مالیات و عوارض خودرو

عوارض و مالیات خودرو در سال 99 چقدر است؟ + جدول

تاریخ انتشار : 14 دی 1398کد مطلب : 1450زمان مطالعه : 2 دقیقه
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در نامه ای، مالیات و عوارض خودرو برای سال 99 را تعیین کرد.

عوارض و مالیات خودرو در سال آینده

فارس: امیدعلی پارسا رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در نامه ای، نحوه و میزان مالیات انواع خودرو های تولید داخل و وارداتی را برای اجرا ابلاغ کرد. 

در این نامه آمده است:در اجرای مواد 42 و 43 قانون مالیات ارزش افزوده، مصوب 1387 و ماده 17 قانون مالیات های مستقیم، بهای فروش انواع خودرو های تولید داخل و مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی انواع خودرو های وارداتی که مبنای محاسبه مالیات و عوارض موضوع مواد ذکرشده و همچنین حق ثبت موضوع ماده 123 اصلاحی قانون ثبت قرار می گیرد به شرح جداول ارسال می شود. 

  1. بهای فروش مبنای محاسبه مالیات نقل و انتقالات خودرو های تولید داخل
  2. مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی مبنای محاسبه نقل و انقال خورد های وارداتی
  3. بهای فروش مبنای محاسبه مالیات و عوارض شماره گذاری و عوارض سالیانه خودرو های تولید داخل
  4. مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی مبنای محاسبه مالیات و عوارض شماره گذاری و عوارض سالیانه خودرو های وارداتی با رعایت نکات ذیل (جهت اجرا در سال 99 برای خودرو های تولید و مونتاژ داخل و سال 2020 میلادی برای خودرو های وارداتی) ارسال می شود. 

الف) با توجه به تبصره یک ماده اصلاحی قانون ثبت، مبنای وصول حق ثبت در مورد انواع خودرو های سبک و سنگین اعم از سواری و غیرسواری تولید داخل یا وارداتی حسب مورد مأخذ محاسبه مالیات نقل و انتقال با درنظر گرفتن تقلیل مصرح در ماده 42 قانون مالیات بر ارزش افزوده خواهد بود. 

ب) مالیات، عوارض و حق ثبت سایر انواع خودرو های خاص و خدماتی که لوازم و تجهیزاتی از قبیل:جرثقیل، بالابر، بنکر و میکسر بر روی آن ها نصب شده است، براساس بهای فروش و یا مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی تعیین شده برای خودرو های مربوط با توجه به نوع، تیپ، مدل و شاسی آن از ردیف های مندرج در جداول مذکور قابل محاسبه و وصول خواهد بود. 

ج) در اجرای تبصره 6 ماده 42 قانون ذکر شده، قیمت فروش انواع خودرو های تولید با مونتاژ داخل و مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی انواع خودرو های وارداتی که حسب مورد، بعد از تاریخ مقرر در تبصره مذکور تولید و یا به کشور وارد می شوند، توسط دفتر فنی و مدیریت ریسک مالیاتی این سازمان اعلام می شود. 

همچنین از آنجایی که ارزش و مدل سال اعلام شده در جدول 3 و 4 مربوط به مالیات و عوارض شماره گذاری انواع خودرو های سواری و وانت دوکابین مطابق ارزش مندرج در جدول یک و 2 مربوط به مالیات نقل و انتقال انواع خودرو بوده، مقتضی است برای اخذ مالیات و عوارض شماره گذاری خودرو هایی که مدل سال آن ها در جدول یک و 3 فاقد ارزش بوده، مراتب از دفتر مذکور استعلام شود.

انتهای پیام/م

عوارض و مالیات خودرو در سال 99 چقدر است؟ + جدول

2.52
این مطلب مفید بود ؟11
برچسب : بازار خودرو
وبگردی