قانون اجاره

اعلام جزییات قانون جدید اجاره

تاریخ انتشار : 6 آذر 1400کد مطلب : 63030زمان مطالعه : 3 دقیقه
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در قانون اجاره داری حرفه ای، دولت به عنوان تسهیلات دهنده و تامین کننده زمین، قیمت ثابت برای واحدهای اجاره ای تعیین می کند.

خبرآنلاین:«محمود محمودزاده» معاون وزیر راه و شهرسازی اخیرا تدوین آیین نامه اجاره داری حرفه ای را از برنامه های وزارتخانه در بخش ساماندهی بازار اجاره اعلام کرد و گفت:واحدهای مسکونی اجاره ای از آنجایی که با حمایت دولت احداث می شوند و شامل اراضی با اجاره 99 ساله، تسهیلات ارزان قیمت و سایر مشوق ها هستند، واحدهایی محسوب می شوند که کاملا قابلیت قیمت گذاری دارند.

وی گفته است:در نظر است تا بازار فعلی اجاره با تاسیس شرکت های اجاره داری ساماندهی شود که به این شرکت ها، مشوق های مالیاتی ارایه می دهند.

بر اساس تدبیر دولت کار این شرکت ها به نفع مالکان است و در عین حال دولت، مانع اجاره داری سنتی نمی شود؛ ولی مشوق های مالیاتی که در حوزه اجاره داری حرفه ای دیده شده است حتما در دوره زمانی مشخص می تواند ساماندهی بازار اجاره را در پی داشته باشد.

محمودزاده با یادآوری اینکه بر اساس آخرین آمار بیش از 2 میلیون و 500 هزار واحد مسکونی خالی در کشور وجود دارد، گفته است:مالکان بخشی از واحدهای مسکونی خالی به لحاظ مشکلاتی که برخی از مستاجران دارند، ترجیح می دهند تا از سود اجاره بگذرند و واحد خود را خالی نگه دارند. در حالیکه چنانچه شرکت اجاره داری راه اندازی شود مالک دغدغه ای برای روابط حقوقی با مستاجر ندارد. شرکت اجاره دار به نمایندگی از مالک، ملک را اجاره می دهد و چنانچه خسارتی به ملک وارد آمده باشد آن را می ستاند و حقوق اجاره را در اختیار مالک قرار می دهد.

بر اساس اعلام وزارت راه در پیشنهاد جدیدی که اکنون در مراحل تصویب در دولت قرار دارد مشوق های مالیاتی و تسهیلاتی برای مالکان درنظر گرفت شده است. شرکت های بازرسی و کنترل ساختمان در این سیستم وارد می شوند و سبب می شود تا در بلندمدت افرادی که به دنبال سرمایه گذاری در حوزه اجاره هستند در این حوزه ورود کنند.

حل مشکل دوره زمان اجاره در اجاره داری حرفه ای

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره جزییات قانون اجاره داری حرفه ای نیز اظهار داشت:یکی از دغدغه هایی که در اجاره داری حرفه ای حل می شود، دوره زمان اجاره است. هم اکنون در کشور دوره یکساله اجاره عرفی است که این موارد همگی در ساختار آیین نامه جدید برای ساختمان های موجود، دیده شده است.

محمودزاده گفت:بر این اساس در قانون اجاره داری حرفه ای مقرر شده تا دولت به عنوان تسهیلات دهنده و تامین کننده زمین، قیمت ثابت روی واحدهای اجاره ای بگذارد و زمان اجاره را از یک سال به 3 تا 5 سال افزایش بدهد

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اضافه کرد:برای آنکه واحدهای جدید و قابل کنترلی تولید شود زمین 99 ساله در اختیار سازندگان قرار می گیرد تا هم شرکت های سازنده علاقمند در حوزه اجاره داری و هم نهادها و سازمان ها از این امکان بهره مند شوند.

وی افزود:به عنوان نمونه، یکی از نهادهایی که تمایل به ورود به این موضوع را دارد شهرداری ها هستند. بر اساس قانون، یکی از وظایف شهرداری ها این است که برای مسکن گروه های کم درآمد، برنامه ریزی و اجرا داشته باشند. برای گروه ها در شهرهایی که زمین وجود داشته باشد، اراضی به شکل 99 ساله توسط وزارت راه، تخصیص می یابد که هدف از این طرح، حذف قیمت زمین از سبد اجاره خانوار،است.

طرح «اجاره داری حرفه ای» که در آن ساخت خانه های استیجاری با حمایت 100 درصدی دولت از سازندگان آغاز خواهد شد، هم اکنون در کمیسیون های تخصصی دولت مراحل نهایی خود را طی می کند.

انتهای پیام/م

 

اعلام جزییات قانون جدید اجاره

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
وبگردی