قفل دوچرخه

اختراع قفلی که سارق ها را بیمار می کند

تاریخ انتشار : 2 آبان 1395کد مطلب : 38449زمان مطالعه : 2 دقیقه
دو مبتکر قفل جدیدی برای دوچرخه ابداع کرده اند که باعث می شود سارق فورا دچار حالت تهوع و مشکلات تنفسی شود.

اختراع یک قفل جالب برای جلوگیری از سرقت دوچرخه

سارق با دیلم یا اره برقی به یک دوچرخه نزدیک می شود؛ اما به محض اینکه شروع به شکستن یا بریدن قفل آن می کند، ماده ای به صورتش اسپری می شود که با استشمام آن فوراً دچار حالت تهوع می شود. این سناریویی بود که دو مبتکر آمریکایی پیش از ابداع قفل دوچرخه انحصاری خود با نام ShunkLock آن را در ذهن خود پرورانده بودند.

این دو مبتکر جوان سان فرانسیسکویی به نامهای «دنیل ایدزکوفسکی» و «وس پرنود» می گویند از شنیدن خبر سرقت دوچرخه خسته شده بودند و پس از آنکه دوچرخه برقی گران قیمت دوستشان با وجود قفل 120 دلاری مطمئنی که برروی آن بسته شده بود در خیابان به سرقت رفت، به فکر اختراع قفل جدیدی افتادند که هیچ سارقی قادر به باز کردن آن نباشد.

به عقیده آنها، تمام قفل های ارزان و گران قیمت موجود در بازار در کمتر از یک دقیقه به دست سارقان باز می شوند. به همین دلیل، آنها تصمیم گرفتند قفلی بسازند که سارق امکان باز کردن آن را نداشته باشد. قفل جدید آنها از نظر ظاهری شبیه تمامی قفل های U شکل موجود در بازار است با این تفاوت که در این قفل محفظه کوچکی برای قرار گرفتن یک کپسول کوچک تعبیه شده است.

 

قفل

قفل دوچرخه

این کپسول کوچک حاوی چند گاز مختلف است که ترکیب آنها در انسان ایجاد تهوع می کند. به گفته این دو مبتکر آمریکایی، به محض آنکه سارق قصد بریدن یا شکستن این قفل حرفه ای را داشته باشد، کپسول موردنظر گازهای سمی را از چند جهت به سمت او اسپری می کند.

ترکیب این 3 گاز سمی علاوه بر آنکه سارق را در 99 درصد موارد فوراً دچار حالت تهوع می کند، علائمی مانند سوزش چشم و تنگی نفس که مختص اسپری فلفل است را نیز در او پدید می آورد. به گفته آنها، این گازهای سمی هیچ اثر ماندگاری برروی سلامت انسان ندارند و تنها باعث دور شدن سریع فرد از دوچرخه می شوند.

این دو مبتکر جوان امیدوارند با جلب سرمایه لازم، قفل فولادی ابداعی خود را تا ژوئن 2017 به تولید انبوه برسانند.

اختراع قفلی که سارق ها را بیمار می کند

54
این مطلب مفید بود ؟40
برگرفته از ایرنا -/ر
برچسب : اختراعات
وبگردی