پاک کردن لکه صابون
پاک کردن لکه‌های جا مانده از صابون کار دشوار و زمانبری است که با رعایت چند نکته ساده، می توانید در کمترین زمان ممکن اقدام به پاک کردن لکه‌های صابون کنید.

پاک کردن لکه صابون با چند روش ساده و خانگی

تمیز نگه داشتن حمام به صورت قابل قبولی کار بسیار آسانی است، اما تمیز کردن آن به اندازه روز اول کمی دشوار است چرا که به مرور به دلیل استفاده از شوینده ها به خصوص صابون، لکه های سفیدی روی سرامیک، شیشه و شیرآلات حمام و دستشویی ایجاد می شود که تمیز کردن آنها کار چندان ساده ای نیست.

پاک کردن لکه جا مانده از صابون کار بسیار دشواری است مخصوصا اگر این لکه بر روی سطوحی مانند فایبرگلاس، پرده حمام، وان و دیگر سطوح داخلی حمام برای مدت زمان طولانی به جا مانده باشد در این بخش از نکات خانه داری نمناک قصد داریم چند راه ساده برای پاک کردن لکه صابون را به شما آموزش دهیم.

پاک کردن لکه

روش های ساده برای از بین بردن لکه صابون

10 محلول طبیعی برای پاک کردن لکه های به جا مانده از صابون

1. پولیش اسانس لیمو:

پولیش اسانس لیمو یک پاک کننده بسیار قوی برای جرم حاصل از صابون به شمار می رود از آن برای پاک کردن جرم بر روی کاشی ها، دوش حمام و وان حمام استفاده کنید. توسط یک پارچه نرم شروع به ساییدن کاشی ها و درب حمام کنید؛ اگر ممکن است پولیش را به مدت 2 یا 3 دقیقه بر روی لکه دیوار رها کنید تا خوب بر روی لکه اثر بگذارد. در جاهایی که لکه بزرگتر با جرم بیشتری وجود دارد از جارو یا دستمال نرم و یا دستمال توالت استفاده کنید. پولیش اسانس لیمو از ایجاد دوباره لکه صابون در آینده نیز تا حدودی جلوگیری خواهد کرد.

پاک کننده بسیار قوی

لکه صابون به جا مانده در وان حمام را چگونه پاک کنیم

2. سرکه سفید و جوش شیرین:

برای تمیز کردن کاشی با نوشابه و جوش شیرین، دو ترکیب را مخلوط کرده و مخلوط را بر روی تمام کاشی ها اسپری کنید. همچنین شما می توانید این محلول را بر روی پرده ها نیز اسپری کنید، پس از اسپری کردن، به مدت چند دقیقه آن را رها کنید. با این کار از شر جرم ها و همچنین انواع لکه ها و کپک ها نیز خلاص خواهید شد.

پاک کردن لکه های سفید صابون

نحوه پاک کردن لکه صابون از سطوح حمام

3. اسپری روغن آفتابگردان:

یک روش ساده برای پاک کردن لکه و جرم صابون، یکبار برای همیشه و همینطور جلوگیری از ایجاد مجدد آن :

  • نصف فنجان آب مقطر
  • 2 قاشق چایخوری نمک تصفیه شده
  • ¼ فنجان سانترال دکتر برونر
  • ½ فنجان سرکه سفید
  • اسانس لیمو

 پاک کردن لکه های سفید صابون

با این روش های طبیعی لکه صابون را در حمام از بین ببرید

طریقه مصرف:

در بطری اسپری، تمام این مواد را مخلوط کنید، شیر آب داغ را به مدت 5 دقیقه باز بگذارید،حرارت و بخار آب لکه صابون را بر روی کاشی ها دیگر سطوح نرم خواهد کرد؛ حال، مواد آماده شده را بر روی تمامی سطوح مورد نظر از قبیل کاشی ها، پرده ها، وان حمام و... اسپری کنید و 15 دقیقه صبر کنید. برای لکه های سنگین تر، به مدت 1 ساعت صبر کنید، اکنون با یک حوله یا دستمال توالت لکه ها را پاک کنید.

برای سطوح شیشه ای و فایبرگلاس، بعد از اینکه لکه صابون را پاک کردید، با چند قطره اسانس لیمو جای لکه ها را تمیز کنید، این کار از تشکیل مجدد جرم و لکه جلوگیری خواهد کرد.

4. پودر شستشو برای تمیز کردن صابون از توالت، کابین دوش، جداره های فلزی و شیشه:

 پاک کردن لکه های سفید صابون

چند روش طبیعی برای پاک کردن لکه های سفید به جا مانده صابون

روش استفاده:

  • همه مواد تشکیل دهنده را خوب مخلوط کنید.
  • از ظرف شیشه ای استفاده کنید.
  • کمی بر روی سطحی که نیاز به تمیز کردن دارد بپاشید. همچنین می توانید کمی آب در صورت نیاز اضافه کنید.
  • از یک جارو یا اسفنج برای تمیز کردن سطح تا زمانی که تمام لکه های آب و صابون از بین بروند، استفاده کنید.
  • این بهترین روش برای پاک کردن لکه های آب نیز می باشد.

پاک کردن لکه های سفید به جا مانده صابون

لکه های سفید به جا مانده صابون در حمام و دستشویی را این گونه از بین ببریم

5. مارک صابون را تغییر دهید:

بهترین راه برای از بین بردن لکه صابون، جلوگیری از آن در وهله اول است. سعی کنید مارک صابون را که استفاده می کنید تغییر دهید. بسیاری از آنها مانند Zest و Ivory® شناخته شده هستند که به میزان کمتری از خود لکه و جرم به جا می گذارند.

6. نکاتی برای حذف لکه صابون از پرده های حمام:

پرده حمام را با 2 عدد حوله نخی داخل ماشین لباسشویی قرار دهید. حوله ها، لکه های موجود بر روی پرده ها را به خود جذب کرده و آن را از بین می برند. همچنین 1 فنجان سرکه را به ماشین لباسشویی اضافه کنید. سرکه اسیدی است و صابون قلیایی است؛ بنابراین آن را به راحتی حذف می کند. قبل از اتمام شستشو، پرده را از ماشین خارج کرده و خشک کنید.

پاک کردن لکه های سفید به جا مانده صابون

حذف لکه صابون از روی پرده حمام

7. نکاتی برای حذف جرم صابون از سنگ مرمر یا دیگر سنگ های آهکی:

سنگ مرمر بسیار سطح صافی دارد، بنابراین به جای استفاده از آمونیاک از اسید سخت یا سرکه استفاده کنید. ½ فنجان آمونیاک در هر گالن آب را اضافه کنید و به آرامی سنگ مرمر را بشویید، توجه داشته باشید که استفاده مکرر از آمونیاک می تواند سطح سنگ را زبر و خشن کند؛ بنابراین از آن فقط در صورت لزوم استفاده کنید. بهتر است جهت جلوگیری از ایجاد این گونه لکه ها، پس از هر بار استحمام، سطح سنگ های مرمری را با یک حوله قدیمی پاک کنید.

8. کاشی های سرامیکی با موم یا واکس ماشین تمیز کنید:

کاشی های سرامیکی خود را با واکس ماشین تمیز کنید. برای چند دقیقه این کار را ادامه دهید، سپس همان طور که خودروی خود را با ابر یا پنبه جلا می دهید، این کار را برای کاشی ها نیز انجام دهید، خواهید دید که چگونه کاشی ها درخشنده و براق می شوند.

پاک کردن لکه

چگونگی حذف لکه صابون

9. صابون خانگی:

یک صابون خانگی قدیمی بهترین گزینه برای شستشوی حمام به حساب می آید، تمام قسمت های شیشه ای درب حمام خود را به وسیله یک حوله، کاغذ و یا یک پارچه قدیمی و صابون بشویید، تا زمانی که تمام درب را با صابون نشسته اید، آن را پاک نکنید و کاغذ را بعد از هر 3 یا 4 بار شستن عوض کنید، در آخر با آب شسته و کاملا خشک کنید.

پاک کردن لکه

لکه صابون را چگونه حذف کنیم

10. سرکه، آب لیمو و جوش شیرین:

سرکه و آب لیمو را مخلوط کرده و در وان، سطوح فایبرگلاس، درب ها و کاشی ها اسپری کنید. برای مدتی اجازه دهید که مواد بر روی سطوح بمانند حال، جوش شیرین را بر روی تمام سطوح اسپری شده بپاشید و تمام لکه های صابون و دیگر لکه ها را به راحتی پاک کنید.

راه خانگی برای پاک کردن لکه های سفید صابون در حمام

4.314
این مطلب مفید بود ؟122
منبع : بخش سبک زندگی نمناک / ن / ف
وبگردی