علت صدای یخچال

علت صدا دادن فن یخچال و روش تعمیر آن

کد مطلب : 66662تعداد نظرات : 2 نظرزمان مطالعه : 4 دقیقه
گاهی از یخچال صداهایی مانند تق تق و وزوز شنیده میشود که ممکن است مشکل از فن آن باشد, روش های تعمیر مشکل صدا دادن یخچال را در نمناک ملاحظه کنید.

علت صدا دادن یخچال چیست؟

بدون هیچ شک و شبهه ای یکی از لوازم برقی خانگی که همواره در حال کار کردن است ، یخچال فریزر است که بدون آن نمی توانید زندگی کنید . اگر یخچالتان صدا می دهد ، با این راهنمایی ما در این پست همراه باشید .

برخی زمان ها از یخچال فریزر صداهای ناهنجاری به گوش می رسد، برخی از این صداها طبیعی هستند و به زودی برطرف می شوند ولی برخی از آنها غیرعادی هستند و نیاز به تعمیر دارند. در این نوشته به موارد رایجی اشاره می کنیم که باعث صدای بلند در یخچال فریزر می شوند.

علت صدای یخچال

علت صدای فن یخچال 

در صورتی که از فن یخچال فریزر صدایی شنیدید، احتمال دارد ایراد از موتور فن اواپراتور باشد. این نوع فریزر در بخش فن موتوری دارد که هوا را دور اپراتور به چرخش در می آورد تا آن را خنک کند.

با گذشت زمان، موتور فن می تواند فرسوده شود و یا نیاز به روغن کاری داشته باشد، که توجه نکردن به این موارد می تواند باعث صدای بلند و تق تق های در فریزر شود.

راه حل اول :

این راه حل ساده ترین و سریع ترین و در عین حال روشی رایگان برای حل مشکل صدای یخچال است. یخچال را خاموش کرده و تمامی مواد غذایی داخل آن را به یخچال دیگری انتقال دهید. حالا به مدت حداقل یک یا دو روز یخچال را خاموش نگه دارید و صبر کنید تا برفک و یخ موجود بر روی پره های فن اول و رادیاتور آب شوند. توجه داشته باشید که در این مدت از سشوار نیز می توانید برای تسریع این فرایند کمک بگیرید اما به یاد داشته باشید که استفاده از سشوار در نزدیکی برد اصلی یخچال و گرم کردن بیش از حد آن هزینه ی بالایی را برایتان می تراشد. بعد از این یخچال را روشن کنید اگر طی چند روز آتی مشکل دوباره به سراغتان آمد مشکل جدی تر است پس راه حل های بعدی را دنبال کنید.

راه حل دوم :

در این روش تکنیسین ها معمولا به سنسور ترموستات یخچال شما شک می کنند که قیمت چندانی ندارد و به راحتی با اتصال دو سیم ساده تعویض می شود. اما در عین حال می بایست با خدمات مشتریان تماس بگیرید چرا که با باز و بسته کردن خود سرانه ی قسمت های مختلف یخچال باعث از دست دادن گارانتی دستگاه خود می شوید. اگر با طی این مرحله باز هم مشکل برطرف نشد تکنیسین به سراغ راه حل سوم می رود.

علت صدای یخچال

روش تعمیر صدای یخچال

راه حل سوم :

در این حالت که اتفاقا بدترین سناریوی پیش آمده ی ممکن است، مغز متفکر یخچال شما که همان برد الکترونیکی آن است معیوب شده است و چاره ای جز تعویض آن ندارید البته برای این می گویم چاره ای جر تعویض نیست که تعمیرکار الکترونیک کاربلد در ایران معمولا خیلی کم پیدا می شود و در صورت پیدا شدن، یافتنِ قطعات الکترونیکی یدکی برای برد الکترونیکی در کشور ایران نزدیک به غیر ممکن است. پس شما مجبور به خرید برد الکترونیکی جدیدی می شوید که چیزی کمتر از یک میلیون تومان برای شما آب می خورد.

تعمیر صدای بلند یخچال فریزر

برای تعویض موتور فن، ابتدا برق فریزر را قطع کنید.

احتمالا لازم باشد که صفحه مشبک اپراتور را باز کنید تا به موتور دسترسی پیدا کنید. خیلی راحت سیم های رابط را قطع کنید و پیچ و مهره ها را از آن باز نمایید.

صدای بلند از پره های فن اپراتور یخچال

در صورتی که یخچال فریزر ضدیخ شما تولید صدای بلند می کند یا وزوز می کند،احتمالا به این معنی است که پره های آن صدمه دیده است.فن اپراتور هوا را دور سیم پیچی های اپراتور به چرخش در می آورد تا آن را خنک کند.

علت صدای یخچال

چرا یخچال صدا میدهد؟

قبل از آن که یخچال شروع به کار کند ، صدای بخصوصی شنیده شده و از کار می افتد

علت 1:برق ضعیف است

رفع عیب:اگر یخچال در تمام مدت روز شروع بکار خوبی داشته اما در ساعات اولیه شب کمپرسور قادر بحرکت نیست ،مشکل از ضعیف بودن برق است . میتوان با استفاده از ولتمتر یا قسمت ولتاژ آوامتر ، مقدار اختلاف سطح (ولتاژ) را اندازه گیری نمود و به یقین برسید. در صورت ضعیف بودن برق در ساعات اولیه شب دو راه پیش رو دارید. اول آن که در این ساعات یخچال را از برق خارج نمایید که روش چندان مطلوبی نیست دوم آن که از ترانس های تقویت ولتاژ جهت منازل استفاده شود که بطور قطع مشکل راه اندازی موتور کمپرسور ،بر طرف خواهد شد.

علت 2:اورلود معیوب است

رفع عیب :اگر مشکل مذکور در تمام ساعات شبانه روز مشاهده شود ،ودر روز مقدار برق در اندازه گیری با ولتمتر طبیعی باشد. یکی از علل ممکنه خرابی اورلود است.ساده ترین روش جهت حصول اطمینان آن است که اورلود را از مدار الکتریکی یخچال خارج نموده و بر سر راه مدار یخچال یک آمپر متر قرار دهید.اگر جریان دریافتی یخچال طبیعی باش اورلود را با شماره سریال مشابه خودش تعویض نمایید. شماره های مذکور بر روی اورلود ها ، بیانگر جریان و توان مصرف کننده است که اورلود سری با آن قرار می گیرد.

علت 3:نیم سوز بودن موتور

رفع عیب :اگر در آزمایشی اندازه گیری جریان بدون اورلود به دریافت جریان اضافی به وسیله موتور برخورد نمودید،یکی از علل آن می تواند اتصال حلقه یا اتصال کلاف در سیم پیچ های استاتور باشد.به استاتوری که دچار مشکل مذکور شده ،استاتور نیم سوز می گویند.استاتور مذکور می بایست تجدید سیم پیچی شود.

علت صدا دادن فن یخچال و روش تعمیر آن

4145
این مطلب مفید بود ؟11629
منبع : نمناک -/ح
برچسب : یخچال
2 نظر به ثبت رسیده است
سام لطفی1398-11-02
یخچال فریزر ساید باید ساید من صدای (عووووو) میداد و هنگامی که در یخچال را باز میکردم صدا قطع میشد. صدا ماند این بود که هوا راحت جریان ندارد و قسمت فریزر این مشگل را نداشت.
یک تعمیرکار کهنه کار آمد و اول یخچال را از برق کشید و سپس روی محفظه فن اصلی که پشت یخچال است را جارو برقی کشید و سپس روی شبکه های دمنده که در طبقات داخل یخچال است یک به یک هر کدام را پنج دقیقه سشوار کشید و پس از چند دقیقه روشن کرد. صدا کم شد و پس از چند ساعت کاملا قطع شد.
اما گفت این موقت است و باید دفعه بعد تعمیر شود. فعلا چند ماه است صدا نمیدهد.
گفت بیشتر زمستانها این مشگل برای یخچالهائی که نزدیک پنجره هستند اتفاق میافتد.
808
پارسا مقدم1402-11-13
سلام جناب لطفی ممنون
برای یخچال ما که سامسونگ ساید هست همین مشکل ایجاد شد که با استفاده از تجربه جنابتان مشکل حل شد خداروشکر و یه تجربه دیگه هم بد نیست بگم اینه که هر چند ماه یکبار زیر کاسه یخچال آب جمع میشد بخاطر یخ بستن مسیر تخلیه آب داخل یخچال و هر بار که با سشوار یا آب داغ باز میکردم مجدد بعد چند ماه تکرار میشد تا به مشورت یه تعمیرکار یه سیم به لوله داغ (عموما سیاه رنگ) قسمت بالای لوله تخلیه وصل و در داخل مسیر تخلیه قرار دادم که دیگه مسیر یخ نبنده ان شاءالله .
00
وبگردی