عقد و عروسی در ماه محرم
ماه محرم و صفر برای شیعیان اهمیت زیادی دارد و به دلیل احترام به اهل بیت (ع) در این ماه مراسمات شادی و سرور مانند عقد و عروسی برگزار نمی کنند.

عقد و عروسی در ماه محرم و صفر چه حکمی دارد؟

محرم و صفر دو ماه قمری است در بین شیعیان از اهمیت فراوانی برخوردار هستند و مردم در این دو ماه که ماه های حزن و اندوه اهل بیت علیهم السلام هستند از برگزاری مراسم سرور و شادی اجتناب می کنند. یکی از این مراسمات شادی و سرور برگزاری جشن عروسی و نامزدی است .

درست است که ازدواج سنت پسندیده ای است که رسول اکرم درباره آن سفارشات فراوانی کرده است اما بهتر است مراسمات ازدواج ، عقد و نامزدی را در دوماه محرم و صفر انجام ندهیم و هتک حرمت نکنیم. اما آیا برگزاری مراسم ازدواج و عقد در ماه محرم و صفر مشکل شرعی دارد؟ این مطلب از نمناک را مطالعه کنید تا پاسخ این سوال خود را دریابید.

عقد و عروسی در ماه محرم

 عقد و عروسی در ماه محرم حرام است یا نه؟

آیا مراسم عقد و عروسی در ماه محرم و صفر حرام است؟

عقد و ازدواج در این دو ماه حرام نیست و اگر موجب معصیت و هتک حرمت امام حسین و یارانش نشود مانعی ندارد ولی بهتر است زمانی را برای این کارها در نظر بگیرد که با روزهای عزاداری و اندوه تلاقی نداشته باشد و در صورت امکان این مراسم را به تعویق بیاندازند و بعد از این دو ماه برگزار کنند زیرا هیچ نوع برکتی در آن نیست .

مراسم عقد و عروسی در ماه محرم

نداشتن برکت در زندگی با برگزاری عقد و عروسی در ماه محرم 

حکم برگزاری مراسم نامزدی در ماه محرم و صفر

دو نکته ی مهم در گرفتن عقد وعروسی در ماه محرم

مسئله اول درباره تاخیر انداختن ازدواج در دو ماه محرم و صفر این است که ممکن است تاخیر ازدواج سبب شود که دو جوان دچار گناه شوند و نتوانند تحمل نمایند . در این صورت بهتر است یک عقد محرمیت بین آن ها خوانده شود و بعد از این دو ماه مراسم خود را برگزار کنند.

دومین مسئله این است که اگر ازدواج را در این ماه ها به تعویق بیاندازیم ممکن است بعد از این دو ماه نیز به علت فوت بستگان ازدواج تا مدت ها به تاخیر افتد و در صورتی که اقواممان پشت سر هم از دنیا بروند ممکن است بتوانیم مراسم ازدواج را بعد از سال ها برگزار کنیم اما در این مورد باز هم بهتر است محرمیت صورت گیرد اما مراسم ازدواج بعد از این دو ماه برگزار شود.

گرفتن عقد و عروسی در ماه محرم

خواندن عقد محرمیت در ماه محرم و صفر

آیا ازدواج یا مراسم عقد در این دو ماه اشکال شرعی دارد و حرام است؟

اکثر مراجع تقلید بر این نظر هستند که اگر در نوع برگزاری مراسم عقد و ازدواج معصیت صورت نگیرد و حرمت سید شهیدان حفظ شود ، اشکال ندارد اما بهتر است از انجام این گونه مراسم در ایام عزا و حزن اهل بیت علیهم السلام اجتناب شود و برگزاری این مراسمات را به بعد از این دو ماه موکول کنیم.

در مورد تاخیر انداختن عروسی در این دو ماه، اگر دو جوان به گناه بیافتند واجب است که بدون حرمت شکنی و معصیت نمودن این مراسم انجام گردد و بهتر است دهه عاشورا و دهه اربعین به عزاداری بپردازند و مراسم خود را در این روزها انجام ندهند.

اشکال شرعی ازدواج در ماه محرم و صفر

هتک حرمت اهل بیت با برگزاری عقد و عروسی در ماه محرم

در دو ماه محرم و صفر مصیبت های زیادی بر اهل بیت ما وارد شده است و در این دو ماه امام حسین و یاران باوفایش به شهادت رسیده اند و خانواده آن ها به اسارت در آمده اند و همچنین در ماه صفر که ماه حزن و اندوه است پیامبر عالیقدر ما به دیار حق شتافته و امام حسن (ع) کریم اهل بیت شیعیان را ترک نموده و به شهادت رسیده است و همچنین امام رضا ضامن آهو که افتخار مشهد و ما ایرانیان است در این ایام به شهادت رسیده است ، به نظر شما می شود در چنین ایامی که هزاران مصیبت بر امامان ما وارد شده سور و سات عروسی را برپا نمود ؟ پس بهتر است در این دو ماه حرمت امامان خود را حفظ کنیم و مراسمات شادی خود را به تاخیر اندازیم و اگر در برگزاری این مراسمات عجله ای داشتیم آن را بدون حرمت شکنی برگزار کنیم.

حکم عروسی در ماه محرم و صفر

عقد و عروسی در ماه محرم جایز نیست

امام صادق (علیه السلام) می فرماید:شیعتنا جزء منا، خلقوا من فضل طینتنا، یسوؤهم ما یسوؤنا و یسرهم ما یسرنا.

شیعیان جزئی از ما هستند. از اضافه نور ما آفریده شده اند. آنچه که ما را ناراحت کند، شیعیان ما را هم ناراحت می کند و آنچه که ما را شادمان کند، موجب شادمان شیعیان ماست.

مطابق نظر آیت الله خامنه ای

پرسش: حکم برگزاری مراسم عقد و عروسی در ایام محرم و صفر و دیگر ایام عزاداری ائمهی معصومین علیهم السّلام چه حکمی دارد؟

پاسخ: مجرد انجام عقد در ایام عزاداری فینفسه منعی ندارد، ولی برگزاری مجالس جشن و انجام کارهایی که موجب هتک و بیحرمتی گردد، در خصوص ایام عزا جایز نبوده و حرام است.

 

برگزاری مراسم عقد و عروسی در ماه محرم و صفر چه حکمی دارد؟

1.5397
این مطلب مفید بود ؟121276
منبع : بخش مذهبی نمناک/ف/ز.ت
وبگردی