مولتی ویتامین ها
مولتی ویتامین ها به تامین مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن کمک می کند اما مصرف زیاد این ویتامین ها هم عوارض خطرناکی را به دنبال دارد.

آیا مولتی ویتامین ها واقعاً کار می کنند و جواب می دهند؟ واقعیت شگفت انگیز است

مولتی ویتامین ها رایج ترین مکمل ها در جهان هستند , محبوبیت آن ها در چند دهه گذشته به سرعت افزایش یافته است.برخی از مردم بر این باورند که مولتی ویتامین ها می توانند سلامتی را بهبود بخشند، عادات غذایی ضعیف را جبران کنند و یا حتی خطر بیماری های مزمن را کاهش دهند.اما علم درباره مولتی ویتامین ها چه می گوید؟آیا واقعاً کار می کنند؟این بخش از سلامت نمناک نگاهی مبتنی بر شواهد دارد.

مولتی ویتامین چیست؟

مولتی ویتامین ها شامل مکمل های مختلفی هستند که حاوی ویتامین های مختلف و مواد معدنی مختلف می باشند.هیچ استاندارد واقعی ای در مورد آنچه که یک مولتی ویتامین را تشکیل می دهد، وجود ندارد و ترکیب مواد مغذی آن ها بر اساس برند و محصولشان فرق می کند.

آن ها چندین نام مختلف دارند، از جمله مولتی ویتامین ، مولتی معدنی، مولتیز، مولتیپلز یا صرفاً ویتامین ها.آن ها در بسیاری از اشکال نظیر قرص ها، کپسول ها، آدامس، پودر و مایعات در دسترس هستند.

اکثر مولتی ویتامین ها باید یک یا دو بار در روز مصرف شوند. دقت کنید که برچسبشان را بخوانید و دستورالعمل مقدار توصیه شده را دنبال کنید.مولتی ویتامین ها در داروخانه ها، فروشگاه ها، سوپرمارکت ها و حتی فروشگاه های آنلاین در دسترس هستند.

مولتی ویتامین ها

همه چیز درباره مولتی ویتامین ها

مولتی ویتامین ها شامل چه چیزهایی هستند؟

13 ویتامین و حداقل 16 مواد معدنی وجود دارد که برای سلامتی ضروری هستند.بسیاری از آن ها در واکنش های آنزیمی در بدن شرکت می کنند و یا به عنوان هورمون، مولکول های سیگنال دهی یا عناصر ساختاری عمل می کنند.

بدن به این مواد مغذی برای تولید مثل، نگهداری، رشد و تنظیم فرایندهای بدنی نیاز دارد.مولتی ویتامین ها ممکن است حاوی بسیاری از این ویتامین ها و مواد معدنی باشند، اما در اشکال مختلف و مقادیر مختلف وجود دارند.

آن ها هم چنین می توانند شامل ترکیبات دیگری نظیر گیاهان، آمینو اسیدها و اسیدهای چرب نیز باشند.از آنجا که مکمل های رژیمی وجود ندارند، مولتی ویتامین ها ممکن است حاوی میزان بالا یا پایین ی از برخی مواد مغذی باشند.

در برخی موارد، آن ها حتی ممکن است حاوی تمام مواد مغذی ذکر شده باشند.هم چنین مواد مغذی موجود در مولتی ویتامین ها ممکن است از مواد مغذی واقعی مشتق شده باشند یا به صورت سنتزی در آزمایشگاه تولید شده باشند.

فواید مولتی ویتامین ها

مولتی ویتامین شامل چه ویتامین هایی است؟

مولتی ویتامین ها و بیماری های قلبی:

بیماری های قلبی شایع ترین علت مرگ در سراسر جهان هستند.بسیاری از مردم بر این باورند که مصرف مولتی ویتامین ها می تواند به جلوگیری از بیماری های قلبی کمک کند، اما شواهد برای این موضوع روشن نیست.نتایج مطالعات بر روی مولتی ویتامین ها و بیماری های قلبی با هم ادغام می شوند.برخی مطالعات، خطر کاهش حملات قلبی و مرگ را در یافته اند، در حالی که برخی دیگر هیچ تاثیری ندیده اند.

برای بیش از یک دهه مطالعات، اثرات مصرف روزانه مولتی ویتامین ها را در بیش از 14,000 مرد میانسال مورد بررسی قرار دادند.آن ها هیچ کاهشی در حملات قلبی یا سکته و کاهش مرگ و میر ندیدند.مطالعه اخیر نشان داد که در بین زنان، ونه مردان، مصرف یک مولتی ویتامین برای حداقل سه سال، خطر مرگ و بیماری قلبی را 35% کاهش داده است.

بیماران قلبی

جلوگیری از حمله قلبی با مولتی ویتامین ها

مولتی ویتامین و سرطان:

شواهد موجود در مورد مولتی ویتامین و خطر سرطان نیز ترکیبی است.برخی مطالعات تاثیری روی ریسک ابتلا به سرطان پیدا نکرده اند، در حالی که برخی دیگر مولتی ویتامین ها را به افزایش خطر سرطان مرتبط می دانند.

یک بررسی به نتایج حاصل از 5 آزمایش تصادفی و کنترل شده (استاندارد طلایی تحقیق) با مجموع 47.289 شرکت کننده پرداخت.آن ها 31 % کاهش خطر ابتلا به سرطان را در مردان پیدا کردند، اما هیچ اثری در زنان ندیدند.دو مطالعه مشاهداتی، یکی بر روی زنان و دیگری بر روی مردان بود و استفاده بلندمدت از مولتی ویتامین را با کاهش خطر سرطان روده بزرگ مرتبط می دانند.

مطالعه سلامت پزشکان همچنین نشان داد که مصرف روزانه مولتی ویتامین، خطر ابتلا به سرطان را در مردان بدون سابقه سرطان کاهش می دهد با این حال، در طول دوره مطالعه هیچ تاثیری بر خطر مرگ نداشت.

بیماران سرطانی

مولتی ویتامین ها برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

آیا مولتی ویتامین ها فواید سلامتی دیگری نیز دارد؟

مولتی ویتامین ها برای چندین هدف دیگر از جمله بهبود عملکرد مغز و سلامت چشم مورد مطالعه قرار گرفته اند.

عملکرد مغز:

مطالعات متعددی نشان داده اند که مولتی ویتامین ها می توانند حافظه را در افرلد مسن تر بهبود بخشد.

مکمل ها نیز ممکن است وضعیت روحی افراد را بهبود ببخشند.این امر منطقی به نظر می رسد، زیرا بسیاری از مطالعات ارتباطی بین خلق و خوی ضعیف و کمبودهای مواد مغذی پیدا کرده اند.علاوه بر این، چند مطالعه دیگر نشان داده اند که مکمل های مولتی ویتامین ها می توانند حالت روحی را بهبود بخشیده و یا علایم افسردگی را کاهش دهند.با این حال، مطالعات دیگری هیچ تغییری در خلق و خو پیدا نکرده اند.

سلامت چشم:

انحطاط ماکولا مربوط به سن علت اصلی نابینایی در سراسر جهان است.یک مطالعه نشان داد که مصرف ویتامین های آنتی اکسیدانی و مواد معدنی ممکن است پیشرفت این مشکل را کاهش دهد.با این حال، هیچ مدرکی دال بر جلوگیری از ابتلا به این بیماری در وهله اول وجود ندارد.همچنین شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه مولتی ویتامین ها می تواند خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش دهد، که یک بیماری رایح چشمی است.

سلامت چشم

مولتی ویتامین ها برای جلوگیری از آب مروارید

مولتی ویتامین در برخی موارد مضر خواهد بود و مصرف زیاد آن همیشه بهتر نیست:

اگرچه مقادیر زیاد ویتامین و مواد معدنی خوب هستند، اما برخی دیگر می توانند به شدت مضر باشند.

ویتامین ها به دو گروه تقسیم می شوند که براساس حلالیت آن هاست:

محلول در آب:

مقادیر اضافی این ویتامین توسط بدن دفع می شوند.

محلول در چربی:

بدن راه آسانی برای خلاص شدن از شر این ها را ندارد و مقادیر اضافی ممکن است در مدت زمان طولانی بماند.نمونه هایی از ویتامین های محلول در چربی شامل ویتامین A، D، E و K می شوند.

ویتامین های Eو K نسبتاً غیر سمی هستند اما ویتامین A و ویتامین D می توانند اثرات سمی خود را از ظرفیت ذخیره سازی بدن نشان دهد.

زنان باردار باید به ویژه با میزان جذب ویتامین A خود مراقب باشند، چون مقادیر زیاد این ویتامین با نقص های مادرزادی مرتبط است.سمیت ویتامین D بسیار نادر است. با این حال سمیت ویتامین A از زمانی به زمان دیگر رخ می دهد و متفاوت است.اگر مقدار زیادی از غذاهای غنی از مواد مغذی را مصرف کنید و سپس یک مولتی ویتامین به آن اضافه کنید، می توانید به راحتی از مصرف روزانه توصیه شده بالاتر بروید.

سیگاری ها باید از مصرف مولتی ویتامین ها با مقادیر زیاد، بتاکاروتن یا ویتامین A اجتناب کنند چراکه این، ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد.

مواد معدنی نیز ممکن است در مکمل ها با دوز بالا مضر باشند برای مثال، دوز بالای آهن می تواند برای افرادی که به آن نیاز ندارند، کاملاً خطرناک باشد.

مضرات مولتی ویتامین ها

 عوارض مصرف زیاد مولتی ویتامین ها

چه کسانی باید مولتی ویتامین مصرف کنند؟

هیچ مدرکی وجود ندارد که مولتی ویتامین ها باید برای همه توصیه شود یا خیر.در حقیقت، احتمال آسیب زدن آن و مضر بودنش برای برخی افراد وجود دارد با این حال، عده ای وجود دارند که ممکن است از تکمیل نیازهایشان با رژیم غذایی خود بهره مند شوند. این موارد عبارتند از:

سالمندان:

ویتامین ب 12 B12با گذشت زمان کاهش می یابد و افراد مسن هم چنین ممکن است به مقادیر بیشتری کلسیم و ویتامین D نیاز داشته باشند.

وگان ها و گیاه خواران:

این افراد در معرض خطر بالای ویتامین B12 قرار دارند، چون این ویتامین تنها در غذاهای حیوانی یافت می شود.آن ها همچنین ممکن است فاقد کلسیم، روی، آهن، ویتامین D و اسیده ای چرب امگا 3 باشند.

زنان باردار و شیرده:

زنان باردار و شیرده باید با پزشک خود در این باره صحبت کنند.برخی از مواد غذایی مورد نیاز هستند، در حالی که برخی دیگر (مانند ویتامین A) می توانند موجب نقص های مادرزادی در مقادیر زیاد شوند.برخی ممکن است از مصرف مولتی ویتامین ها نیز بهره مند شوند. این شامل افرادی می شود که جراحی کاهش وزن دارند، رژیم غذایی کم کالری دارند، اشتهای ضعیفی دارند و یا بدنشان با غذایی که می خورند مواد مغذی مناسب را دریافت نمی کنند.

ویتامین های بارداری

مصرف مولتی ویتامین ها در دوران بارداری

غذای واقعی همیشه بهترین است:

مولتی ویتامین ها یک بلیط برای سلامت بهینه نیستند در حقیقت، شواهدی که سلامتی بیشتر مردم را بهبود می بخشند، ضعیف و متناقض هستند.آن ها ممکن است در برخی موارد باعث آسیب شوند.اگر فقر مواد مغذی دارید، بهتر است فقط مکمل آن ماده مغذی خاص را مصرف کنید.مولتی ویتامین ها حاوی مقادیر زیادی از همه چیز هستند، که به اغلب آن ها نیاز ندارید علاوه بر این، گرفتن یک رژیم غذایی برای "ترمیم" رژیم ضعیف ایده بدی است.

داشتن یک رژیم غذایی متعادل به احتمال زیاد برای اطمینان از سلامت خوب در دراز مدت بسیار بهتر است.هر زمان که ممکن بود، شما باید نیازهای مواد مغذی خود را به طور کامل، با یک جز تشکیل دهنده خاص و نه مکمل، برآورده کنید.

 

همه چیز درباره مولتی ویتامین ها و باید و نبایدهایش + فواید

4.48
این مطلب مفید بود ؟71
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : healthline / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی