متخصص طب فیزیکی
متخصص طب فیزیکی و توانبخشی از طریق فیزیوتراپی ورزش درمانی و راه های دیگر به نیازهای جسمی، عاطفی و اجتماعی بیمار پاسخ می دهند و او را درمان می کند.

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

طب فیزیکی و توانبخشی (PM&R)، که همچنین به عنوان فیزیوتراپی شناخته می شود، شاخه ای از پزشکی می باشد که برای بهبودی و توانبخشی بیمارانی که دچار آسیب یا ناتوانی شده اند،تلاش می کند. متخصصان طب فیزیکی، بیماران مبتلا به سکته مغزی یا آسیب مغزی یا نخاع ، درمان می کنند. آنها همچنین درد حاد و یا مزمن و آسیب های اسکلتی-عضلانی را که شخص در برخورد کردن با شیء، ورزش و محیط کار متحمل شده است، تشخیص داده و درمان می کنند. بسیاری از این متخصصان در زمینه درمان درد کمر و گردن تخصص دارند. 

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی کیست ؟
متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی کل بدن فرد را معالجه می کنند. آنها در طی توانبخشی به نیازهای جسمی، عاطفی و اجتماعی بیمار پاسخ می دهند. متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی، تیم توانبخشی را راهنمایی می کنند که ممکن است شامل فیزیوتراپیست یا کاردرمان ها، آسیب شناسان گفتار زبان، مددکاران اجتماعی و مربیان ورزشی باشد. پزشکان PM&R در کلینیک ها، بیمارستان ها و مراکز توانبخشی فعالیت می کنند.
 
پزشکان طب فیزیکی و توانبخشی (PM&R)، که به عنوان پزشک فیزیکی نیز شناخته می شوند، طیف گسترده ای از شرایط پزشکی را تحت تأثیر قرار می دهند که مغز، نخاع، اعصاب، استخوان ها، مفاصل، رباط ها، ماهیچه ها و تاندون ها درمان می کند. 
متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی پزشکانی هستند که آموزش تخصصی پزشکی فیزیکی و توانبخشی (PM&R) را گذرانده اند و ممکن است فوق تخصص آن در پزشکی آسیب مغزی، ریکاوری پزشکی و تسکین دهنده، پزشکی اعصاب، اعصاب عضله، طب درد، پزشکی توانبخشی کودکان، پزشکی آسیب نخاعی باشد و یا پزشکی ورزشی را نیز طی کرده باشند.
کلینیک 

چگونه متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی می توانند به من کمک کنند؟

متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی می توانند به بیماران مبتلا به بیماری مزمن، درد یا ناتوانی در پیشرفت عملکرد بهینه ، کمک کنند. توانبخشی شامل استفاده از عوامل جسمی و ورزش درمانی برای کمک به بیماران است که شامل موارد زیر می باشد:
 • کاهش درد
 • بهبود کیفیت زندگی
 • بهبود نقص موقت یا شدید
 • آموزش استفاده از وسایل کمکی مانند صندلی چرخدار و واکر 
مدیریت پزشکی 
متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی برای درمان و کنترل درد حاد یا مزمن با داروها و رویکردهای جامع که شامل آگاهی ذهن ، یوگا، پیلاتس، سوزن درمانی و رژیم های ضد التهابی هستند ،آموزش داده می شوند. 
درد حاد مستقیماً با آسیب بافتی در ارتباط است و منشا آشکاری دارد. درد مزمن، که منشأ آن می تواند دشوار و پایدار باشد، می تواند چندین ماه ادامه داشته باشد. در بعضی موارد، مغز حتی پس از بهبودی از آسیب، همچنان به دریافت سیگنال های درد ادامه می دهد. دردهای مزمن نیز به طور مکرر در شرایط مداوم، مانند آرتریت یا سرطان وجود دارد. 
مراقبت از خود:
بیماران می توانند با استفاده از وضعیت صحیح، با نگه داشتن ستون فقرات و هماهنگی با فیزیوتراپی یا یک برنامه ورزشی منظم، از کمر خود محافظت کنند. هنگامی که دچار درد شدید، باید نحوه انجام فعالیت های روزانه را تغییر دهید. ممکن است نیاز به تغییراتی در فضای کاری و وضعیت روزانه، نشستن و خوابیدن و یادگیری روش های مناسب برای بلند کردن اجسام و خم شدن داشته باشید.
 مطالعات الکترومیوگرام (EMG) و هدایت اعصاب:
این آزمایشات فعالیت الکتریکی عضلات و اعصاب بدن را معمولاً در یک بازو و یا پا انجام می دهد. این آزمایشات می تواند به شناسایی یک وضعیت عصبی یا عضلانی مانند سندرم تونل کارپ، عصب نخاعی مچ دار، آسیب عصبی محیطی، میوزیت یا ALS کمک کند. وجود یا عدم وجود آسیب می تواند در تعیین روش معالجه ، مفید باشد.
 بند های مخصوص:
ممکن است در هنگام تقویت عضلات به دنبال جراحی یا آسیب دیدگی، مچ بند ، زانو بند، گردن بند و .. توصیه شود. بند ها می توانند اسپاسم و درد عضلانی را کاهش داده و همچنین به بی حرکتی ستون فقرات در طی روند بهبودی کمک کند. 

تزریقات و رویه ها 

متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی انواع آزمایشات و روش ها را با حداقل آسیب برای کمک به بیماران در بهبودی از شرایط دردناک انجام می دهند که شامل موارد زیر می باشد: 

آزمایشات و روش ها:

تزریق استروئید اپیدورال (ESI):

این درمان شامل تزریق داروهای کورتیکواستروئیدی و بی حسی به طور مستقیم به فضای اطراف اعصاب نخاعی است. از اشعه X برای کمک به هدایت سوزن در محل صحیح استفاده می شود. تسکین درد ممکن است یک هفته تا یک سال طول بکشد. هدف این است که شما قادر به کار، از سرگیری فعالیت های روزانه و انجام فیزیوتراپی باشید.
 تزریق مفصل صورت:
این روش درمانی شامل تزریق داروی کورتیکواستروئید (کورتون) و داروهای بی حس کننده به مفصل دردناک صورت در قسمت سر یا گردن است. تزریق می تواند التهاب و درد را تسکین دهد. همچنین می توان از آن به عنوان یک آزمایش تشخیصی استفاده کرد تا مشخص شود کدام قسمت باعث درد می شود.
 تزریق مفصل:
در طی این روش، داروهای کورتیکواستروئیدی و بی حسی به زانو، لگن، مچ پا، شانه، آرنج یا دست تزریق می شود. این تزریق احتمالاً باعث کاهش موقتی درد خواهد شد که می تواند شما را به فعالیت، از سرگیری فعالیتهای روزانه و انجام فیزیوتراپی ترغیب کند.
مفصل پا
 
تزریق مفصل ساکروایلیاک:
در طی این روش پزشک داروی کورتیکواستروئید و بی حسی را به مفصل بزرگ در ناحیه کمر و باسن تزریق می کند. این تزریق درد را تسکین می دهد و به تعیین اینکه مفصل باعث درد شما می شود یا این که منشاء آن از محل دیگری است؛ کمک می کند.
تزریق انسداد عصبی:
این آزمایش برای تعیین اینکه درد شما از عصب یا مفصل ناشی می شود، استفاده می شود. تزریق بی حسی بر روی محل درد و یا نزدیک آن انجام می شود. پس از طی دو ساعت ، درد بیماران تسکین می یابد. در صورت موفقیت آمیز بودن انسداد، ثبت فرکانس رادیولوژی ممکن است تجویز شود. 
فرسایش رادیوفرکانس (ریزوتومی):
در صورت انسداد رگ های عصبی این روش توصیه می شود. پزشک برای فعال کردن اعصاب حسی در اطراف مفصل دردناک و جلوگیری از رسیدن سیگنال های درد به مغز، از جریان پرتودرمانی استفاده می کند. از مزایای مورد انتظار فرکانس رادیوگرافی می توان به تسکین درد اشاره کرد که ممکن است از 6 ماه تا بیش از 2 سال به طول انجامد .این روش درمانی به شما امکان ادامه فعالیت های روزانه را به راحتی می دهد. 
آزمایش محرک نخاع:
این آزمایش شامل قرار دادن موقتی الکترودهایی است که پالس های الکتریکی را به نخاع منتقل می کنند. الکترودها به وسیله کوچکی شبیه یک دستگاه ضربان ساز متصل می شوند. اگر پالس های الکتریکی با موفقیت بر سیگنال های درد غلبه داشته باشند، از این طریق درد را کاهش می دهند. الکترودها و دستگاه تحریک کننده می توانند بعد از عمل جراحی قرار داده شوند.

کار اصلی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی چیست؟ 

  متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی:  
 • بیماران را در هر سنی درمان می کنند
 • تمرکز درمان بر روی عملکرد
 • تخصص گسترده ای از پزشکی که به آنها امکان می دهد شرایط ناتوانی را در طول زندگی یک فرد معالجه کنند
 • تشخیص و درمان درد در اثر آسیب، بیماری یا وضعیت ناتوان کننده
 • تعیین و نظارت بر یک برنامه درمانی / پیشگیری
 • تیمی از متخصصان پزشکی را هدایت می کنند، که ممکن است شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی و پزشکان عمومی جهت بهینه سازی مراقبت از بیمار باشد
 • با پزشکان دیگر کار می کنند، که ممکن است شامل پزشکان مراقبت های اولیه، عصب شناسان، جراحان ارتوپدی و بسیاری دیگر باشد.

متخصص طب فیزیک

نقش متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی در درمان چیست؟ 
پس از تشخیص بیماری، متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی یک برنامه درمانی را طراحی می کنند که توسط خود بیماران یا با کمک تیم پزشک توانبخشی قابل انجام است. این تیم پزشکی بین رشته ای ممکن است شامل متخصصان پزشکی مانند اعصاب، روانپزشک، جراح ارتوپدی و ارولوژی باشند و متخصصان بهداشت غیر پزشک مانند فیزیوتراپی، کاردرمانی، آسیب شناس گفتاری، مشاوران حرفه ای، روانشناسان و مددکاران اجتماعی می باشد. 
تیم پزشکی برای هر بیمار متفاوت است و ترکیب تیم در طول درمان تغییر می کند تا نیازهای بیمار را برآورده سازد. با تهیه یک برنامه درمانی مناسب، متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی به بیماران کمک می کنند تا در هر سنی فعال باشند. تخصص گسترده پزشکی به آنها امکان می دهد شرایط ناتوانی را در طول زندگی یک فرد معالجه کنند. 
متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی کجا فعالیت می کنند؟ 
متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی در مراکز توانبخشی، بیمارستان ها و دفاتر خصوصی فعالیت می کنند. آنها غالباً شیوه های گسترده ای دارند، اما بعضی از آنها در زمینه خاصی مانند کودکان، طب ورزشی، داروهای گیاهی، آسیب مغزی و بسیاری از علایق خاص تمرکز دارند. 

با کار متخصص طب فیزیکی و توانبخشی آشنا شوید

45
این مطلب مفید بود ؟41
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : mayfieldclinic / aapmr / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
برچسب : ورزش درمانی
وبگردی