ورم صورت
چه مواردی می تواند باعث تورم صورت شود ؟ در ادامه از تمام شرایط و مواردی که منجر به ورم صورت می شود آگاه خواهید شد.

چه چیزی باعث می شود که صورتم ورم کند؟

ممکن است گاهی اوقات با صورت پف کرده و متورم از خواب بیدار شوید. این می تواند در نتیجه فشار بر روی صورت شما در هنگام خواب اتفاق بیفتد با این حال، صورت پف کرده و متورم نیز می تواند از آسیب صورت ایجاد شود و یا مشکلات پزشکی اساسی را نشان دهد. چنانچه در این بخش از سلامت نمناک خواهید خواند تورم صورت فقط شامل صورت نیست، بلکه می تواند شامل گردن یا گلو نیز باشد. اگر هیچ جراحتی در صورت وجود نداشته باشد، تورم صورت می تواند یک وضعیت اورژانسی پزشکی را نشان دهد. در اغلب موارد، یک متخصص پزشکی باید تورم صورت را درمان کند.

عوامل و شرایطی که باعث تورم صورت می شوند:

چندین شرط می توانند باعث تورم صورت شوند که در این بخش از سلامت نمناک لیستی از دلایل ممکن آورده شده است.

آلرژی زاها:

این التهاب چشمی براثر واکنش آلرژیک به موادی مانند فضولات خانگی، گرد و غبار، گرده، و یا هاگ های کپک ایجاد می شود.
قرمزی، خارش، اشکی، پف کرده و سوزش، علائم هستند ؛ این علائم چشم ها ممکن است در ترکیب با عطسه کردن، آبریزش بینی و خارش پوست رخ دهد.
دلایل تورم صورت

شرایطی که باعث تورم صورت می شود 

پریکلامپسیا:

پریکلامپسیا یک وضعیت اورژانسی پزشکی در نظر گرفته می شود. مراقبت های فوری برایش مورد نیاز است و پریکلامپسیا زمانی رخ می دهد که یک زن باردار فشار خون بالا داشته باشد و همچنین پروتیین در ادرارش داشته باشد و این عموماً بعد از 20 هفته بارداری اتفاق می افتد، اما ممکن است در برخی موارد قبل از بارداری یا حتی پس از زایمان رخ دهد.
این بیماری ممکن است منجر به مشکلات جدی مانند فشار خون بالا، تشنج، آسیب کلیوی، آسیب کبد، مایعات در شش ها و لخته شدن خون شود ، می تواند در طول مراقبت های قبل از تولد تشخیص داده شود و مدیریت شود که درمان توصیه شده برای رفع علائم، سزارین نوزاد و جفت است.
علائم آن عبارتند از:سردرد مداوم، تغییرات بینایی، درد شکم بالا، درد زیر جناغ سینه، کوتاهی تنفس و تغییر وضعیت ذهنی.

سلولیت باعث تورم صورت می شود:

این یک وضعیت اورژانسی پزشکی در نظر گرفته می شود. مراقبت های فوری برایش مورد نیاز است ؛ ایجاد شده توسط باکتری ها یا قارچ ها از طریق ترک یا بریدگی در پوست است.
پوست قرمز، دردناک، آماس کرده با یا بدون ماده ترواشی که به سرعت پخش می شود و در زمان لمس کردن داغ و دردناک است. تب، لرز و جوش های خط خطی قرمز رنگ ممکن است نشانه عفونت جدی باشد که نیازمند توجه پزشکی دارد.
تورم صورت

عواملی که منجر به تورم صورت می شوند 

آنافیلاکسی باعث تورم صورت می شود:

این یک وضعیت اورژانسی پزشکی در نظر گرفته می شود. مراقبت های فوری برایش مورد نیاز است ؛ این واکنش تهدید کننده زندگی به مواد آلرژی زا است.
ظهور سریع علائم پس از قرار گرفتن در معرض خطر رخ می دهد و نشانه ها شامل کهیرهای گسترده، خارش، تورم، فشار خون پایین، به سختی نفس کشیدن، غش و ضربان قلب سریع است.
تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکمی علائم دیگری هستند.

آلرژی به دارو از دلایل تورم صورت:

این یک وضعیت اورژانسی پزشکی در نظر گرفته می شود ، مراقبت های فوری برایش مورد نیاز است. خارش ملایم و قرمزی ممکن است چند روز پس از مصرف دارو رخ دهد.آلرژی زاهای غذایی شدید می توانند باعث کهیر، ضربان قلب، ورم، خارش، و دشواری تنفس شوند و علایم دیگر عبارتند از؛ تب، ناراحتی شکم، و نقطه های قرمز یا بنفش روی پوست.

آنژیوادم می تواند باعث تورم صورت شود:

این شکلی از تورم شدید در زیر سطح پوست است که ممکن است با کهیر و خارش همراه باشد و ناشی از واکنش آلرژیک به موادی مانند غذا یا دارو است.علایم دیگرش ممکن است شامل درد شکم و لکه های بی رنگ و یا جوش روی دست ها، بازوها و پاها باشند.

اکتینومایکوسیس باعث تورم صورت می شود :

این عفونت باکتریایی بلند مدت باعث بروز تاول و یا آبسه در بافت های نرم بدن می شود.عفونت های دندانی و یا ضربه به صورت یا دهان ممکن است منجر به هجوم باکتریایی به صورت و یا روده ها شود و تراکمشان زیر پوست ابتدا به شکل یک ناحیه قرمز یا بنفش ظاهر می شود. یک جرم مزمن که به کندی رشد می کند، تبدیل به توده ای ضخیم، زرد، خشک و خشک می شود.
علت ورم صورت و دلیل ورم صورت

اکتینومایکوسیس منجر به تورم صورت می شود 

بینی شکسته از دلایل تورم صورت:

شکستگی یا ترک در استخوان بینی و یا غضروف بینی، اغلب به خاطر ضربه یا تروما به صورت ایجاد می شود. نشانه ها عبارتند از بینی خمیده یا بینی کج، تورم بینی، خونریزی بینی، صدای تو دماغی، احساس در هنگام تکان دادن و یا مالیدن بینی. کبودی ممکن است در اطراف بینی و چشم هایی که چند روز بعد از آسیب از بین می روند، رخ دهد.

گل مژه :

وجود باکتری ها و یا انسداد در غده های چربی پلک منجر به توده هایی می شود ؛ این تکه های قرمز یا بی رنگ به طور معمول در کنار پلک چشم اتفاق می افتند. چشم های قرمز، اشکی و خارش دار در چشم، و حساسیت به نور دیگر نشانه های ممکنش هستند. اغلب گل مژه ها خفیف یا بی ضرر هستند، اما برخی می توانند شرایط جدی تر را نشان دهند.
علت تورم صورت

گل مژه و بینی شکسته از علت های تورم صورت 

سینوزیت از دلایل تورم صورت:

سینوزیت یک بیماری است که باعث التهاب مجاری بینی و سینوس ها می شود و ممکن است به خاطر ویروس ها، باکتری و یا آلرژی باشد.شدت و مدت نشانه ها به علت عفونت بستگی دارد.
علایمش عبارتند از:کاهش حس بویایی، تب، گرفتگی بینی، سردرد (از فشار سینوس ها یا تنش)، خستگی، گلو درد، آبریزش بینی یا سرفه .

سایر علل تورم صورت:

تورم صورت را می توان از هر دو مشکل پزشکی کوچک و بزرگ دانست که بسیاری از علل قابل درمان هستند با این حال، برخی از آن ها جدی هستند و به توجه فوری پزشکی نیاز دارند. دلایل معمول تورم صورت عبارتند از:
_واکنش آلرژیک
_عفونت چشمی، مانند حساسیت _آبرژی
_جراحی
_عوارض جانبی دارو
_سلولیت، عفونت باکتریایی پوست
_سینوزیت
_اختلالات هورمونی، مانند بیماری های _تیروئید
_گل مژه
_آبسه
_فشار خون بالا یا فشار خون بالا در دوران بارداری
_جمع شدن مایعات
_آنژیوادم، یا تورم شدید پوست
اکتینومایکوز، نوعی عفونت بافتی بلند مدت.
_شکستگی بینی
دلیل تورم صورت

دلایل تورم صورت 

تشخیص یک وضعیت اورژانسی پزشکی :

صورت ورم کرده ناشی از واکنش آلرژیکی می تواند با علائم دیگری همراه باشد. اینها نشانه های آنافیلاکسی هستند، یک واکنش آلرژیک شدید. درمان درست پزشکی باید فوراً انجام شود تا از تبدیل شدن به شوک آنافیلاکسی جلوگیری شود. شوک آنافیلاکسی می تواند مهلک باشد.

علایم شوک آنافیلاکسی و شوک آنافیلاکسی عبارتند از:

_دهان و گلو ورم کرده
_به سختی نفس کشیدن یا بلعیدن
_کهیر یا خارش
_تورم صورت و دست و پا
_اضطراب و دست پاچگی
_سرفه یا خس خس کردن
_سرگیجه یا گیجی
_گرفتگی بینی
_تپش قلب نامنظم
_صحبت کردن نا واضح
 
علایم شوک آنافیلاکسی

علایم شوک آنافیلاکسی و شوک آنافیلاکسی

علایم شوک ممکن است به سرعت ایجاد شود. این نشانه ها عبارتند از:

-تنفس سریع
-ضربان قلب
-نبض ضعیف
-فشار خون پایین
در موارد حاد، بیماری های تنفسی یا قلبی ممکن است رخ دهد.

علل شایع یک واکنش آلرژیک، از جمله موارد زیر است:

_گزش حشرات
_دارو
_گیاهان
_گرده ها
_صدف ها
_ماهی
_آجیل
_فضله حیوانی مانند مدفوع سگ یا گربه

تمام علل و عواملی که موجب ورم صورت می شوند

3.9179
این مطلب مفید بود ؟14039
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
وبگردی