صحبت با همسر
نحوه صحبت شما با همسرتان بر روابط شما تاثیر مستقیم دارد چرا که بعضی مواقع با به کاربردن جملات و یا واژه های غلط روابط خود را سرد و یا از بین می برید.

حرفهایی که هرگز نباید به همسرتان بگویید

ممکن است شما هم به این مسئله واقف باشید که «حرف» درد زیادی دارد گفتن بعضی از کلمات و جملات سالیان سال مثل خوره مغز و روح آدمی را از درون نابود می کند. خیلی از افراد هستند که متوجه آثار مخرب حرفهایشان بر روحیه اطرافیانشان نیستند و به راحتی هر چیزی که می خواهند به زبان آورده و به هیچ عنوان برایشان اهمیتی ندارد که چه ضربه ای قرار است به طرف مقابلشان بخورد.

جالب اینجاست افراد با همین کلمات عجیب و غریب و ناراحت کننده به همدیگر عشق ورزی و محبت می کنند چرا باید در جهت آزردن یکدیگر از حرف ها و کلمات به کار ببریم؟ چرا با حرفهای قشنگ شخصیت انسان ها را تقویت نمی کنیم و موجب پیشرفت آن ها نمی شویم؟ و از همان حرف ها در جهت تخریب شخصیتی اطرافیانمان استفاده می کنیم؟ 

به کار بردن مکرر بعضی واژه های غلط در بین زوج ها رواج دارد بسیاری از آنها متوجه این نیستند که حرفهایی که ناخواسته و ناخودآگاه به طرف مقابلشان گفتند چه تاثیر بدی بر روحیه او داشته است.هر چند شاید این کلمات و حرف ها فراموش شوند ولی تاثیری که همین حرف ها روی روح و روان آنها می گذارد فراموش شدنی نیست.

زخم بعضی حرف ها و جمله ها به قدری عمیق هستند که با یک معذرت خواهی قابل ترمیم نمی باشند،متاسفانه این که انسان ها لحظات سخت را به راحتی فراموش نمی کنند ثابت شده است به خاطر همین است که اگر انسان ها حتی سالها قبل مورد بی مهری قرار بگیرند و حرف زشتی شنیده باشند هرگز فراموش نمیکنند و تا سالیان سال آن را برایتان تعریف می کند و تازه پی می برید که تا چه حد حرفها برایش سنگین تمام شده به طوری که مدتها در دلش نگهداشته است.

ما در این بخش از خانواده پلاس نمناک لیستی از کلمات و حرف هایی که هرگز نباید به همسرتان بگویید را در اختیارتان قرار دادیم و از شما خواهشمندیم هرگز به فرد مورد علاقه و همسر خود این حرف ها را نگویید. 

در مورد سن هم با احتیاط صحبت کنیم

همیشه به این مسئله که خانم ها به سنشان حساسیت نشان می دهند می خندیم و با جنبه ای طنز آمیز آن را می بینیم اما این مسئله بین مردان و زنان تفاوت زیادی ندارد با این تفاوت که زنان حساسیت و نگرانی خود را نشان می دهند اما مردان در درون خود نگران و نا راضی می مانند. این اصل دلیل بر این نیست که از سن و افزایش آن فرار کنیم نه! بهتر است با آن مثبت برخورد کنیم به این صورت که حتی اگر همسرمان خود به افزایش سنش صحبت کرد با حرف هایی مانند " این سالها ی عمرمان چقدر قشنگ و خوب سپری شده " به جای اینکه بگویید " داری پیر می شی " و امثال این بعد فکر همسرتان را عوض کنید.هرگز به راحتی به پیر شدن و شکسته شدن همسرتان اشاره نکنید.

صحبت درباره سن

ناراحتی او را مستقیما بیان نکنید

زمانی که همسرتان مشکلی دارد و از چیزی ناراحت است در رفتارها و حرفهایتان دقت کنید. زمانی که یکی از زوجین از مشکلی رنج می برد نظر و باور همسرش برای او بسیار مهم است پس هرگز این جمله را که " میدونم سخته میدونم مشکله میدونم تو اصلا از این وضع خوشحال نیستی" بر زبان نیاورید چون باور شما در صحبت هایتان به او منتقل می شود و تاثیر می گذارد به جای این حرفها به او بگویید " من به قدرت تو در مقابله و تحمل این مشکل ایمان دارم " و یا " تو که همیشه محکم هستی ". 

عجله کن!

شنیدن واژه عجله کن برای همسرتان بسیار آزار دهنده می باشد.چرا که همه میدانیم زمانی که جایی میرویم و یا کاری میکنیم بایستی عجله کنیم و همه تلاشمان را میکنیم تا زودتر تمام شویم.بنابراین تکرار این کلمه نه تنها کاری از پیش نمیبرد بلکه کلی فضای منفی و استرس ایجاد میکند. 

ترکت خواهم کرد

زوج ها به هنگام عصبانیت و به خاطر از دست دادن کنترلشان از واژه ها و کلمات بسیار زشت و تحقیر آمیزی برای یکدیگر استفاده می کنند که واژه "ترکت خواهم کرد" یا "طلاقت میدهم" و یا "طلاق میگیرم" یکی از همان واژه های سنگینی می باشد که به کار می برند. چنانچه قصد ادامه زندگی با نامزد یا طرف مقابلتان را ندارید به جای اینکه او را تهدید کنید این مشکل را در فضایی آرام و منطقی و عاقلانه با او مطرح کنید و از او بخواهید که شما را ترک کند. 

ناراحتی از همسر

تنبل

با به کار بردن واژه تنبل شما هیچ کسی را نمی توانید به اجبار زرنگ و چابک تر کنید چنانچه این واژه را برای طرف مقابلتان تکرار کنید او خودش هم باور می کند که تنبل است و وضعیتش از همینی که هست وخیم تر و بدتر خواهد شد. 

به راحتی تسلیم نشوید

در مشکلات و مسائل سخت زندگی هیچ پیشنهادی تلخ تر از این نیست که به همسرتان بگویید که " باید قبول کنیم که نمی توانیم کاری بکنیم" این جمله حس نا توانی و تسلیم شدن را به همسرتان از سوی شما منتقل می کند و علاوه بر تاثیر منفی شما را در ذهن همسرتان فردی ضعیف نشان می دهد. 

نه ، اینجوری نه! 

گاهی وقتها همسرتان برای این که کمک حال شما باشد و می خواهد باری از دوش شما بردارد اقدام به کمک کردن بهتان میکند. چنانچه این کلمه را برایش استفاده کنید او دیگر هیچ وقت به کمکتان نمی آید ممکن است شما منظور خاصی نداشته باشید و صرفاً به خاطر بالا رفتن مهارت او در کارهای خانه این جمله را تکرار کردید ولی برای مردهایی که به هوش و ذکاوت خود باور دارند و فکر می کنند از عهده هر کاری بر می آیند .

شنیدن این جمله مانند این است که " تو عرضه هیچ کاری را نداری و مدام خرابکاری میکنی! " بنابر این اگر تصمیم تان را برای همکاری همسرتان در کارها گرفته اید بهتر است که بی خیال به کار بردن چنین جملاتی باشید و در صدد اصلاح کارهایش در نیایید کمی صبور تر باشید و خرابکاری هایش را تحمل کنید تا کم کم مهارتش بالا رود. به هیچ وجه نگران نباشید و باور داشته باشید که به تدریج همه چیز بهتر خواهد شد اگر چند سال پیش خود را به یاد بیاورید می بینید که شما هم برای اولین بار که خانه را تمیز کردید و یا غذا درست کردید چه دسته گلهایی را به آب دادید؟

بهانه آوردن همسر

چاق

با استفاده کلمه چاق برای همسرتان او نه تنها لاغر نمی شود بلکه با شنیدن این واژه تمسخر آمیز بیشتر تحقیر می شود بنابراین به جای استفاده از این کلمه به او کمک کنید و با انرژی مثبت کاری کنید که شروع به رژیم و ورزش کند یکسری افراد فکر می کنند با تکرار این واژه کاری خوبی می کنند و با خودشان می گویند این قدر می گویم که تا به خودت بیای و لاغر شوی در صورتی که این طور نیست و فقط لطمه روحی به طرف مقابلشان وارد می کنند. 

همیشه مسئولیت ها و کارها بر دوش من است!

هر چند در این که سرتان شلوغ است شکی نیست و کارهای خانه هم تمامی ندارد ولی این که شما مسئول همه کار ها هستید هم درست نیست. این اشتباه بزرگی است که بسیاری از خانم ها آن را تکرار می کنند و به جای اینکه از همسر خود به مهربانی درخواست همکاری کنند مدام شکوه و گلایه می کند و هیچ کدام از کارهای همسرشان را نمی بینند. چنانچه قدردان زحمات همسرتان باشید او نیز متقابلاً کاری می کند که شما را راضی و خشنودی کرده و بیشتر تلاش خواهد کرد تا کمک حال شما باشد. 

خسته ام کردی!

لابد با خودتان فکر می کنید که در یک دعوای خانوادگی بین خود و همسرتان گفتن اینکه خسته شده اید یا اینکه او با رفتارهایش شما را خسته کرده است تنها عصبانیت لحظه ای تان را تخلیه کرده اید و هیچ جنجالی به پا نکرده اید؟

 باید بدانید همسرتان با شنیدن چنین جمله ای احساس می کند در همه لحظات و ماه ها و سال هایی که با هم بوده اید راه را اشتباه رفته است و هیچ وقت شما را راضی نکرده است و با خود می گوید:" تمام لحظاتی که برای خوشحالی اش با او سپری کردم بی فایده بوده است و اون از زندگی اش بیزار بود و من بی خبر بودم! " پس آگاه باشید دیدگاه و احوال همسرتان با شنیدن این جمله زیرو رو می شود و دیگر هیچ قدمی برای بهتر شدن زندگیتان بر نمی دارد! 

خسته از ازدواج

تو همیشه...

برای چندمین بار تاکید می کنیم به هیچ عنوان از جملاتی مثل " تو همیشه" که کلی هستند برای اینکه همسرتان را محکوم کنید بکار نبرید. چنانچه زندگیتان برایتان مهم است تنش های بیهوده را در رابطه تان کنار بزنید رفتارهای گذشته را کلاً فراموش کنید.

به کار بردن جملاتی مثل " همیشه" و " هیچوقت" به این معنی است که پرونده اشتباهات قبلی برای شما باز است و هنوز او را نبخشیده و انتظار دارید که تاوان اشتباهات قبلی اش را مجدد بپردازد. به همسرتان ثابت کنید که زمانی که او را بخشیده اید یعنی دیگر اشتباهات گذشته اش را نیز فراموش کرده اید و هیچ وقت قرار نیست که دوباره او را بخاطر آن اشتباهات بازخواست کنید.

کاش رابطه صمیمی تری باهاش برقرار کنی

خیلی از مواقع به همسرتان می گویید فلان مرد یا فلان زن شخص قابل ستایشی است بهتر است که دوستی ات را با او صمیمی تر و نزدیک تر کنی!! باید بگوییم به هیچ عنوان به این شدت دخالتی در چرخه دوستی های همسرتان نکنید و تلاشی برای کامل شدن این چرخه نکنید.

چرا که با همین تلاش ها به او ثابت می کنید که تو به اندازه فلان شخص قابل ستایش و توانمند نیستی و در واقع به او نشان می دهید که مردان و یا زنان دیگر شایسته تر از او هستند و باعث می شود برای اینکه تبدیل به یک زن و مرد ایده آل برای شما شود از آنها الگوبرداری کند. این نکته را نیز فراموش نکنید که حس حسادت در بعضی از مردها و زنها بسیار بیشتر است و کنار آمدن با این افکار برایشان رنج آور می باشد. 

به نظرت از من زیبا تره؟

زمانی که مشغول فیلم دیدن با همسرتان هستید با این سوال نظر او را در مورد یک بازیگر معروف می پرسید. انتظار دارید چه پاسخی از طرف همسرتان بشنوید؟ این که بگوید شما از ستاره سینمایی زیباتر و جذابید؟ این را بدانید که پرسیدن این سوال به هنگام تلویزیون دیدن و یا حتی در میهمانی چیزی جز به استرس انداختن مرد زندگیتان ندارد! چراکه قرار گرفتن در چنین شرایطی باعث می شود او دست و پایش را گم کرده و نتواند شجاعانه واقعیت را به شما بگوید و نیز قادر نیست که بی تفاوت به خصلت مردانه اش باشد و حقیقت را از شما مخفی کند.

مقایسه کردن 

تو هیچوقت به حرف های من گوش نمیدهی

محکوم کردن همسرتان به خاطر اینکه هرگز به حرفهای شما گوش نمی دهد اشتباهی است که نباید مرتکب آن بشوید. جدا از اینکه چنین چیزی بر واقعیت استوار نیست منصفانه هم نمی باشد. تکرار این حرف بیشتر مواقع از طرف خانم ها سر میزند زمانی که عصبی و ناراحت هستند این جمله را بسیار تکرار می کنند. پس توصیه می کنیم به جای لحن اتهام آمیز با او به آرامی صحبت کرده و به او بگویید که رفتارش شما را آزرده کرده است و از او انتظار دارید که به حرفهایتان گوش دهد درست زمانی که شما به حرف های او گوش می دهید. 

به من نزدیک نشو

بیشتر زن و شوهر ها بعد از یک مشاجره اساسی با همدیگر اولین چیزی که به ذهنشان می رسد این است که به همسرشان می گویند "به من نزدیک نشو"! غافل از اینکه با این حرف احساسات همسرشان لطمه جدی می خورد و این را به او القا می کند که گویی دیگر هیچ حسی به او ندارید.هرچند گفتن این جمله برای لحظه ای موجب آرام شدنتان می شود ولی بعد ها به شدت پشیمان خواهید شد.

تو چرا مثل فلانی نیستی؟

مقایسه کردن همسرتان با دیگران کار بسیار ناشایستی است چرا که هیچ کس از مقایسه شدن خوشش نمی آید ممکن است کمبودهایی در همسرتان احساس کنید ولی این دلیل نمی شود که از او بخواهید همچون دیگران باشد باید بدانید این خواسته نا معقول و غیر منطقی می باشد این حرف شما به او ثابت می کند که دوستش ندارید و شخصی دیگر را لایق همسر بودن می دانید.

صحبت با شوهر

تو خانواده خوبی نداری

همه افراد تعصب خاصی روی خانواده شان دارند و هرگز نمی توانند بدگویی کسی در مورد خانواده شان را بپذیرند چرا که علاوه بر پیوند خونی با خانواده خصوصیات و احساسات مشترکی با هم دارند. هرچند شاید به خاطر بدرفتاری عضوی از خانواده همسرتان آزرده خاطر شوید و حس بدی بهتان دست بدهد ولی حق توهین کردن هم ندارید و به جای توهین کردن باید مسالمت آمیز با همسرتان در مورد چیزی که موجب رنجشتان شده است صحبت کنید این کار به همسرتان کمک می کند که دچار بحران نشود و در کنار شما درصدد رفع مشکل برآید.

از دوستانت خوشم نمی آید!

همه افراد در زندگیشان دوستانی دارند که بعضی از آن ها را بیشتر و بعضی ها را در حد معمولی دوست دارند و این یک چیز خیلی طبیعی است. چنانچه دوستان همسرتان را به خاطر ویژگی های خاصشان نمی پسندید دلیل بر این نمی شود که آنها را بد نام کرده و یا توهین و بی ادبی به آنها بکنید پس باید برای اینکه یکی از دوستان همسرتان را رد کنید بایستی دلیل محکمی برای او بیاورید. 

ای کاش هیچ وقت با تو ازدواج نکرده بودم

با بازگو کردن این جمله نه تنها دل همسرتان را می شکنید بلکه احساسات او را نیز متلاشی می کنید.آیا میدانید تهی کردن ناگهانی یک نفر از درون چه حسی در او ایجاد میکند؟ تنها پیامی که این جمله سنگین و منفی دارد این است که می خواهید به همسرتان برسانید که هیچ احترامی به رابطه تان قائل نیستید و همسرتان این احساس را می کند که شما حتی بدون او می توانید به زندگی خود ادامه دهید و هرگز عشقی بین شما وجود نداشته است.

نا امید شدن 

کلام آخر

حرف های زیادی برای گفتن به همسرتان در حین مشاجره وجود دارد که می توانید با گفتنشان اثرات جبران ناپذیر آن را در زندگی تان احساس کنید و با نگفتنشان یک عمر با خوشی در کنار هم زندگی کنید. به شما کاربران عزیزی که خواننده این بخش از نمناک هستید توصیه می کنیم که در استفاده و به کار بردن جملات و کلماتی که به همسرتان می گویید دقت داشته باشید و مراقب باشید حرفهایی به هم نزنید که احترام و ارزش خود را زیر سوال ببرید.

همیشه محترمانه با یکدیگر سخن گفته و بهترین کلام و لحن را داشته باشید. درگیری ها و مشغله های زیاد باعث شده فراموش کنیم چگونه با همسرمان رفتار کنیم ولی اگر عادت داشته باشیم که با کلامی مناسب با آنها حرف بزنیم و با رعایت حد و مرزها خشممان را کنترل کنیم کلام صحیح و مناسب هم در زندگیمان جا می افتد و به دور از یکسری جنجال ها زندگی زناشویی قشنگتری خواهیم داشت.

جملات و حرفهایی که هرگز نباید به همسرتان بگویید

4.3148
این مطلب مفید بود ؟12820
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح/ف.ن
وبگردی