صاف کردن مو
امروزه برای صاف کردن مو می توان از دو روش استفاده کرد یکی گلت و دیگری کراتین مو است هر کدام از اینها تاثیرات متفاوتی بر موها می گذارند.

نکات مهمی که باید در مورد صاف کردن مو با گلت و کراتینه بدانید

بسیاری از افراد دارای موهای فر و وز به دنبال راهکاری برای صاف و لخت کردن موهای خود هستند. راه ها ی مختلفی برای صاف کرد موهای فر و وز وجود دارد که یکی از این راه ها گلت کردن موی سر است. گلت یک نام تجاری از محصولات صاف کننده مو است اما چون از برندهای محبوب و ابتدایی این محصول است، همه عمل صاف کردن مو رو با نام گلت می شناسند.

اما محصولات دیگری با همین عملکرد با نام های تجاری از قبیل لولان، جان دپرل و … در بازار وجود دارند و استفاده می شوند. در این بخش از دنیای مد نمناک شما را با روش صاف کردن مو با گلت و تفاوت آن با کراتینه آشنا می کنیم.

از بین بردن وز مو

صاف کردن مو با دو روش متفاوت و فرق آن ها

روش های صاف کردن مو

پیوند های گوگردی بین زنجیره ی پروتئینی فرشدن مو ها را سبب می شوند. موادی که برای گلت کردن مو بکار می رود سبب تخریب پیوند های که در بافت پروتئینی مو وجود دارد ، می شود و سبب خواهد شد که مو صاف و بدون فر گردد.

4تا 6 ماه اثر گلت کردن موها باقی می ماند اما برخی اثر آن را دائمی می دانند زیرا ساختار مو به صورت دائمی تخریب می شود. پس از رشد ریشه ی مو ها به صورت زبر و فر بعد از 9 ماه یا یک سال برای ریشه ها مجدداً از مواد گلت استفاده می کنند.

پیش از گلت موهای سر چه باید کرد؟

  • قبل از گلت کردن موها نباید موها را از 6 ماه قبل رنگ کرده باشید.
  • قبل گلت اگر موهای شما رنگ یا موخوره داشت آنها را کوتاه کنید.
  • گلت کردن موها را در نزد یک آرایشگر حرفه ای انجام دهید.

بعد از گلت کردن مرتب به موها رسیدگی کنید و از سرم مو و انواع تقویت کننده های مو استفاده نمایید.

بهترین مواد صاف کننده مو

نکات مهم و دانستنی قبل از صاف کردن مو

علت رنگ نکردن موها در زمان صاف کردن مو با گلت 

اگر موهای شما قبل از گلت کردن رنگ داشته باشد و یا بخواهید همزمان با گلت کردن موهایتان را رنگ کنید، این کار باعث آسیب ، خشکی و شکستگی بیش از حد موهایتان می شود و موهای شما را دچار موخوره خواهد کرد.

انواع گلت

گلت صفر:برای صاف کردن موهای معمولی ، فر و موهایی که 30% وز هستند از گلت صفر استفاده می شود. برای موهای معمولی، نازک و کم پشت محصول گلت صفر را به مدت 25 دقیقه و بدون نیاز به حرارت دادن روی مو قرار می دهند.

گلت قوی:این گلت برای صاف کردن موهای به شدت فر و موهای مقاوم در برابر مواد شیمیایی صاف کننده کاربرد دارد. محصول گلت قوی را روی موهای به شدت فر و پرپشت به مدت 30 دقیقه و بدون نیاز به حرارت قرار می دهند.

عوارض گلت مو

صاف کردن مو با گلت چطور انجام می شود؟

صاف کردن مو با گلت یا کراتینه؟ کدام بهتر است؟

تفاوت گلت با کراتینه

کراتینه کردن مو به صاف کردن و از بین بردن وز و فر مو ها گفته می شود اما در کراتینه کردن مو ساختار های پروتئینی مو تخریب نخواهند شد و ساقه موها تقویت می شوند . از کراتینه می توان برای صاف کردن انواع جنس مو ها حتی مو های دکلره و آسیب دیده استفاده نمود.

اما گلت مو یا ریباندیگ یا صاف کردن مو با روش شیمیایی سبب تخریب ساختار پروتئینی مو شده و نمی توان از آن برای صاف کردن انواع مو مانند مو های رنگ شده یا مو های دکلره استفاده کرد. گلت کردن مو باعث تغییر ساختار بافت ساقه ی مومی شود و همین امر سبب از دست دادن آب و رطوبت مو ها خواهد شد.

از معایب این روش این است که پس از انجام این عمل موها حالت نمی گیرند و با سشوار و .. نمی توان موها را حالت دار نمود. اگر از مواد گلت مو ها به شیوه نادرست استفاده شود موها دچار آسیب جدی شده و باید کوتاه شوند.

کراتینه مو چیست

صاف کردن مو با کراتینه چگونه است؟

پس از گلت و صاف کردن موها چه باید کرد؟

موها پس از گلت کردن رطوبت خود را از دست می دهند بنابراین برای خشک و شکننده نشدن موها از مواد آبرسان و از نرم کننده های طبیعی مو روغن بادام، نارگیل و زیتون کمک بگیرید.

نحوه گلت کردن موها

ابتدا موهارو نسبت به حجمشان تقسیم بندی می کنیم. پشت گردن و گوش ها وازلین می زنیم تا با برخورد با مواد آسیب نبینند.

در یک کاسه کرم صاف کننده مو رو می ریزیم و از پشت مو شروع به زدن مواد به دسته های نازک مو می کنیم تا مواد به تمام قسمت های مو برسد. با فرچه رنگ مواد را از ریشه به انتهای مو می مالیم اما مواد نباید به ریشه مو برخورد کند.

سپس حدود نیم ساعت صبر می کنیم.

برای نتیجه گیری بهتر برای موهای به شدت وز با اتو مو دسته های کوچک مو که به آن مواد گلت را مالیده ایم صاف می کنیم. بهتر است درجه حرارت اتو مو 150 درجه سانتیگراد باشد.

بعد از صاف کردن موها ، موها را با شامپو بشورید و روی سر سرم صاف کننده بمالید و اجازه دهید 5 دقیقه این مواد روی سر بماند سپس موها رو آبکشی کنید و خشک کنید.

 

صاف کردن مو با گلت یا کراتینه ، کدام بهتر و سالم تر است؟

4.2385
این مطلب مفید بود ؟32362
منبع : بخش دنیای مد نمناک /ن /آ
وبگردی