درمان خشکی بینی
خشکی بینی یکی از مشکلاتی است که میتواند بر اثر مصرف برخی از داروها ایجاد شود که می توان با استفاده از درمان های خانگی آن را از بین برد.

خشکی بینی چیست؟

خشکی بینی یکی از متداول ترین نشانه از شرایط محیطی خاص است و یا میتواند عوارض جانبی برخی از داروها مانند آنتی هیستامین ها و ضد انعقاد ها باشد. بسیاری از مردم به علت سوء مصرف برخی از داروها مانند اسپری های بینی و آنتی هیستامین ها ، خشکی بینی را تجربه کرده اند.

بینی انسان نیاز به یک میزان از رطوبت خاص دارد تا بتواند به طور مناسب کار کند و شرایط بسیار خشک یا گرم باعث خشک شدن بینی میشود ؛ خشکی ، هوای گرم ، رطوبت کم، و تهویه نامناسب میتواند،خشکی بینی را تشدید کند.

درمان گیاهی برای خشکی بینی

 علل و درمان خشکی بینی

علت خشکی بینی چیست؟

زمانی که به بینی خود فکر میکنید ممکن است،اغلب تصور کنید که آبریزش بینی با سردی هوا همراه است. با این وجود خشکی بینی نیز یک مشکل رایج است که دلایل زیادی دارد ،اما متداول ترین آنها عبارتند از:

محیط زیست :

اگر شما در منطقه گرم و خشک زندگی میکنید ممکن است باعث ایجاد خشکی بینی شما شود. زیرا رطوبت موجود در بینی، به شدت تبخیر میشود.

ورم غشاء مخاطی بینی:

این عفونت بینی میتواند به علت تولید بیش از حد مخاط بینی باعث آبریزش شود.

اسپری های بینی:

تعدادی از اسپری های بینی ممکن است باعث خشکی بینی شوند ، مخصوصا زمانی که روزهای زیادی از آنها استفاده میشود. این اسپری ها ممکن است اثر نامطلوب داشته باشند که شما را مجبور به استفاده برای مدت زمان طولانی میکندواگر بیشتر از 3 الی 4 روز به اسپری بینی نیاز داشتید بهتر از با پزشک خود مشورت کنید.

 

 درمان خشکی بینی در طب سنتی

 با خشکی بینی چه کنیم؟ 

عوارض جانبی داروها:

آنتی هیستامین ها و قرص های ضد انعقادی به خوبی مایعات دهانی به منظور از بین بردن سیستم تنفسی شما ایحاد میشوند و در نهایت منجر به خشکی پوست میشود.

سندروم شوگرن :

یک بیماری خود ایمنی نادر استو غشاء های مخاطی را در بدن انسان خشک میکند و در نتیجه ممکن است باعث تحریک چشمها، بینی ،و دیگر اعضاء بدن که مرطوب هستند، شوند.

تغییرات هورمونی:

این یکی از متداول ترین علت های خشکی بینی در زنان 40 سال به بالا یا بیشتر است.هنگامی که سن زنان افزایش پیدا میکند هورمون های آنها نیز تغییر پیدا میکند و غشاء های مخاطی بدن مثل بینی ،دهان، چشم ها و واژن را خشک میکند.

فشار خون:

اگر بینی خشک دارید که با خونریزی همراه است ، لازم است که برای کنترل فشار خون به متخصص مراجعه کنید.با این وجود خشکی بینی هم میتواند گاها باعث خونریزی شود اما فشار خون بالا هم یکی از دلایل آنها است.

 

 درمان خانگی خشکی بینی

 درمان سریع خشکی بینی 

علائم و نشانه های خشکی بینی چیست؟

تعدادی نشانه ناراحت کننده برای خشکی بینی وجود دارد که بعضی از آنها عبارتند از:قسمت داخلی بینی ، تمایل به ترک یا خونریزی دارد.

_ سوزش بینی

_خشکی دهان، گلو و چشمها

_ خارش شدید درون بینی

_خونریزی و تورم

_مشکلات و مسائل بینایی که ناشی از خشکی چشم است

_انقباض در بینی

در برخی از موارد افراد به دلیل خشکی بینی ، نشانه های مانند مشکل در بلع و یا تنفس را تجربه میکند که در این مواقع بهتر است فورا به متخصص حرفه ای مراجعه کنید.

 درمان خشکی بینی

راه های درمان خشکی بینی 

درمان های خانگی موثر برای خشکی بینی:

برای درمان فوری و راحت مشکل خشکی بینی از توصیه هایی خانگی و گیاهی که در ادامه این بخش از سلامت نمناک گفته شده است استفاده کنید.

1_ روغن بادام:

روش اول:مقداری از روغن بادام را درون غشاء مخاطی بینی خود اعمال کنید تا به راحتی خشکی بینی را کاهش دهید و یا میتوانید از یک گوش پاک کن استفاده کنید و پس از آغشته کردن به زوغن بادام درون بینی بگذارید.

روش دوم:روغن بادام و آلوئه ورا را ترکیب کنید. آلوئه ورا میتواند به صورت خشکی را تسکین دهد. با این حال به خاصیت مرطوب کنندگی روغن بادام هم احتیاج دارید. این گونه که یک دوم قاشق چای خوری روغن بادام را با یک چهارم قاشق چای خوری ،ژل آلوئه ورا را با هم ترکیب کنید.

2_بخور دادن:

چند فنجان از آب را بجوشانید و در یک کاسه بزرگ بریزید سپس با استفاده از یک حوله که روی سر خود میاندازید از این بخار استشمام کنید . این کار را به مدت 5 الی 10 دقیقه ادامه دهید. و کمی بعد روغن نارگیل به آن اضافه کنید و 15 دقیقه هم آن را استشمام کنید.

 علت خشکی بینی

درمان خشکی بینی با بخور دادن 

3_ روغن نارگیل:

یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل را به قهوه یا چای خود اضافه کنید و آن را بنوشید و یا میتوانید با استفاده از یک قطره چکان آن را درون بینی خود بریزید. همچنین میتوانید این کار را با استفاده از آب تصویه شده،جوش شیرین،نمک،و یا قطره بینی انجام دهید. و این کار را 3 بار در روز تکرار کنید.

4_ روغن کنجد:

درد و خارش ناشی از خشکی بینی ممکن است آزار دهنده باشد. طبق نتایج آخرین مطالعات، روغن کنجد تحریک و درد ناشی از خشکی بینی را آرام میکند . اگر روغن کنجد را با روغن های معطری مثل روغن بابونه ترکیب کنید، می تواند خارش حاد و تحریک بینی را کاهش دهد. روزانه 2 الی 3 بار این روغن را داخل بینی خود بمالید تا به طور طبیعی از شر خشکی بینی خلاص شوید.

  نشانه های خشکی بینی

درمان خانگی خشکی بینی با روغن کنجد

5_گلیسیرین:

گلیسیرین مانند نرم کننده ای عمل میکند که میتواند به پیشگیری از خشکی بینی کمک نماید. استفاده از گلیسیرین باعث تسکین درد و خشکی داخل بینی میشود.به پشت بخوابید و چند قطره گلیسیرین داخل بینی تان بچکانید و نگران بلعیدن مقدار کمی از گلیسیرین نباشید، زیرا خطری برایتان ندارد.

6_ بخار آب :

استفاده از بخار یکی از آسانترین درمانهای خانگی برای خشکی بینی است. بخار میتواند غشاء مخاطی دردناک و خشک بینی را مرطوب کند.این کار میتواند به تسکین ناراحتی ناشی از خشکی بینی و پاک سازی آن از کثیفی ها و آلودگی ها کمک کند.

7_محلول نمک:

آب و نمک محلول خوبی برای رفع خشکی بینی میباشد این محلول را میتوانید به آسانی در خانه تهیه کنید. اسپری آب و نمک کمک بسیار زیادی به رفع گرفتگی و خشکی بینی میکند. اگر نمیخواهید این محلول را در خانه تهیه کنید، انواع آنها در دارو خانه ها موجود هستند.این محلول را در قطره چکان بریزید و داخل بینی خالی کنید. 2تا 3 قاشق چای خوری نمک بدون ید را با یک قوطی آب استریل شده ترکیب کنید و سپس یک قاشق چای خوری جوش شیرین نیز به آن بیفزایید.

 

خشکی بینی

دلایل خشکی بینی و راه درمان سریع آن 

8_ رطوبت ساز یا مرطوب کننده:

اگر دچار خشکی بینی هستید میتوانید با استفاده از یک رطوبت ساز بخار را به هوای اتاقتان اضلفه کنید ئ آن را مر طوب نگه دارید. رطوبت ساز ها تحریک و درد بینتان را کاهش میدهد.اگر دستگاه آن را در اختیار ندارید میتوانید به اسانی یک ظرف آب را روی رادیاتور یا اجاق گاز قرار دهید تا آب آن به تدریج بخار شود.

9_ حمام سونا:

رفتن به سونا یکی از لذت بخش ترین درمان های خانگی برای خشکی بینی است. قرار گرفتن درمیان بخار آب متراکم برای حفظ رطوبت بینی خشک بسیار مفید است.سونا نه تنها باعث تسکین درد و تحریک بینی تان میشود بلکه به تنظیم گردش خون نیز کمک میکند.با این حال زمان زیادی در سونا نمانید زیرا گرما باعث تحریک میشود در نتیجه آب بدن کاهش پیدا میکند و دچار کم آبی میشوید ب.بعد از خروج از سونا مقدار زیادی آب بنوشید.

10_ ویتامین E:

سر خود را بالا بگیرید و 2 الی 3 قطره از روغن های ویتامین E را درون بینی بچکانید ، این کار را 2 بار در روز تکرار کنید.

درمان خشکی بینی

درمان خانگی خشکی بینی با روغن های گیاهی

11_ اجتناب از برخی داروهای خاص:

تعدادی از داروهای خاص دارای عوارض جانبی ناشی از خشکی بینی هستند ، بنابر این میتوانید از مصرف این داروها اجتناب کنید و با مشورت پزشکتان داروهای جایگزیم آنها را مصرف کنید و یا اینکه هنگام مصرف این داروها آب زیادی بنوشید.

12_ روغن خردل:

درجه غلظت روغن خردل آن را به ماده مرطوب کننده و چرب تبدیل کرده و یک درمان موثر برای خشکی بینی است.مقداری روغن خردل را در قطره جکان بریزید و 2 الی 3 قطره از آن را داخل سوراخ های بینی تان بچکانید.این کار را هر شب پیش از خواب انجام دهید و بیشتر از 1 هفته برای رفع گرفتگی سینه و خشکی بینی تان تکرار کنید.

13_ روغن حیوانی:

یک چهارم قاشق چای خوری کره حیوانی را در یک کاسه بریزید و به مدت چند ثانیه حرارت دهید تا ذوب شود و به مایع تبدبل شود سپس اجازه دهید تا کمی ولرم شود.تکه ای پنبه را به آن آغشته کنید و به سوراخ های بینتان بمالید، این کار را با دقت انجام دهید تا داخل سوراخ های بینیتان پوشیده از روغن شود. این کار را به مدت 3 روز و روزی 2 بار تکرار کنید.

14_ روغن اکالیپتوس:

یک عدد کپسول حاوی عصاره روغن اکالیپتوس را به همراه یک لیوان آب بخورید این کار را به طور مرتب و روزی 3 بار تکرار کنید.

 روغن اکالیپتوس

 درمان خشکی بینی با روغن اکالیپتوس 

نکات اضافی برای پیشگیری از خشکی بینی:

  • همیشه بدنتان را هیدراته نگه دارید زیرا کم آبی باعث تخلیه مایعات بدن میشود و این مساله میتواند خشکی بینی را وخیم تر کند. علاوه بر مایعاتی که در طی روز مصرف میکنید 8 تا 10 لسوان هم آب بنوشید.از مصرف نوشیدنی های کافئین دار ، غذاهای شور و الکل اجتناب کنید زیرا این ها هم ممکن است باعث کم آبی بدن شود.
  • گرد و غبار ، آلودگی های محیطی و باکتری های موجود در هوا میتوانند باعث تشدید این علائم شود.بنابر این اگر در برابر آنها قرار گرفتید روزی 2 بار بینی تان را شستشو دهید.
  • برای بهبود علائم خشکی بینیتان برای مدتی در آب و هوای مرطوب زندگی کنید.
  • برای کمک به پاک سازی دیواره های سوراخ های بینی تان از دستمال های مرطوب بچه استفاده کنید تا از خشک شدن بیشتر و تحریک آن جلوگیری کنید.

خشکی بینی ، علت و درمان سریع خشکی بینی در خانه

4.5233
این مطلب مفید بود ؟21023
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن /ک
وبگردی