کمبود آب در بدن
کمبود آب بدن، از مشکلاتی است که عده ای از مردم به دلیل مصرف کم آب، به آن دچار می شوند و این کمبود آب نیز منجر به برخی مشکلات جسمانی در بدن می شود.

علائم هشدار دهنده کمبود آب بدن

اصطلاح و عبارت کم آبی، به نظر می رسد که بسیار جدی است. فکرمی کنید که هیچ ارتباطی با شما ندارد و ممکن است که فقط در کشور های فقیر و یا بلاهای شدید، مانند زمین لرزه اتفاق بیفتد؟ درست است؟ خیر. کمبود آب، خیلی رایج تر از آن است که مردم فکر می کنند؛ 75%از آمریکایی ها به طور مداوم دچار کمبود آب هستند و این را نمی دانند و حتی کمبود آب می تواند بر روی بدن و حتی احساساتمان، تاثیر داشته باشد.

به گفته دکتر روبرتالی از مرکز Clear Lake Regional Medical؛ 60% از بدن ما از آب تشکیل شده است، 75% از آن در ماهیچه ها، 85% از آن در مغز ما وجود دارد، که شبیه روغن، برای یک ماشین است؛ وقتی احساس ناخوشایندی می کنید، اغلب ممکن است به علت کمبود آب بدن باشد.

کمبود آب بدن

علائم کمبود آب در بدن

اگر علائم مطرح شده در این بخش از نمناک را بررسی کنید، حتما شگفت زده خواهید شد که بدن شما اغلب چطور کم آب است و چطور می توانید، برخی از مشکلات آزار دهنده سلامتی را به راحتی حل کنید.

مشکلاتی که با کمبود آب در بدنتان ایجاد می شوند

1. خستگی:

شما در محل کار و در خانه خسته شده اید، بعد از یک خواب خوب شبانه باز هم احساس خستگی می کنید، چرا؟ اگر به طور مداوم احساس خستگی می کنید، در واقع این احتمال وجود دارد که آب بدنتان کم است؛ کمبود آب، باعث می شود که فعالیت آنزیمی بدنتان کاهش یابد و باعث شود، که انرژی کمتری را برای مزایای آینده تولید کند.

کمبود آب بدن

خستگی یکی از علائم کمبود آب در بدن

2. یبوست مزمن:

احساس نفخ و متورم شدن می کنید و علاوه بر سخت نفس کشیدن هیچ چیز بیرون نمی آید، به جز فیبر زیادی که در رژیم غذایی خود داشتید؛ در این موارد، باید بررسی کنید که آیا آب به اندازه کافی می نوشید یا نه!؟ کمبود آب، یکی از دلایل شایع است که باعث یبوست مزمن می شود وقتی آب کافی ننوشید، ضایعات روده شما خشک می شود و به سختی بیرون می آید.

کمبود آب بدن

سر درد یکی از علائم کمبود آب در بدن

3. سردرد:

همانطور که 85% از آب بدنمان در مغز ما است، وقتی به اندازه کافی آب ننوشیم، مغزمان فورا واکنش نشان می دهد؛ مغز، توسط یک لایه محافظ، از آب احاطه شده است که کل مغز را شامل می شود. مصرف کم و یا عدم مصرف آب، باعث می شود که این لایه تبخیر شود. این تخلیه باعث می شود که مغز بر جمجمه فشار وارد کند و منجر به سردرد دردناک شود.

4. بوی بد دهان:

بزاق دهان دارای خاصیت ضد باکتریایی است، اما کمبود آب باعث کاهش بزاق دهان می شود که بوی نامطبوع دهان را در پی دارد.

کمبود آب بدن

تب و لرز یکی از علائم کمبود آب در بدن

5. تب و لرز:

همیشه داشتن تب و لرز به دلیل وجود ویروس و سرماخوردگی در بدن نیست و کمبود آب هم می تواند دلیل آن باشد. در صورت کم آبی شدید بدن فرد دچار علائم تب و حتی لرز می شود.

نشانه های کمبود آب

هوس خوردن شیرینی یکی از علائم کمبود آب در بدن

6. هوس خوردن شیرینی:

هنگامی که بدن دچار کم آبی می شود، فعالیت بعضی از اعضای بدن مانند کبد که آب مصرف و گلیکوژن ذخیره می کند، تحت تأثیر قرار گرفته و به همین دلیل هوس خوردن شیرینی در فرد ایجاد می شود.

توصیه هایی برای رفع کمبود آب بدن

کمبود آب بدن

روش های درمان کمبود آب در بدن

می توان با مصرف منظم آب، از این علائم نامطلوب جلوگیری کرد و یا حداقل آنها را کاهش داد در اینجا، چند نکته درباره نحوه انجام این کار وجود دارد:

  • بلافاصله بعد از بیدار شدن 2 لیوان آب بنوشید؛ آغاز روز خود با این کار، نه تنها باعث می شود که احساس طراوت کنید، بلکه به هضم شما نیز کمک می کند.
  • یک بطری آب شخصی بخرید و آن را با خود حمل کنید، مطمئن شوید بطری را که خریداری می کنید، حمل آن برایتان راحت باشد.
  • مواد غذایی حاوی آب مانند:خیار، گریپ فروت و البته هندوانه که بسیار تاثیرگذار است را مصرف کنید.
  • برنامه کنترل و ردیابی مصرف آب مناسب شرایط خود را انتخاب کنید. تعداد زیادی از این برنامه ها در اینترنت وجود دارند.

6 علامت نگران کننده کمبود آب بدن

4.8118
این مطلب مفید بود ؟1135
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف
وبگردی