قیمت گوشت

قیمت جدید گوشت اعلام شد

تاریخ انتشار : 28 خرداد 1401کد مطلب : 64971زمان مطالعه : 3 دقیقه
گوشت قرمز طی هفته گذشته پس از مدت‌ها شاهد کاهش قیمت بود و قیمت گوشت گوساله اندکی کاهش یافت.

خبرآنلاین:قیمت هر کیلو ران گوساله که در روزهای میانی خردادماه حدود 230هزار تومان بود، هفته گذشته تا 215هزار تومان پایین آمد و قیمت دیگر قطعات گوشت گوساله نیز به همین میزان کاهش نشان داد.

عضو هیأت‌رئیسه اتحادیه تهیه و توزیع گوشت گاوی نیز با تأیید افت قیمت گوشت گوساله به میزان حداقل 10هزار تومان از کاهش 20درصدی خرید گوشت خبر داد و افت قیمت را ناشی از کم شدن تعداد خریداران دانست.

مهدی میرزاامین قیمت کنونی هر کیلو گوشت مخلوط گوساله شامل قلوه‌گاه و سردست را کیلویی 195هزار تومان، مغز ران را کیلویی 215هزار تومان و چرخ‌کرده یک دست قلوه‌گاه را کیلویی 175هزار تومان اعلام و تأکید کرد با وجود کاهش قیمت‌ها شاهد کاهش فروش قصابی‌ها هستیم.

تغییرات یک‌ساله قیمت گوشت

عضو هیأت‌رئیسه اتحادیه فروشندگان گوشت گوساله ابراز امیدواری کرد که با کاهش 10هزار تومانی نرخ گوشت کسانی که این کالا را از سبد غذایی خود حذف کرده بودند بتوانند در ماه حداقل نیم‌کیلو مخلوط گوشت گوساله خریداری و 2وعده غذایی با آن تهیه کنند، اما گلایه خرده‌فروشان گوشت از کاهش بیش از پیش مشتری در یک‌ماه اخیر نشان می‌دهد تورم قیمت‌ها بیش از آن است که نوسان جزئی قیمت، تغییری در سبد خرید مردم ایجاد کند. طی یک‌سال گذشته رشد قیمت گوشت تداوم داشته و به‌گفته خرده‌فروشان، مشتری‌ آنها دست‌کم 30درصد در مقایسه با سال گذشته کمتر شده است.

مشاهده‌ها حاکی از آن است که نبود خریدار تنها عامل کاهش قیمت بوده و این روند نمی‌تواند عاملی دائمی و تأثیرگذار در درازمدت باشد؛ کما اینکه در یک‌سال گذشته به‌رغم فراوانی دام و رسوب دام زنده روی دست تولیدکنندگان بازار گوشت به روند رشد قیمت ادامه داده و دولت را ناگزیر از واردات کرده است.

براساس آخرین گزارش مرکز آمار کشور از تورم قیمت خوراکی‌ها، قیمت گوشت گوسفندی در اردیبهشت‌ماه امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال 23.8درصد رشد کرد و از میانگین کیلویی 137هزار تومان به 170هزار تومان رسید. رشد قیمت گوشت گوساله در این مدت بیشتر بود.

گزارش مرکز آمار از رشد 32.3درصدی قیمت این نوع گوشت حکایت دارد که از میانگین کیلویی 125هزار تومان در اردیبهشت پارسال به کیلویی 166هزار تومان در اردیبهشت امسال رسیده است. قیمت گوشت گوساله در اردیبهشت‌ماه نیز در مقایسه با ماه قبل از آن 2.2درصد رشد قیمت داشت، گوشت گوسفندی در این مدت 1.3درصد گران شد.

افزایش قیمت گوشت گوسفندی

برخلاف گوشت گوساله، قیمت برای گوشت گوسفندی در هفته قبل افزایشی بود و قیمت هر کیلو شقه گوسفندی از 175هزار تومان به 190هزار تومان رسید. گوشت گوسفندی از میانه اردیبهشت روند صعودی قیمت را آغاز کرد.

رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گوسفندی تهران در آن زمان خرید شتابزده و افزایش تقاضا در پی تغییر قیمت دیگر کالاهای اساسی را عامل این رشد معرفی کرد و وعده داد رشد قیمت موقتی باشد اما این روند همچنان حفظ شده است.

نگاهی به قیمت گوشت‌های شرکتی که به‌صورت بسته‌بندی در هایپرمارکت‌ها ارائه می‌شوند نشان می‌دهد تا روز پایانی هفته گذشته قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی ممتاز پاک شده خورشتی به بیش از 250هزار تومان رسید. براساس مشاهده‌های میدانی خبرنگاران همشهری، قیمت بسته‌بندی‌های یک‌کیلویی گوشت شرکتی برای هر کیلو ران 230هزار تومان، سردست کیلویی 230هزار تومان و راسته با استخوان کیلویی 200هزار تومان تعیین شده است.

در خرده‌فروشی ها هم قیمت‌ها چندان متفاوت نیست؛ قیمت شقه گوسفندی در مغازه‌های قصابی سطح شهر کیلویی 192هزار تومان و ران یا سردست کیلویی 230هزار تومان است.

به‌گفته فروشندگان، قیمت گوشت گوسفندی طی هفته گذشته در مقایسه با هفته پیش از آن حدود 20هزار تومان افزایش یافت. در سومین هفته خردادماه، شقه‌گوسفندی 170 تا 180هزار تومان، سردست و گردن گوسفندی 175 تا 180هزار تومان، ران گوسفندی بیش از 210هزار تومان و قلوه‌گاه 140هزار تومان بود.

قیمت گوشت در میادین

با این حال در میادین میوه‌وتره‌بار قیمت گوشت قرمز گرم و منجمد طی یک‌ماه گذشته بدون تغییر بوده است.

اردیبهشت‌ماه قیمت گوشت قرمز پس از 3ماه تثبیت اندکی افزایش یافت اما طی یک‌ماه اخیر این محصول تغییر نرخ نداشته است. هر کیلو راسته بی‌استخوان گوسفندی در میادین 177هزار تومان، راسته با استخوان کیلویی 125هزار تومان و هر کیلو راسته بی‌استخوان و همچنین ران گوساله 139هزار تومان عرضه می‌شود.

گوشت منجمد وارداتی نیز با قیمت کیلویی 115هزار تومان و گوشت منجمد داخلی با حداکثر قیمت کیلویی 160هزار تومان در حال عرضه است.

انتهای پیام/م

قیمت جدید گوشت اعلام شد

51
این مطلب مفید بود ؟10
وبگردی