درمان افسردگی
درمان افسردگی روش های دارویی و غیر دارویی زیادی دارد و بیشتر مردم به روش های غیر دارویی روی می آورند ، یکی از این روش ها مصرف ماهی فراوان است که تاثیر مثبتی بر بهبود افسردگی دارد.

درمان افسردگی بدون دارو و با مصرف ماهی فراوان

افسردگی منجر می شود تا شما احساس ناامیدی و درماندگی کنید . راهکارهای کوچک بسیاری وجود دارد که خود شما می توانید با انجام آنها به مقابله با افسردگی بپردازید. تغییر عادات رفتاریتان مانند میزان فعالیت های فیزیکی تان، شیوه زندگی تان و حتی نوع فکر کردنتان همه از جمله راه های طبیعی مقابله با افسردگی هستند. نوع تغذیه هم برای درمان افسردگی مفید است.

 

مصرف ماهی

هنر است برای فرار از افسردگی و رفع اثرات منفی آن در زندگی تان از ماهی کمک بگیرید و موجب تقویت روحیه خود و شادابی بیشتر خود شوید ماهی می تواند گزینه خوب و طبیعی برای این عارضه باشد.

مصرف زیاد و مکرر ماهی بخشی از برنامه غذایی سالم و مغذی است. محققان نشان داده اند که مصرف متناسب ماهی می تواند در پیشگیری از افسردگی در مراحل اولیه بسیار موثر باشد. حدود 350 میلیون نفر در سرتاسر دنیا از بیماری افسردگی رنج می برند و افسردگی در جهان به یکی از عوامل مهم ناتوانی و ازکارافتادگی تبدیل شده است. تخمین زده شده است که تا سال 2020 ممکن است افسردگی به دومین بیماری شایع در جهان تبدیل شود.
متاسفانه بیشتر درمان هایی که برای این بیماری در نظر گرفته شده است، رضایت بخش نبوده است و علاوه بر این اثرات جانبی فراوانی دارند. به همین دلیل محققان در پی پیدا کردن تغییری در سبک زندگی و یا برنامه غذایی برای پیشگیری و کاهش خطر ابتلا به این بیماری هستند.

مطالعات متعددی نشان داده است که مصرف مواد غذایی از جمله ماهی می تواند در پیشگیری و درمان افسردگی بسیار موثر باشد. ماهی و روغن آن به علت سرشار بودن از اسیدهای چرب امگا 3 و خواص آنتی اکسیدانی فراوانی که دارند می توانند خطر ابتلا به روان پریشی و بیماری های روانی را کاهش دهند. مطالعه ای دیگر نشان داده است که کلاژن موجود در ماهی تیلاپیلا می تواند در بهبود و درمان زخم ها بسیار موثر باشد.

در حالی که ماهی سرشار از پروتئین ، ویتامین هایی همچون A، B، D و املاح معدنی از جمله کلسیم، فسفر، ید، آهن ،مس می باشد اما چربی و کلسترول کمی دارد. به طور کلی، مصرف ماهی به طور مکرر و به مقدار کافی می تواند خطر ابتلا به افسردگی را تا 17% کاهش دهد. علاوه بر این، ماهی تاثیرات بسیار مثبتی بر سلامتی دارد که در اینجا به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 تقویت عملکرد مغز و حافظه
 پیشگیری از ابتلا به بیماری زوال عقلی
 پیشگیری یا مهار بیماری آلزایمر
 پیشگیری و درمان بیماری های قلبی عروقی
 کاهش خطر تصلب شرایین
 کاهش تری گلیسرید
 کاهش فشار خون
 پیشگیری از کمبود ید در بدن
 کاهش خطر ابتلا به دیابت
 کاهش ابتلا به بیماری های کلیوی
 کاهش ورم مفاصل
تقویت چشم و کاهش التهاب های چشمی

تاثیر مصرف ماهی در درمان افسردگی

4.825
این مطلب مفید بود ؟241
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از پرشین وی -/ ن.م
وبگردی