میان وعده

اهمیت خوردن میان وعده ها در کودکان

کد مطلب : 27027زمان مطالعه : 4 دقیقه
پیروی ازبرنامه غذایی مفید عامل مهم یادگیری، فعالیت و سلامت جسم و روان کودکان می باشد.در این میان نقش میان وعده ها، در رژیم غذاییآنها، مکمل ضروری رشد توانایی شناختی و یادگیری محسوب می شود.

علاقمند کردن کودکان به خوردن میان وعده های سالم

بسیاری از عادات و از جمله عادات غذایی در سنین زیر 7 سال شکل می گیرد . با توجه به اینکه عادات غذایی در دوران کودکی می تواند در پیشگیری از بسیاری از بیماریهای سنین بزرگسالی مانند پرفشاری خون ، چاقی ، پوکی استخوان ، بالا بردن کلسترول خون و بیماریهای قلبی و عروقی نقش داشته باشد . 

به دلیل شکل گیری عادت غذایی در سنین پایین ، از همین زمان باید مواد غذایی سالم در اختیار کودک قرار داد و به تامین مواد مغذی مورد نیاز او از طریق وعده های اصلی و میان وعده های غذایی توجه نمود 

گرچه رشد در این دوران درمقایسه با دو سال اول زندگی بسیار کندتر است اما کودکان این سن به 1200 تا 1600 کالری در روز نیاز دارند—کالری هایی که باید از یک برنامه غذایی متوازن که شامل غلات کامل، گوشت، حبوبات، شیرکم چرب، میوه ها و سبزیجات می شود تامین گردد.

بعضی وقت ها گفتن این خیلی راحت تر از انجام آن است. بعضی از این کودکان در وعده های غذایی خوب غذا نمی خورند. بعضی های دیگر دوست دارند فقط بعضی غذاهای خاص را بخورند. این باعث ایجاد شکاف غذایی در برنامه غذایی کودک می شود. خوردن میان وعده های سالم و مغذی به پُر کردن این شکاف ها کمک می کند. همچنین باعث می شود کودک بیش از حد گرسنه نشود.

1. همیشه میان وعده های سالم در یخچال داشته باشید. اجازه بدهید کودکتان خودش تنقلات موردنظرش را بین چند مورد که برایش آماده کرده اید، انتخاب کند.

2. برای آماده کردن میان وعده ها از خود بچه ها هم کمک بگیرید. بچه ها در این سن اگر والدین اجازه کمک کردن به آنها بدهند، احساس مهم بودن خواهند کرد. می توانید از آنها در پوست کندن میوه ها برای سالاد میوه یا قرار دادن بشقاب و دستمال روی میز کمک بگیرید.

3. برای غذاها و میان وعده های او برنامه داشته باشید. اینکار باعث می شود کودک گرسنگی خود را کنترل کند و بداند که اشکالی ندارد اگر یک وعده غذایی یا میان وعده را نخورد چون سر فلان ساعت یک وعده غذایی دیگر دارد. از ریزه خواری کودک در طول روز جلوگیری کنید چون موجب پرخوری و گرسنگی درونی او می شود.

4. اجازه ندهید کودکتان جلوی تلویزیون غذا بخورد. همیشه غذا و میان وعده او را سر میز غذا سرو کنید.

روشهای ترغیب کودکان به خوردن میان وعده

 

5. بیشتر موادغذایی سالم را در خانه نگه دارید و تاجاییکه می توانید کمتر از موادغذایی پرکالری، پرچرب، با قند بالا استفاده کنید. البته این به آن معنا نیست که بچه ها هیچوقت نمی توانند از این توع تنقلات استفاده کنند، بلکه مصرف آن باید بسیار کم باشد.

6. به جای نوشیدنی های قندی مثل نوشابه، همراه با میان وعده ها شیرکم چرب یا آب به بچه ها بدهید. آبمیوه های 100% را به یک وعده در روز محدود کنید.

7. از انواع مختلف تنقلات استفاده کنید، نه فقط آنهایی که کودکتان خودش دوست دارد. انتخاب های جدید پیش روی او قرار دهید اما چیزهایی که قبلاً از خوردن آن امتناع می کرده را حذف نکنید. ممکن است مجبور باشید چند بار امتحان کنید تا کودک آن غذا را بپذیرد.

8. به تاثیر روحیه بچه ها بر الگوی غذاخوردن آنها دقت کنید. خیلی وقت ها بچه ها بی حوصلگی و خستگی را با گرسنگی اشتباه می گیرند. اگر فرزندتان تازه غذا خورده است و دوباره از گرسنگی شکایت می کند، ببینید شاید عوض کردن حال وهوایش با یک بازی جدید این مشکل را برطرف کند.

9. در خوردن میان وعده ها کودکتان را همراهی کنید تا بفهمند که چیز خوبی می خورند.

روشهای ترغیب کودکان به خوردن میان وعده

در آماده کردن میان وعده ها خلاق باشید

کودکان زیر 7 سال نه خسته کننده هستند نه چیزهای حوصله سربر را دوست دارند، پس چرا باید میان وعده هایشان اینطور باشد؟ برای اینکه در آماده کردن میان وعده ها و تنقلات آنها خلاق باشید، لازم نیست چیز پیچیده یا وقت گیری برایشان درست کنید.

در زیر توصیه هایی برای شروع آورده ایم:

ببُرید! از کاترهای فانتزی مخصوص کیک برای بریدن پنیر، سبزیجات و ساندویچ استفاده کنید.

آغشته کنید! تکه های میوه، سبزیجات یا بیسکویت را به کره بادام زمینی، خامه، مربا، سس، ماست و شکلات مایع آغشته کنید یا بگذارید کوچولویتان خودش اینکار را بکند.

خلق کنید! از موادغذایی، هنر خلق کنید. با میوه های مختلف شکل بسازید. با برش های سیب گل درست کنید. با آلبالو برای آدمکتان چشم بگذارید و با موز دهان برایش درست کنید.

مخلوط کنید! می خواهید به کودکتان یک میان وعده سالم بدهید؟ اسموتی میوه که با ماست کم چرب یا شیر و میوه های تازه درست می شود یک عالمه موادمغذی به بدن فرزندتان می رساند.

بازی کنید! میان وعده سالم را به یک بازی تبدیل کنید. مثلاً سعی کنید روی بشقاب با موادغذایی "رنگین کمان"درست کنید و اجازه بدهید کودکتان تصمیم بگیرد، اول کدام رنگ را بخورد. دفعه بعد اینکار را می توانید با شکل های مختلف انجام دهید.

اهمیت خوردن میان وعده ها در کودکان

56
این مطلب مفید بود ؟60
برگرفته از کیدز پرشیا-/ف
وبگردی