کولیک نوزاد
کولیک یا قولنج مشکلی شایع و آزاردهنده در نوزادان است که علت آن میتواند مشکلات روحی مادر در دوران بارداری باشد.

علت و درمان کولیک نوزادان

کولیک یا قولنج نوزادی به گریه های بی وقفه بیش از سه ساعت در روز که بیش از سه روز در هفته رخ دهد و حداقل سه هفته تداوم یابد، در نوزادان دو هفته تا چهارماهه ای که جز این سالم به نظر می رسند، گفته می شود.

محققین به تازگی موفق به کشف ارتباط بین کولیک نوزاد با خلق و خوی مادر در دوران بارداری شدند، این عارضه می تواند ناشی از شرایط روحی مادر در دوران حاملگی پدید آید، ابتلا به کولیک در نوزادان را می توانیم با برخی روش های درمانی خانگی برطرف کنیم. با ما در این بخش همراه باشید.

کولیک نوزاد

کولیک نوزاد به خاطر مشکلات روحی مادر

تیجه یک مطالعه جدید نشان می دهد نوزادان مادرانی که رابطه خوبی با همسر خود دارند و از حمایت اجتماعی برخوردارند، کمتر گریه می کنند و کمتر به کولیک یا قولنج مبتلا می شوند.

کولیک وضعیتی آزاردهنده است که نشانه آن بیقراری و گریه بیش از حد و تسلی ناپذیر نوزاد برای بیش از 3 ساعت در روز، 3 روز در هفته و به مدت بیش از 3 هفته است. نوزادان مبتلا به کولیک اغلب هر روز در یک زمان خاص گریه می کنند و بیشترین دوره های گریه معمولا اواخر بعدازظهر یا عصر اتفاق می افتد.

گرچه ابتلا به کولیک در میان نوزادان شایع است، اما هنوز دلایل آن برای محققان مشخص نیست؛ با این حال نتیجه یک مطالعه جدید نشان می دهد که رابطه خوب مادر با همسرش و سطح حمایت اجتماعی که دریافت می کند، با میزان احتمال ابتلای نوزاد وی به کولیک ارتباط دارد.

محققان دانشگاه پنسیلوانیا در این مطالعه، داده های سه هزار و شش زن 18 تا 35 ساله را بررسی کردند. تمامی این زنان اولین نوزاد خود را در فاصله زمانی میان ژانویه 2009 و آوریل 2011 به دنیا آورده بودند.

محققان در این مطالعه متوجه شدند که احتمال ابتلا به کولیک در نوزادان مادرانی که رابطه چندان خوبی با همسران خود تداشتند، در قیاس با نوزادان مادرانی که روابط شاد و حسنه با همسران خود داشتند، بیشتر بود.

علاوه بر این محققان متوجه شدند، نوزادان مادرانی که حمایت اجتماعی بیشتری از جانب همسر، دوستان و یا خانواده خود دریافت می کنند، کمتر با احتمال ابتلا به کولیک مواجه هستند.

یافته های این مطالعه که به تازگی در مجله Child:Care, Health and Development منتشر شد، نشان می دهد که خطر ابتلا به کولیک در نوزادان مادرانی که در دوران بارداری و پس از آن رابطه شادتری با همسران خود داشتند کمتر بود. این یافته حتی بعد از احتساب افسردگی بعد از زایمان نیز صادق بود.
به ویژه محققان متوجه شدند که هر چه پدران در مراقبت از نوزاد بیشتر به مادران کمک کنند و میزان عشق و محبت پدر به نوزاد بیشتر باشد، احتمال ابتلای نوزاد آنها به کولیک کمتر می شود.

مشکلات روحی مادر عامل قولنج یا کولیک نوزاد

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
برگرفته از ایرنا -/ح
وبگردی