حمام خان یزد

معرفی حمام خان ( گرمخانه نور) یزد + تصاویر

تاریخ انتشار : 5 تیر 1395کد مطلب : 32676زمان مطالعه : 1 دقیقه
حمام خان معروف به گرمخانه نور ,حمامی است بنا شده توسط محمد تقی خان بافقی حاکم یزد به سال 1212( ه.ق) درمیدان خان و در کنار مجموعه خان یزد واقع می باشد .

حمام خان معروف به گرمخانه نور

حمام خان در زمینی به مساحت 1170 متر مربع و با زیر بنای 900 متر مریع بنا گردیده که شامل بخشهای مختلفی از جمله گاوروتون، شاه نشین، خزینه می باشد. امروزه از این بنا به عنوان چایخانه و رستوران سنتی استفاده می گردد.

این بنا در مجاورت میدان خان و بازارچه کاشیگری واقع گردیده و توسط محمدتقی خان – سر سلسله خاندان مشهور به خوانین یزد که در سال 1161 ه. ق به حکمرانی یزد رسید – ساخته شده است. حمام خان (گرمابه نور) دارای سه مسیر دسترس است که آن را به میدان خان ، بازارچه کاشیگری و بافت مسکونی مجاور مرتبط می سازد. بنای حمام مشتمل بر ورودی ها ، سربینه ، گرمخانه و فضاهای مرتبط با آنها و همچنین استخری در کنار گرمخانه می باشد. فضای سربینه از نظر مساحت و تزیینات از سایر فضاها مشخص تر بوده و در اطراف آن سکوهای نشیمن و رخت کن و جای نهادن کفش تعبیه شده است.

این فضا با پوشش طاق و گنبد مسقف شده و روشنایی آن از طریق نورگیر زیبای تعبیه شده در گنبد تامین می شود. سطوح داخلی سربینه در اصل با نقاشی هایی مزین بوده که امروزه تنها بخشی از آن تزیینات برجای مانده است. حمام خان یزد در دوره اخیر تعمیر و بازسازی شده و با تغییر کاربری به چاپخانه سنتی تبدیل یافته و جدیداً نیز به ثبت تاریخی رسیده است.

گرمخانه نور دریزد

 

گرمخانه نور دریزد

 

گرمخانه نور دریزد

 

گرمخانه نور دریزد

 

گرمخانه نور دریزد

معرفی حمام خان ( گرمخانه نور) یزد + تصاویر

54
این مطلب مفید بود ؟40
برگرفته از سیران-/ر
وبگردی