مواد غذایی تب بر
استفاده از مواد غذایی تب بر زمانی که تب دارید بسیار مهم است و باعث پایین آمدن دمای بدن شما می شود همچنین باید از خوردن غذاهای مضر برای تب اجتناب کنید.

مواد غذایی تب بر و خوردنی های مضر برای تب

وقتی تب دارید، ممکن است اشتها نداشته باشید اما مهم است که چیزی بخورید تا بدنتان انرژی بگیرد. غذاهای ویژه ای وجود دارند که باید زمانی که تب دارید بخورید تا فرآیند التیام را تسریع کنید. اول در این بخش از سلامت نمناک اجازه دهید نگاهی به آن هایی بیندازیم که شما باید از آن دوری کنید.

ممنوع و مضرها برای تب، غذاهایی هستند که هضم آن ها سخت است، زیرا در طول تب سیستم گوارشی شما به بهترین شکل خود کار نمی کند هم چنین شما باید از غذاهایی که هیچ ویتامین و مواد معدنی ندارند، دوری کنید بنابراین برای اینکه ایده ای به شما بدهیم، در ادامه برخی از آن هایی که شما نباید بخورید را آورده ایم.

درمان تب

هنگام تب کدام مواد غذایی را نباید بخورید؟

ابتدا با مواد غذایی مضر شروع میکنیم و به سراغ خوردنی هایی میرویم که وقتی تب دارید نباید از آنها استفاده کنید، این مواد غذایی شامل:

قهوه برای تب

غذاهای مضر و نامناسب برای تب

و اما غذاهای ممنوع وقتی تب دارید که شامل:

نودل

وقتی تب دارید از نودل و دیگر غذاهایی که با آرد تصفیه شده تولید شده اند، خودداری کنید.

غذاهای سرخ شده

چربی برای هضم مشکل است و زمانیکه دچار تب هستید، باید از غذاهای سرخ شده اجتناب کنید.

غذاهای سرخ شده

غذاهای حاوی شیر

سوپ را بدون خامه و شیر غلیظ شده تهیه کنید و تا حد ممکن از رسپی هایی که شیر دارند در این شرایط استفاده نکنید. یک لیوان ساده شیر می تواند به حالت تهوع منجر شود.

غذای سنگین

پروتئین های سنگین، که با چربی های اضافه چرب می شوند، عاملی برای ایجاد حالت تهوع است و مواد ضروری مثل آب و مواد معدنی را از بدن دور نگه می دارد.

کیک و شیرینی جات

این خوردنی ها به دلیل دارا بودن ترکیبات و مواد نگهداره خاص، مورد مناسبی برای شما در وضعیتی که تب دارید نیستند.

کیک

مواد غذایی تب بر که هنگام تب باید بخورید

زمانی که تب دارید، باید مطمئن شوید که تنها غذاهای سالم را می خورید، همچنین آن هایی که غنی از مواد مغذی هستند و بدن شما به میزان زیادی به آنها نیاز دارد؛ بنابراین برخی از غذاهایی که در طی تب برایتان مفید است را آورده ایم:

سوپ مرغ

چند دلیل وجود دارد که چرا یک کاسه سوپ مرغ داغ برای شما خوب است. اول اینکه، مصرفش مایع بدن شما را افزایش می دهد و به کاهش دمای بدن و خارج کردن سموم کمک می کند. دوم، سوپ مرغ پروتئین را تامین می کند که شما برای درمان سریع به آن نیاز دارید.

سوپ مرغ

ماکیان و ماهی

زمانی که تب دارید، بدن شما به تمام پروتئین نیاز دارد و می تواند با سرعت بسیار بیشتری بهبود یابد. برخی از بهترین منابع پروتئین ماکیان و ماهی هستند اما مطمئن می شوید که آن ها به طور کامل برای هضم آسان پخته شده اند. همچنین ماهی، مخصوصا از نوع چربش، غنی از امگا 3 است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

سبزیجات

هیچ چیز بهتر از سبزیجات، مواد مغذی را به بدنتان نمی رساند. این یک ایده خوبی برای شما است که سبزیجات را کاملاً بپزید، تا هضم آن ها توسط معده ضعیف آسان تر شود.

سبزیجات

میوه

همچنین این یک ایده عالی برای شما است که مقدار زیادی از میوه ها را در زمانی که تب دارید، مصرف کنید. اکثر میوه ها غنی از ویتامین C هستند، چیزی که شما برای سیستم ایمنی قوی نیازش دارید. اگر اشتها ندارید، استفاده از آب میوه تازه به شدت توصیه می شود، چون مصرف آن ها بسیار آسان تر است.

ماست یونانی

پزشکان مصرف ماست یونانی را برای هر کسی که تب دارد توصیه می کنند، چون برای بدن باکتری های خوب را فراهم می کند، که به مبارزه با میکروب های مهاجم کمک می کند. ماست یونانی یک منبع عالی از پروتیین است که به التیام سریع بدن شما کمک می کند.

ماست یونانی

آب نارگیل

شما هم چنین اگر تب دارید، از آب نارگیل هم استفاده کنید، چون یک آبرسان فوق العاده برای بدن است و برای هر کسی که تب دارد بسیار مهم است. به خصوص اگر از اسهال خفیف رنج می برید، مصرف آب نارگیل نیز می تواند به جایگزینی مایعات حیاتی و الکترولیت های از دست رفته کمک کند.

احتیاط: اگر تب شما به 40 درجه سانتیگراد رسید، فوری به پزشک مراجعه کنید ؛ البته نیازی نیست که صبر کنید تا دمای بدن تان قبل از رفتن به بیمارستان به 40 برسد و وقتی حس می کنید تب در حال افزایش است سریع به پزشک مراجعه کنید.

این درست نیست که شما حتما باید سرما بخورید و تب داشته باشید، بدن شما کالری بیشتری می سوزاند وقتی که تب دارید. اگر غذای کافی با مواد مغذی کافی نخورید، شما فاقد انرژی لازم برای سیستم ایمنی خود خواهید بود در نتیجه بهبودی شما به موقع میسر نمیشود.

اگر تب دارید که بیش از 105 ℉ است و بیش از 48-72 ساعت طول کشیده و یا با گیجی، درد در هنگام دفع ادرار همراه است، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

آب نارگیل

غذاهایی پر از مایعات

طبق گفته ویلیام شافنر، پزشک مدرسه وندربیلت، بهترین روش برای مبارزه با تب، مصرف مایعات فراوان است. علاوه بر آب، چای و یا آب میوه 100 درصد طبیعی، شما باید غذاهای مایع مانند سوپ گوجه یا سوپ مرغ بخورید. بخار غذاهای داغ مانند سوپ مرغ، می تواند خلط خشک را در مجاری بینی شما کم و نرم کند.

انتخاب میوه تازه

میوه هایی مثل پرتقال، توت فرنگی، هندوانه، آناناس، کیوی و طالبی غنی از ویتامین C هستند، یک آنتی اکسیدانی که سلامتی سیستم ایمنی شما را پشتیبانی می کند.

موز می تواند به جایگزینی پتاسیم از دست رفته از اسهال، تعریق و یا استفراغ کمک کند علاوه بر این، مرکبات شامل ترکیبات فلاونوئید هستند که التهاب را کاهش می دهند و عملکردهای سلول ایمنی را افزایش می دهند. مصرف بالای شکر ممکن است مانع از کار کرد درست سیستم ایمنی شما شود.

میوه های تازه

پروبیوتیک را انتخاب کنید

مقاله ای که در مجله "پزشکان اطفال" در سال 2008 منتشر شد، گزارش داد که به طور منظم مصرف غذاهایی که حاوی باکتری زنده مفید هستند، ممکن است موجب تب کمتری در کودکان بیمار شود.

بچه هایی که پروبیوتیک می خوردند، به احتمال کمتری احتمال بیمار شدنشان وجود دارد. خوردن ماست هایی را امتحان کنید که حاوی باکتری های زنده مفید هستند. ماست کم چرب یا بدون چربی را انتخاب کنید.

پروتئین ها هم اهمیت دارند

متخصص رژیم غذایی امیلی کرووی می گوید که خوردن پروتئین در زمانی که تب دارید می تواند به سیستم ایمنی بدن شما کمک کند، که انرژی لازم برای مبارزه با عفونت را تامین کند.

مقدار کمی از غذاهای نرم و بی مزه را انتخاب کنید، مثلاً تخم مرغ نیمرو شده، توفو، مرغ یا بوقلمون بدون پوست بدون مزه. اگر نمی توانید غذاهای جامد را بخورید، پروتئین مورد نیازتان را از شیک های پروتئینی، اسموتی هایی با شیر کم چرب یا بدون چربی، ماست یا توفو، یا چای یا قهوه با شیر.

پروتئین در سرماخوردگی و تب

چند نکته کلی در مورد تغذیه زمانی که تب دارید

  • غذاهای نرم بخورید.
  • از هر دو وعده غذای سنگین در یک روز خودداری کنید و هر 2 ساعت یک بار چیزی بخورید.
  • آب به همراه محصولات ساده مبتنی بر آب باید به آرامی استفاده شود.
  • هرگز در طول تب چیزی را در حجم زیاد و با شدت قورت ندهید.
  • آرام بخورید و بیاشامید. 

بدترین و بهترین مواد غذایی تب بر

4.4882
این مطلب مفید بود ؟782100
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : درمان تب
وبگردی