معماری داخلی
هدف از دوره های تخصصی، پر کردن خلاء بین تحصیلات تکمیلی در دانشگاه و مهارت های مورد نیاز در بازار کار و همچنین تلاش برای تربیت متخصصین برای بازاری است که نیازهای آن نسبت به سال های گذشته تغییرات زیادی داشته است.

دوره آموزش معماری داخلی و دکوراسیون چه ویژگی های دارد ؟

هدف از دوره های تخصصی، پر کردن خلاء بین تحصیلات تکمیلی در دانشگاه و مهارت های مورد نیاز در بازار کار و همچنین تلاش برای تربیت متخصصین برای بازاری است که نیازهای آن نسبت به سال های گذشته تغییرات زیادی داشته است. مباحثی که در هر دوره به آن پرداخته می شود بسته به سطح و نیاز دانش آموختگان متفاوت است. در دوره آموزشی طراحی دکوراسیون داخلی، ابتدا به نیازهای اولیه برای یک طراح داخلی شدن، پرداخته می شود و سپس با تخصصی تر شدن مبحث به طور خاص به آنچه که لازمه تربیت یک طراح دکوراسیون داخلی است اشاره می شود. همه ی آنچه که برای طراح داخلی شدن نیاز دارید و باید انتظار داشته باشید که در این دوره ها بیاموزید را در ادامه ی متن برایتان شرح می دهیم.

دوره آموزشی طراحی معماری داخلی و دکوراسیون به طور معمول شامل دروس تئوری و کارگاه هایی است که هر کدام به صورت مرحله به مرحله شما را در مسیر طراح شدن قرار می دهد. بعضی از دروس پیش نیاز دروس بعدی هستند و در آموزشگاه های آزاد غالبا در نحوه یا ترتیب ارائه این موارد اندکی تفاوت وجود دارد. در این مقاله به مهمترین بخش های یک دوره ی تخصصی طراحی دکوراسیون داخلی و به صورت اجمالی به هر آنچه که طی دوره فرا خواهید گرفت اشاره می شود.

نقشه کشی و ترسیم فنی در طراحی دکوراسیون داخلی

به منظور طراحی دکوراسیون یک فضا، لازم است که طراح با نقشه کشی و ترسیم فنی ساختمان آشنا شود. این دوره ها با شناخت لوازم نقشه کشی و نحوه ی ترسیم نقشه ها آغاز می شوند و در ادامه نیز به تعریف نقشه های معماری داخلی ساختمان، پرسپکتیو، مفهوم احجام مرکب، انواع پلان ها، تعریف نما، انواع پله و روش ترسیم آنها و البته نقشه خوانی جزئیات ساختمان پرداخته می شود تا با درک فنی و علمی از ساختمان اقدام به طرح ریزی دکوراسیون داخلی شود.

طراحی دست آزاد (اسکیس)

هدف از این بخش که به صورت کارگاه برگزار می شود افزایش آمادگی برای پیاده کردن افکار و ایده های ذهنی بر روی کاغذ است. در طراحی دست آزاد که معمولا از اجسام بی جان و طبیعت صورت می گیرد به ترسیم خطوط، آشنایی با پرسپکتیوهای یک، دو و سه نقطه ای، احجام ساده و مرکب، سیاه قلم، مداد رنگی و آبرنگ، ماژیک و تکنیک های استفاده از آنها پرداخته می شود.

رنگ شناسی در معماری و طراحی داخلی

هدف اصلی این بخش درک رنگ و تاثیر آن بر روی فضا است. رنگ عنصر اصلی دکوراسیون داخلی است و به دلیل تاثیرات مهم و روان شناختی ای که دارد در مقوله ی شهرسازی و معماری فضا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای اینکه بتوانیم در طراحی داخلی به اهدافی مانند زیبایی بصری، هارمونی فضا، کارکرد مناسب و تاثیر محیطی و روانی مثبت برسیم لازم است هماهنگی منسجم و معناداری ما بین تمامی اجزای تشکیل دهنده فضا ایجاد کنیم.

در طراحی یک اتاق هم راستا با چیدمان، مساله ی روشنایی و نحوه ی استفاده از نور طبیعی بسیار مهم است اما روش کنترل نورها، هارمونی رنگ ها و نحوه ی بکارگیری آنها به خلاقیت و ذوق هنری طراح باز می گردد چرا که با تغییر کوچکی در رنگ و نور، روشنایی اتاق و میزان مطلوبیت و جذابیت آن برای افراد تغییر می کند. در این دوره ها به انواع الگوهای کنتراست، اصول ترکیب بندی رنگ ها، ساخت انواع تنالیته ی رنگی، رنگ های مکمل و الگوهای رنگی مختلف پرداخته می شود.

شناخت متریال و مصالح

 از مهمترین ابزار کار یک طراح داخلی، مواد و مصالحی است که با آنها جان تازه ای به فضا می دهد. با شناخت و استفاده درست از آنها طرح ماندگار خواهد شد. در این دوره ها به انواع سنگ ها، آجر و سرامیک، چوب و فلزات، شیشه و عایق های رطوبتی، حرارتی و صوتی، پلاستیک ها و مصالح و مواد اولیه کف سازی، دیوار سازی و رنگ آمیزی پرداخته می شود.

کارگاه دکوراتیو  و پتینه

پتینه با ایجاد برجستگی (ریز، درشت، زیاد یا کم) و همچنین ایجاد نقوش روی سطح انجام می شود و هدف از این کارگاه آموزش تکنیکی بسیار ساده و خلاقانه برای پوشش سطوحی مانند دیوار، سقف و ستون است. در این دوره ها انواع کهنه کاری، بافت ها، چگونگی ایجاد نمای مصالح مختلف مانند چوب، سنگ و ... بر روی سطوح مختلفی مانند گچ، سفال، شیشه، چوب و سنگ آموزش داده می شود.

Autocad

همانطور که می دانید یکی از معمول ترین نرم افزارها برای ترسیمات معماری Autocad است. بسیاری از طراحان به منظور اتود طرح از اتوکد که مقیاسها و اندازه ها در آن نسبت به طراحی دست آزاد دقیق تر است استفاده می کنند. در این دوره ها از اتوکد به بلوک ها، دستورات ترسیم و ویرایش، پلان، نما، اندازه گذاری ها، مقطع و جزئیات طرح پرداخته می شود و نحوه ی بکارگیری نرم افزار در ترسیمات آموزش داده می شود.

3DMax  و Vray

این دو نرم افزار در مدل سازی سه بعدی کاربرد دارند که البته بیشتر طراحان به دلیل ضعف 3DMax  در نورپردازی ترجیح می دهند Vray را نیز فرا گیرند. به عبارت دیگر تری دی مکس، برای ساخت بازی یا انیمیشن یا هر عکسی، در هر زمینه ای قوی است بجز بحث نورپردازی صحنه ها (هم سرعت و هم کیفیت پایین نور آن باعث می شود که عکس ها یا انیمیشن های تولیدی، به واقعیت آنچنان نزدیک نباشند). برای جبران این ضعف، یک نرم افزار تکمیلی (وی ری Vray) برای آن طراحی شده است که بعد از نصب کردن تری دی مکس، روی تری دی مکس نصب می شود.

بنابراین، توصیه ما به شما این است که حتما وی ری را به طور جدی فرا بگیرید، زیرا اکثر شرکت ها و معماران مهم با توجه به قدرت وی ری از این نرم افزار برای ارائه کار استفاده می کنند. در این دوره ها، بسته به نیاز بازار، نحوه ی کار با هر دو نرم افزار، مدلینگ (مدل سازی یا سه بعدی سازی)، شناخت و کار با متریال و مصالح و رندر آموزش داده می شود. 

آشنایی با سبک های مختلف در معماری داخلی

سبک های معماری و دکوراسیون تفاوت بسیاری با هم دارند و هدف از این دوره آشنایی با نحوه ی شکل گیری سبک های معماری داخلی و انواع سبک های دکوراسیون داخلی در طراحی است. در این دوره ها با انواع سبک های مدرن، پست مدرن، کلاسیک، مینیمال، صنعتی، سنتی شرق دور و غربی و ایران باستان آشنا می شوید.

آشنایی با طراحی مبلمان و دکوراسیون داخلی

یک اتاق نشیمن را بدون مبل راحتی و میز تلویزیون، یک آشپزخانه را بدون میز نهارخوری و کابینت و یک اتاق خواب را بدون تخت، فرش و تابلوها تصور کنید، به همین راحتی می توان تاثیر و نقش تعیین کننده مبلمان را در طراحی داخلی دید. بدون مبلمان، فضا هویتی ندارد و به همین دلیل است که محوریت اصلی را در چیدمان دارد. 

طراحان مبلمان مسئول طراحی فرم اصلی و اجزا و قطعات مبلمان و محصولات مرتبط به آن هستند. آنها بایستی این فرایند را با ایده پردازی و طراحی اجزا و قطعات مبلمان آغاز کرده و در مرحله بعد آن طرح را در برنامه های سه بعدی سازی پیاده کنند.

به طور معمول، طراحان مبلمان ایده طراحی خود را با اسکیس های دست آزاد آغاز می کنند و سپس از نرم افزارهای کامپیوتری برای نهایی کردن طرحشان و افزودن پیچیدگی و جزئیات استفاده می کنند. طرح های آنها اغلب شامل تمامی تمامی جنبه های مختلف طراحی مبلمان می باشد، از جمله ابعاد دقیق، نحوه اتصال قطعات و اینکه از چه مصالحی برای ساخت آن استفاده شود.

برخی از طراحان مبلمان ممکن است در بخش طراحی مبلمان و یا حوزه ساخت و تولید فعالیت کنند. اما صرف نظر از سطح مشارکت طراح در پروژه، طراح مبلمان بایستی در ایجاد تعادل ما بین نیازمندی های عملیاتی، ارایه طراحی نوآورانه و داشتن دید زیبایی شناختی تبحر کافی داشته باشند. 

طراحی فنی و برآورد پروژه

هدف اداره و جمع بندی پروژه ها و دسته بندی اسناد و مدارک لازم جهت طراحی است. در این دوره ها مبانی سیستم ها، بررسی انواع روش های قراردادی و طبقه بندی آنها و معیار تفاوت در تفسیر حجم کار پروژه آموزش داده می شود.

آموزشگاه معماری

معرفی دوره جامع معماری داخلی و دکوراسیون مجتمع آموزش عالی آرمان

دوره جامع معماری داخلی و دکوراسیون مجتمع آموزش عالی آرمان در قالب سه ترم سه ماهه (در کل به مدت 10 ماه) به همراه دو پروژه عملی طراحی (مسکونی و تجاری-اداری) برگزار می شود.

آنچه که شما به عنوان یک طراح در پایان دوره کسب می کنید شامل موارد زیر می شود:

  • آشنایی با اصول طراحی معماری (هندسه ترسیمی، پرسپکتیو و نقشه کشی)
  • کاربرد رایانه در معماری داخلی 3DMax و Autocad
  • طراحی تخصصی پروژه های معماری داخلی اعم از مسکونی، تجاری، اداری و نمایشگاهی
  • آشنایی با اصول چیدمان، سبک شناسی و طراحی مبلمان
  • مدیریت رنگ و نور در فضای داخلی
  • شناخت متریال و مصالح سنتی و نوین و شیوه های بکارگیری آنها

دانش آموختگان این دوره در انتها مدرک مورد تایید و ممهور به مهر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با امکان ترجمه توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران را دریافت می کنند.

علاوه بر مدرک ارائه شده، علاقمندان می توانند با پرداخت هزینه مدرک بین المللی با قابلیت استعلام از دو مجموعه ی علمی-پژوهشی ACS انگلستان و ICS کانادا دریافت کنند.

موسسین مجتمع آموزش عالی آرمان امکان جذب فارغ التحصیلان برتر در پروژه های اجرایی را فراهم کرده اند. قراردادهای منعقد شده با شرکاء آموزشی خارج از کشور زمینه ی ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و اخذ پذیرش و بهره مندی از بورس تحصیلی در حوزه های آموزشی در دانشگاه های بین المللی آسیایی و اروپایی همانند دانشگاه مدیترانه شرقی (EMU)، پونا هند و ... را فراهم کرده است. همه ی این موارد در کنار هم، مجتمع آرمان را به پل ارتباطی میان دانشگاه و صنعت در حوزه طراحی داخلی تبدیل کرده است.

دوره آموزشی معماری داخلی ، ویژگی های دوره آموزشی معماری داخلی

54
این مطلب مفید بود ؟40
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی