قرص برنج

علائم مسمومیت با قرص برنج + واقعیت های تلخ از قرص برنج

کد مطلب : 25455تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 5 دقیقه
قرص برنج برای جلوگیری از آفت زدن برنج استفاده می شود و اگر توسط انسان مصرف شود نجات دادن وی کار سختی خواهد بود.

عوارض مسمومیت با قرص برنج

قرص برنج که برای حفاظت محصولات زراعی نظیر برنج مورد استفاده قرار می گیرد و برای نگهداری طولانیمدت برنج و دفع آفات درون کیسه برنج قرار می دهند دارای ترکیبات شیمیایی و خطرناکی است که استفاده نادرست ازآن و استشمام و متصاعد شدن گاز آن سبب ایجاد انواع مسمومیت های حاد و مزمن در انسان ها می شود و در اغلب مواقع به مرگ انسان ختم می شود.

خودکشی با قرص برنج راهی است که بازگشتی ندارد و یک مرگ دردناک را به دنبال خواهد داشت . در این بخش از سلامت نمناک شما را با خطرات و علائم مسمومیت با قرص برنج آشنا خواهیم کرد.

قرص برنج گیاهی

قرص برنج و عوارض مصرف آن 

قرص برنج چه استفاده ای دارد؟

آلومینیوم فسفید با نام تجاری سلفلوس (Celphos) و کویک فوس (Quickphos) که در ایران به نام قرص برنج معروف شده و یک سم بسیار مهلک تلقی می شود و برای حفاظت محصولات زراعی نظیر برنج مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا بسیاری از مردم برای جلوگیری از آفت زدن برنج آن را داخل برنج قرار می دهند.

استفاده نادرست از قرص برنج باعث ایجاد انواع مسمومیت های حاد و مزمن در انسان ها می شود.متاسفانه قرار دادن قرص برنج برای دفع آفات درون کیسه برنج زمانی که بر اثر رطوبت موجود در هوا و به علت نبود تهویه مناسب در منازل گازهای خطرناکی از آن متصاعد می شود که باعث مرگ افراد می شود .

همچنین قیمت ارزان قرص برنج موجب سوءاستفاده انسان ها بوده و هنگامی که به صورت خوراکی استفاده می شود با اسید معده ترکیب شده و نوعی گاز خطرناک ایجاد می کند .قدرت مسمومیت بالای این قرص به علت ساختار شیمیایی آن است که در معده یک موجود زنده خیلی سریع واکنش نشان می دهد.

قرص برنج از کجا بخرم

قرص برنج برای چیست؟ 

سوءاستفاده افراد سودجو از قرص برنج به عنوان قرص توهم زا

قرص برنج با قرص های توهم زای روان گردان مشابهت های ظاهری دارد که همین علت سبب شده افراد سودجو این قرص ها را با عنوان قرص توهم زا بفروشند . در مواری که فرد اقدام به خودکشی می کند به صورت تعمدی قرص برنج را مصرف می کند و در کمتر از 6 ساعت زمان مرگش فرا می رسد. حتی مصرف نصف قرص برنج برای یک فرد بالغ کشنده است.

علائم مسمومیت با قرص برنج

بی اشتهایی، بی قراری، تحریک پذیری، دوبینی، تهوع، استقراغ، اختلال ضربان قلب و افت فشارخون است و در صورتی که قرص برنج به صورت خوراکی مصرف شود فرد تا 6 ساعت زنده خواهد بود. اختلالاتی مانند اختلال نبض، کبدی، عصبی، متابولیکی، از کار افتادگی کلیه، افت فشارخون و بیهوشی نیز از اثرات استفاده از این نوع قرص است.

استفراغ و بیقراری

مسمومیت با قرص برنج چه نشانه ای دارد؟

اثر قرص برنج بر بدن

دستگاه های گوارش به راحتی این ماده سمی را جذب می کنند و بعد از حل شدن در مایعات بدن و رطوبت معده گاز خطرناک فسفین تولید می کنند. اگر ترکیبات تازه تر باشد گاز بیشتری آزاد کرده و خطرناک تر است . این ماده با ساخت پروتئین تداخل دارد و مانع سنتر پروتئین می شود.

سپس فسفین با بلوک کردن سیتوکروم اکسیداز و مهار فسفوریسیون اکسیداتیو ،رادیکال های آزاد را افزایش می دهد و سپس موجب مرگ سلولی می شود . دستگاه هایی از بدن که به مقدار بیشتری اکسیژن نیاز دارند به این سم حساس تر هستند. 

مسمومیت با قرص برنج یکی از مرگ آورترین مسمومیت هایی است که مرگ حتمی را به دنبال دارد و تاکنون راهکاری برای نجات جان بیماران یافت نشده است. چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته شده است سم قرص برنج سمی است که بر روی سلول های بدن تاثیر بدی دارد و تنفس سلولی را از بین می برد و باعث آسیب جدی به اعضا و ارگان های حساس بدن مانند کلیه ها و قلب می شود.

خودکشی با قرص برنج

مرگ حتمی با مصرف قرص برنج 

مرگ بر اثر مصرف قرص برنج مرگی دردناک است و فرد عطش زیادی دارد و در این مرگ فرد تا زنده است، هوشیار و بیدار بوده و سوزش شدیدی در بدن خود احساس می کند. این قرص ظرف سه تا چهار ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار مشکل می کند و فرد در اثر مرگی زجرآور خواهد مرد.

برای مصرف کننده قرص برنج هیچ راه درمانی وجود ندارد، در صورت متصاعد شدن گازهای حاصل از این قرص در هوا در اولین اقدام درب و پنجره ها را سریعا باز کنید .

در صورتی که فرد قرص برنج را بخورد یا بوی آن را استشمام کند دچار مسمومیت خواهد شد که در صورتی که سم از بدن وی خارج نشود مرگ در پی خواهد داشت. در صورتی که مسمومیت با قرص برنج بر اثر استشمام گاز آن باشد،فرد به علت نارسایی شدید کبدی و ایست قلبی در کمتر از 24 ساعت فوت خواهد کرد.

علامت های بالینی فرد دچار خستگی و کمبود اکسیژن است، به طوری که بدنش رو به کبودی رفته و دچار خفگی سلولی خواهد شد.خوشبختانه افرادی که از این قرص برای خودکشی استفاده می کنند بسیار ناچیز است و فقط قرص برنج در عطاری هایی که دارای مجوزند به فروش می رسد، و برای نگهداری برنجاز آن استفاده می شود.

خرید و فروش قرص برنج در سطح جامعه ممنوع است و بیشتر در استان های تولیدکننده برنج مورد استفاده قرار می گیرد .

قرص برنج از کجا تهیه کنم

کاربرد قرص برنج

آیا درمان یا پادزهری برای قرص برنج وجود دارد؟

هیچ پادزهر یا درمان قطعی برای درمان مسمویت ناشی از قرص برنج وجود نداردو راه حلی بر مسمومیت ناشی از قرص برنج کشف نشده است. با جذب قرص برنج در بدن انسان، آنزیم های سلولی بلوکه شده و زمینه سمی شدن سلول های سیستم دفاعی بدن را مهیا می کند و هیچ پادزهری برای بی اثر کردن مسمومیت با قرص برنج وجود ندارد .

اما اگر فردی این ماده شیمیایی را مصرف کرده، وی را هر چه زودتر به یک بیمارستان برسانید شاید در این صورت بتوانید زندگی اش را نجات دهید. اصلاح وضعیت همودینامیک و اختلالات الکترولیتی چند راه حل ساده برای بهبود وضعیت بیماران مسموم است که در اکثر مسمویت ها به کار گرفته می شود.

درمان قرص برنج

پادزهر قرص برنج و اقدامات اولیه در مواجهه با مسمومیت

فروش قرص برنج برای لاغری در عطاری ها

قرص برنج دو نوع است؛ نوع اول آن حاوی سم کشنده ای است که در صورت قرار گرفتن در معرض جریان هوا و ترکیب با اکسیژن هوا سم کشنده ای تولید می کند.نوع دیگرقرص برنج گیاهی است و به صورت خوراکی برای لاغری و کاهش وزن در عطاری ها به فروش می رسد.

قرص برنج گیاهی با افزایش سوخت وساز بدن به لاغری افراد کمک می کند اما عوارض طولانی مدت و جبران ناپذیری را به دنبال دارد. برای ساخت قرص برنج از مواد شیمیایی استفاده می شود.به علت خطراتی که استفاده از قرص برنج در کیسه برنج به همراه دارد افراد باید برای نگهداری طولانی مدت برنج به جای این قرص خطرناک از ریشه انار، برگ انار، حبه های سیر و نمک استفاده کنند.

 

علائم مسمومیت با قرص برنج + واقعیت های تلخ از قرص برنج

4.6384
این مطلب مفید بود ؟35034
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی