مهریه های عجیب
مهریه های عجیب و غریب گاهی شگفت انگیزتر از آن هستند که بتوانیم آنها را باور کنیم، مهریه هایی که اگر عاقبتشان به شکایت و دادگاه نرسد، شاید هیچ وقت از وجودشان با خبر نشویم!

مهریه های عجیب که از شنیدنش مغزتان سوت میکشد

مهریه به مالی گفته می شود که مرد هنگام وقوع عقد نکاح به همسر خود می پردازد یا مکلف به پرداخت آن می شود. در این که مهریه حق قانونی زنان است هیچ ابهامی وجود ندارد اما بعضی از دختران برای اینکه متفاوت باشند مهریه های عجیب انتخاب می کنند مهریه هایی که با شنیدنشان مغزتان سوت می کشد . در این مطلب بعضی از این مهریه های عجیب را آورده ایم.

مهریه های عجیب و غیرمتعارف در طول تاریخ

شاید این جمله به گوش ما آشنا به نظر برسد که گفته می شود، «مهریه را کی داده و کی گرفته؟» اگر قرار است مهریه را کسی نگیرد و کسی هم ندهد، پس چرا آنقدر عجیب و غریب تعیین می شود؟ مهریه هایی که برای دادن و گرفتن آن باید از هفت خوان رستم رد شد.

آنچه در طول سالیان طولانی با آمدن نام ازدواج به ذهن تداعی می شود، مهریه و مسائل مربوط به آن است. مهریه نشانگر مهر و محبت مرد نسبت به زن است و در این پیوند عاطفی نقش فرعی را ایفا می کند.آنچه از اهمیت برخوردار است برقراری یک پیوند عمیق بین دو انسان است. ازدواج یک قرارداد مالی نیست. اما در سال های اخیر مهریه در آن نقش مهمی پیدا کرده و به همین دلیل در نظام حقوقی بیشتر با آن سر و کار داریم.

امروزه در برخی موارد مهریه به هدف پایبندی زندگی مشترک و ارتباط زناشویی یا ضامنی برای حق طلاق زن ها تعیین می شود موضوعی که یک امر توافقی است و قانون ندارد.در نوع مهریه نیز محدودیتی مشخص نشده است و هرچیزی که ارزش اقتصادی و اجتماعی داشته باشد، می تواند به عنوان مهریه بریده شود.

 مهریه در ایران در بسیاری از اوقات بر مبنای سکه های طلا تعیین می شود. از سال تولد دختر گرفته تا شمار ائمه یا سوره های قرآن کریم. حتی برخی نیز مهرشان را یک سکه تمام بهار آزادی به نشانه احدیت خداوند تعیین می کنند.

اما آنچه محور ازدواج است، برقراری پیوند و تشکیل خانواده ای سالم و رسیدن به آرامش است. با دقت در تعیین مهریه، می توان از تبدیل شدن آن به بحران های آینده، جلوگیری کرد.شاید همین نبودن محدودیت باعث شده است که مهریه هایی از جنس فرهنگی، دریایی و جانوری انتخاب شود. مهریه شاید بتواند برای زن پشتوانه ای در مقابل حق طلاق مرد باشد، اما نباید وسیله ای برای سوء استفاده قرار بگیرد.

مهریه ای که قبلاٌ سکه و طلا و ملک بوده است، در برخی موارد به چیز هایی عجیب و غریب تبدیل شده است، به طوری که 10 رأس آهوی وحشی، 5 هزار مرجان دریایی و رونویسی از دیوان باباطاهر و همچنین حفظ کردن دیوان حافظ از جمله مهریه های عجیبی است که می توان به آن ها اشاره کرد.

 

مهریه هایی عجیب

آشنایی با انواع مهریه های عجیب وغریب در ایران

یکی از عجیب ترین مهریه های تاریخ ایران که در شعبه ٢٦٤ دادگاه خانواده به اجرا گذاشته شده بود، یک کیلو بال مگس بود. سال ١٣٨٦ بود که زنی با مراجعه به دادگاه خانواده به قاضی گفت، تنها در صورتی حاضر به طلاق می شود که همسرش یک کیلو بال مگس مهریه او را بپردازد.5 هزار مرجان دریایی و دست چپ داماد، 1978 توپ ورزشی، 10 راس آهوی وحشی. از جمله مهریه هایی هستند که در سال های گذشته در دادگاه خانواده به اجرا گذاشته شده اند.

سمیرا یکی از دخترانی که معتقد است مهریه را باید همان ابتدا از شوهر دریافت کرد می گوید:دوست داشتن اصلا برای من ملاک نیست و در درجه اول مادیات ملاک است. هرزمانی که بخواهم ازدواج کنم در مرحله ی اول مهریه ام را می گیرم.
اما در مقابل این همه انتظارات غیر معمول و نامتعارف، افرادی هستند که مهر و ارزش های انسانی را ملاک زندگی خود قرار داده اند. افرادی هستند که این مهم را وسیله ای برای نزدیک شدن به مهر و محبت زناشویی قرار داده اند.
دختری که مهریه خود را یک سکه قرار داده بود می گوید:مدتی که از زندگی مشترکمان گذشت، سکه را همراه همسرم به بارگاه امام رضا (ع) اهدا کردیم. اگر به این فکر کنیم زوجین تکمیل کننده هم هستند و همدیگر را به عنوان وسیله نگاه نکنند، مطمئنا توقعات کاملا نرمال و طبیعی خواهد بود.

مریم نیز در واکنش به تعیین مهریه های عجیب و غریب می گوید:اصلا قبول ندارم. فکر می کنم زمان طلاق، فشار روحی که به فرد وارد می شود با هیچ مبلغی قابل جبران نیست، شاید آن لحظه و آن زمان، فرد برایش مهم نباشد، اما بعد آن آسیب پذیر می شود.مقدار مهریه زمانی برای من لذت بخش است که تعیین مبلغ نباشد، چون حس خوبی به آدم نمی دهد. بهتر است در زندگی، مرد با رضایت قسمتی از ملکش را به نام همسرش کند.

بستر زندگی همان است که قدیم بود، اما توقعات برخی ها سر به فلک گذاشته است. این صحبت های مسعود بود که می گوید:باید بستر زندگی بر اساس عشق و علاقه باشد، دیگر مادیات ملاک نیست و زندگی رشد طبیعی خود را خواهد داشت.

مهریه هایی عجیب

با انواع مهریه های عجیب وغریب در ایران آشنا شوید

مرد دیگری هم که کنار مسعود ایستاده بود گفت:مهریه همسر بنده 500 هزار تومان بود که این مبلغ را در همان سال های اول ازدواجمان بخشید.
همسر این فرد که در کنارش حضور داشت در پاسخ به سوال که آیا پشیمان نشده اید، گفت:بعد از گذشت 20 سال از زندگی مشترکمان اگر باز هم به عقب برگردم مهرم را می بخشیدم. حتی اگر به زمان خواستگاری برگردم مهرم را یک شاخه گل قرار می دهم.

مهریه یا ابزار؟
یک کارشناس ارشد مشاور خانواده با اشاره به مشکلات ازدواج جوانان و تغییر سطح توقعات جوانان اظهار کرد:رفتار های جدید به خاطر تغییرات روز است. اگر شاهد رفتار های عجیب در مورد تعیین مهریه هستیم به این دلیل است که مهریه تبدیل به ابزاری شده برای انتقال مفهوم های مختلف «من خاص هستم»، «من برتر هستم» و امثال این ها.

وی با بیان اینکه بیشتر به فکر این باشیم که آیا این رفتار خوب است یا بد؟، افزود:باید به فکر این باشیم که دلیل ایجاد این رفتار چیست و چطور می توانیم کمک کنیم این رفتار های نامتناسب با نیاز های انسان رخ ندهد.
وی تاکید کرد:همه این موارد با مشاوره و مشورت خانواده حل می شود، اما مسئولیت ارگان ها و مسؤلان، ایجاد فضای آموزشی در مدارس و فراهم ساختن زمینه برای شناخت کامل قبل از ازدواج است که این امر باعث می شود افراد برای رفع نیاز های خود شناخت بیشتری پیدا کنند.
البته آبان ماه سال 90 امیری معاون اداره کل امور اسناد و سردفتران سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره مهریه هایی که فاقد ارزش مالی هستند افزود:مهریه باید ارزش معاملاتی داشته و بتوان آن را تبدیل به ارزش ریالی کرد و هر چیزی را نمی توان به عنوان مهریه ثبت کرد به عنوان مثال بال مگس و پروانه یا اعضای بدن را نمی توان به عنوان مهریه ثبت کرد زیرا مالیت نداشته و قابل معامله نیست و ثبت اینگونه مهریه ها غیرقانونی است.
با این وجود هنوز مشخص نیست که برخی دختران به چه علت علاقه به اختصاص مهریه هایی دارند که حتی قانون نیز مانع ثبت آنها شده است.

مهریه به سبک خارجی ها

وضعیت مهریه در کشورهای مسلمان دیگر، از ایران بهتر است. شاید بتوان گفت ایران تنها کشور اسلامی است که با وجود تاکید صریح اسلام بر تناسب مهریه با دارایی مرد، چشم و هم چشمی را جایگزین اصول و قواعد دینی کرده است. میانگین نرخ مهریه در عربستان حدود 14 هزار دلار است.
در هند این نرخ از 100 هزار تا یک میلیون و پانصد روپیه متفاوت است. در کشور آذربایجان میانگین نرخ مهریه 2 هزار منات است و مردم ترکیه هم رقمی حول و حوش 35هزار لیره مهریه دارند. در کشور چین به خصوص منطقه ارومچی، نرخ مهریه چیزی در حدود 100 هزار یوآن است. مردم عمان هم به طور میانگین حدود 10هزار ریال مهر تعیین می کنند.

مهریه هایی عجیب از بال مگس تا مرجان دریایی!

2.56
این مطلب مفید بود ؟33
برگرفته از باشگاه خبر نگاران _ مهر / ف
برچسب : ازدواج مهریه
وبگردی