شارژساختمان

قانون پرداخت حق شارژساختمان

کد مطلب : 44087زمان مطالعه : 2 دقیقه
در بیشتر موارد کسانی که ساکن مجتمع های چندین طبقه هستند مالک واقعی واحد نیستند و در واقع مستأجر هستند. سؤال مهم این است که در این شرایط پرداخت هزینه های شارژساختمان برعهده کیست؟

قانون پرداخت حق شارژ و هزینه های مشترک ساختمان

با تغییر سبک زندگی مردم و عوض شدن ظاهر شهرها، خانه های نقلی و کوچک کوچه ها به یکباره قد کشیدند و عریض شدند تا جایی که دیگر به جای خانه ها ، آپارتمان ها و برج ها در کوچه ها جا خوش کردند.

این میهمان ناخوانده به اسم «آپارتمان نشینی» که سبک خاص زندگی را با خود به ارمغان آورد آنقدر صاعقه آسا شکل گرفت که مردم فرصت نکردند در مورد چند و چون این نوع زندگی خاص و متمدن اطلاعات کسب کنند. نتیجه چنین اتفاقی آن شد که فرهنگ آپارتمان نشینی بین مردم روند کند تری نسبت به رشد سکونت در آن داشته باشد که گاه باعث اختلاف بین ساکنین و مدیران آپارتمان می شود. ناگفته نماند این مشکلات همچنان نیز ادامه دارد.

دربین این مشکلات پرداخت ماهیانه شارژ وجود دارد که باید طبق قوانین و مصرف اهالی ساختمان نامین گردد.

شارژ ساختمان

شرایط هزینه شارژساختمان

شارژ ساختمان چگونه محاسبه می شود؟

پاسخ:

مستندا به ماده 23 آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها و تبصره ذیل، شارژساختمان که ارتباطی به میزان مساحت زیر بنا ندارد از قبیل هزینه های مربوط به سرایدار، نگهبان، متصدی آسانسور، هزینه نگهداری تاسیسات، باغبان، تزیینات قسمت های مشترک و غیره به طور مساوی بین مالکین یا استفاده کنندگان تقسیم می شود. تعیین سهم هر یک از مالکان یا استفاده کنندگان با مدیر یا مدیران است.
چنانچه به موجب اجاره نامه یا قرارداد خصوصی پرداخت هزینه های شارژساختمان به عهده مالک باشد و مالک از پرداخت آن استنکاف کند مستاجر می تواند از محل مال الاجاره، هزینه های مزبور را پرداخت و در صورتی که پرداخت هزینه های جاری مشترک به عهده استفاده کننده باشد و از پرداخت استنکاف کند، مدیر یا مدیران می توانند علاوه بر مراجعه به استفاده کننده، به مالک اصلی نیز مراجعه کنند.

قانون پرداخت حق شارژساختمان

2.940
این مطلب مفید بود ؟2317
برگرفته از دادرس-/ ر
وبگردی