نشان داوود رشیدی
اولین دوره مراسم اهدای نشان داوود رشیدی عصر دیروز در آستانه سالگرد درگذشت داوود رشیدی برگزار شد و نشان این هنرمند فقید به چهره های سرشناس دنیای فرهنگ و هنر اهدا شد.

برگزاری مراسم اهدای نشان داوود رشیدی

اولین دوره مراسم اهدای نشان داوود رشیدی برگزار شد و حسن معجونی ، علیرضا داوود نژاد ، عمید نایینی و محسن میرزایی 2 چهره با سابقه عرصه روزنامه نگاری و مطبوعات موفق به دریافت عمید نایینی و محسن میرزایی 2 چهره با سابقه عرصه روزنامه نگاری و مطبوعات شدند.

اولین دوره اهدای نشان «داوود رشیدی» شامگاه 4 شهریورماه در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر و با اهدای نشان به 4 چهره فرهنگی و هنری برگزار شد.

اهدای نشان داوود رشیدی به چهار چهره فرهنگی و هنری

مراسم نخستین دوره اهدای نشان «داوود رشیدی» به اهالی فرهنگ و هنر شامگاه 4 شهریورماه در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر برگزار شد. در ابتدای این مراسم که کارگردان آن بر عهده امیر اثباتی و اجرای آن بر عهده منصور ضابطیان بود، با حضور لیلی رشیدی، حسن معجونی، سیامک صفری و حسین حسینیان صحنه ای از نمایشنامه «منهای دو» که در نیمه دوم دهه 80 توسط زنده یاد داوود رشیدی در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر اجرا شده بود، بازخوانی شد.

بعد از اجرای این بخش، سیامک صفری با اشاره به اینکه در 2 نمایش به کارگردانی زنده یاد رشیدی به ایفای نقش پرداخته بود، اظهار کرد:این 2 تجربه پر از اتفاقات و خاطرات بود که آن ها را فراموش نمی کنم. ای کاش آقای رشیدی را داشتیم تا باز هم روی صحنه برای شان بازی می کردم.

 نشان داوود رشیدی

اولین دوره مراسم اهدای نشان داوود رشیدی 

سپس فرهاد مهندس پور مدرس و کارگردان مطرح تئاتر ایران روی صحنه حضور پیدا کرد و گفت:اغلب معلم های تئاتر تنها تئاتر یاد نمی دهند بلکه زندگی کردن را هم یاد می دهند. از دوران نوجوانی آقای رشیدی را از دور می دیدم، در محضر ایشان واقعا خوش می گذشت.

نشان داوود رشیدی

برگزاری اولین دوره مراسم اهدای نشان داوود رشیدی 

وی اظهار کرد:وقتی امروز رفتارهایی را که در جامعه تئاتری وجود دارد نگاه می کنیم یک دسته نابهنجار و یک دسته هم محترمانه و دوست داشتنی هستند. همیشه آدم ها از تئاتر مهمتر هستند و من همیشه ناراحت می شوم از کسانی که به تئاتر احترام می گذارند ولی به تئاتری ها بی احترامی می کنند. آقای رشیدی هنرمند بی ادعایی بود ولی متأسفانه این کلمه بی معنا شده و بازارش کساد شده است.

مهندس پور یادآور شد:تئاتر همیشه به خودی خوب مهم است نه موضوع تئاتر. مشکلی که ما ایرانی ها با تئاتر داریم باعث شده تا تئاتر صورت مردمی پیدا نکند زیرا در برهه ای با تئاتر مواجه شدیم که تعریف رسانه برای ما داشت. از این رو همیشه خود تئاتر فراموش می شود در صورتیکه خود تئاتر مهم است زیرا یک ملاقات است.

وی ادامه داد:ما 3 دسته کارگردان داریم، اول آنهایی که به فکر می کنند هر آنچه مخاطب دوست دارد باید اجرا کنند، دسته دیگر آنهایی که به مخاطب اهمیت نمی دهند و سومین دسته نیز کارگردان هایی هستند که معتقدند تئاتر یک ملاقات است و باید بر اساس یک عقلانیت باشد. آقای رشیدی از آن دسته کارگردان هایی بود که جستجو می کرد تا عقلانیت جدیدی را بنا نهد.

کارگردان نمایش های «مکبت» و «دیر راهبان» یادآور شد:حضور آقای رشیدی در زمان حیاتش برای تئاتر و مخاطب تئاتر برکت داشته و امیدوارم یاد و خاطره اش هم برای ما و تئاتر برکت داشته باشد.

 نشان داوود رشیدی

برگزاری اولین دوره مراسم اهدای نشان داوود رشیدی 

در ادامه این مراسم احترام برومند که به همراه فرهاد رشیدی و لیلی رشیدی روی صحنه حضور پیدا کرده بود، پیام سیدمحمد خاتمی را به مناسب برگزاری نخستین دوره اهدای نشان «داوود رشیدی» قرائت کرد.

سپس با حضور جواد مجابی نشان «داوود رشیدی» به عمید نایینی فعال با سابقه عرصه مطبوعات و روزنامه نگاری، با حضور احمد مسجدجامعی نشان «داوود رشیدی» به محسن میرزایی پژوهشگر و روزنامه نگار پیشکسوت، با حضور مرضیه برومند نشان «داوود رشیدی» به علیرضا داودنژاد کارگردان سینما و با حضور فاطمه معتمدآریا نشان «داوود رشیدی» به حسن معجونی سرپرست گروه تئاتر «لیو» و بازیگر و کارگردان مطرح تئاتر اهدا شد.

احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران در بخش اهدای نشان به محسن میرزایی گفت:توفیق این را داشتم که با خانواده رشیدی از نزدیک رفت و آمد داشته باشم. یکی از ویژگی های این خانواده این است که همه آن ها اهل فرهنگ و هنر هستند.

وی در ادامه اعلام کرد:در زمانی که آقای رشیدی در قید حیات بود به ایشان قول داده بودم که موزه تئاتر در «تئاتر نصر» راه اندازی و افتتاح شود. با خریداری محل این موزه، قرار است موزه تئاتر در «تئاتر نصر» افتتاح شود.

معتمدآریا نیز در زمان اهدای نشان «داوود رشیدی» به حسن معجونی، اظهار کرد:از اینکه آقای رشیدی باعث شد بهترین های فرهنگ و هنر اینجا جمع شوند بسیار خوشحالم. من از آقای رشیدی چیزی جز عشق و لبخند ندیدم.

نشان داوود رشیدی

نشان داوود رشیدی به حسن معجونی رسید

وی ادامه داد:حسن معجونی جزو استثناهای تئاتر ایران است. در هر دوره ای و نسلی ضرورتی ندارد که همه شکوفا شوند زیرا وقتی یک نفر شکوفا می شود پرچم تئاتر را به دست می گیرد. حسن معجونی پرچم دار تئاتر در نسل خود است.

احترام برومند نیز در این بخش از مراسم با اشاره به راه اندازی سالن خصوصی تئاتر «هامون» توسط گروه تئاتر «لیو» به سرپرستی حسن معجونی در شهر رشت، اظهار کرد:این اقدام بسیار ارزشمند است و داوود رشیدی همیشه دوست داشت که تئاترهای خود را به شهرهای دیگر ببرد و اجرا کند. ما هم در این راستا قصد داریم تا سال آینده دومین دوره مراسم اهدای نشان «داوود رشیدی» را شهر رشت و در سالن تئاتر «هامون» برگزار کنیم.

علی مرادخانی معاون هنری وزیر ارشاد، احمد مسجدجامعی عضو شورای شهر تهران، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، سعید پورصمیمی، جواد مجابی، اکبرزنجانپور، رضا بابک، داریوش فرهنگ، سیروس الوند، مسعود فروتن، نوید محمدزاده، حسین پاکدل، علیرضا شجاع نوری، همایون ارشادی، علی دهکردی، محمود عزیزی، بردیا صدرنوری، عباس عظیمی مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشکسوت، رضا بهبودی، مرضیه برومند، سیروس ابراهیم زاده، الهام کردا، ستاره پسیانی و تعدادی دیگر از چهره های هنری از جمله مهمانان حاضر در این مراسم بودند.

چهره ها در اولین دوره مراسم اهدای نشان داوود رشیدی

2.54
این مطلب مفید بود ؟22
برگرفته از مهر / م.ف
برچسب : داوود رشیدی
وبگردی