حقایقی درباره مورچه ها
مورچه ها موجوداتی هستند که با وجود جثه ریز و کوچکی که دارند دارای توانایی های خاصی هستند و حقایقی در زندگی آن ها وجود دارد که باید درباره آن ها بیشتر بدانید.

حقایقی درباره مورچه ها

تا به حال حتما مقاله یا ویدیویی را در مورد بزرگترین اتفاق کره زمین که با نام " بیگ بنگ " شناخته شده است را مطالعه و یا مشاهده نموده اید که در طی این اتفاق، تعداد بسیار زیادی از موجوداتی که بر روی کره خاکی زمین زندگی می کردند از بین رفتند و تنها تعداد اندکی از آنها باقی ماندند که در میان این دسته از حیواناتی که بر روی کره زمین باقی ماندند، می توان به مورچه ها اشاره نمود که دارای قدمتی به اندازه دایناسورها بر روی کره زمین هستند.

بطور کلی مورچه ها، در دسته حشرات قرار دارند که نسبت به حشرات دیگر بال ندارند و بصورت گروهی در کلنی های بزرگ زندگی می کنند و بصورت گروهی در طول سال به دنبال غذا در طبیعت و یا اطراف محیطی که زندگی می کنند، می گردند و ذخیره می کنند تا در طول زمستان از آنها استفاده نمایند.

به همین دلیل این نشان دهنده اتحاد مورچه ها گرچه با ابعاد کوچک در میان دیگر موجودات زنده در کره زمین اشاره کرد که واقعا اتفاقی بی نظیر می باشد. اما ما قصد داریم در ادامه این مطلب از بخش سرگرمی نمناک شما را با حقایقی جالب و بسیار مهم در مورد مورچه ها آشنا سازیم تا هر چه بهتر این موجودات را بشناسید.

حقایقی درباره مورچه ها

حقایقی درباره مورچه ها که نمیدانید

حقایقی جالب و مهم درباره مورچه ها

1- مورچه ها دارای قدرت فوق العاده قوی ای هستند!

شاید با خواندن این جمله کوتاه ولی بسیار پر مفهوم به این فکر کرده باشید که این جمله صحت ندارد و تنها حس بزرگنمایی نسبت به این حیوانات می باشد. اما این کاملا حقیقی می باشد چرا که این حیوانات می توانند 10 الی 50 برابر وزن خود را بر روی دوششان حمل نمایند!!!

برای مثال مورچه بافنده آسیایی می تواند تا 100 برابر وزن خود را بلند کند و بر روی دوشش جابجا نماید.

اما دقیقا علت اینکه مورچه ها قوی هستند چیست؟!

این سوالی است که می تواند ذهن هر کاربری را به خود درگیر سازد و به این فکر کنید واقعا دلیل این میزان قدرت چیست؟! شاید باور این کمی سخت باشد، اما دلیل و علت قدرت بی نهایت آنها سایز کوچک آنها می باشد!!

این نتیجه توسط دانشگاه ایالتی آریزونا کشف شده است و علت آن هم نسبت زیاد عضلات مورچه ها نسبت به ابعاد وئ سایز بدنشان می باشد که در میان حیوانات دیگر چنین چیزی بسیار کم می باشد!

مورچه های قوی

قدرت عجیب و باورنکردنی مورچه ها

2- مورچه ها ریه ندارند!

با توجه به ابعاد بسیار کوچک مورچه ها، آنها دارای سیستم تنفسی پیچیده ای همانند ما انسان ها ندارند و اما در عوض روش خاص خود را برای برطرف کردن این مشکل دارند تا بتوانند زنده بمانند. با این وجود موچه ها چگونه نفس می کشند؟!

آناتومی بدن مورچه ها بدین گونه است که بر روی بدن آنها تعدادی سوراخ ایجاد شده است که از طریق این سوراخ ها، اکسیژن به تمام سلول های موجود در بدن آنها می رسد که حرکت و جابجایی مورچه ها در بیرون از کلنی این اجازه را به آنها می دهد تا فرایند دم و بازدم در این موجودات از طریق سوراخ های موجود در بدن آنها انجام گردد.

3-مورچه ها گوش ندارند! 

بر خلاف موجودات دیگر بر روی کره زمین، مورچه ها گوش ندارند و این بدین معنا نیست که مورچه های ناشنوا هستند! مورچه ها برای صحبت کردن با یکدیگر از اتعاشاتی که همانند هشدار است استفاده می کنند که این گونه در زمان های خاص همانند غذا خوردن، کارکردن و... از ارتعاشاتی که منتشر می کنند، مطلع می شوند و به دور هم جمع می شوند. این عضو که می تواند ارتعاش ایجاد کند، زیر زانو آنها جای گرفته است.

گوش مورچه ها

حقایقی جالب درباره شنوایی مورچه ها

دانستنی ها و حقایقی درباره مورچه ها

4- تعداد مورچه ها از تصور شما بسیار زیاد است!

منظور از " بسیار زیاد " که در خط بالا مشاهده می کنید، واقعا بسیار زیاد می باشد که واقعا درک آن برای هر یک از ما بسیار سخت می باشد چرا که مورچه ها فاتحان کره زمین هستند و آن هم تعداد بسیار زیاد آنها می باشد.

در یک مثال ساده این گونه می توان گفت که در جهان هستی و حال حاضر گفته می شود که نسبت به هر یک انسان در جهان، 1 میلیون مورچه وجود دارد که واقعا این میزان بسیار زیاد و غیر قابل شمارش می باشد و تمام آنها تنها در یک نقطه از کره زمین نیستند و در تمام نقاط کره زمین بجز قطب شمال، قطب جنوب و برخی جزایر گمشده پراکنده هستند که این نشان دهنده موفقیت این موجودات نسبت به موجودات دیگر در طول تاریخ باشد.

انواع مورچه ها

تعداد جمعیت مورچه ها در دنیا 

5- مورچه ها کشاورزی می کنند!!

 این حقیقت در مورد مورچه ها بسیار عجیب است و با انسان ها امری برابر می باشد و تنها موجوداتی هستند که همانند انسان ها کشاورزی می کنند! همانطور که ما انسان ها گاو، گوسفند، مرغ و ماهی را برای تزریق مواد معدنی و انرژی به بدن خودمان استفاده می کنیم و آنها را پرورش می دهیم، مورچه ها نیز با سایر حشرات این کار را انجام می دهند.

شایعترین موجوداتی که مورچه ها از آنها استفاده می کنند، " شته ها"  هستند که شته ها نوعی حشره مکنده و بسیار کوچک می باشد. از این رو مورچه ها از این حیوانات نگهداری و محافظت می کنند و در زمان های ضروری برای مثال جمع آوری غذا در هنگام بارش باران استفاده می کنند! این واقعا خارق العاده و امری بی نظیر می باد که مورچه ها آنرا دارند.

6- مورچه ها دو شکم دارند!

مورچه ها به دلیل اینکه کمی حریص هستند، دارای دو شکم هستند. شکم اول آنها متعلق به خودشان می باشد و شکم دوم آنها متعلق به غذا خوردن دیگر مورچه ها از آنها می باشد که نام این روند " trophallaxis " شناخته شده است که اجازه می دهد هر کلنی نیازهای یکدیگر را برطرف کنند و می تواند بسیار کارآمد باشد.

شکم مورچه ها

مورچه ها موجوداتی که دو شکم دارند

حقایقی درباره مورچه ها که نمیدانید

7- مورچه ها می توانند شنا کنند

منظور از این که مورچه ها می توانند شنا کنند، این نیست که آنها همانند ماهی ها دارای ابزارهای لازم برای شنای حرفه ای هستند. اما آنها می توانند در زمان هایی که در آب یا چاله های آب گیر می افتند، جان خود را نجات دهند. همچنین آنها می توانند به مدت زیادی بر روی آب شناور بمانند.

به سادگی می توان مورچه ها را یکی از بی نظیرترین و خاص ترین بازماندگان هزاران سال گذشته دانست که علاوه بر نگه داشتن نفس خود در آب می توانند قایق نجاتی را برای خود بسازند و جان خود را نجات دهند.

8- مورچه ها دارای قدمتی بیش از دایناسورها هستند.

یک نتیجه از دانشگاه های هاروارد و فلوریدا نشان داد که مورچه ها یکی از باستانی ترین موجودات زنده بر روی کره زمین هستند و گفته شد که عمر آنها بیش از 130 میلیون سال می باشد که نشان دهنده زنده ماندن این موجودات در زمان دایناسورها و عصر یخبندان می باشد.

شنای مورچه

مورچه ها باستانی ترین موجودات زنده بر روی کره زمین

9- مورچه ها لزوما عمر کوتاهی ندارند!

مورچه ها نسبت به انسان ها دارای عمر کوتاهی هستند و حتی برخی از آنها می توانند تنها تا چند هفته زنده بمانند. با این حال در مقابل برخی از مورچه ها می توانند تا بیش از چندین دهه زندگی کنند. این مورچه ها که می توانند بیش از 30 سال زندگی کنند، مورچه های ملکه هستند که واقعا اتفاقی عجیب و شگفت انگیزی برای این موجودات کوچک می باشد.

10- برخی مورچه ها دارای ابعاد شگفت انگیزی هستند!

برخی مورچه ها بر خلاف تصورات هر یک از ما دارای ابعاد بزرگی هستند که خوشبختانه این روزها زنده نیستند!! جالب است بدانید برخی از مورچه ها که فسیل آنها کشف شده است، دارای طول 6 سانتی متری بودند که به نام " Titanomyrma " شناخته شده هستند. با این وجود این دسته از مورچه ها که بیش از 6 سانتی متر طول دارند، دارای بال نیز هستند که برای این دسته از حشرات واقعا بسیار نادر می باشد.

عمر مورچه ها

اندازه و ساختار بدن مورچه ها

حقایقی درباره زندگی مورچه ها

11- مرگ ملکه مورچه ها مساوی با مرگ کلنی!

 رئیس و رهبر تمام مورچه ها، ملکه آنها می باشد که گاها برخی ملکه ها می توانند بیش از 30 سال زنده بمانند. اما زمانیکه ملکه مورچه ها از بین می رودف مساوی با از بین رفتن کلنی در طی چند ماه می شود و علت ان هم این است که ملکه جدید را جایگزین نمی کنند و جایگزین کردن ملکه امری نادر می باشد چرا که کارگران دیگر نمی توانند تولید مثل نمایند.

12- گونه های مختلف مورچه ها در جهان!!

حیوانات به مرور زمان و در طی تغییرات آب و هوا و عوامل دیگر می توانند گونه های جدیدی را از خود ایجاد کنند. اما مورچه ها در مقابل سایر حیوانات دارای بیشترین گونه ممکن هستند. بطور کل، مورچه ها دارای بیش از 12 هزار گونه در سطح کره زمین دارند که این حقیقت در مورد مورچه ها واقعا بسیار شگفت انگیز می باشد که آنها را از حیوانات دیگر متمایز می سازد.

 

دانستنی های جالب و کامل درباره مورچه ها که شگفت زده می شوید

4.6239
این مطلب مفید بود ؟22118
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ف.ن/ز.ت
برچسب : مورچه
وبگردی