لکه خون
برای پاک کردن لکه خون از روی لباس یا روی فرش نیاز به انجامی مراحلی می باشد که آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

روش های موثر برای از بین بردن لکه خون از سطوح مختلف

گاهی پیش می آید هنگام عمل سرپایی ، خونریزی بینی یا حوادث نامترقبه ، خون بر روی سطوح مختلف ریخته و دچار لکه شود. معمولا لکه خون به دلیل داشتن پروتئین ها و آنزیم ها جز لکه هاییست که تمیز کردن آن برای افراد با دشواری همراه است و به راحتی پاک نمی شود، حتی اگر لکه خشک شود، پاک کردن آن سخت تر نیز خواهد شد.به همین دلیل سعی کرده ایم در این مطلب تمام روشهای پاک کردن لکه خون از لباس و پارچه را به شما معرفی کنیم.

 پاک کردن لکه خون

پاک کردن خون از سطوح مختلف

لوازم مورد نیاز برای پاک کردن لکه خون

  • یک کاسه یا سینک پر شده از آب سرد
  • یک تکه صابون
  • اسپری لکه بر
  • محلول آمونیاک
  • اسفنج پنبه ای
  • حوله کاغذی
  • پودر لباسشویی

مرحله اول پاک کردن لکه خون از روی لباس

لکه را در آب سرد خیس کنید، اگر لکه تازه و هنوز خیس است، پارچه را به سرعت در آب سرد فرو ببرید.

مرحله دوم پاک کردن لکه خون از روی لباس

محل لکه را صابون بمالید، با یک تکه صابون به خوبی روی لکه را بمالید تا این که به آرامی کف کند.

نکته مهم :برای پارچه های دارای رنگ روشن،لکه را با پر اکسید هیدروژن که به عنوان سفید کننده کاربرد دارد، به آرامی پاک کنید.

مرحله سوم پاک کردن لکه خون از روی لباس

دوباره لکه را با یک اسپری قبل از برداشت لک، خیس کنید، اگر لکه خشک شده بود، با محلول لکه بر اسپری زده و دوباره آن را خیس کنید.

مرحله چهارم پاک کردن لکه خون از روی لباس

روی آن، آمونیاک رقیق بمالید. مقدار کمی از آمونیاک رقیق را با یک اسفنج پنبه ای به محدوده لکه بمالید.

مرحله پنجم پاک کردن لکه خون از روی لباس

پارچه را بشویید و خشک کنید.

پارچه را با استفاده از پودرهای پاک کننده دارای آنزیم در ماشین لباسشویی بشویید (اکثر صابون های مخصوص شستشو با ماشین دارای آنزیم هستند)، این آنزیم ها کمک می کنند تا لکه های پروتئینی شکسته شوند. قبل ازقرار دادن پارچه در خشک کن، مطمئن شوید که لکه از بین رفته، چرا که گرما لکه را تثبیت می کند.

روش های مختلف دیگر برای پاک کردن لکه خون

استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن لکه خون

در مواردیکه لکه خون خشک شده است می توانید از مواد موجود در منزل مانند نمک یا جوش شیرین برای از بین بردن لکه استفاده کنید. پودرهای چند آنزیمه نیز در رفع لکه های خون از روی لباسهای ضخیم از جمله جین و کتان کمک میکند.

استفاده از آب ، پودر شوینده و مایه لکه بر

ساده ترین و پرکاربردترین روش تمیز کردن لکه خون از پارچه، استفاده از ترکیب آب ، پودر شوینده و مایه لکه بر است.

برای پاک کردن لکه سریعا این اقدامات را انجام دهید:

ابتدا مقداری آب و پودر شوینده را در ظرفی مخلوط کنید. آب و پودر را خوب بهم بزنید تا پودر در آب حل شده و کف کند.

سرکه

صرف نظر از اینکه لکه خون در حین اصلاح صورت و یا با یک خراش غیر منتظره بر روی پوست به وجود آمده باشد، اقدام برای پاک نمودن لکه های روی لباس در اسرع وقت از اهمیت بالایی برخوردار است. پاک کردن لکه خون قبل از تثبیت کامل می تواند نسبتا آسان باشد، اما شستن آن بعد از 24 ساعت تقریبا غیر ممکن است. اگر شما می خواهید لکه را قبل از خشک شدن و تثبیت کامل پاک کنید، می توانید این کار را با ریختن سرکه سفید خالص بر روی لکه مورد نظر انجام دهید. اجازه دهید لکه خون به مدت 5-10 دقیقه درون سرکه خیس بخورد، و سپس آن را به خوبی با یک پارچه یا حوله لکه گیری نمایید. همین روند را در صورت لزوم مجددا تکرار کرده، و پس از آن بلافاصله پارچه لکه دار را شستشو دهید.

آمونیاک

یک راه ساده و موثر دیگر برای از بین بردن لکه عرق، خون، و یا ادرار از روی لباس های شما این است که ناحیه لکه مورد نظر را با استفاده از یک محلول نیمه خالص آمونیاک پاک کنید. در نهایت، به یاد داشته باشید که قبل از قرار دادن لباس مورد نظر در ماشین لباسشویی و شستشوی آن با باقی لباس ها، آن را به خوبی با آب بشویید. به این ترتیب، می توانید از آسیب دیدن پارچه لباس های دیگر جلوگیری نمایید.

هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه

باید بدانید که این محلول را می توان تنها بر روی لکه های خون تازه و خشک نشده اعمال نمود. برای این کار، هیدروژن پراکسید 3٪ را به طور مستقیم بر روی لکه مورد نظر اعمال کرده، سپس با آب تازه شستشو داده، و در نهایت، به طور معمول (به عنوان مثال، با استفاده از ماشین لباسشویی) بشویید.

نوشابه سیاه

این ترفند، یک شیوه عالی برای پاک کردن لکه های خونی است که در خارج از منزل و به طور اتفاقی بر روی لباستان ایجاد می شود. در این حالت، به جای انتظار برای پاک کردن لکه بعد از بازگشت به خانه، از یک بطری نوشابه سیاه کمک گرفته و لکه مورد نظر را با آن بخیسانید. برای دستیابی به بهترین نتایج، اجازه دهید لباس لکه دار در طول شب داخل نوشابه سیاه خیسانده شود.

دبلیو دی- 40 (WD-40)

شما می توانید برای پاک کردن لکه های خون از دبلیو دی- 40 کمک بگیرید. برای این کار، مقداری از آن را به طور مستقیم بر روی لکه اسپری کرده، و چند دقیقه صبر کنید. سپس لباس را به طور معمول بشویید. سعی کنید این کار را زمانی انجام دهید که لکه مورد نظر هنوز تازه است، چرا که پاک کردن آن پس از خشک شدن بسیار سخت تر خواهد بود. شما می توانید از این محصول برای پاک کردن لکه های دیگری مانند رژ لب، خاک، چربی، و لکه جوهر از روی لباس استفاده کنید.

نشاسته ذرت

باید بدانید که هر چه سریعتر برای پاک کردن لکه خون عمل کنید، به نتایج بهتری نیز دست خواهید یافت. شما می توانید با استفاده از این روش، لکه خون را از روی لباس یا ملحفه پاک کرده و یا کمرنگ کنید. برای این کار، با مخلوط کردن آرد ذرت با آب سرد، به یک ماده خمیری دست یابید. محل لکه دار شده را به خمیر نشاسته ذرت آغشته نموده و آن را به آرامی بر روی پارچه بمالید. سپس پارچه را در یک محل آفتابی قرار داده و اجازه دهید خشک شود. هنگامی که پارچه خشک شد، تکه های خشک شده خمیر را از روی پارچه بردارید. اگر لکه به طور کامل از بین نرفته بود، همین روند را مجددا تکرار کنید.

پودر بچه

برای پاک کردن لکه خون تازه از روی پارچه یا مبل می توانید از ترکیب پودر بچه با آب، نوعی خمیر تهیه کنید و آن را روی لکه قرار دهید. پس از خشک شدن، باقی مانده ی خمیر را جدا کنید. اگر لکه به خوبی پاک نشده، می توانید از نشاسته ی ذرت استفاده کنید.

پودر تالک

شما می توانید برای حذف لکه های خون تازه از روی پوشاک و لوازم منزل، از ماده خمیری حاصل از مخلوط نمودن پودر تالک و آب استفاده کرده، و آن را بر روی محل لکه دار شده اعمال نمایید. هنگامی که خمیر بر روی پارچه خشک شد، لکه را پاک کنید. شما همچنین می توانید در صورت عدم دسترسی به پودر تالک، از آرد ذرت استفاده نمایید.

آب نمک سرد

یک راه دیگر برای پاک کردن لکه خون این است که لباس لکه دار شده را با بیشترین سرعت ممکن در یک ظرف حاوی آب نمک سرد بخیسانید. پس از آن که لباس به مدت 3 تا 4 ساعت درون ظرف خیس خورد، لکه را با یک ماده شوینده مایع شستشو داده و با استفاده از ماشین لباسشویی (و یا به طور معمول) مورد شستشو قرار دهید.

نکاتی برای از بین بردن لکه خون از روی لباس

اگر لکه خون روی البسه ظریف از جمله لباسهای ابریشمی ریخته و خشک گردیده باید از ضعیف ترین مواد استفاده کنید تا به پارچه آسیبی وارد نیاید ؛ برای اینکارمی توانید از نمک و صابون مایع استفاده کنید.

از آنجا که پارچه های ابریشمی از جنس مواد پروتئینی هستند لذا باید از استفاده از پودرهای چندآنزیمه یا آمونیاک خودداری گردد چون باعث خراب شدن پارچه می شوند.

بهترین روش ها برای از بین بردن لکه خون بر روی مبل:

1.بهترین چاره برای از بین بردن لکه خون هم این است که مقداری نشاسته را ( به نسبت بزرگی و کوچکی لکه )در آب مخلوط کنید و به هم بزنید تا خمیر نسبتاًغلیظی بدست آید . آنگاه روی لکه خون را با این خمیر بپوشانید و بعد از خشک شدن نشاسته ها ، آنها را بتراشید و با برس محل لکه را پاک کنید.

2.از هیدروژن پروکسید یا همان آب اکسیژنه استفده کنید. آن را به تشک بمالید و هنگامی که در حال قلقل زدن است لکه ها را با آن پاک کنید. این کار تمام لکه ها را نابود نمی کند ولی آن ها را کاهش می دهد. آن را با دستمالی تمیز، سفید و خشک، پاک کنید.

3.ماده ی شوینده اضافه کنید. یک قاشق غذا خوری از مایع ظرفشویی را با دو فنجان آب سرد در یک کاسه مخلوط کنید، یک پارچه ی سفید را در آن خیس کنید و روی محل مورد نظر قرار دهید. این محل را به آرامی با مسواک بمالید و با یک پارچه ی مرطوب آن را بشویید. در نهایت آن ناحیه را با حوله خشک کنید.

4.شما همچنین می توانید به آب، نمک اضافه کنید و محلول را در یک بطری اسپری، بریزید. این راه نیز برای از بین بردن لکه های خون مناسب است.

5.از جوش شیرین استفاده کنید. در یک کاسه بزرگ یک قسمت جوش شیرین را با دو قسمت آب سرد مخلوط کنید. آن را به وسیله ی دستمالی خشک روی لکه بمالید و اجازه دهید 30 دقیقه روی آن بنشیند. با دستمالی خیس بقیه ی ماده را بشورید و نهایتا با استفاده از حوله آن را خشک کنید.

لکه خون

چگونه از شر لکه خون خلاص شویم ؟

از بین بردن لکه خون از روی فرش

ممکن است گاهی زانوی زخم یا بینی خون آمده فرزندتان باعث کثیف شدن فرش شود. پاک کردن لکه خون آسان نیست، به خصوص اگر روی فرش ریخته شده باشد. برای پاک کردن لکه خون باید سریع اقدام کرد. خون تازه خیلی راحت تر پاک می شود. یادتان باشد، برای پاک کردن لکه خون از آب داغ استفاده نکنید. استفاده از آب داغ به جای برطرف کردن لکه خون باعث ثابت شدن آن روی بافت فرش می شود. برای پاک کردن لکه خون چند روش وجود دارد.

ازبین بردن خون تازه

لکه را با یک پارچه یا حوله سفید و تمیز , کمی پاک کنید. به این صورت که دستمال را روی لکه فشار دهید تا خون تا جایی که امکان دارد توسط پارچه جذب شود. اگر شما با یک لکه خون بزرگ طرف هستید, به منظور شستشوی فرش از لبه های لکه, لکه برداری را به سمت مرکز انجام دهید. این امر مانع از گسترش لکه خون می شود.

•لکه را مالش ندهید . این امر باعث می شود لکه بیشتر در الیاف فرش فرو رود.

اسپری کردن با آب سرد. لکه خون را با آب سرد اسپری نمایید و اجازه دهید چند دقیقه به همین صورت باقی بماند. اگر بطری اسپری در دسترس ندارید , در مقابل آب را در حدی بر روی لکه بریزید که تنها فرش مرطوب شود.

•هرگز در شستشوی فرش به منظور پاک کردن لکه خون, از آب گرم یا داغ استفاده نکنید , چرا که این کار می تواند باعث ماندگاری لکه خون بر روی فرش شما گردد.

•در نظر داشته باشید که استفاده از آب به مقدار زیاد و بیش از حد هم می تواند باعث گسترش لکه خون گردد. بنابرین لکه را نمناک نمایید , نه اینکه تماما خیس شود.

تکرار عمل مرطوب کردن و خشک کردن فرش. از یک حوله خشک برای جذب رطوبت استفاده نمایید. در صورتی که لکه همچنان موجود بود, دوباره لکه را مرطوب و بعد از چند دقیقه خشک نمایید. این عمل را تکرار کنید تا زمانی که لکه از بین برود. این روش شستشوی فرش ممکن است چند بار تکرار شود .

•هر زمانی که لکه را با حوله جذب می کنید می توانید محل جذب لکه روی پارچه را تعویض نمایید. به این منظور بهتر است از حوله سفید استفاده نمایید.

روش شستشوی فرش با نمک برای ازبین بردن لکه خون . اگر لکه هم چنان باقی است , به جای آب ساده از خمیر نکن و آب استفاده نمایید . خمیر حاصله را بر روی لکه خون بریزید و اجازه دهید برای چند دقیقه بر روی لکه بنشیند. لکه را با ایشتفاده از یک حوله یا پارچه تمیز جذب نمایید .اگر با این روش شستشوی فرش , لکه همچنان باقی بود , این عمل را دوباره تکرار نمایید.

•نمک می تواند به الیاف فرش آسیب برساند. بلا فاصله بعد از خشک شدن, آن ناحیه را وکیوم نمایید.

از مواد شوینده رقیق مایع استفاده نمایید . 1-2 قاشق چایخوری مواد شوینده مایع ظرفشویی را به 1 فنجان آب سرد اضافه نمایید . یک پارچه تمیز را با محلول آغشته کنید و بر روی لکه اعمال نمایید . سپس با آب سرد لکه را اسپری نموده و خشک نمایید .

به منظور سرعت بخشیدن به روند خشک شدن از یک فن استفاده نمایید . در نظر داشته باشید که اگر خشک شدن فرش به طول بیانجامد , می تواند باعث بروز لکه های جدید در فرش گردد .

•اگر شما فن در اختیار ندارید , چند حوله کاغذی را بر روی ناحیه مرطوب شده , انباشته نمایید و جسمی سنگین مانند کتاب را بر روی آن قرار دهید و اجازه دهید لکه خشک شود .

فرش خشک شده را وکیوم نمایید یا برس بکشید . با انجام این کار الیاف فرش به شکل اصلی خود باز می گردند .

لکه خون روی لباس

نحوه پاک کردن لکه خون بر روی فرش

پاک کردن لکه خون از روی فرش دستباف

در همه این روش ها توجه داشته باشید که با حوصله کار کنید و نخواهید که خیلی سریع این کار را انجام دهید.

روی فرش فشار وارد نکنید و مقدار زیادی نمک یا جوش شیرین روی فرش نپاشید.

توجه کنید که در مورد فرش دستباف اوضاع کمی سخت تر می شود.

چرا که فرش دستباف نسبت به فرش ماشینی ظریف تر است و باید با ملاحظه بیشتری با آن رفتار کرد.

برای فرش دستباف به هیچ عنوان از بخار شوی استفاده نکنید.

بخار و آب گرم می تواند رنگ های فرش دستباف را در بیاورد.

چون رنگ نخ های فرش دستباف از مواد طبیعی است .

و با آب گرم ممکن است رنگ ها در هم پخش شود و نیاز به قلم زنی فرش پیدا کنند.

برای فرش دستباف می توانید ابتدا از همان دستمال خشک و تمیز استفاده کنید.

در صورت پاک نشدن از جوش شیرین استفاده کنید.

در هر دو صورت بعد از پاک کردن فرش باید نمک ها و جوش شیرین های اضافی را به خوبی از فرش جدا کنید.

و نگذارید وارد بافت فرش دستباف شوند و به آن آسیب بزنند.

استفاده از صابون رختشویی و با مایع ظرفشویی هم می تواند برای پاک کردن لکه خون از روی فرش مفید باشد.

اما در فرش دستباف باید خیلی احتیاط کرد. پیشنهاد ما به شما این است.

که در مورد فرش دستبافی که لکه آن مقاوم شده با یک کارشناس در این زمینه مشاوره کنید.

پاک کردن لکه خون از روی فرش ماشینی

همه اعمالی که در بالا گفته شد را می توانید بدون نگرانی برای فرش ماشینی استفاده کنید.

در صورت پاک نشدن لکه می توانید دستمال سفید و تمیز خود را با آب گرم نم دار کنید.

فشار زیادی به فرش وارد نکنید و دستمال را به آرامی و در راستای خواب فرش روی فرش بکشید.

اگر باز هم زمان بیشتری از لک شدن فرش با خون گذشته بود و لکه به این راحتی ها پاک نمی شد .

می توانید از جوش شیرین و یا سرکه هم استفاده کنید.

به این صورت که پارچه خود را به کمی سرکه سفید بدون بو آغشته کنید و روی فرش بکشید.

در این زمان اگر کمی نمک هم روی لکه بپاشید تاثیر آن دو برابر می شود.

توجه کنید که از مقدار زیادی سرکه استفاده نکنید و فقط پارچه تمیز خود را به آن آغشته کنید.

و روی لکه بکشید تا لکه از بین برود. و این عمل را به آرامی و با حوصله آن قدر تکرار کنید که لکه پاک شود.

جوش شیرین هم ماده طبیعی دیگری است که می توانید مثل نمک روی محل لکه بپاشید .

و با دستمال تمیز نم دار روی لکه بکشید تا لکه از بین برود. مثل حالت قبل این عمل را به آرامی انجام دهید.

یک روش دیگر هم این است که برای وقتی است که لکه ماندگار و مقاوم شده است.

این روش استفاده از بخار شوی روی لکه است. با فشار به سمت لکه خون بخار بگیرید و با دستمال تمیز روی آن بکشید تا لکه از بین برود

پاک کردن لکه خون بر روی لباس و فرش دستباف

4.212
این مطلب مفید بود ؟102
منبع : گردآوری نمناک / ک.ک / ف
وبگردی