لوون هفتوان
“لوون هفتوان” بازیگر و کارگردان تئاتر و سینما که با فیلم دراکولا ساخته رضا عطاران شناخته شد امروز سر صحنه فیلمبرداری درگذشت.

درگذشت لوون هفتوان بازیگر ارمنی سینمای ایران

لوون هفتوان بازیگر و کارگردان سینما و تئاتر درگذشت. به نظر می رسد وی سر صحنه فیلمبرداری دچار سکته قلبی شده و پس از اعزام به بیمارستان درگذشته است.

لوون هفتوان

فرامرز روشنایی مدیر روابط عمومی انجمن بازیگران سینمای ایران درباره جزئیات درگذشت لوون هفتوان بازیگر سینمای ایران گفت:زنده یاد در سریال «عروس تاریکی» به کارگردانی محمود معظمی و تهیه کنندگی محمدرضا تخت کشیان به ایفای نقش می پرداخته اما این که ایشان سر صحنه سکته کرده است یا خیر هنوز مشخص نیست.
وی ادامه داد:بر اثر سکته در بیمارستان مدرس بستری بودند اما سکته دوم حوالی ساعت 11 بود که در بیمارستان حضور داشتند اما با انجام عمل احیاء و تلاش پزشکان امکان بازگشت میسر نشد و متاسفانه دار فانی را وداع گفتند.
روشنایی درباره مراسم تشییع پیکر ایشان گفت:لوون هفتوان از بازیگران اقلیت دینی هستند و قطعاً براساس شئونات ارامنه تشییع و دفن خواهد شد. ما هنوز هیچ اطلاعی از نظر خانواده ایشان نداریم .

بیوگرافی مختصر از لوون هفتوان بازیگر سینما و تئاتر

لوون هفتوان متولد 6 فروردین 1345 - 1٩ اسفند 1٣٩6  در محله حشمتیه تهران در خانواده ای ارمنی به دنیا آمد. لوون خانکلدیان هفتوان دوران ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه ساهاکیان و متوسطه را در دبیرستان فیروز بهرام گذراند. سال 1363 در رشته هنرهای نمایشی دانشگاه تهران پذیرفته شد و در سال 1369 نمایش اسب نوشته محمد چرمشیر را به عنوان پایان نامه خود در رشته بازیگری و کارگردانی به اجرا درآورد. بازی در نقش کوتاهی در فیلم در کوچه های عشق ساخته خسرو سینایی از دیگر کارهای او در این دوران می باشد.

وی وقتی در سال 1991 برای شرکت در یک جشنواره تئاتر در ارمنستان به سر می برد پاسپورتش را گم کرد و نتوانست به ایران برگردد. در پی این اتفاق به مسکو رفت و فوق لیسانس خود را در رشته کارگردانی تئاتر از آکادمی هنرهای نمایشی روسیه دریافت کرد.

در سال 1374 به کانادا مهاجرت کرد و با تأسیس کمپانی تولیدات هنری”لماز” و گروه تئاتری”ریرا” در شهر تورنتو تا به امروز نمایشنامه های متعددی را کارگردانی و اجرا کرده که از جمله آنها می توان به:«آهای کی اونجاست؟» (ویلیام سارویان)، «عاشق» (هارولد پینتر)، «دارم خواب می بینم. نمی بینم ؟» (لوئیجی پیراندلو)، «مرغ دریایی» (آنتوان چخوف)، «شاید رؤیا» (لوئیجی پیراندلو) و «یکشنبه» (هارچ تارونیان) اشاره کرد.

به عنوان بازیگر نیز علاوه بر ایفای نقش در چندین نمایش در برخی از آثار سینمایی همچون «صدای تاریک» ساخته بهروز افخمی نیز حضور داشته است. لوون در تابستان 1389 پس از 19 سال دوری از وطن به ایران بازگشت.

او در ایران نیز به عنوان کارشناس تئاتر همکاری هایی با جشنواره بین المللی تئاتر فجر در زمینه داوری و انتخاب نمایشنامه های ایرانی و غیر ایرانی را آغاز کرد و در همین زمان پیشنهاد بازی در فیلم لرزاننده چربی و سپس پرویز را دریافت کرد و دور جدیدی از فعالیتهای او در ایران آغاز شد.

لوون هفتوان

ایفای نقش لوون هفتوان در فیلم سینمایی کوپال

لوون هفتوان

هنرنمایی لوون هفتوان در فیلم دراکولا به کارگردانی و بازیگری رضا عطاران

مرگ لوون هفتوان

لوون هفتوان در فیلم یک دزدی عاشقانه

بخشی از مصاحبه لوون هفتوان با روزنامه شرق در خردادماه 1395

به هرحال خاستگاه شما تئاتر است و «بازی یالتا» نخستین نمایشی است که در ایران کارگردانی کردید. ایده اجرای نمایش در ایران از کجا آغاز شد؟
فکر اجرای نمایش در ایران از سال ٨٩ که بعد از ١٩ سال دوباره به ایران سفر کردم، آغاز شد. سعی کردم از طریق درخواست و پیشنهاد به مرکز هنرهای نمایشی و مراکز تئاتری نمایشی را به صحنه ببرم. چندین متن پیشنهاد کردم و قول وقرارهایی مبنی بر اجرای نمایش هایی با من گذاشته شد اما متأسفانه به دلیل تغییر مدیریت و مشکلاتی که در این عرصه است، موفق به انجام این کار نشدم. متأسفانه به این دلیل که دائم در ایران حضور ندارم و از طرف دیگر، تغییر و تحولات زیادی که در عرصه تئاتر کشورمان اتفاق می افتد، نتوانستم متونی که آرزوی اجرای آنها در ایران را داشتم به روی صحنه ببرم. درنهایت به این نتیجه رسیدم الان که تئاتر خصوصی به نوعی گسترش پیدا می کند، بهترین کار این است که روی توانایی های خودم حساب کنم و با دوستانی که سلایق مشترک دارند، همکاری کنم.
«بازی یالتا» به دلیل نوع تولید و حضور بازیگران کار کوچکی است و سرمایه اجرای این نمایش کاملا شخصی است. خوشبختانه مخاطبان خوبی داشتیم هرچند به دلیل تازه بودن سالن نمایش بیلان درخشان مالی اتفاق نیفتاد. اما از نتیجه کار بسیار خوشحالم. تئاتر در همه دنیا بدون در نظرگرفتن روابط برادری حمایت می شود. کافی است نشان دهید توانایی انجام کار و دانش اش را دارید. طبعا بدون کمک های دولتی تئاتر مفهومی ندارد. از آنجایی که وقت بیشتری در سینما می گذارم و درآمدم از آن بخش تأمین می شود و نیاز به درآمد تئاتر ندارم، وقتم را در تئاتر هم می گذارم. اما طبعا گسترش و رونق تئاتر در کشورمان نیاز به کمک دولت دارد.

حضور لوون هفتوان در برنامه خندوانه دی ماه 1395

خندوانه به مناسبت تولد حضرت مسیح (ع) میزبان لوون هفتوان بود. لوون هفتوان بازیگر ارمنی سینما و تئاتر، به تازگی در فیلم «دراکولا» بازی کرده است.
رامبد جوان در ابتدای برنامه «خندوانه» به خاطر سالگرد زلزله بم یادی از مردم بم کرد و قرار شد خندوانه یک شب میزبان مردم بم باشد.
رامبد جوان ضمن تبریک میلاد مسیح از لوون هفتوان برای حضور در برنامه دعوت کرد.
جوان از لوون هفتوان خواست رویاپردازی کند. وی گفت:یک شاعر ارمنی برای سال نو اینگونه می گوید:«بیا سال نو قدمت مبارک، بیا و دنیا را به آرامش برسان. بیا تا انسان ها همدیگر را دوست داشته باشند. بیا که فقر و غنا بین همه تقسیم شود و لبخند به روی لب های کودکان جهان نقش ببندد». امیدوارم در آستانه سال نو رویای همه ما این باشد.
رامبد جوان در ادامه گفت:ان شاءالله اینگونه باشد و سوال کرد چکار کنیم کمتر خشن باشیم. هفتوان پاسخ داد:مهربان باشیم؛ حسادت نکنیم. از جایی که قرار داریم، احساس رضایت داشته باشیم. انسان ها هر کدام موجودات منحصر به فردی هستند . باید از بودن خودمان لذت ببریم.
هفتوان در ادامه درباره گم شدن گذرنامه خود و 19 سال دوری از ایران گفت:شرایط تاریخی متفاوت است. شاید جوانان به یاد نداشته باشند. کشوری به نام شوروی بود که 15 جمهوری داشت و ارمنستان جزو یکی از جمهوری ها بود. من برای شرکت در جشنواره تئاتر به آنجا رفته بودم. زمان برگشت متوجه شدم، پاسپورتم دزدیده شده است. به همین دلیل مجبور شدم به مسکو که جزو یکی از 15جمهوری بود، بروم چراکه تنها کشوری بود که پایتخت داشت. به سفارت ایران رفتم تا ورق عبور بدهم و از مسکو با پرواز به ایران برگردم .
وی ادامه داد:رفتن من به مسکو مصادف با فروپاشی حکومت شوروی شد و حکومت نظامی اعلام کردند. زمانی که به سفارت رفتم تا توجیه کنم ایرانی هستم، زمان زیادی طول کشید. آن موقع وسایل ارتباطی نبود. من قرار بود در یک روز جمعه کنار پدرم در ایران باشم اما در مسکو ماندنی شدم و هیچ وقت پدرم را ندیدم. خدارحمتش کند.
بازیگر «دراکولا» در خصوص ادامه تحصیل در مسکو اظهار داشت:ماه ها در مسکو ماندم و از طریق دوستانم پول به من رسید. شروع به خواندن زبان روسی کردم و به آکادمی هنرهای نمایشی روسیه رفتم. گفتم لیسانس تئاتر دارم و میخواهم ادامه تحصیل بدهم و نهایتا بعد از 19سال که مدارکم کامل شد، در سال 2010 به ایران برگشتم.
هفتوان در پاسخ به سوال جوان در خصوص اینکه در این مدت چقدردلتنگ ایران شد، پاسخ داد:اوایل هر شب، بعدها هفته ای یک بار خواب دوستانم را می دیدم به محض اینکه مدارکم تکمیل شد، بعد از یک هفته به ایران برگشتم.
جوان در ابن لحظه گفت:واقعا سرعت عمل در سفارت چقدر بالا بود! 19سال (خنده)؛ البته تحسین برانگیز است. باید ببینیم چه کسانی بودند؛ بیاریم در کارهای زمان بر از آنها استفاده کنیم.
وی درباره علت دوست داشتن ایران را گفت:مردم ایران گرم، صمیمی و پر انرژی هستند. من همیشه می گویم ایرانی و ارمنی هستم. ابتدا نام ایران را می آورم؛ چرا که در ایران بزرگ شدم؛ درس خواندم، دانشگاه رفتم و در ایران با همه تنوع فرهنگی قومیتی مذاهب در آرامش و صلح همه کنار هم هستند.
در ادامه برنامه «هفتوان» استند آپ کمدی اجرا کرد.
طبق رسم همیشگی برنامه خندوانه، لوون هفتوان برای خوشحالی چند نفر بیرون از برنامه آنها را به دیدن نمایشی که قرار است 5 تا 30 دی ماه اجرا شود، دعوت کرد.

فیلم حضور لوون هفتوان در برنامه خندوانه

علت مرگ لوون هفتوان بازیگر ارمنی فیلم رضا عطاران چه بود

4.238
این مطلب مفید بود ؟326
برگرفته از تسنیم - /م
برچسب : لوون هفتوان
3 نظر به ثبت رسیده است
یکی بود و دیگر نیست1397-11-25
بازیگر خوبی بود. با دراکولا مارو خندوند و با کوپال ماندگار شد. روحش شاد یادش گرامی
10
محمدحسین1397-04-03
خدا رحمتش کنه چقدر با نقش هایی که بازی میکرد خنده به لب مردم می اورد . کاشکی بود .........
20
مونا1397-01-08
آآآخییی..چه حیف شد..تسلیت میگم بازیگر دوست داشتنی بودن
50
وبگردی