رشد و تکامل نوزاد پنج ماهه
بعد از گذشت پنج ماه از تولد نوزاد، اینک به میزان قابل توجهی رشد کرده است که با برخی از علائم ساده می توانید رشد و تکامل نوزاد پنج ماهه را بررسی کنید.

مراحل رشد نوزاد بعد از تولد، تغییرات و رشد نوزاد پنج‌ماهه

کودک پنج‌ماهه شما تلاش می کند به تنهایی بنشیند، در هنگام بازی کردن با دست و پای خود زیر لب صدا در می آورد، در مورد توانایی های کودک پنج‌ماهه خود شگفت زده خواهید شد. اگر می خواهید در مورد نقاط عطف رشد نوزاد پنج‌ماهه خود در مراحل مختلف جسمانی، شناختی و اجتماعی بیشتر آشنا شوید و به خواندن این بخش از نمناک ادامه دهید.

نوزاد پنج ماهه چگونه است

میزان رشد کودک پنج‌ماهه

نقطه عطف رشد فیزیکی نوزاد پنج‌ماهه

این نقطه عطف در مورد رشد فیزیکی کودک و مهارت های حرکتی او است.

کنترل دست در نوزاد پنج‌ماهه:

چیزهایی که دیگر از دست او خارج نمی شوند، چون او بهتر از قبل کنترل می کند. کودک شما به سرعت از دستان خود برای انتخاب اشیاء استفاده می کند و حتی آنها را برای رسیدن به اشیایی که فراتر از دسترسی فوری هستند، می کشاند. کودک شما هم با دستان خود بازی می کند و حرکات چابک‌تر را با انگشتان خود انجام می دهد. این زمانی است که او اولین نشانه های نگهداری بطری تغذیه خود را به طور مستقل نشان می دهد. هنگامی که کودک رو به شکم دراز می کشد، با فشار بر روی دستان و آرنج خود سعی در بلند شدن دارد، این حرکت به چهار دست و پا حرکت کردن نوزاد کمک می کند.

کنترل حرکات گردن نوزاد پنج‌ماهه:

عضلات گردن قوی تر هستند که به او کنترل بیشتری بر گردن می دهد.

حرکت گردن نوزاد

کنترل گردن در نوزاد پنج‌ماهه

تلاش برای نشستن نوزاد پنج‌ماهه:

کودک پنج‌ماهه شما اولین تلاش خود را برای نشستن و موفقیت در آن انجام خواهد داد. کودک شما قادر به نشستن است، اگر از پشت او حمایت کنید یا او را در آغوش خود بنشانید.

نوزاد پنج‌ماهه می تواند در یک جهت بچرخد:

او اکنون می تواند به سمت شکم بچرخد. این راه برای تقویت عضلات است، تا اینکه شروع به خزیدن کند.

چرخش نوزاد

چرخش نوزاد در پنج ماهگی

نوزاد پنج‌ماهه و احساس مزه بهبود یافته:

در حال حاضر عصب های بیشتری در زبان کودک وجود دارد. هر چیزی که به نظر جالب میاد را مستقیما به دهان خود می برد، این یک راه کوچک برای کشف جهان اطرافش است.

هماهنگی شنوایی و عضلانی بهتر نوزاد پنج‌ماهه:

هنگامی که با صدای بلند حرف بزنید، کودک سر خود را می چرخاند و به شما نگاه می کند، او ممکن است اسمش را نداند، اما متوجه می شود که با او صحبت می کنید. کودک پنج‌ماهه حتی به صداهای دیگر واکنش نشان می دهد.

ساعات خواب نوزاد پنج‌ماهه:

خواب طولانی کودک به خصوص در شب شروع می شود. این یک شاخص عملکرد بهبود خواب در او است.

خواب نوزاد پنج ماهه

ساعات خواب کودک پنج‌ماهه

نقاط عطف رشد اجتماعی و عاطفی نوزاد پنج‌ماهه

کودک شما نه تنها از لحاظ ذهنی و فیزیکی رشد می کند، بلکه این نقاط عطفی است که به او کمک می کند، تا با افراد ارتباط برقرار کند.

نوزاد پنج‌ماهه چهره های آشنا را تشخیص می دهد:

کودک، چهره افرادی که قبلا دیده است را تشخیص می دهد، و شروع به خندیدن می کند، او همچنین دستان خود را به شدت حرکت می دهد، که راه او برای خوش آمدگویی با این شخص است. حافظه بلندمدت، دلیل این رفتار اجتماعی بهبود یافته است.

نوزاد پنج‌ماهه اضطراب را نسبت به غریبه ها نشان می دهد:

کودک پنج‌ماهه با بودن در کنار یک غریبه احساس ترس و نگرانی می کند. اگر شما اجازه دهید تا یک غریبه کودک را در آغوش بگیرد، آماده گریه نوزاد باشید. این اضطراب نسبت به افراد ناشناخته یک نمایش اولیه از اعتماد و اطمینان یا عدم وجود آن است، که روابط پیچیده در آینده را تشکیل می دهد.

اضطراب در نوزاد

احساس ترس در نوزاد پنج‌ماهه

نوزاد پنج‌ماهه عاشق بازی کردن با والدین:

در پنج ماهگی، کودک شما بیشتر از همیشه بازی می کند؛ هیجان خاصی در وجود کودک هنگام بازی وجود دارد، مخصوصا وقتی که بازی شامل افرادی است که او دوست دارد و بیشتر به آنها اعتماد دارد (والدینش).

نوزاد پنج‌ماهه عواطف را بیان می کند:

لبخند، عاطفی ترین عکس العمل نوزاد شماست او اکنون به طور فعال ناراحتی، هیجان و خستگی را نشان می دهد. او بعد از خسته شدن از بازی، اسباب بازی خود را تغییر می دهد. اینها نقاط عطف رشدی است که توسط کودک شما به دست می آید، زمانی که او پنج ساله است. والدین همیشه می توانند به منظور پرورش رشد جسمی، روحی و اجتماعی کودک برای رشد سالم و موقتی خود اقداماتی را انجام دهند.

احساسات نوزادان

بیان احساسات در پنج ماهگی

کارهایی که شما برای بالا رفتن کیفیت رشد نوزاد پنج‌ماهه خود می توانید انجام دهید

6 نکته برای بهبود رشد نوزاد پنج‌ماهه شما؛ تشویق و کمک به رشد کودک پنج‌ماهه از طریق این مراحل و روش های آسان:

گفتگوها را با نوزاد پنج‌ماهه ادامه دهید:

با کودک خود هر چقدر می توانید صحبت کنید. او ممکن است حرف شما را درک نکند، اما ذهن او را درگیر می کند و شاید از کلمات ساده برای پاسخ استفاده کند.

بازی شکم برای نوزاد پنج‌ماهه یک ضرورت است:

این حرکت برای رشد کودک بسیار مهم است، زیرا عضلات او را درگیر می کند. نوزادان از طریق این زمان بازی، حرکت عضلانی را یاد می گیرند. بنابراین، روزی را برای بازی با شکم اختصاص دهید. در طول دراز کشیدن، تمام اسباب بازی های مورد علاقه او را در اطرافش قرار دهید و او را تشویق کنید که به آنها دسترسی پیدا کند، این به او کمک خواهد کرد تا مهارت بیشتری داشته باشد.

خواندن کتاب با صدای بلند برای نوزاد پنج‌ماهه:

او را در آغوش خود بنشانید و کتاب همراه با تصاویر روشن رنگی، را با صدای بلند بخوانید. مشاهده سایه های مختلف رنگ چشم و مغز را تحریک می کند.

اسباب بازی های رنگی را به نوزاد پنج‌ماهه نشان دهید:

اسباب بازی های روشن و رنگی، کودک شما را جذب می کند و نقش مهمی در بهبود پالت بینایی ایفا می کند. چشم انداز و قشر بصری مغز را با دادن اسباب بازی های رنگارنگ آن تحریک کنید.

بازی با نوزاد

بازی نوزاد با اسباب بازی های رنگی

نوزاد پنج‌ماهه را با حمایت بنشانید:

اگر کودک دوست دارد بنشیند و در تلاش برای انجام این کار است، او را حمایت کنید؛ این یک فعالیت عالی است که در آن عضلات کودک، ورزش های فراوانی را دریافت می کنند و قوی تر می شوند.

اجازه دهید نوزاد پنج‌ماهه شما افراد جدید را ملاقات کند:

فقط به دلیل اینکه او در اطراف چهره های جدید راحت نیست، به این معنی نیست که او را از دیگران دور کنید. ملاقات با افراد جدید راهی عالی برای برطرف کردن مهارت های اجتماعی اساسی است، در عین حال باعث تحریک حافظه بلند مدت می شود.

هنگامی که نقاط عطف کودک از طریق بازی و فعالیت های بیشتر تشدید می شود، کودک پنج‌ماهه قطعا در مسیر پیشرفت صحیح قرار گرفته است. اما در پرورش او همیشه پرچم قرمز مشخصی وجود دارد، که باید در مورد آن آگاه باشید.

در جمع بودن نوزادان

دیدن افراد جدید توسط نوزاد پنج‌ماهه

چه موقع باید متوجه نامناسب بودن رشد نوزاد پنج‌ماهه خود شوید؟

اگر کودک شما در سرعت طبیعی رشد نکند، ممکن است ویژگی های زیر را نشان دهد، که نشانه هایی از عقب ماندگی های حاد است:

نوزاد به صداها پاسخ نمی دهد:

یک کودک پنج‌ماهه ممکن است نداند که شما با او صحبت می کنید، اما قطعا به صدا واکنش نشان می دهد، فقدان پاسخ یا واکنش بسیار ضعیف، نسبت به صداها می تواند نشان دهنده یک مشکل شنوایی باشد که باید بررسی شود.

کنترل ضعیف دست در نوزاد پنج‌ماهه:

کودک شما قادر است اجسام را بگیرد اما اگر قادر به انجام آن نباشد، این امر می تواند نشان آن باشد که عضلات او با سرعت طبیعی رشد نمی کنند. کنترل ضعیف دست می تواند شاخصی از دیستروفی عضلانی باشد و نیاز به یک متخصص برای درمان دارد.

کنترل ضعیف نوزاد روی دست

علائم رشد ناقص در نوزاد پنج‌ماهه

نوزاد بدن سفت با حرکات ناخوشایند دارد:

اگر کودک به یک حالت باقی می ماند و حرکت نمی کند، خطرناک است. در این سن، کودک باید بر روی شکم بخیزد. استحکام عضلات می تواند شاخصی از فراوانی مشکلات از جمله اختلالات شدید اوتیستیک باشد.

نوزاد هیچ عاطفی ای را نسبت به والدین نشان نمی دهد:

کودک ممکن است به افراد غریبه لبخند نزند، اما باید با دیدن چهره والدین بخندد، اگر کودک هیچ حالتی بروز ندهد، پس این می تواند نشانه عقب ماندگی رشد باشد.

رشد ضعیف در گفتار نوزاد:

نوزادان امروزه از کانال های صوتی خود استفاده می کنند. کودک شما با گفتن صداهای نامفهومی شما را سرگرم خواهد کرد. اما اگر او همیشه آرام است و حرف نمی زند، پس قطعا ناامید کننده است. این می تواند نشانه اختلال گفتاری باشد، و هرچه زودتر او را تحت نظارت پزشکی قرار دهید، احتمال شانس بهبود افزایش می یابد.

مشکل در گفتار نوزاد

نشانه های رشد نکردن کودک پنج‌ماهه

مراحل رشد نوزاد 5 ماهه + علائم عقب افتادگی رشد نوزاد

4.8636
این مطلب مفید بود ؟60729
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /آ
برچسب : نوزاد
وبگردی