تیرگی دور چشم
علت “تیرگی دور چشم” چیست ؟ چطور می توان سیاهی زیر چشم را از بین برد ؟ روش های سریع خانگی و طب سنتی آن کدام است ؟ بهترین جراحی های زیبایی برای رفع این مشکل چیست؟

تیرگی و سیاهی دور چشم از علت را راههای درمان و پیشگیری

حلقه های تیره و هاله ای سیاه رنگ در اطراف چشم که زیبایی این عضو مهم صورت را مختل می کند دلیلی است که طی سال شمار زیادی از خانم ها و آقایان را به مطب متخصصان پوست و مو و کلینیک های زیبایی می کشاند پس می توان دریافت که سیاهی دور چشم مشکل نادری نیست و نیاز به دانستن علت و راههای درمان آن احساس می شود برای همین در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک از سیر تا پیاز آن را شرح خواهیم داد ، ابتدا سوالاتی مطرح می شود که شامل :

سیاهی دور چشم

علت سیاهی و تیرگی دور چشم در زنان و مردان چیست؟

روش های درمان سیاهی و تیرگی دور چشم به روش های لایه برداری و با استفاده از دارو چگونه انجام می شود؟

هایفوتراپی و تزریق ژل هیالورونیک اسید چطور می تواند سیاهی دور چشم را رفع کند؟

راههای پیشگیری از سیاهی و تیرگی پوست دور چشم چیست ؟

طب سنتی برای درمان سریع و خانگی تیرگی دور چشم چه پیشنهادی دارد؟

 تیرگی دور چشم

علت سیاهی ، گودی و تیرگی دور چشم

قبل از هرچیز و بیان هر نوع جزئیات در این مورد به علت و دلایل اصلی تیرگی دورچشم می پردازیم ؛ گودی دورچشم می‎تواند نشانه‎ای از سایر بیماری‎ها نظیر کم‎کاری تیروئید، کم‎خونی، کم‎خوابی، خستگی مفرط باشد ، گفتنی است برخلاف آنچه که برخی تصور می کنند، خستگی تنها دلیل تیرگی و گودی زیر چشم نیست هرچند درست است که کمبود خواب می تواند باعث سیاهی زیر چشم شود، اما مشکلات و بیماری های بسیاری نیز می تواند علت گودی زیر چشم و باعث سیاهی و تیرگی دور چشم شود و برخی از افراد نیز به صورت ژنتیکی و از دوران کودکی، مستعد داشتن چنین ظاهری هستند.  

برخی دیگر از دلایل اصلی سیاهی و تیرگی دور چشم عبارتند از:

کشیدن سیگار و مصرف بیش از حد الکل می تواند موجب تیرگی و گودی چشم شود .

فاکتورها و عوامل ارثی

حساسیت و آلرژی ها

استرس و اگزما

کمبود آهن

ضربه یا آسیب هایی که باعث کبودی زیر چشم می شوند

گریه کردن

حبس شدن مایعات در بدن

اختلالات رنگدانه های پوستی

اختلال خواب

تیرگی دور چشم

با بالا رفتن سن، مقداری از چربی و کلاژن اطراف چشم ها از بین می روند. ای موضوع همراه با نازک شدن پوست، باعث تیرگی و گودی زیر چشم ها می شود.

ابتلا به بیماری مونونوکلئوز ، بیماری که باعث می شود چشم های بیمار متورم و پف کرده شوند.

سلولیت پری اوربیتال ، بیماری که در واقع نوعی عفونت باکتریایی پلک ها است. در صورتی که این بیماری به درستی با آنتی بیوتیک درمان شود، جایی برای نگرانی نیست.

وجود بیش از حد نمک در رژیم غذایی باعث احتباس آب در بدن می شود و از جمله در زیر چشم ها نیز آب اضافی جمع می شود.

کم خونی، کم کاری تیروئید، تنش های عصبی و کمبود ویتامین هایی مانند آهن از جمله عوامل اکتسابی تیرگی دور چشم است،

سیاهی دور چشم در زنان به علت شیوع کم خونی در زنان نسبت به مردان است

علت هر نوع تیرگی دور چشم چیست؟

نوع سیاهی و گودگی زیر چشم با رنگ آن مشخص می شود:

آبی، بنفش – قرمز، قهوه ای مایل به سیاه و شکل سایه زیر چشم.

تغییر رنگ آبی در زیر چشم ها معمولاً به دلیل کم خوابی ایجاد می شود.

قهوه ای مایل به سیاه مربوط به آفتاب سوختگی بوده و سایه زیر چشم ها با افزایش سن ایجاد می شود.

بنفش مایل به قرمز به دلیل نازک شدن پوست اطراف چشم ها شکل گرفته و معمولاً با افزایش سن بیشتر می شود.  

سیاهی و تیرگی دور چشم چه زمانی نگران کننده است و مراجعه به پزشک الزامی است؟

در صورتی که دور هر دو چشم شما سیاه شود، ممکن است نشانه ی آسیب خطرناکی به نام شکستگی بن جمجمه باشد. در این نوع شکستگی، یکی از استخوان های پایه ی جمجمه می شکند. شکستگی جمجمه می تواند مشکل بسیار خطرناکی باشد و اگر به هر دلیلی فکر می کنید که ممکن است سیاهی دور چشم بر اثر ضربه و شکستگی جمجمه باشد، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. احتمال وجود شکستگی جمجمه زمانی بیشتر است که اخیرا به پشت سر شما ضربه وارد شده باشد. سیاهی و تیرگی دور چشم، معمولا جدی نیست و جایی برای نگرانی ندارد، اما در صورتی که تورم و تغییر رنگ پوست، تنها در اطراف یک چشم ایجاد شود و با گذشت چند روز برطرف نشود یا این که به طور کاملا ناگهانی ایجاد شود، باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. 

تمام راههای درمان تیرگی و سیاهی دور چشم

در دسته بندی کلی درمان تیرگی دور چشم به 2 بخش درمان طب مدرن و طب سنتی تقسیم می شود که در ادامه به طور کامل به هر دو بخش و توضیح راه و روش های درمان هر کدام خواهیم پرداخت.

راههای درمان تیرگی و سیاهی دور چشم با طب مدرن به روش ها مختلف جراحی و تزریق

 تیرگی دور چشم

درمان تیرگی و سیاهی دور چشم با انجام آی.پی.ال یا همان نور پالسی

در صورتی که تیرگی زیر چشم به این دلیل است که رگ های خونی زیر پوست دور چشم شما، از روی پوست و به رنگ آبی یا بنفش تیره نمایان هستند، برای رفع سیاهی زیر چشم شما از روش IPL استفاده می شود. البته همه ی متخصصین پوست، با ایمن بودن استفاده از این روش در اطراف چشم، موافق نیستند. 

روش لایه برداری لیزری برای درمان سریع تیرگی و سیاهی دور چشم

یک روش درمانی مؤثر دیگر برای رفع سیاهی و گودی زیر چشم، لیزردرمانی و پیلینگ شیمیایی است. در خلال این عمل، پزشک از پاک کننده ضد باکتریایی برای تمیز کردن زیر چشم استفاده می کند و از یک ابزاردستی برای تاباندن پرتو نوری روی حلقه های سیاه زیر چشم استفاده می کند و این ابزار را به آرامی در اطراف ناحیه تحت درمان حرکت می دهد. شما باید بلافاصله پس از درمان از کرم های مرطوب کننده که پزشک تجویز کرده است استفاده کنید. نتیجه حاصل از این روش شگفت انگیز بوده و سیاهی زیر چشم بلافاصله از بین می رود. 

درمان تیرگی و سیاهی دور چشم با هایفوتراپی

هایفوتراپی یا HIFU تکنیکی است که در آن به کمک امواج اولتراسوند، پوست شما برای تولید کلاژن بیشتر تحریک می شود. دستگاه Ultra اولین دستگاهی بود که برای انجام این تکنیک، که موجب بهبودی پوست به روش غیر تهاجمی می شود، به بازار عرضه شد.

تیرگی دور چشم

تزریق ژل هیالورونیک اسید برای درمان تیرگی و سیاهی دور چشم

در صورتی که سیاهی و تیرگی دور چشم، بر اثر نازک بودن پوست یا کمبود حجم چربی و بافت زیر پوست در ناحیه زیر چشم و گونه باشد، از روش تزریق ژل هیالورونیک اسید برای رفع سیاهی دور چشم استفاده می شود.ژل هیالورونیک اسید به تدریج و ظرف چند ماه تا یک سال، توسط بدن جذب می شود، بنابراین نتایج این روش موقتی هستند. تنها پرکننده ی پوستی دائم که برای درمان ناحیه زیر چشم توصیه می شود، چربی خود بیمار است . 

تزریق چربی برای از بین بردن سیاهی و تیرگی دور چشم

روش تزریق چربی دور چشم در مواردی توصیه می شود که سیاهی و تیرگی زیر چشم بر اثر نازک بودن پوست و کم بودن حجم چربی و بافت زیر پوست باشد. تزریق چربی زیر چشم مانند روش تزریق ژل است، با این تفاوت که در این روش چربی خود بیمار که از یک ناحیه دیگر از بدن او گرفته شده است، در زیر چشم تزریق می شود. بر خلاف روش تزریق ژل، نتایج این روش معمولا ماندگار است. 

انجام جراحی برای رفع گودی و تیرگی زیر چشم

به طور کلی، عمل جراحی پلک یا بلفاروپلاستی، موثرترین روش برای از بین بردن گودی زیر چشم است. روش های زیادی برای جراحی پلک پایین وجود دارد و زمانی که این عمل برای رفع تیرگی و گودی زیر چشم انجام می شود، جراحی بلفاروپلاستی با یک یا تعداد بیشتری از این عمل ها ادغام می شود:آزادسازی بافت arcus marginalis، قرار دادن پروتز در زیر چشم از طریق مجرای اشکی، اضافه کردن، کم کردن یا جابه جا کردن بافت چربی زیر چشم.

لیفت گونه برای درمان تیرگی و سیاهی زیر چشم

لیفت گونه یا لیفت میانی صورت می تواند به نحو موثری، تیرگی و سیاهی زیر چشم و افتادگی پوست زیر چشم، که بر اثر بالا رفتن سن ایجاد می شود را ، برطرف کند. لیفت گونه علاوه بر تیرگی دور چشم می تواند، پف زیر چشم و خطوط و چروک های بالای لب را نیز برطرف کند.

 تیرگی دور چشم

روش های درمان تیرگی و گودی زیر چشم با نسخه های طب سنتی

به بخش پرطرفدار و ارزان قیمت درمان ها می رسیم یعنی درمان با نسخه های طب سنتی که بایستی با دقت مراحل آن انجام شود ، در ادامه در دو بخش کامل روش های موثر برای درمان قطعی تیرگی دور چشم با استفاده از مواد طبیعی را خواهیم گفت. 

8 نسخه گیاهی و طب سنتی روش آسان درمان تیرگی و سیاهی دور چشم با روغن کرچک

این روغن را می توان برای درمان دایره های تیره به خاطر فواید بسیاری که در بالا ذکر شد ، به کار برد.

مواد مورد نیاز :

روغن کرچک چند قطره

ابتدا صورت را بشویید و سپس آن را خشک کنید. سپس روغن را با نوک انگشتان خود کمی بمالید تا گرم شود. این روغن گرم را بر روی دایره های تیره بمالید و به آرامی برای حدود سی ثانیه ماساژ دهید. روغن را در تمام طول شب رها کنید و روز بعد با استفاده از آب ولرم بشویید.
 

روغن دانه انگور و کرچک و درمان تیرگی و سیاهی دور چشم

بسیاری افراد می دانند روغن انگور برای تیرگی زیر چشم مفید است . مطالعات نشان داده اسیدهای چرب و فنولیک پوست را تغذیه می کندعلاوه بر این ، ویتامین ای در این روغن به عنوان یک آنتی اکسیدان کار می کند که پوست را از رادیکال آزاد ناشی از آلاینده های محیطی و اشعه ماورا بنفش محافظت می کند.
مواد مورد نیاز :
روغن کرچک ، روغن دانه انگور
این دو روغن را با مقادیر مساوی در یک کاسه مخلوط کنید و به آرامی این ترکیب روغن را زیر چشم ها بزنید. بگذارید شب خشک شود و صبح با آب بشویید. باید این روش را هر روز قبل از خوابیدن تکرار کنید.

بهترین درمان تیرگی و سیاهی دور چشم روغن کرچک و جوجوبا :

با توجه به مطالعه 2013، جوجوبا - تاثیر ضد التهابی دارد و می تواند برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی مانند پیری پوست، التیام زخم و عفونت های پوستی به کار رود . مطالعات بسیاری نشان داده که روغن جوجوبا یک گزینه ایده آل برای از بین بردن و کاهش لکه های سیاه است. علاوه بر این، این روغن به تسکین التهاب کمک می کند و حتی یک رنگ به پوست می دهد.
مواد مورد نیاز :
روغن کرچک و جوجوبا
روغن جوجوبا و روغن کرچک را با مقادیر مساوی در یک کاسه بریزید. این مخلوط را به آرامی در زیر چشم با نوک انگشتان ماساژ دهید. وقتی یک شب ماند با آب ولرم صبح بشویید. هر روز از این روش برای محو کردن لکه های تیره استفاده کنید.

روغن بادام و کرچک برای درمان تیرگی دور چشم :

مطالعه ای که در سال 2010 منتشر شد نشان داد که روغن بادام برای مبارزه با انواع بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس استفاده شده است . علاوه بر این ، روغن بادام می تواند لک های تیره زیر چشم ها را درمان کند چون به طور طبیعی ضد التهاب است. علاوه بر این، اسید پالمیتیک و رتینول می توانند در مرطوب کردن پوست زیر چشم، مفید باشند و آن را نرم کنند. علاوه بر این ، هم چنین محتوای آب پوست را متعادل و از خشکی پوست جلوگیری می کند چون یک نرم کننده طبیعی است.
مواد مورد نیاز :روغن بادام و کرچک
مقدار مساوی روغن بادام و روغن کرچک را در نظر بگیرید این روغن ها را با هم مخلوط کنید. سپس مخلوط روغن را در منطقه آسیب دیده زیر چشم ها استفاده کنید. یک شب کامل بماند صبح با آب بشویید. این فرآیند می تواند یک باردر روز تکرار شود.
تیرگی دور چشم

درمان تیرگی و سیاهی دور چشم با روغن کرچک و خامه :

به طور کلی، خامه تازه شامل اسید لاکتیک است که به کاهش خطوط ریز و پف کمک می کند. علاوه بر این ، می تواند روشن، نرم و مرطوب کننده پوست باشد. هم چنین پر از ویتامین، مواد معدنی و پروتئین ها است که می توانند پوست را بهبود دهد . مواد مورد نیاز :
روغن کرچک 1 ق چ
خامه تازه 1 ق چ
این دو مواد را با هم مخلوط کنید تا به خوبی ترکیب شوند. این ترکیب حاصل را زیر چشم بمالید و بعد از حدود 60 دقیقه بشویید. برای نتایج بهتراین درمان را هر روز تکرار کنید.
 

شیر و روغن کرچک درمان تیرگی و سیاهی دور چشم

شیر می تواند پوست را پاکسازی و مرطوب کند که به پاک کردن لک های تیره کمک می کند و لکه ها را از بین می برد . ویتامین د در شیر به کشش پوست کمک در حالی که ویتامین ب 12 به طور طبیعی به روشن شدن پوست تیره کمک می کند. علاوه بر این ، شیر نیز غنی از کلسیم است که تولید کلاژن را افزایش می دهد و پوست را انعطاف پذیر و محکم نگه می دارد.
مواد مورد نیاز :
روغن کرچک 1 ق چ
شیر پر چرب 1 ق چ
روغن کرچک را با شیر مخلوط کنید. صورت خود را به صورت عادی بشویید و مخلوط را به آرامی زیر چشم با نوک انگشتان ماساژ دهید. یکی دو ساعت وقت بگذارید. پس از آن از آب ولرم برای آبکشی این ناحیه استفاده و خشک کنید. برای بهترین نتیجه ، هر شب روش را تکرار کنید.
 

روغن کرچک و خردل ، نارگیل 3 روغن طبیعی مفید برای درمان تیرگی و سیاهی دور چشم

روغن نارگیل با اثرات ضد باکتری و مرطوب کنندگی همراه است که به مبارزه با باکتری ها و حفظ نرمی پوست کمک می کند در حالیکه روغن خردل گردش خون زیر پوست را افزایش می دهد که به کاهش رگ های خونی کمک می کند.
مواد مورد نیاز :
روغن کرچک ، خردل ، نارگیل
مقادیر مساوی روغن خردل، روغن نارگیل و روغن کرچک را در یک کاسه بریزید و بعدا با هم مخلوط کنید. سپس مخلوط را زیر چشم بمالید و به آرامی ماساژ دهید. یک شب بماند و صبح روز بعد آن را بشویید.
تیرگی دور چشم

روغن نارگیل و کرچک برای رفع راحت تیرگی دور چشم :

در اصل، روغن نارگیل می تواند پوست اطراف چشم ها را مرطوب کند تا چروک و خشکی را مهار کند. علاوه بر این ، آنتی اکسیدان ها و ویتامین ای در این روغن به بازسازی سلول های آسیب دیده کمک می کنند. هم چنین ، عامل ضد التهاب در روغن نارگیل برای کاهش تورم و قرمزی نیز مفید است. ، این روغن همچنین اسید لاکتیک دارد که باعث می شود منافذ پوست بسته شود .
مواد مورد نیاز :
روغن نارگیل 1 ق چ
روغن کرچک 1 ق چ
روغن کرچک و روغن نارگیل را در کاسه بریزید و در مناطق تحت تاثیر بمالید. حدود 2 دقیقه به آرامی ماساژ دهید. بگذارید شب بماند و صبح آن را آبکشی کنید. این فرآیند می تواند یک بار در هر روز تکرار شود

درمان تیرگی و سیاهی دور چشم با سیب زمینی خام

سیب زمینی خاصیت سفیدکنندگی دارد و به روشن کردن حلقه های تیره ی دور چشم و از بین بردن پف چشم ها کمک می کند. 
یک یا دو سیب زمینی خام را رنده کنید و آب آن را بگیرید. یک تکه پنبه را به آب سیب زمینی آغشته کنید و آن را درست طوری روی حلقه های دور چشم بگذارید که همه ی قسمت های تیره را پوشش دهد، اجازه دهید به مدت 10 الی 15 دقیقه روی چشم تان بماند و سپس صورت تان را با آب سرد بشویید و این کار را روزی یک یا دو بار در طول چند هفته، انجام دهید.می توانید به جای گرفتن آب سیب زمینی، خود سیب زمینی را ببرید و آن را مستقیما روی حلقه های دور چشم بگذارید.
 

درمان تیرگی و سیاهی دور چشم با خیار

خیار را به صورت حلقه های ضخیم ببرید و آن را به مدت نیم ساعت در یخچال بگذارید و سپس آن را برای حداقل 10 دقیقه روی چشم ها بگذارید، حالا صورت تان را با آب سرد بشویید و این کار را حداقل به مدت یک هفته و دو بار در روز، انجام دهید.
روش دیگر این است که آب خیار را گرفته و آن را با آب لیمو ترکیب کنید، سپس یک تکه پنبه را به این ترکیب آغشته کنید و آن را به مدت 15 دقیقه روی چشم بگذارید و سپس صورت تان را بشویید و این کار را حداقل به مدت یک هفته انجام دهید.
تیرگی دور چشم

استفاده از گلاب برای درمان تیرگی و سیاهی دور چشم

روش این درمان مشهور قدیمی :
پد چشم پنبه ای را چند دقیقه در گلاب خالص بگذارید.
پد را روی چشم تان بگذارید.
اجازه دهید 15 دقیقه روی چشم بماند.
این دستور را روزی دو بار به مدت چند هفته انجام دهید.
 

با گوجه فرنگی هم می توانید درمان تیرگی و سیاهی دور چشم را انجام دهید

برای این کار یک قاشق چای خوری آب گوجه فرنگی را با نصف قاشق چای خوری آب لیمو ترکیب کنید و به آرامی آن را روی حلقه های سیاه دور چشم تان بمالید و بعد از 10 دقیقه آن را با آب سرد بشویید. این دستور را روزی دو بار و به مدت چند هفته تکرار کنید. استفاده از آب گوجه فرنگی به تنهایی نیز مفید است.
همچنین می توانید یک لیوان آب گوجه فرنگی را همراه با چند برگ نعناع، آب لیمو و نمک بنوشید. برای اینکه این ترکیب حداکثر خواص خود را حفظ کند، آن را بلافاصله بعد از آماده سازی بنوشید. استفاده از این ترکیب به صورت دو بار در هفته می تواند بسیار مفید باشد.
 

چای کیسه ای نسخه مادر بزرگها برای درمان تیرگی و سیاهی دور چشم

کافیست دو عدد چای سیاه یا سبز کیسه ای را به مدت نیم ساعت در یخچال بگذارید تا خنک شود.
هر کیسه را روی یک چشم قرار داده و بگذارید 10 الی 15 دقیقه بماند.
بعد کیسه ها را برداشته و صورت تان را بشویید.
این کار را یک یا دو بار در روز برای چند هفته انجام دهید.
توجه:مراقب باشید چای وارد چشم تان نشود.
 تیرگی دور چشم

با زردچوبه درمان تیرگی و سیاهی دور چشم را پیش ببرید

زردچوبه دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی است که به کوچک شدن حلقه های تیره ی دور چشم کمک می کند. همچنین پوست اطراف چشم را نرم تر و صاف تر می کند.
دو قاشق چای خوری پودر زردچوبه را با آب آناناس مخلوط کنید تا به صورت خمیری سفت در بیاید.
این خمیر را دور چشم بمالید.
بگذارید 10 دقیقه بماند بعد با یک پارچه ی نرم و مرطوب آن را پاک کنید.
این کار را روزانه تا رسیدن به نتیجه ی مطلوب ادامه دهید.  

راههای پیشگیری از سیاهی و تیرگی پوست دور چشم

برای کاهش ترگی و سیاهی دور چشم خود می توانید کارهای ساده ای انجام دهید. در برخی موارد علت سیاهی دور چشم یک مسئله ی جزئی است و درمان های ارزان قیمت خانگی برای درمان آن مناسب تر است. 
برای کاهش اثر نور خورشید روی رنگدانه های پوست خود، از عینک آفتابی بزرگ استفاده کنید.
به اندازه کافی استراحت کنید ، فراموش نکند که کمبود خواب موجب می شود تیرگی دور چشم شما نمایان تر شود.
در هنگام خواب کمی زیر سرتان را بلند کنید تا در هنگام خواب، مایعات بدن در زیر چشم جمع نشوند.
چشمان خود را با دست نمالید. این کار باعث بدتر شدن تیرگی و گودی زیر چشم می شود.
از کشیدن سیگار اجتناب کنید و اگر سیگاری هستید، سیگار را ترک کنید.

علت تیرگی دور چشم و درمان قطعی آن با جراحی زیبایی وسنتی

4.5119
این مطلب مفید بود ؟10712
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن
وبگردی