فاصله سنی برای ازدواج
فاصله سنی مناسب برای ازدواج یکی از معیارهای اصلی می باشد که تاثیر زیادی در موفقیت در زندگی مشترک دارد و باید مناسب ترین تفاوت سنی را با توجه به معیارهای دیگر خود انتخاب کنید.

تفاوت سنی در ازدواج چقدر باید باشد

ازدواج یکی از مهم ترین مراحل زندگی هر فرد است و برای موفقیت در آن باید فاکتورهای مهمی را در نظر گرفت. یکی از این مسائل فاصله سنی زوجین می باشد. همانطور که گفتیم ازدواج امر مقدسی است که بین زن و مرد انجام می شود و موجب تشکیل خانواده می شود، مهم ترین نکته ای که قبل از ازدواج باید در نظر بگیریم این است که تمامی مسائل را به خوبی بسنجیم و معیارهای خود را در نظر بگیریم تا بر اساس آنها بهترین انتخاب را داشته باشیم. یکی از معیارهای مهم برای ازدواج تفاوت سنی است . اما آیا می دانید مناسب ترین فاصله سنی برای ازدواج چقدر باید باشد؟

فاصله سنی برای ازدواج

مناسب ترین فاصله سنی برای ازدواج چقدر است؟

فاصله سنی مناسب برای ازدواج

پاسخ این سوال که مناسب ترین فاصله سنی چقدر است بستگی به شرایط فردی، رشد عقلی، عاطفی و بلوغ فکری هر فرد دارد و در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد بنابراین سوالی نیست که بتوان به آن پاسخ روشن و قطعی داد. ممکن است زوجی با اختلاف سنی زیاد با یکدیگر بیشتر از زوجی با اختلاف سنی کم تفاهم داشته باشند .

با این وجود که تمام خصوصیات فردی که فاکتور سنی را می تواند تغییر دهد ، روانشناسان معیاری را برای تفاوت سنی پیشنهاد کرده اند . این معیار چنانچه در نمناک خواهید خواند رشد عقلی، شرایط جسمی و مسائل روانی یک فرد نرمال را که در زندگی خود از آن پیروی می کند را بر اساس الگوهای رشدی می سنجد. این روانشناسان معتقدند:

فاصله سنی مناسب برای ازدواج

فاصله سنی مناسب برای ازدواج موفق

مسائل فیزیولوژیکی در ازدواج

1. علت در نظر گیری فاصله سنی 1 تا 5 سال ، مسائل فیزیولوژیکی و آمادگی های جسمی است. در بهترین وضعیت ازدواج سن پسر باید یک تا پنج سال از سن دختر بیشتر باشدیا حداقل مساوی باشد . دلیل این امر به توان باروری خانم ها در یک سن محدود باز می گردد.

2. اختلاف سنی دختر و پسر باید به گونه ای باشد که در علاقه ها، سرگرمی ها ، طرز نگرش و بینش و انرژی های روانی آنها اختلاف نظر نباشد یعنی دختر و پسر دوره رشدی متفاوتی با یکدیگر نداشته باشند مثل ازدواج دختر 16ساله با پسر 30ساله.

3.علاوه بر سن تقویمی باید به ظاهر، طرز فکر و نگرش ، بلوغ عقلی، اجتماعی، فرهنگی نیز توجه کرد . برخی اوقات دختری 3 سال از یک پسر بزرگتر است اما بسیار با نشاط و پرانرژی می باشد و علاقمندیها و تمایلات مشترکی با پسر دارد.

4. دید و تفکر دختر و پسر به اختلاف سنی بسیار مهم است مثلا اگر خانمی از همسرش بزرگتر باشد و پسر از همان ابتدا با تردید به این مقوله بنگرد و بر سر این مسئله کشمکش داشته باشد.

در زندگی با حرف های دیگران، نسبت به ازدواج خود دلسرد می شود. این مساله در خانم ها هم وجود دارد و ممکن است آنها با مشاهده کوچکترین اشتباهی از طرف همسر او را به عدم بلوغ و رشد فکری محکوم نمایند.

5. ازدواج فقط پیوند دو نفر نیست بلکه وصلت خانواده هاست . پس نظر والدین نیز درباره فاصله سنی مهم و تاثیر گذار است . اگر خانواده شما ازدواج با فاصله سنی معکوس را نمی پسندد آنها را مجبور به چنین کاری نکنید و در صورتی با شخص مورد نظر خود ازدواج کنید که این مساله برای خانواده تان حل شده باشد تا بعد ها سرکوفت و سرزنش از طرف آنها نشنوید.

اختلاف سنی معکوس در ازدواج

معیارهای مناسب فاصله سنی برای ازدواج 

مشکلات مهم در اثر اختلاف سنی زیاد زوجین

تغییر نقش:

تغییر نقش مهم ترین آسیبی که ممکن است در ازدواج های با اختلاف سنی زیاد به وجود بیاید، است که به صورت تغییر نقش همسری به نقش معلم شاگردی خود را نشان می دهد . همسر مسن تر به دلیل خامی و بی تجربگی همسر جوان تر، شروع به آموزش وی می کند و از روی عشق و محبت این کار را ادامه می دهد و همسر جوان تر برای حل هر مسئله ای، به همسر خود وابسته می شود که این امر می تواند به خستگی، بی حوصلگی، عصبانیت و کم طاقت شدن همسر مسن تر بینجامد.

یکی دیگر از تغییر نقش ها در ازدواج های با اختلاف سنی زیاد ، تغییر نقش همسری به نقش والد فرزندی است که زمانی صورت می گیرد که همسر مسن تر ناخودآگاه و بدون اینکه متوجه باشد نقش پدر یا مادر را بازی می کند و با مشاهده اشتباهات همسر خود به سرزنش کردن و نصیحت کردن وی می پردازد . در این صورت اگر همسر جوان تر فردی وابسته و دارای خودباوری پایین باشد این رابطه والد فرزندی تحکیم خواهد شد و وی از رشد و بلوغ باز خواهد ماند.

اختلاف سنی زیاد برای ازدواج

 مشکلات اختلاف سنی زیاد در ازدواج

همسر مسن تر زن بوده و از نظر اقتصادی موفق تر از همسر خود باشد:

اگر خانم نسبت به مرد سن بیشتری داشته و توان اقتصادی بالاتری داشته باشد و مسئولیت های بیشتری بر دوش او باشد در زندگی مشترک تنش به وجود آمده و به تدریج موجب ناراحتی و عصبانیت زن شده و بر رابطه تاثیر منفی می گذارد.

همسر مسن تر بر همسر خود تسلط می یابد:

به این دلیل که همسر مسن قدرت رابطه را در دست دارد به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه بر همسر خود تسلط می یابد و قدرت خود را به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به رخ وی می کشد.

یکی از همسران(یا هر دو نفر) مجبور به تغییر برای رسیدن به تفاهم می شود:

یک یا هر دو زوج برای به تفاهم رسیدن با یکدیگر و حداقل رساندن تفاوت ها تصمیم می گیرند از بسیاری از علایق، دوستان، فعالیت های جانبی و حتی گاهاً از شغل خود بگذرند که این امر یعنی دور شدن از خود واقعی سبب احساس پوچی و کاهش رضایت از خود و زندگی می شود.

 

مناسب ترین فاصله و تفاوت سنی برای ازدواج

4.1272
این مطلب مفید بود ؟22349
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی