عوارض نگه داشتن مدفوع
برخی از افراد به نگه داشتن مدفوع توجه ای نمی کنند اما این را باید بدانند که نگه داشتن مدفوع عوارض جانبی جدی دارد که بسیار خطرناک و جبران ناپذیر است.

عوارض نگه داشتن مدفوع ؛ برای سلامت بدن چقدر بد است که مدفوع خود را نگه میدارید؟

مدفوع ،یک اضافه متابولیک جامد بدن انسان است که از باکتری ها تشکیل شده است ، رنگ،بافت و اندازه این فضولات از فرد به فرد دیگری متفاوت است اما اساسا، رنگ مدفوع قهوه ای است ؛ همین توضیحات کوتاه می تواند شما را متوجه اهمیت تخلیه به موقع مدفوع کند . در ادامه این بخش از سلامت نمناک به عوارض جدی و خطرناک نگه داشتن مدفوع می پردازیم.

11 خطر و اتفاق بد در بدن که بعد از نگه داشتن مدفوع می افتد

مدفوع و خالی کردن روده:

این امر چیزی است که شما اغلب در مورد آن فکر نمیکنید این،نیاز بدن شما است و هرگز نباید نادیده گرفته شود همانطور که ماهیت طبیعی زمین ما این است و قوانین و حرکات خود را دارد،مدفوع یا خالی کردن روده هم چنین است این، یک نیروی داخلی کنترل نشده بدن شما است که نباید هرگز نادیده گرفته شود. مدفوع کردن،کاملا بستگی به سیستم گوارشی بدن شما دارد و نشان میدهد که سلامت بدن شما چگونه است.

عوارض نگه داشتن مدفوع

ضررهایی که نگه داشتن مدفوع دارد؟

چرا باید مدفوع کنیم؟

در منزل، شما کارهای روزانه زیادی،مانند؛ تمیز کردن،پختن،شستن ظرف ها،لباسها و.....را انجام میدهید بعد از هر کاری باید مقداری زباله باقی مانده را که نیاز به بیرون انداختن دارند و برای خانه هایتان بوی بدی ایجاد میکند ،دور بیندازید که در صورت عدم انجام چنین کاری،شما و کودکتان در معرض بیماری های مختلفی قرار خواهید گرفت از همین رو،هر روز غذا های متنوعی را میخورید که در شکم شما جمع میشود ؛ سیستم گوارش شما غذا ها را هضم میکند،اما بعضی از زباله ها و اضافات در روده شما باقی میمانند.این،وظیفه سیستم گوارشی است که آنها را از طریق گردش خون به صورت مدفوع دفع کند بنابراین ،مدفوع کردن یکی از عملکرد های ضروری بدن است که هر روز به آن نیاز دارید.

عوارض جانبی نگهداشتن مدفوع برای مدت طولانی:

بدن شما هر روز ،از طریق مدفوع کردن ،تمیز میشود این یک فعالیت بسیار طبیعی بدن است که هرگز نباید نادیده گرفته شود.

1. مسدود شدن روده از عوارض نگه داشتن مدفوع :

نگهداشتن مدفوع حتی یکبار ،بسیار خطرناک است زیرا اجازه میدهد که مدفوع ساخته شود خشک شود و در این شرایط میتواند سیستم روده ای شما را مسدود کند و در روده تاثیر بگذارد.طبق مجله بهداشت زنان،مشکلات در روده ،میتواند به درد،استفراغ،و در نهایت رفتن به بیمارستان منجر شود.

مسدود شدن روده

نگه داشتن مدفوع چه عوارضی دارد؟

2. بازگشت مدفوع از عوارض نگه داشتن مدفوع:

اگر شما به مدت طولانی مدفوع خود را نگهدارید ،مدفوع به داخل روده برگردانده میشود و توسط آب جذب میشود و باعث سختی آن میشود. اگر شما بارها،و بارها این کار را تکرار کنید به تدریج سخت تر میشود و حتی گاهی ممکن است مرگبار نیز باشد.

3. احساس پر بودن روده حتی زمانی که روده خالی است

نگهداشتن مدفوع، در طولانی مدت،میتواند راست روده بودن شما را طولانی کند در نتیجه ،شما همیشه احساس پر بودن روده دارید حتی اگر مدفوعی باقی نمانده باشد. نگه داشتن مدفوع می تواند رکتوم فردرا منبسط کند و این اتفاق واقعا نتیجه ناخوشایند و آزاردهنده ای دارد. درواقع، فرد در این حالت همیشه احساس می کند که به تخلیه کردن روده اش نیاز دارد، حتی اگر هیچ مدفوعی برای دفع کردن وجود نداشته باشد.

عارضه های نگه داشتن مدفوع

احساس پر بودن روده از عوارض نگه داشتن مدفوع

4. آسیب به مقعد با نگه داشتن مدفوع

اگر به مدت طولانی و به مراتب ،مدفوع خود را نگهدارید میتواند، باعث ایجاد نقصان در ماهیچه های روده راست و مقعد مدفوع شود. زمانی که مدفوع در روده راست جمع میشود.ممکن است باعث یبوست مزمن شود حتی در برخی مواقع،ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

5. انسداد روده و انقباض عضلانی از عوارض نگه داشتن مدفوع 

گاهی اوقات به دلیل اختلال در سیستم روده ، ممکن است منجر به انسداد روده،شود که بسیار خطرناک و حتی گاهی اوقات مرگبار است.که ممکن است موجب عملکرد نادرست روده،و کولون شود. گاهی اوقات اسفنکتر مقعدی به دلیل کشش بیش از حد پوست ،آسیب میبیند در نتیجه هنگامی که به سختی مدفوع میکنید ،به دیواره و پوست مقعد فشار وارد میشود و باعث خونریزی دردناک می شود و این، باعث بیماری دردناکی به نام "انقباض عضلانی" می شود که نیاز به جراحی دارد.

انسداد روده از عوارض نگه داشتن مدفوع

انسداد روده یکی از عوارض نگه داشتن مدفوع

8- افزایش خطر سرطان کولون با نگه داشتن مدفوع 

هنگامی که مدفوع برای مدت طولانی جمع آوری می شود، با سایر اعضای حفره شکمی تماس مستقیم خواهند داشت و باعث آسیب می شوند، گاهی اوقات به سرطان کولون نیز منجر می شود.

9 -شل شدگی حرکت روده از عوارض نگه داشتن مدفوع

گاهی اوقات ضایعات جمع آوری شده آبکی نیز می شود و باعث شل شدن حرکت می شود.

نگه داشتن مدفوع در کودکان

شل شدن حرکت روده با نگه داشتن مدفوع

10- نگه داشتن مدفوع با انتشار باکتری های خطرناک همراه است

هنگامی که برای مدت زمان طولانی مدفوع را نگه میدارید، در روده بزرگ قرار می گیرد و باکتری های مضر می توانند وارد روده بزرگ شوند و احتمال مرگ بیمار بالا میرود.

بنابراین از تمام نکات فوق، شما باید یک ایده قوی داشته باشید، که نگه داشتن مدفوع می تواند موجب بیماری های مختلف شود بنابراین به تعداد دفعات دستشویی رفتن خود توجه کنید .چند بار دستشویی می روید، چقدر طول می کشد تا مدفوع کنید، چه بویی می دهد و غیره پس بدن خود را حفظ کنید و سالم بمانید.

11- یبوست مزمن از عارضه های نگه داشتن مدفوع

نگه داشتن مدفوع به طور منظم می تواند عملکرد عضله های رکتوم و عضله های منتهی به مقعد را مختل کند. درنتیجه، زمانیکه مدفوع در رکتوم جمع می شود، فرد را با مشکل یبوست مزمن مواجه می سازد به طوریکه حتی در بعضی از موارد، افراد برای حل این مشکل باید از جراحی کمک بگیرند.

عوارض جبران ناپذیری که نگه داشتن مدفوع دارد

4.5117
این مطلب مفید بود ؟10512
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی