درمان قرمزی پوست
بعضی افراد بنا به دلایل گوناگونی دچار قرمزی پوست مخصوصا صورت هستند این مشکل را می توان با راهکارهای خانگی طب سنتی به سادگی درمان کرد.

راه هایی برای درمان قرمزی پوست صورت با مواد طبیعی 

قرمزی پوست صورت می تواند علت های گوناگونی داشته باشد اما راههای زیادی وجود دارد که می تواند این علائم را در صورت تان تسکین بدهد. چه صورت شما رنگ قرمزی دارد یا حتی بدتر از آن, لکه های قرمز رنگ قرمز دارد صورت شما نشانه پوست ناسالم است و همچنین می تواند شما را ناراحت و ناامید کند.خوشبختانه درمان های خانگی ساده و موثر زیادی وجود دارند که می توانند به سرخ شدن صورت کمک کنند.

1. کمپرس سرد برای درمان قرمزی پوست صورت:

چند مکعب یخ را با حوله نازک بپوشانید. به آرامی کمپرس را روی صورت خود برای یک دقیقه بمالید. چند دقیقه استراحت کنید و دوباره تکرار کنید. این کار را در موارد لازم انجام دهید. 

احتیاط:یخ را مستقیماً روی پوست اعمال نکنید، زیرا می تواند باعث سرمازدگی و آسیب به سلول های پوست شود. 

2. درمان قرمزی پوست با آلوئه ورا:

برگ آلوئه ورا را باز کنید و ژل را استخراج کنید. ژل را روی پوست خود بمالید.بگذار خشک شود.با آب ولرم بشویید و با حوله نرم پوست خود را خشک کنید.چندین بار در روز تکرار کنید تا قرمزی از بین برود. 

3. ماسک آرد جو برای درمان قرمزی پوست:

آب کافی را به دو قاشق سوپ خوری آرد جو مخلوط کنید تا خمیری درست شود. آن را روی صورت خود بمالید. بگذارید قبل از شستن با آب گرم به مدت 10 دقیقه بماند. این درمان ساده را روزانه انجام دهید تا زمانی که دیگر قرمزی روی صورت شما نباشد.

 روش 2:

برای آماده کردن این ماسک, شما به:نصف فنجان آب, یک فنجان جو و دو قاشق سوپ خوری شیر کامل نیاز دارید. جو را تا زمانی که آب کاملاً خیس شود, در آب خیس کنید. شیر را با جو مخلوط کنید و خوب ترکیب کنید. مخلوط را روی پوست بمالید و حداقل نیم ساعت بگذارید. آن را با استفاده از آب سرد بشویید.

هر روز به طور کامل درمان را تکرار کنید.

درمان قرمزی پوست بینی

درمان های خانگی عالی برای رفع قرمزی پوست صورت

4. درمان قرمزی پوست با خیار:

خیار را برش دهید. برش های خیار را به مدت حداقل 15 دقیقه در یخجال قرار دهید تا خنک شوند. یک برش خنک روی ناحیه تحت تاثیر قرار دهید. آن را با یک تکه خیار خنک دیگر جایگزین کنید. این کار را برای چند دقیقه در یک زمان انجام دهید. این درمان را چندین بار در روز تکرار کنید. 

5. چای سبز مفید برای درمان قرمزی پوست:

یک فنجان چای سبز درست کنید و برای چند دقیقه آن را در یخچال بگذارید. یک پارچه را در چای سرد خیس کنید. چند دقیقه دستمال را روی صورت خود بگذارید. این روش درمانی را بارها و بارها برای نتایج موثر تکرار کنید. 

6. درمان قرمزی پوست با عنبر سائل:

یک تکه پنبه را در کمی عنبر سائل خیس کنید. آن را برای چند دقیقه در ناحیه تحت تاثیر قرار دهید. این کار را چند روز تکرار کنید. 

7. عسل مانوکا برای درمان قرمزی پوست:

آرام، کمی عسل مانوکا روی صورت خود بمالید. به آن اجازه دهید تا برای چند دقیقه بماند و سپس با آب ولرم بشویید. پس از آن، از یک مرطوب کننده سبک اعمال کنید. این کار را هر روز انجام دهید. 

8. درمان قرمزی پوست با سرکه سیب:

به نسبت های مساوی آب و سرکه سیب را مخلوط کنید، یک لایه پنبه ای را در این محلول فرو ببرید و روی پوست آسیب دیده بمالید، چند دقیقه بماند و سپس با آب ولرم بشویید. این کار را هر روز انجام دهید.

هم چنین چنانچه در بخش سلامت پوست و موی نمناک گفته ایم برای کمک به التیام پوست خود از داخل, می توانید 2 قاشق سرکه سیب و 1 قاشق چای خوری عسل را در یک فنجان آب مخلوط کنید. مخلوط را دو بار روزانه بنوشید. 

9. روغن نارگیل عالی برای درمان قرمزی پوست صورت:

یک تکه پنبه را در روغن نارگیل اضافه کنید و به آرامی آن را روی قسمت های آسیب دیده پوست خود ماساژ دهید. آن را شب بگذارید و در صبح با آب ولرم بشویید، به مدت چند هفته آن را تکرار کنید. 

گزینه دیگر اضافه کردن 2-3 قطره روغن درخت چای به 1 قاشق سوپ خوری روغن نارگیل است. مخلوط روغن را روی منطقه متاثر بمالید، تا ده دقیقه صبر کنید, سپس آن را با استفاده از آب ولرم بشویید. می توانید از این روش درمانی استفاده کنید. 

10. درمان قرمزی پوست صورت با آسپرین:

1-2 عدد قرص آسپرین را به پودر تبدیل کنید. آب کافی را به پودر مخلوط کنید تا خمیری تشکیل شود آنرا با استفاده از گوش پاک کن روی مناظق مورد نظر بمالید. اجازه دهید تا 10 دقیقه بماند, سپس آن را با استفاده از آب ولرم بشویید. از این درمان 2 بار در روز استفاده کنید.

فواید آسپرین

درمان قرمزی پوست با روش های جدید

11. چای بابونه برای درمان قرمزی پوست:

این دستور العمل چای بابونه را برای رهایی از قرمزی اطراف بینی امتحان کنید:

برای تهیه این درمان باید:چای بابونه و دو فنجان آب داشته باشید. در یک کتری آب را بجوشانید، ظرف را از حرارت بردارید و به یک کاسه بریزید. کیسه های چای را در آب خیس کنید.

بگذارید برای چند دقیقه بماند. کیسه های چای را بردارید. چای را در یخچال بگذارید. برای چند دقیقه که سرد شد یک حوله کوچک صورت در چای فرو کنید. مایع اضافی را بیرون بریزید. آن را برای چند دقیقه روی صورت خود بمالید. این درمان را چهار بار در روز دنبال کنید تا وضعیت بهبود یابد. 

12. درمان قرمزی پوست با پک صورت شیرین بیان:

شما به اینها نیاز دارید:1 قاشق سوپ خوری پودر شیرین بیان, 1 قاشق چای خوری عسل و قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا. تمام مواد تشکیل دهنده را در یک کاسه بریزید. دقت کنید که آن ها را خوب مخلوط کنید. یک لایه نازک بر روی صورت خود بمالید. قبل از شستن آن با آب گرم, چند دقیقه صبر کنید. فراموش نکنید که با یک حوله تمیز خشک کنید.

این روند را دو بار در روز به مدت هشت هفته دنبال کنید. شما می توانید ژل آلوئه ورا را از برگ آلوئه ورا بردارید و یا آن را از فروشگاه های مواد غذایی طبیعی بخرید. 

13.چای بابونه گاوی برای درمان قرمزی پوست:

چگونه می توان از کمپرس چای بابونه گاوی برای قرمزی روی صورت استفاده کرد:

برای آماده سازی کمپرس این چای, شما به دو فنجان آب و 1 قاشق چای خوری بابونه گاوی خشک شده نیاز دارید. آب را بجوشانید و پس از جوشیدن از روی حرارت بردارید. بابونه گاوی را در فنجان بریزید و آب داغ بریزید. بگذارید برای چند دقیقه بماند. مخلوط راصاف کنید. بگذارید در یخچال سرد شود.

یک حوله خیس کنید و چای را روی صورت خود بمالید. بگذارید قبل از شستن با آب خنک بنشیند. روش تکرار را روزی یک بار تکرار کنید. 

روغن های گیاهی برای قرمزی صورت:

14. روغن کتان:

یک قاشق چای خوری روغن کتان را سه بار در روز برای 2 ماه مصرف کنید. روغن های گیاهی دارای خواص ضد التهابی هستند تا التهاب پوستی مانند قرمزی صورت را کاهش دهند.

روغن های اسطوخودوس, آویشن, شمعدانی, رز و درخت چای بسیار مفید هستند. 

15. روغن اسطوخودوس:

چگونه می توان از روغن اسطوخودوس برای قرمزی چشم ها استفاده کرد:

سه قطره روغن اسطوخودوس و 1 قاشق چای خوری روغن بادام را با هم ترکیب کنید. یک گلوله پنبه را در مخلوط روغن فرو کنید. روی صورت خود بمالید. دو بار روزانه به مدت دو بار تکرار کنید. 

16. روغن درخت چای:

5 قطره روغن درخت چای و دو قاشق چای خوری عسل را مخلوط کنید. حالا محلول را روی پوست و صورت خود ماساژ دهید. یک دقیقه صبر کنید. حالا پوست یا صورت خود را با آب تمیز بشویید. این فرآیند را هر روز یک بار تکرار کنید تا قرمزی صورت برطرف شود. 

17. روغن نارگیل:

برای این درمان به یک قاشق چای خوری روغن نارگیل نیاز دارید. صورت خود را با تمیز کننده های ملایم بشویید. با حوله تمیز خشک کنید. با استفاده از یک لایه پنبه, لایه نازکی از روغن نارگیل را به کار ببرید. نیم ساعت صبر کنید و آن را پاک کنید.

دو بار در روز برای کاهش قرمزی تکرار کنید.

خواص روغن نارگیل

ترفندهای عالی برای درمان قرمزی پوست 

18. خواص زنجبیل برای درمان قرمزی پوست:

برای این درمان, شما به یک قاشق سوپ خوری خمیر زنجبیل, 100 میلی لیتر آب و توپ پنبه نیاز دارید. خمیر زنجبیل تازه را با کمی آب رقیق کنید. یک توپ پنبه را در محلول قرو ببرید و خیس کنید. آن را روی صورت برافروخته بمالید. آن را برای چند دقیقه نگه دارید و بشویید.

علاوه بر این, زنجبیل را به رژیم غذایی خود برای اثرات ضد التهابی خود بر ضد قرمزی صورت اضافه کنید. 

19. درمان قرمزی پوست با زرد چوبه:

برای این درمان, باید 2 قاشق چای خوری پودر زردچوبه, یک قاشق سوپ خوری ماست و یک لیوان شیر گرم تهیه کنید. یک قاشق چای خوری از پودر زردچوبه و ماست را مخلوط کنید. صورت خود را با آب گرم بشویید. لایه نازکی از مخلوط را روی صورت خود پخش کنید. بگذارید ده دقیقه بماند. با آب سرد بشویید.

پودر زرد چوبه را در یک لیوان شیر مخلوط کنید، و سپس این محلول را بخورید. این دو روش را روزی یکبار تا پایان درمان تکرار کنید. 

20. وازلین مناسب درمان قرمزی پوست:

صورت خود را با آب گرم بشویید و خشک کنید، حالا لایه نازکی از وازلین روی صورت خود بمالید، بگذارید یک شب بماند. این فرآیند را هر شب قبل از اینکه به رختخواب بروید، تکرار کنید. 

مکمل های رژیمی برای رهایی از لکه های قرمز صورت:

برنامه رژیم غذایی ضد قرمزی برای رهایی از لکه های قرمز روی صورت بسیار مهم است. رژیم غذایی شما باید شامل غذاهایی باشد که به شما در کاهش التهاب کمک می کنند. 

برای رهایی از علایم قرمز روی صورت باید از غذاهایی که گرمای داخلی بدن را افزایش می دهند دوری کنید. این غذاها شامل: 

  • غذاهای ادویه دار
  • گوشت قرمز
  • الکل
  • سیگار کشیدن 

غذاهای تند و ادویه ای را با برنامه غذایی زیر جایگزین کنید. این غذاهای خنک می توانند گرما و التهابات را در بدن کاهش دهند تا از لکه های قرمز بر روی صورت رهایی یابید.

  • میوه هایی که سرشار از محتوای آب و مواد معدنی مانند سیب, خربزه, انبه, آب نارگیل هستند
  • سبزیجات سبز برگ مانند اسفناج, کرفس, خیار و غیره
  • مکمل های روغن ماهی
  • پروبیوتیک مثل ماست 

تغییرات سبک زندگی برای رهایی از قرمزی صورت:

مهم است که شما بتوانید محرک ها را شناسایی کرده و از محرک ها جلوگیری کنید. در اینجا چند مورد سبک زندگی برای رهایی از صورت قرمز و التهابات پوستی وجود دارد. 

از صابون های زمخت و مواد آرایشی ناشی از مواد شیمیایی اجتناب کنید. 

همیشه آرایش را قبل از رفتن به خواب پاک کنید تا از تجمع کثیفی و باکتری جلوگیری کنید. 

قبل از هر روز آفتابی, آماده سازی خوبی داشته باشید. سعی کنید یک کلاه لبه پهن داشته باشید که صورت شما را در سایه نگه می دارد. علاوه بر این, از کرم ضد آفتاب بالا برای رهایی از آفتاب سوختگی سرخ استفاده کنید.

 غذاهای تند, سیگار و الکل می تواند شیوع روزاسه را تحریک کند. سعی کنید خود را کاهش دهید و از شر آکنه روزاسه خودداری کنید. 

استرس یکی از محرک های اولیه برای ایجاد مشکل آکنه است. التهاب پوست آکنه به قرمزی صورت منجر می شود. دستورالعمل های مربوط به استرس را در مورد قرمزی صورت از آکنه دنبال کنید. 

کم آبی عامل حیاتی دیگری برای التهابات پوست و صورت قرمز است. استفاده از آب و دیگر مایعات به صورت روزانه برای مدیریت این شرایط مهم است. 

چه زمانی برای درمان قرمزی پوست باید به پزشک مراجعه کرد؟

قرمزی صورت معمولاً بی ضرر است. اما اگر علائم زیر را می بینید، باید به پزشک مراجعه کنید: 

این اتفاق به طور مکرر تکرار می شود و درمان های خانگی روی آن کار نمی کنند. 

قرمزی به خاطر گرما، ورزش و یا واکنش احساسی نیست. 

علائم دیگری مثل تپش قلب و اسهال دارید.

 شما رگ خونی قابل مشاهده کوچکی روی صورت دارید.

دکتر پوست

بهترین روش ها برای درمان قرمزی پوست صورت

نکاتی سریع و عالی برای پیشگیری و درمان قرمزی پوست صورت 

محرک هایی را که می توانند باعث بدتر شدن شرایط پوست شوند شناسایی کنید و سعی کنید از آن ها دوری کنید. 

از استفاده از صابون های زمخت و مواد شیمیایی بر روی صورت خود اجتناب کنید که می تواند باعث عصبانیت و قرمزی پوست شود. 

هنگام خرید یک محصول جدید مراقبت از پوست، همیشه مواد اولیه را چک کنید تا از خارش پوست جلوگیری کنید. 

بعد از شستن صورت، همیشه از کرم یا لوسیون صورت مرطوب کننده برای به دام انداختن رطوب و جلوگیری از خشکی پوست استفاده کنید. 

همیشه قبل از رفتن به رختخواب، آرایش خود را پاک کنید تا از انباشته شدن کثیفی و باکتری ها جلوگیری کنید که بتواند منافذ را مسدود کند. 

پوست خود را بیش از حد مالش ندهید و یا لمس نکنید.

 هر وقت که شما نیاز به بیرون رفتن در نور خورشید دارید، یک کلاه لبه پهن بر سر بگذارید، صورت خود را در سایه نگه دارید و فراموش نکنید که از ضد آفتاب استفاده کنید.

 برای کاهش استرس در زندگی روزمره خود ارام باشید تا قرمزی پوست را به حداقل برسانید و یا از آن جلوگیری کنید.

 آب فراوان بنوشید تا از کمبود آب جلوگیری شود چون ممکن است باعث ایجاد خشکی اضافی شود و منجر به قرمزی پوست شود.

 اگر قرمزی صورت شما همراه با ورم، به خصوص لب ها و یا زبان است، یا به سختی نفس بکشید، سریعاً با پزشک مشورت کنید. 

صورت خود را در صبح با یک تمیز کننده نرم و ملایم بشویید که حاوی صابون و یا ترکیبات دیگری نیست که پوست شما را خشک خواهند کرد. از آب ولرم برای مرطوب کردن صورت خود استفاده کنید، محصول را روی پوست خود بمالید و سپس آن را بشویید. 

شیر به آرام کردن پوست کمک می کند و با اسید لاکتیک اش، برای حذف سلول های مرده پوستی مرتبط با التهاب عمل می کند. اجازه دهید تا حدود 15 دقیقه ماسک جو با شیر خشک شود و با آب گرم بشویید. این ماسک یک هفته برای کسانی که قرمزی را تجربه می کنند، ایمن است.

 راه های آسان دیگر برای تسکین دادن پوست و کاهش قرمزی، چنانچه در ادامه بخش سلامت نمناک گفته ایم استفاده از پارچه خیسانده شده در شیراست. ویتامین ها، چربی ها و پروتیین ها که در شیر یافت می شوند می توانند پوست قرمز را آرام کنند و زمان التیام را تسریع کنند. 

یک ماسک حاوی 1 / 4 فنجان عصاره آلوئه ورا و 1 / 4 فنجان خیار درست کنید و در یک مخلوط کن آن را بخورید و روزانه آن را به صورت خود اعمال کنید. خیار و آلوئه ورا هر دو دارای آرامش بخشی، تسکین دهنده، قرمزی و کاهش خواص هستند. 

اگر بیش از حد گرم و برافروخته هستید، یخ را تا چند دقیقه در دهان خود نگه دارید تا متوجه شوید که قرمزی محو می شود. همچنین می توانید بیش از حد گرم کردن یک کیسه را با آب سرد مرطوب کنید و برای چند دقیقه آن را روی صورت خود قرار دهید. 

تغییرات در سبک زندگی اغلب اگر لازم باشد ضروری هستند. بهترین راه برای کاهش قرمزی صورت، اجتناب از هر چیزی است که باعث ایجاد حساسیت و قرمزی در پوست می شود است. این می تواند شامل باد یا دماهای شدید، الکل، نوشیدنی های گرم و حتی خورشید باشد.

 

راه هایی برای درمان قرمزی پوست صورت با طب سنتی

4.1192
این مطلب مفید بود ؟15933
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : skincare / top10homeremedies / naturallydaily / ncbi / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی