قلیان

عاشقان قلیان بخوانند + عکس

کد مطلب : 4845زمان مطالعه : 2 دقیقه
در حالی که کشیدن قلیان در میان جوانان و در برخی موارد نوجوانان رواج بسیاری یافته بایستی این افراد بدانند که عفونت هلیکوباکترپیلوری به ویژه میکروب گاستریت آتروفیک عامل مهمی در ایجاد سرطان معده است.

دوست داران قلیان این مطلب را ازدست ندهند.

 

یک فوق تخصص گوارش با بیان این مطلب که مردان 2.5 برابر بیشتر نسبت زنان به سرطان معده مبتلا می شوند، گفت:افرادی که سیگار و قلیان می کشند 10 تا 12 برابر بیشتر به سرطان معده مبتلا می شوند.

دکتر صادق مسرت ، اظهار داشت:عفونت هلیکوباکترپیلوری به ویژه میکروب گاستریت آتروفیک (بیماری که درخلال آن جدار معده دچار تحلیل می شود) عامل مهمی در ایجاد سرطان معده است.
 
وی با اشاره به اینکه عوامل ژنتیکی تنها 5 تا 10 درصد در ایجاد سرطان معده موثر است، افزود:مطالعات نشان داده است افرادی که عفونت هلیکوباکترپیلوری دارند و سیگار و قلیان می کشند 10 تا 12 برابر بیشتر به سرطان معده مبتلا می شوند.
 
قلیان کشیدن

مضرات قلیان کشیدن 

 
این فوق تخصص گوارش مصرف طولانی غلظت بالایی از نیترات ها درغذاهای دودی، خشک و نمک سود را از دیگر عوامل ابتلا به سرطان معده دانست و بیان کرد:اگر فرد بیش از 15 تا 20 گرم نمک در روز مصرف کند خطر ابتلا به سرطان معده در او افزایش می یابد.
 
این عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص علائم این بیماری گفت:بی‏ اشتهایی همراه با تهوع خفیف و همچنین احساس پری مبهمی که بعد از غذا خوردن تا درد شدید متغیر بوده و درنهایت به کاهش وزن منجر شود از علائم این بیماری به شمار می رود.
 
دکتر مسرت تهوع واستفراغ را از دیگر علائم این بیماری عنوان کرد و اظهارداشت:درمراحل اولیه سرطان معده، علائم فیزیکی خاصی وجود ندارد اما شایع ترین محل برای انتشار خونی تومور معده، کبد است.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد:مصرف سبزیجات و میوه جات به ویژه ویتامین C در پیشگیری از سرطان معده بسیار موثر است. 

 

عاشقان قلیان بخوانند + عکس

2.627
این مطلب مفید بود ؟1413
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از هشت صبح
برچسب : قلیان
وبگردی