طراحی حیاط
با ایجاد تغییرات ساده در طراحی دکواسیون داخلی حیاط منزلتان می توانید آن را باصفا و زیبا بسازید و در شب های تابستان از آن لذت ببرید.

طراحی حیاط باصفا در فصل تابستان

برای گذراندن اوقات در تابستان حتما نیاز نیست به بیرون از خانه و پارک بروید . اگر خانه شما حیاط دارد ، می توانید این اوقات را در حیاط خانه سپری کنید . نشستن در حیاط در تابستان بسیار لذت بخش است و یادآور خاطرات گذشته و خانه مادربزرگ و شب های پرستاره را برایمان زنده می سازد. پس اگر حتی حیاط خلوت کوچکی در قسمت پشت ساختمان دارید ، از آن نهایت استفاده را ببرید و با صرف هزینه اندک حیاط منزل تان را باصفا کنید و برای تابستان آماده سازید.

 طراحی حیاط

طراحی حیاط برای شب نشینی در تابستان

برای تابستان، حیاط خود را به چه سبکی آماده کنیم؟

اگر ساکن یک آپارتمان هستید باید برای آماده سازی و طراحی حیاط برای تابستان ، چند نماینده انتخاب و حتی پرسشنامه ای تهیه کنید و تا بتوانید از نظرات افراد زیادی استفاده کنید و بهترین تصمیم را بگیرید.

اگر هم صاحب منزل شخصی خود هستید، با اعضای خانواده درباره آماده سازی فضای حیاط صحبت نموده و نظراتشان را جویا شوید سپس سری به حیاطتان بزنید و به بررسی وضعیت موجود بپردازید و لیستی از وسایل تعمیری و یا ملزومات تهیه کنید.

اما همانطور که در دنیای مد نمناک گفته شده است بهتر است قبل از انتخاب سبک با عناصر اصلی و رنگ های غالب هرکدام آشنایی پیدا کنید و یک سبک مناسب مانند سبک مدرن یا سنتی را برای حیاطتان انتخاب کنید .

المان های اصلی در طراحی حیاط باصفا برای شب نشینی های تابستان

روشنایی

اگر حیاطتان بزرگ است و یا آپارتمان شما محوطه بزرگ دارد ، به فکر نورپردازی بخشی از آن باشید تا در منابع صرفه جویی نمایید و هم حیاط شما زیبا شود. اگر می خواهید محوطه تان را به شکل حیاط ایرانی طراحی نمایید از روشنایی ظریف و ملایم استفاده کنید. در طراحی حیات خود از انواع چراغ های دیواری، آویز، وال واشر و... استفاده کنید و از نورافکن های پرنور استفاده نکنید.

اصول روشنایی در حیاط مدرن همانند حیاط ایرانی می باشد اما در نورپردازی حیاط مدرن، آزادی عمل بیشتری دارید.

روشنایی حیاط

نورپردازی و روشنایی در طراحی حیاط

نکات مهم در طراحی حیاط باصفا

آب

در حیاط ایرانی عنصر آب اهمیت زیادی دارد و سبب تعدیل هوا در فصل گرما و برقراری آرامش در فضا می شود. در قدیم از آب درون حوض هایی به شکل دایره یا چهارگوش در حیاط نگهداری می شد. حوض هایی که عمق کمی داشتند و فواره ای سفالی نیز در وسط آنها تعبیه می شد.

این حوض آب را در مرکز و وسط حیاط قرار می دادند که قلب تپنده حیاط محسوب می شد. شما نیز می توانید برای کسب آرامش ، آب را مهمان حیاط خود کنید و فقط برای جریان آب در حیاط از حوض استفاده نکنید بلکه می توانید با روش های دیگری آب را در حیاط خود به جریان در آورید.

اگر دوست دارید حیاط شما شکل مدرن به خود گیرد ، به جای حوض از آبنما استفاده کنید و هر جایی که دوست دارید آبنما را نصب کنید. آب در حیاط مدرن، جوش و خروش بیشتری دارد و صدای آن هم در فضا می پیچد.

آبنماهای دیواری

آبنماهای دیواری برای محوطه های کوچک مناسب و بسیار زیبا هستند.

آبنماهای صخره ای

برای فضاهایی مانند حیاط های بزرگ ، آبنماهای صخره ای بسیار مناسبند و زیبایی ویژه ای به حیاط می بخشد.

آبنماهای ترکیبی

یکی از پرطرفدارترین آبنماها، برای محوطه و حیاط مدرن که به خوبی با هر سبکی از محوطه سازی هماهنگ می گردند؛ آبنماهای ترکیبی هستند.

آبنماهای آبشاری

این نوع آبنماها در کنار طراحی فضای سبز و یک گلکاری مناسب به فضای حیاط شما جلوه و آرامش خاصی می بخشند و فضا را زیبا و رویایی می کنند.

آبنماهای دیواری

طراحی دکوراسیون داخلی در حیاط با آبنمای دیواری

کارهایی که باید برای طراحی حیاط مدرن انجام داد

مصالح و رنگ

آجر، کاشی و چوب مصالحی هستند که به محوطه شما حال و هوای ایرانی می دهند. از این مصالح برای زیباسازی حیاط خود استفاده کنید اما از یک نوع مصالح یا یک طیف رنگی استفاده نکنید و در حیاط خود ترکیبی از آنها را داشته باشید.

آبی، فیروزه ای، طلایی و قرمز از بهترین رنگ هایی هستند که می توانید از آنها استفاده نمایید اما آنطور که دنیای مد نمناک اشاره می کند از تنوع زیاد رنگ و مصالح بپرهیزید تا حیاطتان دلنشین تر شود. پیشنهاد می دهیم حداقل دو تا سه طیف رنگی استفاده کنید.

مبلمان

برای اینکه حیاط شما رنگ و بوی قدیم را به خود گیرد برای محل نشستن خود ، تخت های چوبی را در نظر بگیرید و روی این تخت ها قالیچه و یا گلیم پهن کنید و پشتی های متعدد با طرح های سنتی و ایرانی بچینید اما اگر مایل به استفاده از تخت چوبی نیستید، از مبلمان چوبی یا حصیری استفاده نمایید.

اگر می خواهید حیاطتان سبک مدرن داشته باشد هیچ محدودیتی برای انتخاب نوع مبلمان ندارید، اما بهتر است مبلمان ساده با رنگ های شاد تابستانه را انتخاب کنید . فضاهای حیاطتان را شلوغ نکنید و بخشی از آن را که دارای نور کافی و شرایط ایمنی لازم است برای بازی کودکان آزاد بگذارید.

مبلمان برای حیاط

چیدمان و طراحی حیاط با مبلمان مدرن

تکنیک های طراحی دکوراسیون داخلی حیاط

ورودی

اگر می خواهید مهمانانتان به محض ورود به حیاط احساس نوستالژیک را تجربه نمایند لوازم روشنایی مانند فانوس های ساده قدیمی را برای فضای ورودی خود انتخاب کنید که با سبک و مصالح مورداستفاده شما هماهنگ تر باشد .

مسیر عبور و مرور

برای نورپردازی مسیرهای عبورومرور محوطه یا حیاط از چراغ های مناسب این مسیرها که مدل های مختلفی دارند ، استفاده نمایید اما هنگام خرید، طول وعرض مسیر رفت وآمد را در نظر بگیرید . در تعیین فاصله چراغ ها از یکدیگر نوع چراغ و ارتفاع پایه آن بسیار تاثیرگذار است.

در هر دو سمت مسیرهای عبوری چراغ ها را با فاصله 2 تا 3 متر از هم قرار دهید اما اگر چراغهایتان کم نور هستند آنها را در فاصله نزدیک به هم قرار دهید . اگر مسیر شما انحنا دارد برای نمایان تر شدن شکل منحنی مسیر چراغ ها را در دورترین نقطه چپ و راست منحنی نصب کنید.

 دکوراسیون حیاط خلوت

دکوراسیون طراحی حیاط خلوت شیک و با صافا

چیدمان و دکوراسیون طراحی حیاط برای تابستان

فضای شب نشینی ها

اگر جایی را برای گردهمایی در زیر درخت انتخاب کرده اید برای روشنایی این قسمت چند چراغ آویز را با کمک طناب و سیم کشی از شاخه های درخت پایین بیاورید تا بالای میزها و صندلی ها قرار بگیرند تا مکان تجمع مشخص تر شده و فضای صمیمی فراهم گردد.

تنوع در نور و سایه

نوعی از چراغ ها را انتخاب کنید که بتوانید از راه آنها جالب ترین ویژگی های محوطه یا حیاطتان را برجسته نمایید و زیبایی محوطه خود را در شب و با تاکید بر ساختار معماری افزایش دهید.

نورپردازی استخر

نورپردازی استخر یک پیشنهاد وسوسه انگیز است اما قبل از نورپردازی استخر با بایدها و نبایدهایش آشنا شوید. زاویه قرارگیری چراغ ها در نورپردازی استخراهمیت فراوانی دارد. این زاویه باید طوری باشد که چشم افراد اطراف استخر را آزار ندهد. در بخش تهتانی استخر نیز نباید چراغی نصب کنید.

محل قرارگیری چراغ ها بسیار پر اهمیت است. بهتر است چراغ ها را روبه روی هم نصب کنید تا سایه های مزاحم کاهش یابد. کاشی های استفاده شده در بدنه استخر بهتر است رنگ روشن باشد تا نور بیشتری را به محیط اطراف خود منتشر کند.

 طراحی حیاط خلوت

طراحی حیاط باصفا با نورپردازی استخر

نکاتی که باید برای طراحی حیاط خلوت در نظر بگیرید

نقش نور و آب

به تزئینات آبی ، نور اضافه نمایید تا در شب آرامش بیشتری به فضا بخشد . سوسو زدن ملایم چراغ های زیر آب همراه با صدای ملایم آب فضای حیط را دل انگیزتر و زیباتر می سازد و حس خوبی را به انسان القا می کند.

نورپردازی فضا

چراغ های آبنما متنوع ، سفید و رنگی وجود دارد که دارای تایمر بوده و به خاطر صرفه جویی در برق به صورت خودکار خاموش و روشن شدن می شوند. برای اثربخشی بیشتر نور لازم است آب درون آبنما زلال و شفاف باشد. از تابش مستقیم نور به آب نیز پرهیز کنید زیرا چشم را آزار می دهد.

گلدان نورانی

شما می توانید آنها را در هرکجای حیاطتان که می خواهید گلدان های نوری قرار دهید. این نوع گلدان ها به خودنمایی گیاهانتان در شب کمک می کنند.

 

طراحی حیاط باصفا برای شب نشینی های تابستان

3.719
این مطلب مفید بود ؟145
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ز.ت
وبگردی