عوارض ماری جوانا
ماری جوانا که یکی از فراورده های گیاه شاهدانه می باشد تا قبل از سال 1960 کمتری کسی نامی از آن شنیده بود. اما اخیرا از این ماده مخدر بسیار شنیده می شود که بسیار اثرات مخرب روی مغز دارد.

همه چیز در مورد ماری جوانا و عوارض آن روی اعضای بدن

ماری جوانا معروف ترین ماده مخدر غیر مجاز و قاچاق است که معمولا مصرف آن در کشورهای مختلف از جمله ایران ممنوع می باشد . ماری جوانا روی بیشتر اعضای بدن تاثیر منفی می گذارد .تحقیقات انجام گرفته در سال 2017 مشخص کرد که ماری جوانا مصارف مختلف دیگری در کشورهای مختلف دارد.

ماری جوانا حاوی 20 نوع ترکیب است که هرکدام ویژگی های متفاوتی دارند. ماری جوانا معمولا باعث آرامش کاذب ، سبک شدن سر ، افزایش بیش از حد و بی رویه اشتها و همچنین کاهش فشار خون می شود.

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا از گل ها ، برگ ها ، ساقه ها و دانه های خشک شده گیاه کانابیس استیوا یا همان شاهدانه به دست می آید .برخلاف الکل که هیچ کدام از اتمهایش شبیه اتمهای بدن نیستند؛ شاهدانه ماری جوآنا حاوی مولکول هایی است که شباهت بسیاری به مولکول های مغز ،کانابینوئیدها (Cannabinoids) دارد.

افراد در کشورهای مختلف دنیا از فیبر، روغن و دانه این گل استفاده می کنند .

یکی از اصلی ترین ترکیب های موجود در ماری جوانا دلتا 9 تترا هیدروکانابینول یا THC می باشد . THC ماده ای است که در ذهن و روان فرد تاثیر می گذارد و باعث بروز علائمی از جمله افسردگی ، تغییر حالات و روحیه، فکر خودکشی ، مشکلات حافظه، آشفتگی و ناتوانی در یادگیری خواهد شد . همچنین می تواند وابستگی و اعتیاد ایجاد کند .

ماری جوانا

این ماده به شدت اشتهای شما را به صورت غیر طبیعی تحریک می کند و روی شنوای ی، بویایی و بینایی تاثیر می گذارد . THC همچنین باعث خستگی فرد نیز می شود .

می توان گفت که بیش تر تاثیرات مخرب ماری جوانا هنوز کشف نشده است . زمانی که فرد سیگار می کشد، THC آن به سرعت وارد جریان خون می شود و در چند دقیقه به مغز می رسد .

خوردن THC کمی رسیدن این ماده را به مغز کندتر می کند و حدودا 2 ساعت زمان می برد . THC موجود در کانابینوئیدها شبیه به کانابینوئیدهای دیگری است که در بدن وجود دارد. این کانابینوئیدها باعث انتقال پیام عصبی در سراسر بدن فرد می شوند .

قسمت های عصبی باعث درگیر شدن حافظه ، تفکر، تمرکز، حرکت، ارتباط برقرار کردن و هماهنگی، درک زمان و درک حسی می شوند و در نتیجه عملکرد طبیعی مغز دچار اختلال می شود و حس خلاقیت و توجه در نیز کاسته خواهد شد .

دیگر قسمت های مغز نیز دچار آشفتگی می شود که روی تعادل ، طرز ایستادن ، هماهنگی بدن و پاسخ های دفاعی و عکس العملی فرد تاثیر می گذارد و در نتیجه مصرف ماری جوانا در تمام لحظات مخصوصا در هنگام رانندگی ، کار با اجسام سنگین ، هنگام ورزش یا دیگر اقدامات خطرناک بسیار آسیب زا خواهد بود .

همچنین باعث افزایش دوپامین می شود که می تواند حس رضایت کاذب را در فرد ایجاد کند .

ماری جوانا همچنین می تواند باعث ایجاد تغییراتی در دریافت و درک محیط در فرد شود ؛ مثلا رنگ ها روشن تر، موزیک ها خشن تر، احساسات اغراق آمیز تر می شوند .

چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته شده است افزایش ضربان قلب ، حالت تهوع و تنفس تند نیز از عوارض بعد از مصرف ماری جوانا است .

گل یا ماری جوانا

خطرات ماری جوانا

ماری جوانا علاوه بر تاثیرات مخرب می تواند باعث به وجود آمدن مشکلات جبران ناپذیری در فرد شود که در این قسمت به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم :

از دست دادن توان قضاوت : مطالعات نشان می دهد که فرد سه ساعت بعد از مصرف ماری جوانا توانایی قضاوت کردن را از دست می دهد.

مشکلات باروری : ممکن است که مشکلات و اختلالات جنسی و ناباروری بعد از مصرف ماری جوانا هیچ گاه بهبود پیدا نکند . ماریجوانا باعث تضعیف تولید هورمون های مردانه می شود ، اندازه و وزن غدد پروستات و بیضه ها را کاهش می دهد و مانع تولید اسپرم می گردد .

مشکلات سیستم ایمنی : مصرف ماری جوانا ممکن است که سیستم ایمنی را تا حدی تضعیف کند که فرد در معرض ابتلا به بیماری های عفونتی و سرطان قرار بگیرد .

روان پریشی :روان پریشی معمولا در سنین نوجوانی به علت مصرف ماری جوانا اتفاق می افتد.

حمله قلبیاحتمال حمله قلبی به ویژه در اولین ساعت پس از مصرف، چهار برابر بیشتر از حد معمول می شود که ناشی از تاثیر مواد روی فشار خون، ضربان قلب و کاهش ظرفیت اکسیژن رسانی رگ ها می باشد.

 • افسردگی ، اضطراب و اختلال شخصیت
 • مشکلات لثه ای
 • کاهش عملکرد مغز ,اختلال در کنترل حافظه ، توجه و یادگیری
 • تغییر در DNA فرد :عاملی برای سرطان می باشد .
 • سرطان بیضه
 • اعتیاد
 • احتمال ابتلا به برونشیت و مشکلات ریوی
 • سوزش دهان و گلو مخصوصا هنگام سیگار کشیدن
 • قرمزی چشم ها به دلیل افزایش جریان خون
 • آسم
 • سقط جنین
 • پایین بودن وزن کمتر از حد طبیعی در نوزادان ( برای نوزادانی که مادران آن ها ماری جوانا مصرف می کنند)
 • مشکلات پروستات ، رحم و روده
 • مشکلات تنفسی

کاهش عملکرد مغز

مصرف ماری جوانا نقش زیادی در تصادفات جاده ای دارد چرا که در تشخیص فاصله ها و واکنش نسبت به علائم و صداهای موجود در جاده اختلال ایجاد می کند.

مطالعات روی حیوانات نشان میدهد که ماری جوانا مانع تخمک گذاری می شود و می تواند منجر به نقایص مادرزادی گردد، به همین علت پزشکان به مادران باردار توصیه می کنند که هیچ یک از انواع مواد مخدر را مصرف نکنند ، چرا که می توانند به جنین آسیب برساند.

مصرف طولانی مدت و افراطی ماری جوانا در فرد منجر به بیماری به نام “سندروم نداشتن انگیزه” می شود که با بی میلی شخص در استمرار روی کار ، مدرسه ، محیط کار و یا هر فعالیت اجتماعی دیگری مشخص می گردد. این افراد فاقد نیرو و بی حال ، غالباً فربه و ظاهراً تنبل به نظر می رسند.

حدود 10 درصد از افرادی که مرتب این ماده را استفاده می کنند، به آن وابسته شده و دچار اعتیاد می شوند .

ترک ماری جوانا

ترک ماری جوانا کار راحتی نیست اما غیر ممکن هم نیست و ترک آن هیچ خطری برای زندگی فرد ندارد. بی قراری و درد بعد از ترک معمولا از روز دوم آغاز می شود که ممکن است تا دو هفته ادامه داشته باشد .

ترک اعتیاد

مشکلات و سختی های حین ترک شامل موارد زیر می باشد:

همه چیز در مورد ماری جوانا و عوارض گل روی انسان

3.971
این مطلب مفید بود ؟5516
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : healthline / webmd / drugabuse / ncsl / cancer / ncbi.nlm.nih / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : مواد مخدر
وبگردی