عناب
عناب و دیابت دو کلمه ای هستند که در کنار هم یکی برای دیگری به کار میرود. از خواص بی نظیر عناب پیشگیری از دیابت و تصفیه خون می باشد.

فواید عناب برای پیشگیری از دیابت

عناب میوه ای با طبع معتدل و مرطوب و سرشار از خاصیت است که در مطلب خواص عناب همه را گفتیم. استفاده از آن موجب تصفیه و تولید خون شده و برای درمان خارش بدن بسیار مفید است. امروزه بسیاری از انسان ها به دلیل سبک زندگی نادرست با بیماری های گوناگون دست و پنجه نرم می کنند.

دیابت یکی از بیماری ها خاموش است که در این بخش از سلامت نمناک قصد داریم با معرفی عناب به عنوان میوه ی برای پیشگیری از دیابت بپردازیم ، در همین ابتدا بد نیست بدانید خوردن روزانه پنج دانه عناب برای کنترل میزان قند خون موثر می باشد.

عناب برای دیابت

ارتباط مصرف عناب و دیابت

دیابت یک بیماری بسیار پیچیده است و مهم ترین نکته پس از مصرف دارو رعایت رژیم غذایی خاص است. بیمار باید شاخص گلیسمیک بسیاری از محصولات را بداند تا سطح قند خون طبیعی را حفظ کند. گفته می شود میوه ها برای دیابت مفید هستند، اما برخی از آن ها به کاهش قند خون کمک می کنند.

عناب به خاطر تاثیرات مثبت آن روی بدن انسان و کاربرد گسترده آن در بیماری های جدی متعدد مشهور است و به دلیل داشتن ارزش غذایی ، می تواند جایگزین غذاهایی شود که دیابتی ها نمی توانند آن را بخورند. به هر حال 100 گرم میوه ، 60 تا 100 کالری دارد بنابراین برای بیماران بسیار مفید است.

عناب و دیابت

عناب به فرد کمک می کند هنگام مصرف داروی دیابت متابولیک بدن را ترمیم و مواد سمی را کاهش دهد در نتیجه یک اثر ترمیمی دارد، تعجبی ندارد زیرا دارای ترکیب معدنی وسیع مانند فسفر، کلسیم، پتاسیم، منیزیم و آهن و کبالت به خصوص در مقادیر زیاد است.

و به دلیل کئومرتیلین موجود در عناب نه تنها قند را افزایش نمی دهد بلکه به تنظیم سطح آن در خون کمک می کند. آزمایش هایی که دانشمندان در دو گروه از بیماران دیابتی انجام داده اند نتایج خوبی را نشان داده است و گروهی، که حدود یک هفته روزانه یک لیوان عناب می خوردند، پایان هفته، قند خون کاملا نرمال داشتند.

همان عنصر شیمیایی (کئومرتیلین ) در بلوبری یافت می شود و به آن میوه انسولین گفته می شود ، این اطلاعات به دیابتی ها کمک می کند در منوی خود تنوع ایجاد کنند زیرا برای آنها بسیار مهم است. در واقع، به دلیل بیماری آن ها، در انتخاب و آماده سازی منوی خود بسیار محدود هستند.

عناب برای خواب

نکته :

بهتر است که از عناب های تازه استفاده کنند، زیرا نسبت کربوهیدرات در عناب خشک و فرآوری شده افزایش می یابد و تاثیر منفی بر سطح قند خون فرد بیمار می گذارد ، قند به مقدار کربوهیدرات در میوه ها بستگی دارد.

نگاهی به خواص دیگر عناب :

عناب طبع معتدل و مرطوب دارد و خاصیت تصفیه و تولید خون آن را همه می شناسند و به رفع خارش بدن و به جلوگیری از آبریزش بینی ، التهاب کمک می کند.

اگرچه میوه عناب را برای تنظیم ضربان قلب ، درمان تعریق زیاد و خستگی اعصاب استفاده می کنند و در طب سنتی لعاب جوشانده عناب را برای نرم کردن سینه ، تنگی نفس ، آسم پیشنهاد می کنند علاوه براین این خاصیت ملینی این میوه با جوشیدن در آب یا شیر بیشتر می شود.

اگر از بی خوابی رنج می برید از هسته عناب استفاده کنید زیرا خواب آور است علاوه براین برای رفع ورم چشم می توانید آن را روی چشم بمالید.

یکی از دغدغه مادران امروزی کم اشتهایی کودکان است که با گنجاندن عناب در رژیم غذایی او به جای تنقلات مضر می توانند به تقویت حافظه و دستگاه گوارش و رفع کم اشتهایی کمک کنند البته لازم به ذکر است که می توان از پوست درخت عناب به عنوان داوری ضد اسهال و از ریشه گیاه برای درمان سوء هاضمه استفاده کرد.

برای رفع دمل و زخم های کهنه می توانید پودر ریشه عناب را بکار ببرید. علاوه براین برگ های آن بند آور خون است و به شکل ضماد در بند آوردن ادرار استفاده می شود.

فواید باورنکردنی عناب برای دیابت و کنترل قند خون

4.3390
این مطلب مفید بود ؟33951
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : diabetes-mellitus-info / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی