لکه حنا
برخی افراد از حنا به دلیل پاک شدن دشوارش از روی پوست و لباس استفاده نمی کنند، در حالی که میتوان با استفاده از روش های موثر لکه های حنا را رفع کرد.

راه حل های موثر برای رفع لکه حنا از روی سطوح مختلف

همانطور که می دانید از زمان های قدیم خانم ها از حنا برای آرایش استفاده می کردند اما اکنون به دلیل تقویت پوست و مو ، بیشترین کاربرد را دارد. اگر تا بحال از حنا استفاده کرده اید حتما می دانید رنگ زیادی دارد و به سادگی از روی پوست و لباس پاک نمی شود به همین دلیل در این بخش از نمناک به راه حل هایی برای پاک کردن لک حنا از روی فرش، لباس و پوست می پردازیم.

پاک کردن حنا از روی پوست

به مقدار مساوی نمک و روغن زیتون را داخل کاسه ترکیب کنید :

روغن ماده ای امولسیون کننده است، در حالی که نمک خاصیت لایه برداری دارد بنابراین این ترکیب برای پاک کردن حنا خوب عمل می کند. می توانید از هر نوع نمک یا روغن بچه بجای روغن زیتون استفاده کنید.

یک توپ پنبه را در محلول خیس کنید تا لکه را از بین ببرید :پنبه را آغشته به محلول کنید و روی لک پوست بمالید. وقتی توپ پنبه خشک شد از یکی دیگر استفاده کنید تا حنا را از بین ببرید.

این مخلوط را به مدت 10 دقیقه روی پوست بگذارید و سپس موضع را بشویید :پس از تمیز کردن این ناحیه، آن را کاملا تمیز و با مخلوط بپوشانید. سپس موضع را با آب گرم و صابون ملایم بشویید و به طور کامل آبکشی کنید.

از بین بردن لکه حنا

روغن بچه :

روغن بچه به دلیل حل کردن رنگدانه های حنا می تواند خالکوبی حنا را پاک کند. یکی از روش ها اضافه کردن سه قاشق روغن بچه به وان حمام گرم است و بعد از 20 دقیقه، ماندن در حمام فرد می تواند روغن بچه را با آب تمیز کند. افراد همچنین می توانند از پنبه و یا پارچه نخی برای استفاده مستقیم روغن بچه روی خالکوبی استفاده کنند و بعد از 10 تا 20 دقیقه آن را بشویند.

اگر لکه سرسخت است آن را با آب اکسیژنه تمیز کنید :

اگر هنوز پوستتان حنایی رنگ است، ناامید نشوید. توپ پنبه را در آب اکسیژنه خیس و سپس از آن برای پاک کردن لکه استفاده کنید. وقتی پنبه رنگ گرفت ، توپ پنبه جدید در آب اکسیژنه خیس کنید تا حنا از بین برود.

آب اکسیژنه معتدل است، بنابراین نباید پوست را تحریک کند. اما اگر پوست شما بعد از استفاده از آن خشک به نظر می رسد، از پماد مرطوب کننده روی موضع استفاده کنید.

آب لیمو:

آب لیمو خاصیت سفید کنندگی طبیعی پوست و از بین بردن لک را دارد بنابراین می تواند به از بین بردن رنگ حنا کمک کند.

ضمن استفاده از عصاره لیمو برای پاک کردن رنگ حنا، از این مراحل پیروی کنید:

لیمو را نصف کنید و به آرامی به مدت 2 تا 3 دقیقه روی پوست بمالید سپس عصاره لیمو را از روی پوست با آب گرم بشویید و با پد خشک کرده و از مرطوب کننده استفاده کنید تا از خشکی پوست جلوگیری کنید.

افراد با پوست حساس باید مواظب باشند از این روش استفاده کنند چون ویژگی های اسیدی عصاره لیمو می تواند باعث خارش پوست شود.

آب لیمو

اصلاح :

اگر تاتو حنا روی یکی از دست ها یا پاها دارید، اصلاح آن ناحیه از پوست روش دیگری برای پاک کردن حنا است. علاوه بر این می توانید پوست را اصلاح و لایه برداری کنید تا کمی محو شود.

با استفاده از کرم و ژیلت تمیز، به آرامی پوست را اصلاح کنید تا روشن تر شود. استفاده از مرطوب کننده پس از اصلاح، می تواند به کاهش سوزش و خارش پوست کمک کند.

جوش شیرین:

جوش شیرین روشی عالی برای لایه برداری است و علاوه بر این لک حنا را پاک می کند. بنابراین می توانید با ترکیب عصاره لیمو و جوش شیرین رنگ حنا را روشن تر کنید.

برای استفاده از این روش، آب لیمو را کامل فشار دهید و آن را با کمی جوش شیرین مخلوط تا خمیری شود.

خمیر را روی موضع حنایی بمالید و بگذارید قبل از تمیز کردن با آب گرم حدود 10 دقیقه بماند.

می توانید هفته ای یک بار از این خمیر استفاده کنید هم چنین مرطوب کردن و جلوگیری از خشکی و سوزش پوست بسیار مهم است.

میسلار واتر :

آب میسلار، پاک کننده ای است که حاوی ذرات ویژه ای به نام میسل است. میسل ها به آرامی پوست را تمیز می کنند و چربی، آرایش و دیگر رنگدانه ها را تجزیه می کنند.

برای استفاده از این روش، پارچه را با آب میسلار آغشته کنید و به آرامی آن را روی موضع بمالید.

لکه حنا

پاک کردن حنا از روی لباس

از پاک کننده پارچه برای تمیز کردن لکه حنا روی لباس استفاده کنید :

اگر سریع بعد از لک شدن لباس با کمک مسواک و پاک کننده اقدام به پاکسازی کنید لکه بهتر از بین می رود تا زمانی که کاملا خشک شود.

موضع را با یک حوله کهنه و یا دستمال کاغذی بپوشانید :

از مالیدن لکه، اجتناب کنید زیرا این چنین بزرگ تر می شود در عوض، یک پارچه نرم و جاذب را بر روی لکه فشار دهید تا رنگ اضافی را جذب کنید. رنگ ،پارچه را خراب خواهد کرد و به جای آن از دستمال کاغذی استفاده کنید. در هر بار استفاده از پارچه ، قسمت تمیز پارچه یا حوله را برای جلوگیری از گسترش لکه بکار ببرید.

پاک کردن لکه حنا

صابون پاک کننده پارچه و مسواک را برای پاکسازی پارچه استفاده کنید :

چند قطره از پاک کننده رخت شویی را بر روی لکه بریزید یا پاک کننده را روی لکه اسپری کنید و از یک مسواک تمیز برای پاک کردن پارچه استفاده کنید تا زمانی که رنگ روی پارچه محو شود.

پارچه را با آب سرد بشویید :

پارچه را زیر آب سرد بشویید تا پودر ، پاک کننده و رنگ از بین برود. هرگز از آب گرم استفاده نکنید زیرا موجب ثبات رنگ می شود ، شست و شو را تا زمانی که لکه پاک شود ادامه دهید.

از سرکه یا الکل برای از بین بردن لکه های مقاوم استفاده کنید :

اگر هنوز رنگ حنا روی پارچه وجود دارد کمی سرکه سفید یا الکل بر روی لکه بریزید و بگذارید تا یک ساعت بماند سپس لباس را مطابق با برچسب بشویید اگر لک بیش از حد بزرگ است برای از بین بردن سرکه یا الکل از آب سرد استفاده کنید. در صورت نیاز، می توانید پارچه را با پاک کننده یا پودر چنگ بزنید و سپس با آب سرد آن را آبکشی کنید.

الکل برای لکه حنا

چگونه لکه حنا را از روی فرش پاک کنیم ؟

حنا برای رنگ آمیزی مو، طراحی روی پوست به کار می رود علاوه بر این می تواند به عنوان دئودورانت طبیعی به بدن زده شود. عصاره برگ ها و روغن گل حنا برای هر یک از این کارها استفاده می شود. اگر شکل مایع این گیاه در هنگام حمل ریخته شود، می تواند فرش را لکه دار کند. یادگیری نحوه پاک کردن لکه های حنا از روی فرش می تواند فرش را تمیز نگه دارد.

وسایل مورد نیاز :

  • شیر گرم
  • صابون
  • آب
  • پارچه

مرحله 1

شیر را داخل مایکروویو و یا روی اجاق گرم کنید. مقدار شیر به اندازه لکه بستگی دارد. از شیر کافی برای پوشش کل لکه روی فرش استفاده کنید.

مرحله 2

شیر گرم را به طور کامل بر روی لکه حنا روی فرش پوشش دهید و بگذارید شیر حداقل سی دقیقه روی لکه بماند. فرش را با شیر تمیز نکنید.

مرحله 3

شیر و حنا را با مخلوطی از 1 واحد مواد شوینده و سه واحد آب بشویید. مواد شوینده را به آرامی با یک پارچه سفید تمیز روی لکه فرش بمالید.

لکه حنا

نکته :

لکه حنا را از روی فرش در حالی که لکه تازه و مرطوب است پاک کنید و نتایج بهتری بگیرید.

هشدار :

از این روش بر پاک کردن رنگ حنا از روی موها و پوست استفاده نکنید.

روش از بین بردن لکه حنا از روی فرش ، پوست و لباس

2.711
این مطلب مفید بود ؟65
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی