علائم قبل از سرماخوردگی
اگر به پیام های نامحسوسی که بدنتان ارسال می کند توجه کنید، می توانید جلوی یک سرماخوردگی را قبل از اینکه به اوج برسد را بگیرید.

این علائم پیش سرماخوردگی می گویند در حال سرماخوردگی هستید

سرماخوردگی. بیماری به ظاهر ساده ای که می تواند شما را چند روزی از فعالیت و زندگی باز دارد. در فصل زمستان بسیاری از مردم از ترس اینکه دچار سرماخوردگی نشوند نکاتی را رعایت می کنند اما در بیشتر مواقع با رعایت نکات ، باز هم دچار سرما خوردگی شده و به دنبال راههای درمانی مختلفی می باند سرماخوردگی مخصوص فصل زمستان نیست و در سایر فصول سال نیز ممکن است افراد به آن مبتلا شوند. بیش از 200 نوع ویروس سرماخوردگی تا کنون کشف شده است. برخی از علائم هشدار دهنده از شروع سرماخوردگی در بدن اطلاع می دهند که با شناخت آنها می توان از شدت و مدت بیماری کمتر کرد. برای مصون ماندن از این بیماری بهتر است نشانه های پیش سرماخوردگی را در بخش سلامت نمناک بشناسید تا قبل از اینکه بیماری به اوج خود برسد آن را درمان کنید.

علائم پیش سرماخوردگی که به بدن هشدار میدهند

احساس سوزش در گلو، خستگی ، احساس سرما و سردرد از علائم اولیه سرماخوردگی می باشند که در ادامه سرفه ، گلو درد ،تب و آبریزش بینی نیز به آن اضافه می شود که برطرف شدن آن یک هفته تا ده روز ، به طول می انجامد. علائم و روشهای درمان هر یک از آنها عبارتند از :

درد و گرفتگی مفصل ها، بدن خود را گرم نگه دارید

یکی از نشانه های سرما خوردگی ، درد و گرفتگی مفصل ها می باشد که با مصرف داروهای مسکن مانند استامینوفن تسکین می یابد. در صورتی که این درد با لرز همراه باشد می توان بدن را گرم نگه داشت تا این علائم بهبود پیدا کنند.
علائم بیش سرماخوردگی

راهکارهای برای رفع سریع و جلوگیری از پیشرفت سرماخوردگی

کاهش استرس در زمانی که انرژی کم می شود
اگر شغل شما به گونه ای است که در پایان روز ، انرژی شما تمام می شود بیشتر در معرض خطر سرماخوردگی قرار دارید. پزشکان برای درک ارتباط استرس و بیماری تحقیقات بسیاری انجام داده اند که نشان می دهد استرس مزمن برای سیستم ایمنی بسیار مضر است. استرس زیاد ابتلا به بیماری را افزایش می دهد. بنابراین اگر بیش از اندازه تحت فشار و استرس هستید به دنبال راه حل مناسبی برای کاهش آن باشید.
گرفتن دوش آب گرم برای کاهش گرفتگی
گرفتگی بینی نشان می دهد که شما در حال مریض شدن هستید. البته آلرژی های فصلی نیز موجب گرفتگی بینی می شوند. در هر صورت گرفتن دوش آب گرم تاثیر فوق العاده ای برای رفع این مسئله دارد. استفاده از اسپری سالین و شستشوی بینی از روشهای ساده و بی خطر دیگر هستند. علاوه بر این دستگاه بخور نیز برای حفظ رطوبت هوا نیز بسیار مناسب است. زیرا هوای سرد و خشک موجب خشک شدن سریعتر غشا و بلغم می شود. بنابراین استفاده از این روش ها باعث می شود غلظت بلغم کاهش پیدا کند و بتوانید راحت تر نفس بکشید.
دوش آب گرم
احساس خارش در گلو و غرغره کردن آب و نمک
شستشوی گلو با آب و نمک موجب کاهش التهاب ، تورم و کاهش تجمع مخاط در پشت گلو و بینی می شود. این نقاط گیرنده های سرفه هستند. یک چهارم و یا نصف قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کرده و آن را غرغره کنید. فقط نباید این محلول شستشو را قورت دهید.
احساس خستگی و خواب آلودگی
مهمترین اشتباه این است که به علائم خفیف فیزیکی دقت نمی کنید. اگر هنگام خستگی دوست دارید که چند روز فقط بخوابید ممکن است نوعی هشدار برای ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن باشد. بهتر است یک شب کامل را به استراحت بپردازید. افرادی که در شب کمتر از 7 ساعت می خابند در مقایسه با افرادی که 8 ساعت استراحت می کنند سه برابر بیشتر در خطر سرماخوردگی قرار دارند. داشتن خواب کافی برای حفظ سلامت بدن ضروری است.
درست بخوابید
استراحت در زمان سرماخوردگی ضروری است اما نباید به طور مداوم به پشت دراز بکشید زیرا نیروی جاذبه موجب گرفتگی مسیر تنفسی و ناراحتی گلو می شود ، در نتیجه گلو درد و تحریک بدن به سرفه کردن ایجاد می شود. سرفه کردن در این شرایط موجب بیدار نگه داشتن شما می شود. بهتر است به حالت نیمه نشسته و با استفاده از بالش اضافی ، سر و گردن خود را کمی بالاتر از بدن قرار دهید تا از تحریک گیرنده های سرفه پیشگیری نمائید و تنفس راحتی داشته باشید.
خوابیدن خوب
نوشیدن مقدار زیاد آب برای باز شدن مسیر بینی
سرماخوردگی نوعی بیماری جزئی تنفسی فوقانی است که معمولا اولین علائم آن در بینی ظاهر می شود. بنابراین اگر نمی توانید به راحتی تنفس از بینی را انجام دهید ممکن است به میزان کمی رطوبت برای خروج جرم های سرماخوردگی از بینی نیاز داشته باشید. ویروس سرما خوردگی به بینی حمله می کند و بدن از طریق ترشح بلغم در بینی به ویروس سرماخوردگی مبارزه می کند نوشیدن آب کافی موجب روان ماندن بلغم ترشح شده در بینی و عبور ساده آن می شود.
خوردن سوپ مرغ اگر روی سینوس ها فشار احساس می کنید
حین شروع سرماخوردگی دچار آبریزش چشم ، خستگی و احساس فشار در گونه ها می شوید. شاید احساس کنید که ضربه ای به صورتتان خورده است .سردرد نیز نشان از ویروس در سینوس ها می باشد. سوپ مرغ یکی از روشهای درمانی سنتی و بسیار مفیدی است که خاصیت آب رسانی عالی و ضد التهابی دارد. ترکیبات سوپ مانند مایعات ، نمک ، پیاز و سیر و غیره خواص درمانی بسیاری دارند که موجب کاهش چسبندگی مخاط و پیشگیری و کاهش احتقان می شوند. علاوه بر این فلفل تند باعث باز شدن سینوسها و رقیق شدن ترشحات ریه ها می شود. بنابراین از این ادویه در سوپ خود استفاده کنید و در اطراف سینوسهای دارای احتقان از کمپرس گرم یا سرد استفاده کنید.
گرفتگی سینه را با ورزش سبک درمان کنید

برای درمان سرماخوردگی ، استراحت و خواب کافی مورد نیاز است. اما چنانچه بارها در بخش سلامت نمناک گفته ایم انجام ورزش های سبک بهترین روش برای تقویت سیستم ایمنی بدن است که موجب سلامتی می شود. البته سرماخوردگی شدت و مدت بیماری را تغییر نمی دهد اما انرژی و سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با بیماری افزایش می دهد. تمرینات ورزشی در خروج جرم های سرماخوردگی از ریه و مجاری تنفسی موثر هستند در نتیجه به کاهش گرفتگی در قفسه سینه کمک می کنند. انجام ورزشهای سبک مانند پیاده روی که موجب افزایش ضربان قلبی نشود و تامین آب کافی برای بدن ، یکی از روشهای کاهش علائم سرماخوردگی می باشند.

پیاده روی

رفع احساس ناخوشایند و درد با استفاده از داروهای گیاهی و ویتامین ها
اگر علائم سرماخوردگی را مشاهده کردید در همان ابدا از داروی گیاهی اکیناسه به مدت دو تا سه روز استفاده کنید تا شدت و مدت زمان سرماخوردگی کاهش پیدا کند.
از کمبود ویتامین D اطمینان حاصل کنید. افرادی که ویتامین D کافی و بالایی دارند نسبت به دیگران کمتر به سرماخوردگی مبتلا می شوند.
استفاده از مکمل زینک در کاهش علائم سرماخوردگی بسیار مفید است.

علائم پیش سرماخوردگی و درمان های سریع خانگی آن

4.4113
این مطلب مفید بود ؟10013
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : سرماخوردگی
وبگردی