدون بریدن رگ های خونی به سینه منتقل می شود. یک "free flap" به این معنی است که رگ های خونی بریده شده اند و جراح باید بافت متحرک را به رگ های خونی جدید در سینه وصل کند. 

از آنجا که رگ های خونی با روند پیوند بافت درگیر هستند، این استراتژی ها معمولا برای یک زن با سابقه دیابت یا بافت ارتباطی یا بیماری عروقی یا برای زنی که سیگار می کشد، توصیه نمی شود، زیرا خطر مشکلات در طول و پس از جراحی بسیار بالاتر است. برای اطلاعات بیشتر درباره گزینه های بازسازی با پزشک صحبت کنید.

هنگام در نظر گرفتن جراح پلاستیک، دکتری را انتخاب کنید که تجربه انواع جراحی های ترمیمی شامل ایمپلانت ها و پیوندها را داشته باشد و می تواند مزایا و معایب هر روش را مورد بحث قرار دهد.

پیوند در سرطان

سرطان پستان چگونه درمان می شود؟ 

شکل بیرونی پستان (پروتز) در سرطان 

پروتز بیرونی سینه یا شکل مصنوعی سینه یک گزینه برای زنانی فراهم می کند که قصد دارند جراحی ترمیمی را انجام دهند . اینها می توانند از سیلیکون یا مواد نرم ساخته شوند و در کرست (مستکومی )قرار بگیرند. پروتز سینه می تواند برای ایجاد تناسب خوب و طبیعی برای هر زن ساخته شود. 

پرتو درمانی سرطان پستان 

پرتو درمانی از اشعه ایکس و یا ذرات دیگر برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. پزشکی که متخصص پرتو درمانی برای درمان سرطان است، متخصص سرطان پرتو درمانی آنکولوژیست گفته می شود. انواع مختلفی از پرتو درمانی وجود دارد. 

رژیم پرتو درمانی، یا برنامه معمولا شامل تعداد خاصی از درمان ها است که در طول یک دوره زمانی مشخص داده می شوند. درمان اغلب به کاهش خطر عود در پستان کمک می کند. در حقیقت، با جراحی مدرن و پرتو درمانی خطر عود در پستان را در10 سال بعد از درمان کم تر از 5 % می سازد، و زنده ماندن درلامپکتومی و مستکتومی یکسان است.

اگر سرطان در غدد لنفاوی زیر بغل وجود داشته باشد، ممکن است پرتو درمانی به یک طرف گردن و یا نزدیک به سینه یا دیواره سینه داده شود.

پرتو درمانی

چگونگی درمان سرطان پستان 

تمام راه های درمانی سرطان پستان

درمان ممکن است بعد از جراحی و یا قبل از عمل جراحی داده شود: 

پرتو درمانی ادجوانت پس از جراحی انجام می شود. معمولا بعد از یک دوره لامپکتومی و گاهی هم شیمی درمانی انجام می شود. بیمارانی که مستکتومی انجام می دهند ممکن است به پرتو درمانی نیاز نداشته باشند، بسته به ویژگی های تومور.

پرتو درمانی ممکن است بعد از مستکتومی تجویز شود اگر تومور بزرگ تر، سرطان در غدد لنفاوی، سلول های سرطانی در خارج از کپسول غدد لنفاوی و یا سرطان در دیواره سینه به هر دلیل دیگر داشته باشید .

پرتو درمانی نئواجوانت ، درمانی است که پیش از جراحی برای کوچک کردن یک تومور بزرگ، تجویز می شود که حذف آن را آسان تر می کند. این رویکرد غیر معمول است و تنها زمانی در نظر گرفته می شود که یک تومور با جراحی خارج شود.

درمان بعد جراحی

همه چیز درباره راه های درمانی سرطان پستان

آیا درمان سرطان پستان عوارض دارد؟

پرتو درمانی می تواند موجب عوارض جانبی، از جمله خستگی، تورم سینه، قرمزی پوست و یا رنگ پریدگی، و یا سوزش پوست می شود که گاهی اوقات با تاول زدن همراه است. پزشک می تواند داروهای موضعی را توصیه کند تا از پوست برای درمان برخی از این عوارض جانبی استفاده کند. 

به ندرت، مقدار کمی از ریه می تواند تحت تاثیر پرتو درمانی قرار گیرد و باعث ایجاد سینه پهلو، تورم ناشی از تابش در بافت ریه می شود. این خطر به اندازه منطقه ای که پرتو درمانی دریافت می کند بستگی دارد و این کار با گذشت زمان التیام می یابد. 

در گذشته، با استفاده از تجهیزات قدیمی تر و تکنیک های درمانی، زنانی که درمان سرطان پستان را در سمت چپ بدن دریافت می کنند، افزایش کمی در خطر طولانی مدت بیماری قلبی داشتند.

امروزه تکنیک های مدرن قادر به رها کردن اکثریت قریب به اتفاق قلب از تاثیرات پرتو درمانی هستند. بسیاری از انواع پرتو درمانی ممکن است با برنامه های مختلف وجود داشته باشد در مورد مزایا و مضرات هر گزینه با پزشک خود صحبت کنید.

تاثیرات پرتو درمانی

سرطان پستان چه مشکلاتی دارد؟

بعد از مستکتومی در سرطان پستان:

برای کسانی که به پرتو درمانی پس از مستکتومی نیاز دارند، معمولا 5 روز در هفته برای 5 تا 6 هفته داده می شود. پرتو درمانی را می توان قبل یا بعد از جراحی پلاستیک انجام داد. این برنامه های کوتاه تر ممکن است گزینه هایی برای زنانی نباشد که به پرتو درمانی پس از مستکتومی و یا پرتو درمانی برای غدد لنفاوی آن ها نیاز دارند.

همچنین، برای برخی از زنان با پستان های بسیار بزرگ، برنامه های طولانی تر برای پرتو درمانی مورد نیاز است. تحقیقات بیشتری در حال انجام است تا مشخص شود که آیا بیماران جوان تر و یا آن هایی که پس از شیمی درمانی به پرتو درمانی نیاز دارند، ممکن است بتوانند این برنامه های درمانی را داشته باشند. 

درمان سرطان پستان با استفاده از دارو 

روش سیستماتیک، با استفاده از دارو برای از بین بردن سلول های سرطانی است. این نوع دارو از طریق جریان خون برای رسیدن به سلول های سرطانی در سراسر بدن داده می شود. درمان های سیستمی عموما توسط پزشک متخصص انکولوژیست تجویز می شوند، پزشکی که در درمان سرطان با دارو تخصص دارد.

روش های معمول برای درمان سیستمیک شامل قرار دادن یک لوله داخل وریدی است که با استفاده از سوزن، درون یک ماهیچه یا زیر پوست،تزریق می شود یا در یک قرص یا کپسول که بلعیده می شود قرار داده می شود.

 انواع روش های درمان سیستمیک مورد استفاده برای سرطان سینه عبارتند از:

 • شیمی درمانی
 • هورمون درمانی
 • درمان هدفمند 

هر کدام از این درمان ها در زیر با جزئیات بیشتر مورد بحث قرار می گیرند. فرد ممکن است تنها یک نوع درمان سیستمیک را در یک زمان یا ترکیبی از روش های درمان سیستمیک مورد استفاده در همان زمان دریافت کند. آن ها همچنین می توانند به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی که شامل جراحی و یا پرتو درمانی است داده شوند.

سرطان پستان و درمان

کدام درمان برای سرطان پستان مفید تر است؟ 

داروهایی که برای درمان سرطان به کار می روند، پیوسته مورد ارزیابی قرار می گیرند. صحبت کردن با پزشک اغلب بهترین راه برای یادگیری داروهای تجویز شده برای اهداف آن ها و اثرات جانبی بالقوه آن ها است. همچنین مهم است که به پزشک خود اجازه دهید که در صورت استفاده از داروهای تجویزی یا مکمل های غذایی، به پزشک خود مراجعه کنید. علف ها، مکمل ها و دیگر مواد مخدر می توانند با داروهای سرطان تعامل داشته باشند. 

شیمی درمانی سرطان پستان 

شیمی درمانی با استفاده از داروها برای نابود کردن سلول های سرطانی و معمولا با پایان دادن به توانایی سلول های سرطانی در رشد و تقسیم است. این بیماری ممکن است قبل از جراحی داده شود تا یک تومور بزرگ را کوچک کند، جراحی را آسان تر کند و خطر عود را کاهش دهد. همچنین ممکن است بعد از جراحی برای کاهش خطر عود به نام شیمی درمانی داده شود. 

یک رژیم شیمی درمانی، یا برنامه، معمولا شامل ترکیبی از دارو رایه شده در تعداد خاصی از چرخه ها در طول یک دوره زمانی مشخص می باشد. شیمی درمانی ممکن است در بسیاری از برنامه های مختلف بسته به آنچه در آزمایش های بالینی برای آن نوع خاص موثر واقع شده است، داده شود.

ممکن است هفته ای یک بار داده شود، زمانی که هر 2 هفته یک بار مصرف شود)، در هر 3 هفته یک بار، یا حتی یک بار در هر 4 هفته. انواع زیادی از شیمی درمانی که برای درمان سرطان پستان استفاده می شود وجود دارد.

شیمی درمانی

سرطان پستان و شیمی درمانی 

اثرات جانبی شیمی درمانی بسته به فرد، دارو استفاده شده، و برنامه و دوز مورد استفاده قرار می گیرد. این عوارض جانبی می تواند شامل خستگی، خطر عفونت، تهوع و استفراغ، از دست دادن اشتها، اسهال، یبوست، و شیمی درمانی زودرس، افزایش وزن باشد.

این عوارض جانبی اغلب می توانند با موفقیت در طول درمان با داروها مدیریت شوند، و معمولا بعد از پایان درمان تمام شود. اثرات جانبی بلند مدت ممکن است رخ دهد مانند آسیب قلبی، آسیب عصب یا سرطان های ثانوی مانند سرطان خون .

بسیاری از بیماران در طول شیمی درمانی احساس خوبی دارند و به طور فعال از خانواده خود مراقبت می کنند، کار می کنند و در طول درمان ورزش می کنند، اگرچه تجربه هر فرد می تواند متفاوت باشد. با تیم مراقبت سلامت در مورد تاثیرات جانبی احتمالی برنامه شیمی درمانی خود صحبت کنید. 

هورمون درمانی سرطان پستان 

هورمون درمانی که درمان غدد درون ریز نیز نامیده می شود، یک درمان موثر برای بسیاری از تومورها است که برای گیرنده های استروژن یا پروژسترون هستند؛. این نوع تومور از هورمون ها برای افزایش رشد آن استفاده می کند. مسدود کردن هورمون ها می تواند به جلوگیری از بروز سرطان و مرگ ناشی از سرطان پستان در هنگام استفاده از خود و یا بعد از شیمی درمانی کمک کند. 

درمان هورمونی ممکن است قبل از جراحی انجام شود تا تومور را کوچک کند، جراحی را آسان تر می کند، و خطر عود را کاهش می دهد. این روش درمانی هورمونی نامیده می شود. همچنین ممکن است بعد از جراحی برای کاهش خطر عود انجام شود. این روش درمانی هورمونی ادجوانت نامیده می شود.

هورمون درمانی

روش هورمون درمانی برای خلاصی از سرطان پستان 

مراقبت از علائم و عوارض جانبی سرطان پستان 

برای افراد تمام سنین، سرطان و درمان می تواند باعث ایجاد علائم و عوارض جانبی شود. علاوه بر درمان ها برای کند کردن، توقف، یا از بین بردن سرطان، بخش مهمی از مراقبت از سرطان، علایم و عوارض جانبی فرد را تسکین می دهد. این روش به عنوان مراقبت های حمایتی در نظر گرفته می شود و شامل حمایت از بیمار با نیازهای فیزیکی، عاطفی و اجتماعی است. 

این نوع مراقبت درمانی است که بر کاهش نشانه ها، بهبود کیفیت زندگی و حمایت از بیماران و خانواده هایشان تمرکز دارد. هر فرد، صرف نظر از سن یا نوع و مرحله سرطان، ممکن است تحت مراقبت های حمایتی قرار گیرد. زمانی که در فرآیند درمان سرطان مورد نیاز است، بهتر عمل می کند.

افراد اغلب در همان زمان تحت درمان سرطان قرار می گیرند تا عوارض جانبی را کاهش دهند. در حقیقت، افرادی که در عین حال هر دو را دریافت می کنند، علائم کمتری نسبت به کیفیت زندگی دارند و گزارش می دهند که از درمان راضی هستند. 

درمان ها برای مدیریت علایم و عوارض جانبی بسیار متفاوت است و اغلب شامل داروها، تغذیه، روش های تمدد اعصاب، حمایت عاطفی و درمان های دیگر می شود. همچنین ممکن است درمان های مشابه با هدف از بین بردن سرطان، مانند شیمی درمانی، جراحی و یا پرتو درمانی باشد. در مورد اهداف هر گزینه در برنامه درمان خود با پزشک خود صحبت کنید.

عوارض سرطان پستان

سرطان پستان و عوارض جانبی آن 

تحقیقات نشان داده اند که ممکن است برخی از درمان های مکمل برای مدیریت نشانه ها و عوارض جانبی مفید باشند. 

 • موسیقی درمانی، مدیتیشن، مدیریت استرس، و یوگا برای کاهش اضطراب و استرس.
 • مدیتیشن، استراحت، یوگا، ماساژ، و درمان موسیقی برای افسردگی و بهبود مشکلات روحی دیگر.
 • مدیتیشن و یوگا برای بهبود کیفیت عمومی زندگی.
 • طب فشاری و طب سوزنی برای کمک به حالت تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی.
 • درمان سیستمیک برای بیماران مسن تر 

سن هرگز نباید تنها عاملی باشد که برای تعیین گزینه های رفتاری مورد استفاده قرار می گیرد. چنانچه در این بخش از سلامت نمناک خواندید درمان های سیستمیک مثل شیمی درمانی، اغلب برای بیماران مسن تر مثل بیماران جوان تر عمل می کند.

با این حال، بیماران مسن تر به احتمال زیاد عوارض جانبی بیشتری دارند که بر کیفیت زندگی آن ها تاثیر می گذارد برای مثال، بیماران مسن تر ممکن است ریسک بالاتری در توسعه مشکلات قلبی داشته باشند.

این برای بیمارانی که پیش از این بیماری قلبی دارند و برای کسانی که ترکیبات خاصی از شیمی درمانی دارند، رایج است. مهم است که همه بیماران با پزشکان خود درباره گزینه های درمان سیستمیک توصیه شده، از جمله مزایا و خطرات صحبت کنند. آن ها همچنین باید درباره اثرات جانبی بالقوه و چگونگی مدیریت آن ها سوال کنند. 

 

شیوه های نوین درمان سرطان پستان برای انواع سرطان سینه

4.6196
این مطلب مفید بود ؟18016
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : cancer / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی