خنده نوزاد
خنده نوزاد در خواب برای همه جالب و خوشحال کننده است اما بهتر است بدانید این خنده های نوزاد واقعی نبوده و نشانه شادی او نیست.

علت خنده نوزاد در خواب چیست ؟

هیچ چیز لذت بخش تر از لبخند زیبای کودک نمی باشد . همه شما دوست دارید که به عنوان یک پدر یا مادر این لبخند زیبا را در کودک خود ببینید تا حس رضایت را در خود احساس کنید اما واقعا علت لبخند زدن نوزاد در خواب چیست ؟

شاید اولین چیزی که به ذهنتان برسد ، می تواند در مورد عشق و یا بازیگوشی نوزادتان باشد اما بعد از مدتی واقعا در مورد این مسئله کنجکاو می شوید که چه چیزی در خواب ، لبخند را بر لب نوزادتان آورده است ؟ آیا معنای خاصی دارد؟ در این قسمت از نمناک به علت های این موضوع می پردازیم.

نوزادان در خواب لبخند می زنند و گاهی اوقات به طورر کامل می خندند که علت آن عملکرد مغز آن ها می باشد و در مرحله ای از خواب هستند که به آن REM می گویند. لبخند نوزاد یک نوع واکنش و پاسخ به رویاهایش است و تقریبا غیر ممکن است که بتوان محتوای این رویا را شرح داد زیرا هیچ کس از افکار کودکان خبر ندارد اما این لبخند چیزی به جز پاسخ به یک رویا نیست.

نوزادان از لبخند زدن به عنوان یک ابزار ارتباطی استفاده می کنند ، بنابراین زمانی که در رویا خانواده و یا پرستار خود را ببیند یا مثلا اسباب بازی و یا حیوان مورد علاقه اش را مشاهده کنند، برای این جلوه های زیبا با لبخند پاسخ خواهند داد . نوزادان هنگام خوابیدن و بیدار شدن نیز لبخند می زنند که نوعی واکنش به حس خوب و راضی کننده ای است که در لحظه تجربه می کنند.

خنده نوزاد در خواب

خوابیدن چگونه می تواند علت لبخند زدن نوزاد باشد ؟

برای این که به جواب این سوال برسیم باید در مورد مراحل خواب نوزاد اطلاعات کسب کنیم . دو مرحله اولیه در خواب وجود دارد که در یکی از آن ها حرکت سریع چشم وجود ندارد و به آن NREM می گویند و در دیگری حرکت سریع چشم وجود دارد که به آن REM می گویند.

زمانی که کودکان خوابیدن را آغاز می کنند ، در فاز بدون حرکت سریع چشم هستند که چهار مرحله زیر را دارا می باشد :

  1. کودک در این مرحله احساس خواب آلودگی و سنگین شدن پلک ها را دارد.
  2. کم کم به خواب می رود و در صورت شنیدن کوچک ترین صدایی بیدار می شود.
  3. به مرحله خواب عمیق فرو می رود و هیچ صدا یا حرکتی از او دیده نمی شود.
  4. به عمیق ترین مرحله وارد می شود و حتی با شنیدن صدای بلند نیز از خواب بیدار نخواهد شد.

رویای نوزادان

خوابیدن با حرکت سریع پلک بین مراحل بالا به صورت زیر اتفاق می افتد:

NREM 1 → NREM 2 → NREM 3 → NREM 4 → NREM 3 → NREM 2 → REM → NREM 2

بعد از مرحله REM یا حرکت سریع چشم ، بدن به مرحله 2 در خواب بدون حرکت سریع چشم یا NREM می رود و سپس به مرحله 3 رفته و در نهایت مرحله REM را تکرار می کند . بنابراین خوابیدن در چرخه هایی با REM بین مراحل NREM اتفاق می افتد.

خنده کودک در خواب

خوابیدن با حرکت سریع چشم یا REM، رویاها و لبخند زدن

چشم ها در مرحله REM سریع حرکت می کنند و مغز برای رویاسازی فعال است . متخصصان بر این باورند که حرکت چشم ها به رویاهای ساخته شده در ذهن مرتبط می باشد.

مرحله REM باعث افزایش فعالیت مغز می شود ، گاهی اوقات نیز تا حدی است که فرد را در خواب از جا بلند می کند . الگوهای الکتریکی مغز در طول REM به زمان بیداری و در حالت فعال بودن مغز شبیه می باشند و این مورد به دلیل این اتفاق می افتد که رویا در طول مرحله خواب REM به علت تحریک شدن مغز برای واقعیت رخ می دهد.

نوزادانی که تمایل دارند 16 ساعت در روز بخوابند ، نصف آن را در مرحله REM به سر می برند . بنابراین هیچ جای تعجبی نیست که در خواب شبانگاهی یا روزانه متوجه لبخند نوزاد شویم.

دفعه بعدی که نوزاد شما در خواب لبخند زد، یعنی این که خواب بسیار خوبی داشته و رویاهای شیرینی نیز در خواب دیده است.

علت خنده نوزاد در خواب چیست ؟ حقایق جالب

4131
این مطلب مفید بود ؟10427
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : خواب نوزاد
وبگردی