کارتون تام و جری
کارتون تام وجری که مورد پسند تمام چندین نسل از هواداران انیمیشن است و کماکان قادر است بخنداند و هر بیننده ای را جلوی تلویزیون میخکوب کند، سه ماه دیگر 77 ساله می شوند.

نکات خواندنی در مورد کارتون جذاب تام و جری

یکی از کارتون هایی که مورد پسند تام و تمام چندین نسل از هواداران انیمیشن است و کماکان قادر است بخنداند و هر بیننده ای را جلوی تلویزیون میخکوب کند، سری تام و جری است. جالب است بدانید این موش و گربۀ محبوب که برایمان کلی خاطرۀ بامزه ساخته اند، سه ماه دیگر 77 ساله می شوند!

- تام و جری سال 1940 توسط ویلیام هانا و جوزف باربرا خلق شدند. هانا و باربرا که نویسندگی و کارگردانی این کارتون را بر عهده داشتند، از شخصیت های مشهور دنیای انیمیشن بودند و اواخر دهۀ 1930 با رودلف آیزینگ (کارگردان سری انیمیشن های هارمونی های شاد) در «مترو گلدوین مایر کارتون استودیو» همکاری می کردند.

- هانا و باربرا به خاطر تام و جری هفت اسکار بردند!

- آیا می دانید که تام و جری در اولین نمایش شان در سال 1940 به عنوان تام و جری شناخته نمی شدند؟ نام تام در ابتدا جاسپر بود و جری هم جینکس نامیده می شد. 

- در لندنِ قرن نوزدهم، تام و جری عبارتی رایج برای جوانک هایی بود که در رفتارهای آشوبگرانه افراط می کردند. با این حال به نظر نمی رسد که این عبارت قدیمی در انتخاب نام این کارتون نقشی داشته باشد.

- نام تام و جری به پیشنهاد انیماتوری به نام جان کار انتخاب شد. او برندۀ یک مسابقۀ استودیویی برای انتخاب نام دائمیِ این موش و گربه شد و 50 دلار جایزه گرفت!

- تام و جری به دلیل استفادۀ زیاد از خشونت، همیشه مورد انتقاد قرار گرفته اند. اما واقعیت این است که در این کارتون هیچ خبری از خون و خونریزی نیست.

- هر دو شخصیت تمایلات سادیستی از خود نشان می دهند و هر دو به یک اندازه از زجر دادن یکدیگر لذت می برند، گرچه این رفتارها اغلب در پاسخ به اقدامی تحریک کننده از سوی رقیب دیده می شود. با این حال هروقت به نظر می رسد که یکی از شخصیت ها در وضعیتی برنامه ریزی نشده گرفتار شده و یا به دلیل اقدامات یک شخص سوم در معرض خطر مرگبار است، دیگری وجدانش به درد می آید و رقیب اش را نجات می دهد.

 تام و جری

تام وجری

- در پایان هر قسمت معمولا جری پیروز می شود و تام بازنده. اما موارد نادری هم هست که تام برنده می شود. آن هم معمولا زمانی اتفاق می افتد که جری تبدیل به مهاجم می شود.

- تام در تلاش هایش برای گیر انداختن جری، اغلب باید با اسپایک مقابله کند؛ یک بولداگ خشمگین و بدذات اما بی نهایت کودن که هروقت گربه برای گرفتن موش، مخل آسایش او یا پسرش تایک می شود، به تام حمله می کند.

- تام و جری در زمان خودشان پرفروش ترین سری فیلم های انیمیشن کوتاه شدند و حتی گوی سبقت را از لونی تونز ربودند.

- گرچه بسیاری از شخصیت های کوچک و مکمل این کارتون ها حرف می زنند، اما خود تام و جری به ندرت کلمه ای بر زبان می آورند.

- موسیقی نقش بسیار مهمی در این فیلم های کوتاه ایفا می کند؛ به اکشن قدرت می دهد، جای خالی جلوه های صوتی سنتی را پر می کند و احساسات زیادی به صحنه ها می بخشد. به لطف موسیقی است که گرچه تام و جری کلمه ای حرف نمی زنند، مخاطبِ کودک همه چیز را درک می کند.

- اسکات بردلیِ آهنگساز قطعات پیچیده ای برای این انیمیشن ساخته که ترکیبی از موسیقی جاز و کلاسیک و پاپ را شامل می شود. بردلی غالبا آهنگ های پاپ معاصر را بازسازی می کرد. مثلا ترانه هایی از فیلم های ام جی ام نظیر جادوگر شهر اوز و مرا در سنت لوئیس ملاقات کن که بازیگر اصلی هر دو فیلم جودی گارلند است.

- سال 1945 جری در یک فیلم زندۀ موزیکال-اکشنِ کمپانیِ ام جی ام به نام Anchors Aweigh ظاهر شد و با استفاده از جلوه های ویژه، همراه با جین کلی اجرای رقص زیبایی داشت.

- هم تام و هم جری در سکانسی از فیلم موزیکال Dangerous When Wet در رؤیای استر ویلیامز (بازیگر) ظاهر می شوند.

- تام و جری سال 1942 در کمیک بوک ها نیز ظاهر شدند.

- تام و جری سال 1975 در یک سری خیلی ویژه با هم رفیق شدند و آن ها را در حال سفر به دور دنیا و رقابت ورزشی و حل معما و ... دیدیم. خوشبختانه این رفاقت ادامه پیدا کرد.

- عنوان تام و جری در طول سال ها عملا مترادف با جدالی بی پایان شد. به همان اندازه که "نبرد موش و گربه" تبدیل به استعاره شده است.

- در آخرین اپیزود تام و جری، هر دوی آن ها به زندگی خود خاتمه دادند. تام روی ریل راه آهن اقدام به خودکشی می کند و بعد جری به او می پیوندد.

- در آرژانتین، ارمنستان، برزیل، کلمبیا، شیلی، مصر، هند، اندونزی، قزاقستان، لبنان، مکزیک، خاور میانه، پاکستان، برخی کشورهای جنوب شرقی آسیا، ونزوئلا، سایر کشورهای آمریکای لاتین، و کشورهای اروپای شرقی (مثل رومانی) شبکۀ کارتون هرروز کارتون تام و جری را پخش می کند.

بیست نکته جالب و خواندنی از کارتون تام و جری + تصاویر

4.277
این مطلب مفید بود ؟6413
برگرفته از کافه سینما -/ر
وبگردی