عوارض شوینده ها
محققان می گویند که استفاده نادرست از مواد شوینده و شوینده ها می تواند به پوست، ریه ها و بینی آسیب بزند و حتی باعث مرگ شود.

عوارض استفاده نادرست از شوینده ها

گاز و بخارات ناشی از مواد اسیدی شوینده ها نه تنها باعث صدمه به سیستم تنفسی می شود بلکه روی چشم و پوست افرادی که در معرض آن قرار دارند تاثیر می گذارد. شدت بروز این عارضه ها بستگی به طول زمان استفاده از این مواد دارد. هنگام استفاده از مواد شوینده و سفید کننده شیمیایی در فضاهای بسته مانند حمام و سرویس بهداشتی بسیار مراقب باشید زیرا باعث مسمومیت و علائمی شبیه آسم می شود که عوارض آن بطور کامل برطرف نمی شود به همین دلیل هنگام مصرف از این مواد شوینده اصول ایمنی درج شده روی محصول را رعایت و از پوشش های حفاظتی مانند ماسک استفاده کنید تا از بروز آسیب های شدید پوست ،چشم و تنفس جلوگیری کنید.

مواد شوینده را دور از دسترس کودکان بخصوص در ایام خانه تکانی قرار دهید زیرا آنها این مواد را با نوشیدنی اشتباه می گیرند که موجب آسیب کبد ، گوارش و حتی مرگ می شود. بسیاری از سوختگی های شیمیایی درمنزل و محیط کار ناشی از همین مواد شیمیایی است شدت و عمق جراحت به غلظت ماده شیمیایی (اسیدی ،قلیایی) و مدت زمان برخورد با آن بستگی دارد.

عوارض شوینده ها

آیا مواد شیمیایی به بینایی صدمه می زند؟

یکی از موارد اورژانسی استفاده نادرست از مواد شوینده شیمیایی ورود هرگونه مواد شیمیایی به چشم ها است که باعث صدمه به بینایی می شود و به دلیل اهمیت و حساس بودن چشم فرد باید سریع تحت درمان قرار بگیرد و برای جلوگیری و کاهش صدمات ناشی از این مواد شیمیایی فرد باید تدابیر حفاظتی را انجام دهد.

خطرمواد قلیایی بیشتر است یا مواد اسیدی؟

مواد شوینده اسیدی باعث آسیب سطحی به چشم ها می شود زیرا پروتئین انعقاد شده در لایه خارجی قرنیه از نفوذ به لایه های عمیق جلوگیری می کند و آسیب تنها به پلک ها و ناحیه ملتحمه محدود می شود اما در مواد شوینده قلیایی ،این مواد به سرعت به عمق لایه ها نفوذ کرده و موجب آزاد سازی آنزیم های پروتئولیتیک و تشدید ضایعه می شود ، همچنین نفوذ مواد قلیایی به اتاق قدامی چشم در مدت زمان 5 تا 15 دقیقه مواجه بسیار بالا خواهد بود که در نهایت باعث صدمه به چشم مژگانی ، عدسی چشم و عنبیه خواهد شد.

ریزش اشک را جدی بگیرید :

از شایع ترین علائم آسیب دیدن چشم با مواد شیمیایی سوزش ، حساسیت به نور ، احساس دردو بخصوص ریزش اشک است که قرمزی و تاری دید را به همراه دارد.

عوارض مواد شوینده

از چه مواد شیمیایی باید اجتناب کنید ؟

ما باید هنگام استفاده از مواد شوینده بخصوص سفید کننده های حاوی هیپوکلریت مراقب باشیم زیرا اغلب به عنوان ضدعفونی کننده در دسترس هستند. اگر سفیدکننده ها در معرض پوست قرار بگیرند بسیار خطر هستند.

اقدامات محافظتی از چشم :

در صورت ورود مواد شیمیایی به داخل چشم ها ابتدا چشم را با آب سرد و پرفشار10 دقیقه وتا زمان رفع سوزش شست و شو دهید بدون اینکه بخواهید از دست ها برای مالش ناحیه استفاده کنید.

حتما به دستورات درج شده روی محصول توجه کنید تا به سلامت بدن صدمه نزنید.

برای کاهش و جلوگیری از آسیب مواد شوینده می توانید از پوشش حفاظتی مانند عینک ، دستکش و ماسک استفاده کنید.

محلول شست و شوی چشم (سالین)

علاوه بر اینکه محلول سالین برای شست و شو چشم پس از تماس با مواد اسیدی مفید است ، در صورت تماس با مواد قلیایی بعد استفاده از قطره های بی حس کننده از سالین استفاده می شود اگر چه باید با دستور پزشک باشد در غیر صورت مصرف خود سرانه آن خود موجب آسیب عصب بینایی و سوراخ شدن سطح قرینه می شود.

مضرات شوینده ها

استفاده از مواد شوینده باعث آسیب های تنفسی می شود ؟

گاز و بخار ناشی از مواد شوینده موجب بیماری های تنفسی می شود زیرا هنگام استفاده فرد با استشمام آن به دستگاه تنفسی آسیب می زند و باعث علائمی مثل تنگی نفس ، سوزش مجاری تنفسی ، سرفه و حتی مرگ می شود به همین دلیل زنان باردار در سه ماهه اول و آخر بارداری باید از مصرف مواد شوینده اکیدا خود داری کنند زیرا موجب بیماری آسم در جنین می شود.

حتی اگر در طول استفاده از مواد شوینده دچار آسیب های پوستی مثل خارش ،سوزش ،تورم و قرمزی شدید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

عوارض شوینده ها

توصیه هایی برای استفاده ایمن از محصولات پاکننده :

از محصولات پاک کننده بدون بو استفاده کنید.

از پاک کننده های ضد باکتری استفاده کنید - آن ها را تنها برای موقعیت های خاص برای جلوگیری از گسترش عفونت به کار ببرید.

شستن دست ها به طور کامل در طول روز و قبل از خوردن غذا برای جلوگیری از شیوع بیماری به جای ضد عفونی کردن سطوح.

تمیز کننده های خطرناک را ذخیره و استفاده نکنید ، اینها شامل اسپری سفیدکننده و پاک کننده های گاز و.... هستند.

عوارض استفاده نادرست از شوینده ها + نکات

4.323
این مطلب مفید بود ؟203
منبع : huffingtonpost / بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی