عامل مرگ انسان
اصلی ترین عوامل اصلی مرگ انسان های جهان چیست؟ 10 عامل وجود دارد که اصلی ترین عامل مرگ انسان ها در جهان است.

10 عامل اصلی مرگ انسان در جهان

آمار سازمان بهداشت جهانی از سال 2015، 10 قاتل ارشد، که بسیاری از آن ها مربوط به سبک زندگی هستند، 51.4 درصد از کل مرگ و میر در سراسر جهان را تشکیل می دهند. به عنوان انسان می توانیم کارهای زیادی برای گسترش زندگی با تمرین سبک زندگی سالم انجام دهیم، تصمیم گیری های خوب در رابطه با فعالیت هایی که ممکن است منجر به آسیب فیزیکی شوند و انجام قرارهای منظم برای دریافت معاینات پزشکی برای شرایطی که ممکن است مستعد آن باشیم، انجام دهیم. نبود آموزش، دسترسی پزشکی، و منابع مالی به طور یکسان افراد بسیاری را در جهان در حال توسعه بیشتر در معرض علل خاص مرگ قرار می دهند، در حالی که یک اپیدمی چاقی و شیوه زندگی بیش از پیش زندگی در جهان توسعه یافته بیشتر و بیشتر می شود. که در این بخش از اطلاعات عمومی سرگرمی نمناک ما به ده عامل اصلی مرگ در سراسر جهان نگاه می کنیم.

اصلی ترین عاملان مرگ انسان های جهان طی سال

10. آسیب های جاده ای (1.34 میلیون مرگ، 2.4 % از کل تلفات )

براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، در سال 2015، 1.34میلیون نفر در اثر تصادفات جاده ای کشته شدند. این تصادفات وسایل نقلیه علت اصلی مرگ در بین 15 تا 29 سال از جوانان در سراسر جهان هستند. آسیب های ناشی از تصادفات جاده ای همچنین نهمین عامل مرگ در تمام گروه های سنی در سراسر جهان هستند. در کشورهای با درآمد کم، مرگ و میر در بزرگراه به ازای هر 100،000 نفر24.1 وجود دارد. برای کشورهای با درآمد متوسط، 18.4 مورد مرگ و میر به ازای هر 100،000 نفر وجود دارد و در کشورهای در حال توسعه 9.2 مورد مشابه بود. آفریقا بیش ترین تلفات را در هر قاره داشته است، در حالی که منطقه اروپا در 9.3، پایین ترین نرخ را طبق سازمان بهداشت جهانی دارد.

عامل مرگ انسان

 اصلی ترین عاملان مرگ انسان های جهان 

9. بیماری سل (1.37 میلیون نفر، 2.4 درصد از کل کشته ها)

بیماری سل یکی از مهم ترین دلایل مرگ و میر است، چرا که این نهمین عامل مرگ و میر در حدود 1.37 میلیون نفر یا حدود 2.4 درصد مرگ سالانه است. بیماری سل در شش ها بیشتر یافت می شود، اگرچه می تواند در بخش های دیگر بدن وجود داشته باشد. بسیاری از افرادی که مبتلا به سل شده اند، از این موضوع خبر ندارند، چون اغلب علائم بیماری وجود ندارد. با این حال، کنترل سل دشوار است

8. بیماری های اسهال (1.38 میلیون مرگ، 2.7 % از همه مرگ ها)

اسهال باعث مرگ و کاهش مایعات بدن و در نتیجه منجر به آب زدایی می شود. براساس گزارش مرکز کنترل بیماری ها، روزانه 2،195 کودک در اثر بیماری ایدز، مالاریا و سرخک کشته می شوند. به گفته سازمان بهداشت جهانی، در سال 2015، اسهال 1.38 میلیون نفر را در سراسر جهان را کشته است و در بین عوامل اصلی مرگ در سطح جهانی است. بهداشت ضعیف ، و نوشیدن آب آلوده، به 88 درصد از همه مرگ های مربوط به اسهال در هر مرکز کنترل بیماری ها اضافه می کند. اسهال نیز می توانند از طریق استفاده از ظروف آلوده، غذاها و یا اشیا آلوده که با مدفوع آلوده در تماس بوده اند، گسترش یابد. بهداشت کافی، دفع زباله های انسانی مناسب، و مصرف ایمن آب به جلوگیری از اسهال کمک می کند. براساس گزارش یونیسف، میزان شیوع اسهال سالیانه 2.5 میلیارد دلار است و بخش عمده ای از این عفونت در آفریقا و جنوب آسیا دیده می شود.

7. بیماری آلزایمر و دیگر جنون (1.54 میلیون مرگ، 2.7 % از کل مرگ )

بیماری آلزایمر و دیگر بیماری های جنون در سال 2015 به 1.5 میلیون نفر رسید. این 2.7 % از علل اصلی مرگ است. بیماری آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل است. هنگامی که بیماری تشخیص داده شد، طول عمر متوسط 3 تا 9 سال است. پیشرفت این بیماری به تدریج منجر به از دست رفتن عملکردهای بدنی بیشتر و بیشتر می شود و در نهایت منجر به مرگ می شود. علت بیماری به خوبی تشخیص نشده است.

بیماری آلزایمر

 بیماری آلزایمر یکی از از عاملان اصلی مرگ انسان ها

6. بیماری دیابت (1.58 میلیون مرگ، 2.8 % از همه کشته ها)

بیماری دیابت زمانی رخ می دهد که لوزالمعده قادر به تولید انسولین کافی نباشد، و یا بدن قادر به استفاده موثر از انسولین که تولید می کند ناتوان است. هورمون انسولین، قند خون را در بدن تنظیم می کند. بهترین راه برای دفع دیابت، حفظ وزن نرمال و اجتناب از عادت های بد سبک زندگی مانند سیگار کشیدن و بی تحرکی است. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، شیوع دیابت در سراسر جهان در سال 2015، 9 درصد برای بزرگسالان بالای 18 سال و بیشتر بود. در سال 2015، 1.58 میلیون مرگ ناشی از دیابت وجود داشت و 80 درصد این مرگ در کشورهای با درآمد کم و متوسط رخ داد. طبق گفته انجمن دیابت آمریکا ، در سال 2010، دیابت چهارمین عامل اصلی مرگ در آمریکا بود. طبق گفته فدراسیون بین المللی دیابت، در سال 2011، 4.6 میلیون نفر مبتلا به دیابت در سراسر جهان وجود داشت.

5. ریه، &برونشیت (1.6 میلیون مرگ، 3.0 % از همه مرگ ها)

سرطان ناشی از رشد کنترل نشده سلول ها است که به اطراف بدن هجوم و گسترش می کنند و اغلب منجر به مرگ می شوند. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، همه انواع سرطان منجر به 8.2 میلیون مرگ و 13 درصد از مرگ و میر در سراسر جهان شده است. سرطان ریه، نای و به تنهایی باعث مرگ 1.6 میلیون نفر در سال 2015 شد که افزایشی قابل توجه از 1.2 میلیون نفر در سال 2000 داشته است. طبق گزارش ، افراد بیشتری از سرطان ریه نسبت به دیگر انواع سرطان می میرند و سیگار کشیدن باعث 85 درصد از موارد سرطان ریه در آن کشور است. طبق گزارشات در ایالات متحده، 157،423 مرگ ناشی از سرطان ریه در سال 2012 وجود داشته است. طبق گزارش موسسه سرطان آمریکا، 60 درصد از موارد سرطان جدید جهان در آسیا، آفریقا، مرکزی و آمریکای جنوبی رخ می دهند و 70 درصد مرگ های سرطانی در جهان نیز در همین مناطق رخ می دهد.

4. انسداد ریه (3.17 میلیون نفر در اثر مرگ و میر، 5.6 % از همه مرگ ها)

بیماری انسداد ریوی مزمن که اغلب همزمان با برونشیت مزمن یا امفیزم است، یک بیماری مزمن ریوی است که باعث ایجاد و ضخیم شدن مجاری تنفسی می شود و منجر به تنگی نفس می شود. با توجه به انجمن ریه آمریکا، هیچ درمانی ندارد، اما با درمان قابل پیش گیری و قابل مدیریت است. 11 میلیون نفر از مردم آمریکا از آن رنج می برند و استنشاق دخانیات، آلودگی هوا در خانه و محل کار، برخی از علل هستند. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال 2015، علت مرگ میلیون ها نفر در سراسر جهان بوده است که برابر با 5.6 درصد کل مرگ آن ها بوده است. در سال 2011، سومین عامل اصلی مرگ در ایالات متحده بود.

مرگ انسان

 10 عامل اصلی مرگ انسان در جهان

3. عفونت های تنفسی (3.19 میلیون مرگ، 5.6 % از همه مرگ ها)

براساس گزارش سال 2015 سازمان بهداشت جهانی، عفونت های تنفسی، ذات الریه، سل، آنفولانزا، برونشیت، و دیگر...3.19 میلیون مرگ در جهان را تشکیل می دهند. ، یک مرگ در هر 100 مرگ در میان کودکان زیر 15 سال سن دیده می شود. آلودگی هوای داخلی و هوای آزاد با استعمال دخانیات، مصرف سوخت ، و بهداشت ضعیف ممکن است منجر شود. مطالعات گذشته سازمان بهداشت جهانی گزارش داد که 36 درصد ناشی از آلودگی سوخت (مانند دود هیزم)و 1 درصد بیماری های تنفسی ناشی از آلودگی هوای آزاد هستند. در اروپا، آلودگی هوای داخلی از مصرف سوخت جامد به عنوان 4.9درصد از کل تلفات و 3.1 درصد از تلفات در مدت حبس برای کودکان در سن کم تر از 4 سال ذکر شده است. بیماری های مانند ذات الریه منجر به مرگ 1.2 و 1.5 میلیون کودک زیر 5 سال شد که 99 درصد آن ها در کشورهای در حال توسعه یافت می شوند.

2. حمله قلبی (6.2 میلیون مرگ، 11.1 % از کل کشته ها)

سکته مغزی بیماری خطرناکی است و زمانی اتفاق می افتد که خون به مغز نرسد. وقتی این اتفاق می افتد، سلول های مغز فاقد اکسیژن می شوند و شروع به مردن می کنند و کنترل قسمت هایی از بدن که با آن بخش از ناحیه مغز هماهنگ می شود پس از آن گم می شود. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، در سال 2015، میلیون نفر در سطح جهانی کشته شدند. تنها در ایالات متحده، گزارش می دهد که این وضعیت سالانه بر 795،000 نفر تاثیر می گذارد و 130000 نفر از این افراد می میرند. طبق گفته ، 6 میلیون نفر سالانه جان خود را از دست می دهند و 5 میلیون نفر از آن هایی که زنده می مانند به حدی از کار می افتند. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، این وضعیت دومین علت اصلی مرگ افراد بیش از 60 سال است. سالانه مرگ و میر بیشتری نسبت به مبتلایان به ایدز، سل و مالاریا وجود دارد.

1. نارسایی خون به قلب (8.7 میلیون فوت، 15.5 % از کل کشته ها)

نارسایی خون به قلب :بیماری های قلبی زمانی رخ می دهد که تامین خون قلب به خاطر تجمع مواد چربی و کلسترول در شریان های کرونری مسدود می شود و باعث می شود مسیرهای آزاد و جاری آن ها باریک شود. این انسداد اکسیژن و تامین مواد غذایی به ماهیچه های قلب را مهار می کند و به عملکرد قلب آسیب می رساند. در نهایت، بخشی از قلب که از اکسیژن و مواد غذایی محروم می شود، منجر به حمله قلبی می شود. سیگار کشیدن، مصرف غذاهای کلسترول بالا، استرس، فشار خون بالا، دیابت، چاقی شکم، کمبود ورزش و الکل اضافی همگی می توانند به پیشرفت بیماری های قلبی کمک کنند.

 

10 دلیل عمده و اصلی مرگ و میر در جهان را بشناسید

3.743
این مطلب مفید بود ؟3211
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب /ن
وبگردی