ژنیکولوژیست
متخصصان زنان برای اطمینان از سلامت باروری زنان انواع آزمایش ها و آزمون های متمرکز بر سلامت زنان را انجام می دهد.

متخصص زنان و زایمان (ژنیکولوژیست) کیست و چه وظیفه ای دارد؟ 

متخصص زنان و زایمان یک پزشک است که در مسائل مرتبط با سیستم های تولید مثل زنان تخصص دارد. پزشکان جداگانه ای که در معالجه زنان تخصص دارند؛ قرن هاست وجود داشته اند و این متخصصان باستانی پیشگامان امروزی زنان و زایمان هستند. متخصصان زنان غالباً در صدر مباحثات مربوط به بهداشت و مراقبت از زنان قرار دارند. در حالی که ممکن است یک پزشک عمومی بتواند موارد جزئی بهداشتی زنان را مورد بررسی و معالجه قرار دهد، در مورد جنبه های خاصی از سلامت زنان، نظرات متخصص زنان و زایمان کاملاً ضروری است. 

متخصصان زنان و زایمان چه می کنند؟

 متخصص زنان و زایمان انواع آزمایش ها و آزمون های متمرکز بر سلامت زنان را انجام می دهد. متخصصان زنان برای اطمینان از سلامت باروری زنان، مسئول برگزاری آزمون سالانه استاندارد در زنان بزرگسال هستند. در طی این معاینه، پزشک زن را به صورت جسمی معاینه می کند. نمونه برداری از سلول های دهانه رحم انجام می دهد، تست های STD را انجام می دهد، معاینه سینه را تکمیل می کند و بر سلامتی زایمان نظارت می کند. پزشکان متخصص زنان نیز بعضاً متخصص زایمان هم هستند و بر سلامت مادر و جنین در دوران بارداری نظارت می کنند. 

علاوه بر موارد فوق، چنانچه در بخش سلامت نمناک عنوان شده است همچنین یک متخصص زنان و زایمان باید برخی از شرایط پزشکی مشابه در زنان را همزمان به عنوان پزشک عمومی خود نظارت کند. به عنوان مثال، اگر زن مبتلا به دیابت است، متخصص زنان و زایمان باید او را در مورد چگونگی تأثیر بیماری بر روی اندام های تولید مثل خود آگاه سازد. متخصص زنان و زایمان همچنین مشکلی را که ممکن است زنان با ارگان های تولید مثل خود داشته باشند، مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک یا سرطان دهانه رحم را تشخیص می دهند. آنها همچنین عفونت های واژن و عفونت های ادراری را در خانم هایی که از درد ناحیه پایین شکم یا درد مربوط به مسائل جنسی شکایت دارند، را مورد بررسی قرار می دهند . متخصص زنان و زایمان همچنین بر روی اندام های تولید مثل زنان مانند اتصال لوله، جراحی های جزئی انجام می دهند. 

عفونت

چه زمان باید یک متخحصص زنان را ملاقات کنیم؟ 

مراجعه به پزشک متخصص زنان برای غربالگری سالانه توصیه می شود و هر زمان که زن از علائمی مانند درد لگن، روده و درد واژینال یا خونریزی غیر طبیعی از رحم نگران باشد؛ این غربالگری توصیه می شود. 

شرایطی که معمولاً توسط متخصص زنان و زایمان درمان می شود شامل موارد زیر است:

 • موارد مربوط به بارداری، باروری، قاعدگی و یائسگی
 • برنامه ریزی خانواده، از جمله پیشگیری از بارداری، عقیم سازی و خاتمه حاملگی
 • مشکلات مربوط به بافت هایی که از اندام های لگن، از جمله رباط ها و ماهیچه ها پشتیبانی می کنند.
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • بی اختیاری ادرار و مدفوع
 • مشکلات رایج دستگاه تناسلی، به عنوان مثال کیست تخمدان، فیبروم، اختلالات پستان، زخم روده و واژن و سایر تغییرات غیر سرطانی
 • بیماریهای پیشرونده، مانند هایپرپلازی آندومتر و دیسپلازی دهانه رحم
 • سرطان های دستگاه تناسلی و سینه ها و تومورهای مرتبط با بارداری
 • ناهنجاری های مادرزادی دستگاه تولید مثل زنان
 • مراقبت های اضطراری مربوط به زنان و زایمان
 • آندومتریوز، یک بیماری مزمن که بر روی دستگاه تولید مثل تأثیر می گذارد
 • بیماری های التهابی لگن، از جمله آبسه ها
 • تمایلات جنسی
 • اختلال عملکرد جنسی 

پزشکان متخصص زنان و زایمان غالباً همزمان مراقبت های بهداشتی عمومی و زنان و زایمان را ارائه می دهند، از جمله داروهای پیشگیری کننده مخصوص زنان و تشخیص و درمان مواردی مانند سردرد، کمردرد، تغییرات خلقی و آکنه را ارائه می دهند. 

آنها همچنین ممکن است موارد زیر را نیز درمان کنند:

در چه سنی می توان متخصص زنان را ملاقات کرد؟ 

متخصص زنان می تواند یک دختر یا زن را در هر سنی معالجه کنند. متخصصین توصیه می کنند که بانوان از سن 13 الی 15 سالگی به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند. 

در ارتباط بودن با این متخصصان، یک دختر یا زن را قادر می سازد در پرسیدن سؤال در مورد قاعدگی، تمایلات جنسی و غیره راحت تر عمل کند و در صورت بروز علائم خاص در آینده با پزشک خود تماس داشته باشند. همچنین به پزشک این امکان را می دهد تا از طریق مشاوره در مورد مسائل مهم سلامتی، سبک زندگی و رفاه عمومی زن را در طولانی مدت تحت نظر بگیرند . 

چه انتظاراتی وجود دارد؟ 

آنچه در مورد متخصص زنان و زایمان اتفاق می افتد بستگی به دلیل مراجعه و وضعیت فرد دارد. اگر این اولین ملاقات خانم جوان است، ممکن است فقط با پزشک گفتگو کند تا اطلاعات کلی در مورد سلامتی کسب کند و بفهمد که در آینده چه انتظاری دارد. 

متخصص زنان زایمان

در هر مراجعه با متخصص زنان، لازم به یادآوری است: 

یک شرح حال صادقانه از نگرانی های سلامتی و شیوه زندگی شما به پزشک متخصص زنان کمک می کند تا با نتیجه گیری بهتر از وضعیت شما بتواند کمک کند. معاینه زنان و زایمان از جمله نمونه برداری از دهانه رحم ممکن است ناراحت کننده باشد، اما معمولاً دردناک نیست. لازم نیست قبل از بازدید خود را وکس کرده یا شیو کنید همچنن بوی بدن طبیعی است. اما اگر بوی بدن یک مشکل را نشان می دهد، متخصص زنان باید آن را بداند. اگر در هنگام وقت ملاقات در دوران قاعدگی قرار دارید، می توانید در موعد مقرر برای ملاقات پزشک حاضر شوید، اما بهتر است ملاقات به تعویق بیفتد، مگر اینکه علائمی داشته باشید که نیاز به توجه فوری دارد. 

بهتر است از 2 روز قبل از معاینه متخصص زنان، از فعالیت جنسی، استفاده از دوش واژن یا استفاده از تامپون ها خودداری کنید. 

متخصص زنان و زایمان دارای مدرک تخصص، برای انجام برخی از روش های تشخیصی و جراحی آموزش می بینند. 

روش تشخیصی شامل موارد زیر است:

 • تست پاپ اسمیر (نمونه برداری از دهانه رحم)
 • اسکن سونوگرافی
 • کولپوسکوپی، معاینه میکروسکوپی دهانه رحم
 • بیوپسی آندومتر یا گرفتن نمونه از آستر رحم
 • هیستروسکوپی، استفاده از آندوسکوپ برای دیدن رحم است  

عمل های جراحی شامل موارد زیر است: 

آماده سازی بیماران برای عمل جراحی 

لاپاروسکوپی، یک عمل شکمی برای اهداف تشخیصی و جراحی 

جراحی جزئی، به عنوان مثال، عقیم سازی 

جراحی بزرگ، به عنوان مثال، از بین بردن فیبروم در رحم 

مراقبت های بعد از عمل از جمله درمان عوارض 

آنها همچنین می توانند با سایر موارد جراحی مانند انسداد روده کوچک درگیر شوند. 

جراحی و روش های معمول زنان و زایمان 

جراحی سرویکس 

بیشتر اوقات سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم شما بدون درمان بهبود می یابند. اما اگر این بهبود اتفاق نیفتد، ممکن است متخصص، جراحی دهانه رحم یا کرایوتراپی را که یک روش درمانی زنان بسیار مؤثر است که بخشی از دهانه رحم را منجمد می کند را توصیه کند. 

هدف از این روش تخریب سلول های غیر طبیعی دهانه رحم می باشد که تغییراتی به نام سلول های پیش سرطانی که ممکن است منجر به سرطان شود را نشان می دهد ، ! متخصص زنان ممکن است از اصطلاح دیسپلازی گردنی برای توصیف وضعیت شما استفاده کند. 

کولپوسکوپی 

کولپوسکوپی یک ابزار تشخیصی غیر جراحی است که با کولپوسکوپ انجام می شود. هنگامی که یک زن مبتلا به پاپ اسمیر غیر طبیعی است، از آن برای بررسی بیشتر دهانه رحم، مهبل و واژن استفاده می شود. اگر متخصص زنان و زایمان منطقه ای از سلول های غیرمعمول را پیدا کند، ممکن است یک نمونه را گرفته و برای آزمایش به آزمایشگاه بفرستد. 

اتساع و کورتاژ (D&C) 

اتساع و کورتاژ، که معمولاً D&C نامیده می شود، یکی از رایج ترین روش های جراحی زنان است. در طی این رو ، پزشک مجرای رحم شما را با ساکشن یا یک کوروت تیز (ابزار جراحی) پاک سازی می کند. 

این روش راهی برای تشخیص اختلالات رحم از جمله سرطان رحم یا پولیپ و وضعیت پیش سرطانی هیپرپلازی آندومتر است. همچنان ارائه دهنده خدمات درمانی شما ممکن است کورتاژ را برای از بین بردن تومورهای فیبروم رحمی، حاملگی مولر یا جفتی که بعد از زایمان در رحم باقی می ماند توصیه کند که باعث خونریزی بیش از حد شده است. 

جراحی

هیستروسکوپی

 هیستروسکوپی روشی غیر جراحی برای متخصص زنان و زایمان است که تشخیص یا درمان مشکلات رحمی را فراهم می کند. این موارد شامل از بین بردن چسبندگی، قرار دادن دستگاه داخل رحم یا تعیین علت سقط مکرر است. 

در طی این روش، یک متخصص بهداشت و درمان از یک هیستروسکوپ استفاده می کند، که ابزاری نازک، سبک و تلسکوپی است که از طریق مهبل وارد رحم شما می شود. این وسیله، عکس هایی از رحم شما را برای معاینه بیشتر به صفحه نمایش می فرستد. 

روش LEEP 

هنگامی که یک نمونه برداری از دهانه رحم شما ، وجود سلول های غیر طبیعی در سطح دهانه رحم را نشان می دهد، ممکن است یک متخصص زنان از روش برداشتن الکتروشیمیایی حلقه ای (LEEP) استفاده کند. در طی این روش، او از یک حلقه سیم نازک با بار الکتریکی برای جدا کردن بافت غیر طبیعی استفاده می کند. 

لاپاروسکوپی لگن 

لاپاروسکوپی یک عمل جراحی است که معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. اما می توان آن را با انواع دیگر بیهوشی انجام داد که به بیمار اجازه هوشیار ماندن می دهد.

لاپاروسکوپی لگنی معمولی شامل یک برش کوچک (1 / 2- تا 3/4 اینچ) در شکم یا ناحیه تحتانی آن است. دی اکسید کربن سپس به شکم شما پمپ می شود تا به جراح کمک کند تا اندام راحت تر دیده شود. بسته به شرایط شما، او همچنین ممکن است نمونه هایی از بافت گرفته، بافت اسکار را برداشته، رحم شما را ترمیم کرده و یا تخمدان های شما را خارج کند.

کار اصلی متخصص زنان و زایمان ( ژنیکولوژی ) و آنچه درمان می کند

4.8112
این مطلب مفید بود ؟1084
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : careerexplorer / acog / aoafamily / facs / bls / nichd / healio / verywellhealth / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
وبگردی