غذای کمکی
بعد از پایان شش ماهگی نوزاد مادران باید در کنار شیر با غذاهای ساده اما مقوی مانند سوپ یا فرنی تغذیه و غذای کمکی کودک خود را شروع کنند.

غذاهای کمکی به نوزاد بعد از 6 ماهگی

همه کودکان باید تا 6 ماهگی فقط از شیر مادر تغذیه کنند و در پایان 6 ماهگی والدین باید پله به پله تغذیه کمکی را برای آنها آغاز نمایند . تمام مادران از زمانی که می خواهند به کودکشان غذای کمکی بدهند ، نگران هستند که شاید نتوانند به خوبی نیازهای تغذیه ای کودکشان را برطرف کنند. اگر شما نیز جزو این دسته مادران هستید این بخش از نمناک را مطالعه نمایید تا بهترین غذای کمکی نوزادان و طرز تهیه آنها آشنا شوید.

غذای کمکی

شروع غذای کمکی نوزاد بعد از 6 ماهگی

بعد از 6 ماهگی به نوزاد چه غذاهای کمکی بدهیم؟

همزمان با شروع غذای کمکی تغذیه با شیر مادر باید همچنان مکرر و برحسب میل و تقاضای شیرخوار ادامه داشته و حتی دفعات تغذیه با شیر مادر افزایش می یابد. همچنین در این زمان باید براساس نیاز کودک به او آب جوشیده سردشده داد.

غذای کمکی در هفته اول ماه هفتم

در هفته اول ماه هفتم غذای کمکی را باید با فرنی آرد برنج آغاز کرد . در روز اول باید یک بار در روز این غذا را به مقدار یک قاشق مرباخوری به کودک بدهیم و در روزهای دیگر کم کم دفعات آن را افزایش دهیم اما این افزایش باید برحسب میل و تقاضای شیرخوارباشد . در پایان هفته مقدار غذای کمکی که می توانیم به کودک بدهیم 12 قاشق مربا خوری می باشد. البته غذای اصلی کودک شیر مادر می باشد.

غذای کمکی نوزاد در هفته دوم ماه هفتم

در این هفته می توانید به کودکتان حریره بادام بدهید . این غذای کمکی را نیز مانند فرنی از یک ق مرباخوری در روز آغاز کنید و در پایان هفته به 12 قاشق مرباخوری برسانید . در این هفته باید تا حدودی حریره بادام را جایگزین فرنی نمود یعنی می توانید هر وعده به جای فرنی حریره بادام به کودک دهید و یا یک وعده فرنی و وعده بعد حریره بادام دهید.

غذا خوردن نوزاد

فرنی و حریر بادام برای نوزاد

غذای کمکی در دو هفته آخر ماه هفتم

در این هفته سوپ نیز به برنامه غذایی نوزاد اضافه می شود اما همچنان غذای اصلی شیر مادر است. در روز اول صبح و عصر و شب از فرنی یا حریره بادام استفاده کنید اما در ظهر در کنار فرنی یا حریره بادام، یک قاشق مرباخوری سوپ هم به کودک بدهید . روزهای دیگر از مقدار حریر بادام و فرنی کم کنید و به مقدار سوپ اضافه نمایید تا مقدار سوپ به 3 تا 6 قاشق مرباخوری در هر وعده برسد.

بهترین سوپ برای کودک

  • در ابتدای شروع سوپ ، داخل آن یک تکه گوشت بدون چربی گوسفند یا مرغ بریزید و همراه با برنج و هویج بپزید.
  • هر سه روز یکبار یک نوع سبزیجات مانند جعفری، گشنیز، لوبیا سبز، کدو سبز، کرفس، گوجه فرنگ، کدو حلوایی به آن اضافه کنید.
  • به سوپ کودکتان نمک، شکر یا چاشنی نزنید.
  • کدو، کرفس، لوبیا سبز ابتدا بپزید و سپس به سوپ اضافه کنید.
  • در آخرین لحظات پخت سوپ سبزیجات را اضافه نمایید تا ویتامین های آن از بین نرود.
  • تا پایان یک سالگی به سوپ کودکتان اسفناج اضافه نکنید.

بهترین سوپ کودک

سوپ کودکان را با این روش تهیه کنید

غذای کمکی در دو هفته اول ماه هشتم

در این دو هفته زرده تخم مرغ هم به رژیم غذایی شیرخوار اضافه می شود. بدین ترتیب که صبح زرده تخم مرغ، ساعت 10 صبح (بین صبحانه و ناهار) فرنی یا حریره بادام، ظهر سوپ، عصر مجددا فرنی یا حریره بادام و در شب دوباره سوپ به کودک داده می شود. در این هفته ها می توانید سبزی های نشاسته ای مثل سیب زمینی، کدو حلوایی و نخودفرنگی (نخود سبز) به فاصله هر 3 روز به سوپ اضافه کنید.

برای اضافه کردن سیب زمینی آن را بشویید واگر قسمت سبز رنگ دارد آن را جدا کنید و دور بریزید و با پوست بپزید. سپس پوست آن را جدا کرده و سیب زمینی را به سوپ کودک اضافه کنید. بهتر است همراه با سوپ به کودک ماست بدهید تا کودک با طعم ماست آشنا شود.

غذای کمکی کودک در دو هفته دوم ماه هشتم

هر چند روز یکبار مواد سوپ را تغییر دهید تا طعمش عوض شود و تنوع داشته باشد برای این کار می توانید از جو، بلغور گندم، رشته فرنگی پخته و نرم شده به اندازه یک قاشق مرباخوری و یک قاشق مرباخوری کره یا روغن مایع به سوپ اضافه نمود. افزودن کره یا روغن مایع به غذای کودک به رشد آنان کمک می کند.

رشد کودک

تغذیه مناسب برای رشد کودک

غذای کمکی در دو هفته اول ماه نهم

از این هفته می توانید حبوباتی مانند عدس و ماش که هضم آسان دارند را به سوپ کودک اضافه کرد.همچنین می توان از جوانه عدس یا ماش در تهیه سوپ استفاده کرد و سایر حبوبات مثل لوبیا چیتی، لوبیا قرمز و... را خیس نمود و پوستشان را جدا کرد و بعد از پختن به سوپ کودک اضافه کرد. شما می توانید یک قاشق مربا خوری آرد حبوبات نیز در سوپ کودکتان بریزید.

نوزاد در دو هفته ماه نهم چه بخورد؟

در دو هفته پایانی ماه نهم به فرزندتان آب میوه بدهید ، این آبمیوه بهتر است طبیعی باشد و از میوه های فصل برای آبمیوه گیری انتخاب شود. روز اول 1 قاشق مرباخوری آب میوه را با 1 قاشق مرباخوری آب جوشیده سرد شده مخلوط کنید و به کودک بدهید تا کم کم به6 قاشق مرباخوری آب میوه خالص برسد. آب میوه را در ساعت 10 صبح به کودکتان بعد از فرنی و حریره بادام بدهید.

آبمیوه برای کودک

آبمیوه های طبیعی مفید برای کودک زیر یک سال

غذای کمکی در دو هفته اول ماه دهم

در این ماه می توانید به جای آبمیوه 1 قاشق مرباخوری میوه های فصل را به کودک دهید و رفته رفته این مقدار را به سه قاشق مرباخوری رسانید.

میوه مورد نظر باید کاملا رسیده باشد . شما این میوه را باید بشویید و سپس پوست بگیرید و هسته آن را جدا کنید و به تدریج به 5 تا 6 قاشق مرباخوری در روز برسانید. در این زمان کم کم برحسب اشتهای کودک بر مقدار سوپ او به میزان حداکثر 10- 6 قاشق مرباخوری در ظهر و شب بیافزایید.

همچنین به کودک غذاهایی مانند نان، بیسکوئیت ساده، ماکارونی پخته، تکه های سیب زمینی پخته، کوفته قلقلی و...بدهید و به او یاد دهید که این غذاها را خود به دهان برد. بیش از حد دادن آبمیوه و میوه سبب پرشدن معده کودک می شود.

غذای کمکی برای نوزاد در دو هفته دوم ماه دهم 

در این هفته ها باید علاوه بر سوپ به کودک کته نیز بدهیم . بهتر است کته را در آب گوشت یا مرغ بپزیم و یا همراه کته گوشت مرغ ، گوشت قرمز بدون چربی و گوشت ماهی بدهیم . دقت نمایید گوشت ماهی بدون تیغ باشد.

کته برای کودک

غذای کمکی مناسب برای کودک

غذای کمکی در ماه یازدهم و دوازدهم

برحسب اشتهای کودک مقدار غذای هر وعده او را اضافه نمایید و به غذای او تنوع دهید . از دادن غذای سفره خانواده به کودک به دلیل داشتن نمک و چاشنی خود داری کنید و غذای جداگانه برای او تهیه نمایید.

نکته مهم در تغذیه کودک زیر یکسال

از آغاز 6 ماهگی تا پایان یک سالگی کودک باید از شیر مادر همراه با غذاهای کمکی تغذیه کند . در این مدت نباید کودک را با این غذاها به طور کامل سیر نمود و باید توجه داشت برحسب تقاضا و تمایل شیرخوار در تمام مدت شب و روز به او شیر مادر داد. اگر کودک کم شیر بخورد و کمتر سینه مادر را بمکد، شیر کمتری به او می رسد و هم حجم کلی شیری که مادر تولید می کند کاهش خواهدیافت.

شروع غذای کمکی کودک

تغذیه کمکی نوزاد در کنار شیر مادر

نکات مهم در تغذیه کودکان زیر یکسال

همزمان با آغاز غذاهای کمکی به کودک آب جوشیده سردشده نیز بدهید زیرا این نیاز با خوردن شیر مادر به تنهایی تامین نمی شود.

آب میوه و شیرینی به مقدار زیاد قبل از غذا، اشتهای کودک را کم می کند و رشد او را به خطر می اندازد بنابراین دو بار در روز بعد از غذای وسط روزبا حجم کم ، آب میوه و یا میوه رسیده و نرم شده بدهید.

نمک، شکر و ادویه را به غذای کودک اضافه نکنید زیرا در این زمان ذائقه او شکل می گیرد. در غذای کودک زیر یکسال که دچار ایست یا افت وزنی است مقدار بسیار کمی نمک یدداربریزید.

آب لیموی تازه یا آب نارنج تازه برای خوش طعم نمودن غذای کودک به آن اضافه کنید.

از پایان شش ماهگی تا دو سالگی هر روز 10 تا 15قطره آهن به کودک خود بدهید.

از 15 روزگی تا پایان یکسالگی به کودک خود قطره مولتی ویتامین یا A+Dبدهید . شما می توانید بعد از مشورت با پزشک این قطره را تا 2 سالگی ادامه دهید.

در سنین 12-6 ماهگی غذا خوردن کودک فقط به منظور تامین نیازهای غذایی او نیست بلکه برقراری یک ارتباط اجتماعی بین والدین و کودک است.

غذای کمکی راهی برای آشنایی او با مزه و قوام غذاها و فراگیری او برای استفاده از غذاهای سفره خانواده است.

غذای کمکی نوزاد هفت ماهه

در تغذیه کودک زیر یک سال این نکات را رعایت کنید

طرز تهیه فرنی

مواد لازم:

  • آرد برنج یک قاشق مرباخوری سرصاف
  • شکر نصف قاشق مرباخوری سرصاف
  • 5 شیر ( می تواند شیر مادر باشد ) قاشق مرباخوری
  • آب مقداری برای پخت برنج

طرز تهیه:

ابتدا آب و شکر و آرد برنج را با هم مخلوط می کنیم و سپس بر روی حرارت ملایم می گذاریم. پس از آنکه آرد برنج پخته شد، 5 قاشق شیر را بدان اضافه می کنیم و می جوشانیم تا قوام آید . قوام آن باید کمی از شیرمادر بیشتر باشد و رفته رفته با بزرگ شدن کودک به قوام فرنی واقعی برسد.

در روش دیگر آب و شکر و آرد برنج را روی حرارت می گذاریم تا قوام آید و بعد به آن شیرمادر را اضافه می کنیم تا رقیق تر شود.

 

غذای کمکی به نوزاد بعد از 6 ماهگی ؛ کودک شش ماهه چی بخوره؟

4.6340
این مطلب مفید بود ؟31525
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : تغذیه کودک
وبگردی