مواد غذایی و ویتامین ها
مواد غذایی و ویتامین های مفید برای مفاصل به چند دسته ی اصلی تقسیم می شوند که با شناختن آنها می توان از دردهای مفصلی تا حد قابل توجهی پیشگیری و آنها را التیام بخشید.

این مواد غذایی و ویتامین ها برای درد مفاصل مفید هستند:

 

 مواد غذایی و ویتامین های مفید برای مفاصل به چند دسته ی اصلی تقسیم می شوند که با شناختن آنها می توان از دردهای مفصلی تا حد قابل توجهی پیشگیری و آنها را التیام بخشید.

ویتامین های مفیدبرای مفاصل:
 
1- امگا3
اسیدهای چرب امگا 3 ویتامین های فوق العاده ای هستند که از خیلی جهات به بدن ما کمک می کنند. اسیدهای چرب مفاصل را چرب و روان می کنند و از التهاب آنها جلوگیری می کنند. تخمه آفتاب گردان ، تخم مرغ و ماهی سرشار از امگا 3 هستند. 
  
یکی از مهمترین ویتامین ها ویتامین A است زیرا التهابات بدن را کاهش می دهد معمولا" مفاصل ما به علت التهابات ناشی از آرتروز و یا اتهابات ناشی از استفاده بیش از حد و آسیب دیدن دردناک می شوند . زردک، بروکلی ، پالک ، جعفری و سایر سبزیجات دیگر سرشار از ویتامین A هستند.
   
ویتامینC با کاهش التهابات به بازسازی سلولها کمک می کند . پرتقال سرشار از ویتامین c است اما میزان این ویتامین در فلفل سبز حتی ازمیزان ویتامین C موجود در پرتقال بیشتر است.
 ویتامین دی ضدالتهاب است و با دریافت آن علاوه برتقویت دستگاه ایمنی، التهاب اندام های بدن ناشی از بیماری، درمان می شود. ب
 
یکی از دلایل اصلی و مهم التهاب مفصل و حتی عملکرد نامناسب ماهیچه ها، کمبود ویتامین D است. به همین علت  روزانه نیم ساعت زیر نورآفتاب پیاده روی بهترین پیشنهاد به تمام افراد است. این ویتامین با کمک به جذب کلسیم از خطر التهاب مفصل ها می کاهد و مهارش می کند. بهتر است همراه با این ویتامین همراه با موادغذایی حاوی کلسیم مصرف شود.
 
5- ویتامین B
مفاصل بدن نیز برای اینکه بخوبی کار کنند به ویتامین های گروه B نیاز دارند. تخم مرغ ، جوانه گندم ، بادام و آجیل های دیگر از جمله مواد غذایی هستند که سرشار از ویتامینهای گروه B هستند.
 
مواد غذایی مفید

مواد غذایی مفید برای مفاصل

 
روغن زیتون کاملا طبیعی
به دلیل تهیه روغن زیتون در یک مرحله فشردن خواص آنتی اکسیدانی فراوانی دارد و این آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد که باعث افزایش درد و التهاب مفاصل می شوند مقابله می کنند.  
 
بادام
بادام یکی از دانه هایی است که تا اندازه ای حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و منبع غنی ویتامین E و منگنز نیز می باشد. 
 
میگو
میگو حاوی مقدار زیادی گلوکزآمین است و گلوکزآمین ماده ای مناسب برای کاهش التهاب مفاصل می باشد. در ضمن میگو مقدار زیادی سلنیوم داشته و چربی اندکی دارد.
 
ماهی سالمون
اگر از خوردن میگو امتناع می کنید و طعم آن را دوست ندارید، می توانید غذای دریایی دیگری را انتخاب کنید. سالمون بهترین منبع تأمین اسیدهای چرب امگا3 است و این اسیدهای چرب در تعدیل وزن بدن، سلامت قلب و البته بهبود سلامتی مفاصل تأثیر بسزایی دارد. چربی موجود در سالمون نه تنها به علت سرشار بودن از اسید چرب امگا 3 فوق العاده است، بلکه به خاطر نسبت بالای اسید چرب امگا 3 به امگا 6 در آن و محتوی پایین چربی های اشباع شده، حائز اهمیت است.
 
این میوه گرمسیری از گذشته دور تا به حال برای بهبود سریع تر زخم ها و جراحات مورد استفاده قرار گرفته است؛ زیرا حاوی ماده ای به نام «بروملین» است و بروملین تأثیر زیادی در بهبود زخم ها دارد. بروملین خاصیت ضدالتهابی نیز داشته و به طور کلی خاصیت دارویی دارد؛ دارویی که التهاب مفاصل را کاهش می دهد و روند بهبود جراحات را تسریع می کند.
  
فلفل
تمام فلفل ها حاوی ویتامین A، C و K هستند؛ اما فلفل قرمز بهترین آنهاست؛ چرا که به طور طبیعی با درد مفاصل مقابله می کند. آنتی اکسیدان های موجود در فلفل، از آسیب دیدگی سلول ها در اثر پیری و افزایش سن، و نیز بیماری و سرطان جلوگیری می کنند. در ضمن فلفل قرمز باعث کاهش التهاب مفاصل می شود. فلفل ها حاوی فیبر بالا هستند و به کنترل وزن بدن نیز کمک می کنند.
 
موز
تا کنون از خواص موز بسیار شنیده اید که در میان آنها سلامت مفاصل از مهمترین هاست.موز کمک بگیرید. موز یکی از بهترین منابع طبیعی برای تأمین پتاسیم مورد نیاز بدن است و بخوبی به شما احساس سیری می دهد.
 
در واقع آووکادو مغذی ترین میوه دنیا محسوب می شود؛ زیرا سرشار از آنتی اکسیدان هاست و با سرطان، بیماری های قلبی، آرتروز و حتی آب مروارید مبارزه می کند. همچنین آواکادو از بهترین مواد غذایی برای مفاصل است.
 
زردچوبه
مصرف زردچوبه در میان گذشتگان بسیار رایج بوده است . زردچوبه خاصیت ضدالتهابی دارد و می تواند با آرتروز مقابله کند. این چاشنی حاوی موادی است که از سرطان جلوگیری می کنند و مصرف آنها باعث بهبود روحیه و خلق و خو نیز می شود.
 
زنجبیل
حتما شما هم در این مورد شنیده اید که زنجبیل یک مسکن عالی برای درد مفاصل است. چای زنجبیلی و غذاهای حاوی زنجبیل، به سلامت مفاصل کمک می کند. چرا که زنجبیـل می توانـد مانـع از تولیـد پروستاگلاندین ها شود. پروستاگلاندین ها موادی هستند که باعث التهاب رگ های خونی و مفاصل می شوند. تنها یک قاشق چایخوری زنجفیل در چای می تواند درد مفاصل را کاهش دهد.

مواد غذایی و ویتامین های مفید برای درد مفاصل

4.6255
این مطلب مفید بود ؟23718
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : نمناک /ن
برچسب : مفاصل
وبگردی