عمل لیزیک چشم
عمل لیزیک چشم نوعی عمل جراحی در چشم پزشکی به شمار می رود که برای اصلاح عیوب انکساری یا همان تاری چشم که چند سالی است رواج پیدا کرده است.

مشکلات و اصول مراقبت چشم پس از عمل لیزیک

شکلی از جراحی لیزر، عمل لیزیک چشم نام دارد که قادر به اصلاح طیف گسترده ای از آستیگماتیسم، نزدیک بینی و دوربینی می باشد. این عمل به منظور استفاده نکردن از عمل زیبایی و عینک می باشد و آن دسته افرادی که با عینک زدن در شماره های بالا مشکل دارند این جراحی را تحت نظر و تشخیص پزشک انجام می دهند. در این نوع جراحی عمل بهبود دید سریعتر اتفاق خواهد افتاد و بیمار پس از عمل ناراحتی های کمتری را شاهد خواهد بود. چنانچه اطلاعاتی درباره اصول مراقبت از چشم پس از عمل لیزیک ندارید در این مطلب از سایت نمناک با ما همراه باشید.

فواید جراحی لیزیک چشم

 • درد اندک
 • دوره ترمیم و بهبودی کوتاه
 • قابلیت تکرار عمل بعد از 3 ماه
 • اصلاح دید بلافاصله بعد از عمل

نکته: با وجود مزایایی که پیش از این برای لیزر درمانی چشم اشاره شد افراد نزدیک بین ضعیف بیش از 2 درصد، متوسط 6 درصد، بالا 9 درصد و خیلی بالا تا 15 درصد نیاز به عمل مجدد خواهند داشت.

همچنین طبق تحقیقات انجام شده عمل لیزیک بستگی به سه عامل یعنی اندازه مردمک، میزان ضعف بینایی و ضخامت قرنیه دارد. با این حال چیزی که بیماران باید به آن توجه کنند این است که لیزر جایگزین مناسب و همیشگی برای عینک نمی باشد و حتماً باید این موضوع را قبل از عمل مدنظر داشته باشند که امکان دارد ضعف چشمی باقی مانده و چشمان فرد دید طبیعی نداشته باشد.

لیزیک چشم

مهمترین نکات مراقبت از چشم ها پس از عمل لیزیک

- بعد از عمل چشم ممکن است بلافاصله سوزش و خارش داشته باشید و یا اینکه احساس کنید چیزی در چشم وجود دارد و حتی درد خفیفی داشته باشید در این صورت پزشک مصرف مسکن را پیشنهاد می کند.

- وقتی دو یا یک چشمتان جراحی شده، بلافاصله بعد از عمل تاری خواهید داشت و به طور ذاتی چشم خود را مالش می دهید، اما این کار را هرگز نکنید! و هرگز نگران نشوید. مالش چشم می تواند توده را خارج کرده و نیاز به درمان بیشتر داشته باشد علاوه بر این ممکن است به نور، تابش ستارگان یا نور چراغ حساسیت داشته باشید و یا سفیدی چشم تان قرمز یا خونی به نظر برسد. این علائم باید طی چند روز اول پس از جراحی به طور قابل توجهی بهبود یابد و همچنین باید برنامه ریزی و چند روز استراحت کنید تا این علائم رفع شود و در صورت احساس درد شدید به پزشک مراجعه کنید.

- مواقعی که میخواهید بخوابید بهترین کار این است که طی یک هفته اول از یک عینک یا محافظ چشمی (شیلد) استفاده نمایید.

- حداقل طی 24 تا 48 ساعت پس از جراحی و در فواصل منظم بعد از آن در حدود شش ماه اول به پزشک مراجعه کنید. در اولین ویزیت بعد از عمل، پزشک محافظ چشم را برداشته، بینایی و چشم را معاینه می کند.

مراجعه به پزشک

- پزشک ممکن است یک یا چند نوع قطره چشمی و اشک مصنوعی به شما بدهد که در منزل مصرف کنید تا از عفونت، التهاب و خشکی چشم جلوگیری کنید و حتی اگر بینایی تاری دارید از لنز تماسی در چشم جراحی شده استفاده نکنید.

- باید قبل از شروع ورزش های غیر تماسی، بسته به میزان فعالیت مورد نیاز، احساس و دستورالعمل های پزشک یک تا سه روز پس از جراحی صبر کنید.

- برای جلوگیری از عفونت ممکن است لازم باشد تا دو هفته پس از جراحی در مصرف لوسیون، کرم یا آرایش در اطراف چشم کمی صبر کنید همچنین باید به مدت 1-2 ماه از شنا و استفاده از وان آبگرم یا جکوزی خودداری کنید. در طی چند ماه اول پس از جراحی ممکن است بینایی تغییر کند زیرا بین سه تا شش ماه طول می کشد تا بینایی شما پس از جراحی تثبیت شود.

- نگاه های خیره، هاله نور، مشکل رانندگی در شب و سایر علائم بینایی نیز ممکن است در این دوره وجود داشته باشد و در صورت بهبود باید قبل از عمل مجدد صبر کنید تا سنجش چشم برای دو ویزیت متوالی با فاصله حداقل 3 ماه ثابت باشد.

علائم بینایی

- بعد از عمل مجدد ممکن است دور بینی بهبود یابد، اما بهبود علائم دیگر بینایی مانند خیرگی یا هاله ها بعید است.

- در صورت بروز علائم جدید، غیرمعمول یا بدتر شدن در هر مرحله پس از جراحی، بلافاصله با چشم پزشک تماس بگیرید زیرا چنین علائمی می تواند مشکلی را نشان دهد که اگر به موقع درمان نشود ، ممکن است منجر به کاهش بینایی شود.

- حداقل 24-48 ساعت پس از جراحی از هیچ گونه وسایل الکترونیکی مثل:تلفن های هوشمند، تبلت، تلویزیون، کامپیوتر استفاده نکنید زیرا موجب خستگی و خشکی چشم می شود و در این دوره ممکن است استفاده از قطره های چشمی لازم باشد تا کاملا بهبود یابید.

- در طول دوره نقاهت باید از خواندن هر نوع کتاب مجله روزنامه چاپی خودداری کنید زیرا چشم ها باید روی متن متمرکز شوند و این موجب فشار بر روی چشم می شود. حتی رانندگی کردن را نیز برایتان توصیه نمی کنیم.

ضرر کتاب خواندن

- معمولاً بیمارانی که عمل لیزیک انجام دادند پس از جراحی هیچ گونه ناراحتی را تجربه نمی کنند. چنانچه هرگونه ناراحتی یا دردی احساس کردید و بینایی چشم تان به جای بهتر شدن بدتر شد، حتما بلافاصله با پزشک معالج تان در میان بگذارید.

- چشم ها بعد از جراحی بسیار حساس هستند و باید از قرار گرفتن در برابر نور شدید در فضای باز و داخل خانه تا زمان بهبودی چشم خودداری و در صورت لزوم از عینک آفتابی استفاده کنید.

- ناگفته نماند پس از جراحی لیزر چشم از مکان های دودزا، محیط های دارای گرد و غبار یا مناطق دارای بخار شیمیایی مانند آزمایشگاه های علوم، چاپخانه ها، تاریک خانه ها و ...خودداری کنید.

- حداقل طی سه هفته اول بعد از جراحی، از آرایش کردن اطراف چشم و لبه پلک ها اکیداً خودداری کنید.

- دو تا سه هفته بعد از عمل استخر نروید و پس از آنکه اقدام به این کار کردید حتماً استفاده از عینک شنا را فراموش نکنید. و به این نکته توجه کنید که حداقل تا سه ماه بعد از جراحی به فکر شیرجه زدن در استخر نباشید.

عینک شنا

دلیل خشک شدن چشم بعد از عمل لیزیک

در بعضی از افراد عمل لیزیک ممکن است باعث خشکی چشم شود مخصوصاً در آن دسته افرادی که قبل از این جراحی زمینه خشکی چشم را داشته اند. در طی این عمل لایه ای به نام فلپ از قرنیه بلند شده و به منظور اصلاح دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم با لیزر تراش داده میشود. بنابراین از لحاظ آناتومیک، طبعا اعصاب قرنیه به واسطه برداشته شدن لیزیک بریده می شود و از آنجایی که سلامت این اعصاب در تحریک ترشح اشک بسیار ضرورت دارد در چنین مواقعی موقتاً تحریک ترشح اشک چشم کاهش پیدا کرده و در نتیجه چشم پس از عمل لیزیک دچار خشکی می شود.

از آنجایی که چشم شما بعد از عمل لیزیک به طور متوسط و شدید دچار خشکی می شود به دلیل عدم ثبات لایه اشکی بینایی تان تار خواهد شد و امکان دارد پزشک و جراح شما قبل از اینکه عمل را انجام دهد خشکی چشمتان را درمان کند تا در دوره بعد از جراحی به آن دچار نشوید و چنانچه پس از جراحی دچار مشکل شدید حتماً با استفاده از نرم کننده ها و قطره های اشک مصنوعی این مشکل برطرف خواهد شد. بنابراین شما برای جلوگیری از این اتفاق میتوانید طی مشاوره قبل از عمل این مورد را بررسی و درمان کنید. با همه این تفاسیر باید بگوییم خوشبختانه علائم خشکی چشم بعد از عمل لیزیک موقتی می باشد و به مرور زمان طی چند ماه کاهش یافته و از بین خواهد رفت.

خشکی چشم

آیا عمل لیزیک هر دو چشم باهم ممکن است؟

طبق مطالعات انجام شده، چه یک چشم و چه هر دو چشم در یک جلسه عمل شود هیچ تفاوتی در نتیجه عمل نخواهد کرد و بخاطر یکسان بودن نتیجه کار بیماران ترجیح می دهند هر دو چشم را یکجا جراحی کنند.

عمل لیزیک برای چه افرادی صلاح نیست؟

 • آن دسته از افرادی که هرگونه بیماری چشمی مثل آب مروارید، فشار بالای چشم، آب سیاه، التهاب چشمی، قوز قرنیه، تبخال چشمی و نامنظمی در سطوح قرنیه دارند.
 • افرادی که داروهای کنترل میگرن و درمان آکنه مصرف می کنند.
 • آن دسته از افرادی که از خشکی چشم به شدت رنج می برند.
 • مبتلایان به بیماری های قلبی عروقی شدید، نقص ایمنی، روماتیسم و دیابت کنترل نشده.
 • بیمارانی که سنشان از 18 سال کمتر و از 40 سال بالاتر است نمی توانند این عمل را انجام دهند.

بیماران قلبی

عوارض عمل لیزیک چشم

 • ناراحتی در نگاه کردن به چراغ در شب
 • دیدن هاله
 • بروز مشکل دید در مواقع رانندگی در شب
 • اصلاح بیش از حد
 • مشکل شدن مطالعه

یکی دیگر از عوارض نادر این عمل اینست که امکان دارد از هر چهار هزار نفر یک نفر دچار عفونت قرنیه شود که اغلب با دارو درمان میشود.

تقریباً در دو درصد از افراد نیز احتمال پیشرفت نزدیک بینی وجود دارد که بعد از 3 الی 6 ماه می تواند کمی پیشرفت کرده و یا اصلاح نشود که در این صورت می توان مجددا اقدام به اصلاح آن با لیزر کرد.

تمام اصول مراقبت از چشم پعد عمل لیزیک یا لازک

4.383
این مطلب مفید بود ؟7211
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی